ankle breaker
Poissa
|
 |
Vastaus #1075 : 15.11.2025 klo 09:23:40 |
|
Avasin valtakunnan medioiden interweb-sivustot aamukahvin oheen, ja petyin raskaasti kun ei ollutkaan uutista Tanskan serkun potkuista. Ihan sama mikä historia, mutta Maltalle ei hävitä, varsinkaan kotona. Loputkin uskottavuuden rippeet Palloliiton johtoon menee, jos tämä nyt painetaan villasella.
Olo on todella pettynyt, ei edes enää vihainen.
|
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #1076 : 15.11.2025 klo 09:25:15 |
|
Alusta asti ollut mielikuva tosi mukavasta tyypistä, joka varmaan eilisen Malta-tappionkin jälkeen kehui tekemistä kopissa. Vähän pitäisi olla hiustenkuivaajaa käytössä ja tekemistä, jossa pelaajat ovat kuvaannollisesti valmiita kuolemaan päävalmentajan eteen eli tekemään kaikkensa. Mut hyvä tsemppi oli eilen hei. ''  ''
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #1077 : 15.11.2025 klo 09:31:39 |
|
Bana voisi ottaa tässä samantien vetovastuulle niin U21:n kuin A-Maajoukkueen. Eletään kuitenkin edelleen vaihetta, jossa nykyisestä U21:stä vähintään kolmasosa on A-maajengin ringissä kahden vuoden sisään. Sitten jos on samanaikaiset matsit, niin huuhkajien puolella jonkun mutsi tai faija voi hoitaa peluutukset. Kunhan se ei siis ole Luka Hyryläisen mutsi tai faija, kun noilla tuntuu olevan sellanen ripuli-midaksen kosketus tällä hetkellä. Tai ei Luka Hyryläisen mutsilla ehkä ole, en tiedä, kun en ole koskaan tavannut, nähnyt tai kuullut hänestä mitään enkä varsinaisesti edes halua. Eli pahoittelen lausuntoani noilta osin.
|
|
|
|
|
Mamadou
Poissa
|
 |
Vastaus #1078 : 15.11.2025 klo 09:33:18 |
|
Friisin kommenttien kanssa on vaikea olla eri mieltä jos sitä ajattelee yksittäisenä tiivistyksenä matsista. Isommalla otoksella ei Tanskan lahja kuitenkaan kykene minkäänlaiseen itsekritiikkiin ja suoltaa ylioptimistisia latteuksia tappioiden jälkeen naama peruslukemilla. Friis ei osoita sellaista johtajuutta minkä eteen pelaajat haluaisivat pelata ja tulokset nähdään kentällä.
Aika paljon saa tapahtua jos nyt nähtyjen karsintaesitysten perusteella mentäisiin EM-kisoihin 2028. Potkut nähdään vasta kun kisamahdollisuudet menevät vaikka järkevintä olisi vaihtaa Friis jo ennen Kansojen liigaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.11.2025 klo 09:39:42 kirjoittanut Mamadou »
|
|
|
|
|
ankle breaker
Poissa
|
 |
Vastaus #1079 : 15.11.2025 klo 09:55:27 |
|
Friis ei osoita sellaista johtajuutta minkä eteen pelaajat haluaisivat pelata ja tulokset nähdään kentällä.
Tämä isosti.
|
|
|
|
|
JiiPee
Poissa
|
 |
Vastaus #1080 : 15.11.2025 klo 10:19:00 |
|
Minusta näyttää myös siltä että Friis on ”huonolla tavalla realistinen” maajoukkueen nykytasosta. Eli näkee että pelaajien yksilöllinen laatu ei ole huippuluokkaa ja sitten valuttaa tämän, ei sinällään väärän, käsityksen omaan ulosantiinsa ja kehonkieleensä. Sellainen luova hulluus ja optimistinen usko omiin puuttuu, millä saisi pelaajat venymään ja pelaamaan taitojensa ylärajoilla ja ylikin.
Jotenkin tuo kontrasti tulee erityisen näkyväksi, kun vertaa ulosantia ja joukkueen pelaamista siihen mitä Bana tekee nuorten kanssa. Lopputulos katsojan pään sisällä on oudon ristiriitainen haastatteluja katsoessa, toisaalta tuntuu että sana sanalta analyysissä Friis on jopa oikeassa kuvaillessaan pelin kulkua, mutta tunnetasolla intuitio sanoo, että tosi paljonkin on pielessä siinä miten Friis pelejä sanoittaa.
|
|
|
|
|
Switek
Poissa
|
 |
Vastaus #1081 : 15.11.2025 klo 10:24:01 |
|
Miten ei muka ole jo saanut potkuja? Viikonlopun mittaan nyt ainakin. Ihan turha edes odotella jotain majuikuunan loppumista. Maanantaina kuitenkin ylimääräinen harkkamatsi Andorraa vastaan. Ei liity yhtään mihinkään. Tuon nyt voi vetää vaikka Gene penkin päässä.
|
|
|
|
|
Vale-valeysi
Poissa
|
 |
Vastaus #1082 : 15.11.2025 klo 10:25:13 |
|
Friisin nakkaaminen kaljusta vittuun ei muuta mitään, mikäli savolainen syöttöporsas ja pöllikseen pesiytyneet selänpesijänsä eivät lähde samalla omen avauksella. Siitä ei kauhean kauaa taida olla kun hyyryläinen hehkutti kuinka ovat analysoineet ja puuttuneet pelitapaan tai jotain vastaavaa.
Mutta ei sillä, nananaaanaaa heiheiiiiii friis vittuun
|
|
|
|
|
Maranvoimalla
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, ACO
|
 |
Vastaus #1083 : 15.11.2025 klo 10:56:29 |
|
Isossa maailmassa on voimassa selkeä syy-seuraus eli tulos tai Ulos. Friis jopa selitää huonoja tuloksia sillä että peli on hyvää ja typerää sanoa enemmän olisi ansaittu, pidettiin enemmän palloa. Huuhkajat on Suomen lippulaiva tai pitäisi olla, millä meriiteillä Friis on yleensä valittu? Hän ei tunne pelaajia eikä edes näe harjoituksissa saatikka peleissä kenellä on annettavaa. Valitsee joukkueeseen pelaajia joilla ei ole pelituntumaa laisinkaan eikä onnistumisia seurajoukkuiessa. Esim eilen Pohjanpalo, Antman ja Lod ovat alisuorittaneet myös seurajoukkueissa, myös Kjälmannilla menossa huonompi vaihe. Pelaajia peluutetaan oudoilla paikoilla ja vaihdot heikentävät joukkueen pelaamista. Mikä on Friisin anti? Joukkueen pelaajien luonnollinen vaihtuminen jota esim Lodin kohdalla ei ole tehty vaikka on suurin alisuorittaja aiempaan verrattuna ja yksi joukkueen huonoimmista pelaajista näissä karsinnoissa. Alho sentään oli saanut oikeutetun "loman" ei ole maju tasoa.
Positiiviset asiat eilenkin oli vähissä. Leo Walta selvä ykkönen. Positiivinen yllättäjä ainakin itselle väärällä puolella pelannut Mahuta, jolta löytyy kaikki tarvittavat ominaisuudet Huuhkaja pelaajaksi. Nopea, voimakas ja menee lujaa tilanteisiin, osaa pelata tarpeeksi läheltä eikä anna tiloja sekä osaa myös ohittaa, ehdottomasti jatkoon.
Friis pian vaihtoon ja Mika Lehkosuo tilalle, kiitos tai sitten OIKEAASTI MENESTYNYT ULKOMAINEN VALMENTAJA VAIKKA HIUKAN MAKSAAKIN.
|
|
|
|
|
Berasategui94
Poissa
|
 |
Vastaus #1084 : 15.11.2025 klo 11:22:16 |
|
No en tiedä, onko ”hätää kärsimässä” oikea ilmaus, mutta se, että Liettua päästettiin 2-0 johdosta tasapeliin ja että Liettua johti tauolla 1-0 Suomessa, ennustelee isoa pupellusta jossain vaiheessa. Varsinkin koska ei oikein näy merkkejä eteenpäinmenosta tai selkeästä sapluunasta, johon voisi jatkossa luottaa.
Ensimmäinen jättimäinen pupellus tulikin sitten jo kuukausi tuon Liettua-pelin jälkeen. Näitä pupelluksia on suurella todennäköisyydellä tulossa lisää kansojen liigassa kolmos- tai neloskorin maita vastaan. Antaako Palloliitto potkut sitten jo ennen kansojen liigan päättymistä vai joutuuko uusi valmentaja aloittamaan taas suoraan ensimmäisellä karsintaottelulla?
|
|
|
|
|
ginger baker
Poissa
Suosikkijoukkue: Derrick Favors
|
 |
Vastaus #1085 : 15.11.2025 klo 11:24:34 |
|
Kun tässä nyt ollaan koko ajan kenkimässä valmentajia pihalle, niin mistä saadaan niitä uusia parempia valmentajia ja millä rahalla?
Ei sillä, että olisin vakuuttunut Friisin taidoista vielä toistaiseksi.
Eli pitääkö tämä ymmärtää niin, ettei Friisillä ole käytännössä minkäänlaista tulosvastuuta, koska ei ole varaa antaa potkuja? Tai ainakaan ennen kuin sopimus päättyy, tai sitä on riittävän vähän jäljellä, jolloin se tulee halvemmaksi? Sanoi sillei tyhmästi telkkarissa - potkut!
No onhan tuollaiset täysin realiteeteista irralliset höpöttelyt nyt varsin karmeaa kuultavaa. Jos kotona olisi hävinnyt Hollannille 0-1 niin, että Suomi pysyi pelissä koko ajan mukana, niin nämä jutut olisi täysin ymmärrettäviä tappiosta huolimatta. Nyt millekään selittelylle tai asioiden kaunistelulle ei pitäisi olla minkäänlaista sijaa. Tietysti jos se on aivan sama, mitä päävalmentaja haastatteluissa sanoo, niin turhaan kai niitä edes järjestetään? Tai joku tekoäly voi varmaan tuottaa vastaukset jatkossa medialle.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.11.2025 klo 11:27:09 kirjoittanut ginger baker »
|
|
|
|
|
TimCalahan
Poissa
|
 |
Vastaus #1086 : 15.11.2025 klo 11:30:07 |
|
Vittu mikä hupiukko.
ULOS!
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #1087 : 15.11.2025 klo 11:44:33 |
|
Eli pitääkö tämä ymmärtää niin, ettei Friisillä ole käytännössä minkäänlaista tulosvastuuta, koska ei ole varaa antaa potkuja? ...
- Pitää, mutta ei siksi, onko varaa, vaan siksi, että on typerästi sovittu tavoite välikarsintoineen seuraavaan karsintaan. Tulosvastuu alkaa vasta silloin. Olisi liitolta epäjohdonmukaista rikkoa työrauha ennen sitä, kun itse on mennyt sopimaan tuollaisesta.
|
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #1088 : 15.11.2025 klo 11:45:07 |
|
Urheiluruudun perusteella Suomi loi enemmän hyviä maalipaikkoja kuin Maltalla, mutta mistään ei laitettu sisään. Eipä tästä oikein voi Friisiä syyttää
|
|
|
|
|
Juuninho
Poissa
|
 |
Vastaus #1089 : 15.11.2025 klo 11:46:25 |
|
- Pitää, mutta ei siksi, onko varaa, vaan siksi, että on typerästi sovittu tavoite välikarsintoineen seuraavaan karsintaan. Tulosvastuu alkaa vasta silloin. Olisi liitolta epäjohdonmukaista rikkoa työrauha ennen sitä, kun itse on mennyt sopimaan tuollaisesta.
Eli liiton johdolle potkut. Ovat tehneet nyt jo kaksi typerää sopimusta peräkkäin (Rive 2.0 ja Friisin vapautus tulosvastuusta).
|
|
|
|
|
heikkikuula
Poissa
|
 |
Vastaus #1090 : 15.11.2025 klo 11:49:10 |
|
Urheiluruudun perusteella Suomi loi enemmän hyviä maalipaikkoja kuin Maltalla, mutta mistään ei laitettu sisään. Eipä tästä oikein voi Friisiä syyttää
Samaa mitä Mixu selitteli. ULOS! Mixulla oli sentään pelisystéemmì
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #1091 : 15.11.2025 klo 11:49:13 |
|
En tiedä mikä on oikein vikana. Viime peleissä pelaajat hakevat aktiivisesti pelipaikkansa, mutta sitten lässähtää. Sen jälkeen varotaan aloitteita tai yritetään jotain harjoiteltua avausta esim yksi melkein yksin läpi tilanne saatiin pelattua ja sitä samaa yritettiin muutamaan kertaan. Maltaa vastaan varmaan ajateltiin harjoitella näitä malleja ns rauhassa, mutta malta näytti että kun liikettä on, niin ei auta.
Periaatteessa kukaan pelaaja ei suoraan epäonnistunut, mutta vähän huolestuttavia piirteitä useammalla esim Antman oli vaikeuksissa moneen kertaan, kun ei tiedä mitä selän takana tapahtuu. Tuolla tasolla pitäisi pää pyöriä paljon aktiivisemmin.
Peli on nyt vähän samoin jumissa kuin banalla klubissa pahimmillaan. Liikaa pelataan seisoville jaloille ja peli ei virtaa.
Ps. Mielestäni tuo "peltolan" rooli (mahutalla) sotkee aika paljon puolustamista ja pelin avaamista.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.11.2025 klo 11:51:27 kirjoittanut ginikettu »
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #1092 : 15.11.2025 klo 11:50:05 |
|
Niin, tai oikeammin en tietenkään tiedä, onko tulosvastuusta kirjattu jotain, mutta muistan kyllä Lahden lausuneen jotain välikarsinnoista. Eiköhän sopimusta siinä hengessä ole sorvattu.
|
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #1093 : 15.11.2025 klo 11:50:48 |
|
Samaa mitä Mixu selitteli. ULOS! Mixulla oli sentään pelisystéemmì
Siinä vaan oli se ero, että Mixun kanssa ei oikeasti luotu niitä maalipaikkoja
|
|
|
|
|
Hunaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #1094 : 15.11.2025 klo 11:51:56 |
|
Siinä vaan oli se ero, että Mixun kanssa ei oikeasti luotu niitä maalipaikkoja
Jee. Saatiin luotua kotona Maltaa vastaan muutama maalipaikka ja lopussa saatiin kulma. OK+ ja eteenpäin on menty!
|
|
|
|
|
4-5-2
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #1095 : 15.11.2025 klo 12:00:06 |
|
Minusta näyttää myös siltä että Friis on ”huonolla tavalla realistinen” maajoukkueen nykytasosta. Eli näkee että pelaajien yksilöllinen laatu ei ole huippuluokkaa ja sitten valuttaa tämän, ei sinällään väärän, käsityksen omaan ulosantiinsa ja kehonkieleensä. Sellainen luova hulluus ja optimistinen usko omiin puuttuu, millä saisi pelaajat venymään ja pelaamaan taitojensa ylärajoilla ja ylikin.
Vaikka ehkä tällä hetkellä ei realistisesti voida odottaa voittoja ykköskorin maista, Maltaa vastaan himassa ei pitäisi tarvita taitojensa ylärajoilla tai yli pelaamista.
|
|
|
|
|
Berasategui94
Poissa
|
 |
Vastaus #1096 : 15.11.2025 klo 12:00:22 |
|
Kun tässä nyt ollaan koko ajan kenkimässä valmentajia pihalle, niin mistä saadaan niitä uusia parempia valmentajia ja millä rahalla?
Ei sillä, että olisin vakuuttunut Friisin taidoista vielä toistaiseksi.
Palloliitto loi itse tämän ongelman tekemällä ensin täysin käsittämättömästi jatkosopimuksen Kanervalle ja sitten teki pikaisen scouttauksen jälkeen suoraan kaksien karsintojen sopimuksen keskinkertaiselle ulkomaiselle valmentajalle. Kuten olen sanonut aiemmin, Palloliitto tekee usein aina suuria virheratkaisuja ja tekee uusia virheratkaisuja yrittäessään korjata niitä reaktiivisesti. Jos Friisillä olisi aineksia, niin kyllä siitä olisi jo nähty jotain merkkejä puolen vuoden ja 9 ottelun jälkeen. Friisiltä puuttu johtajan karisma ja kunnianhimo ja se näkyy joukkueen peli-ilmeessä. Ei Suomen futisväellä ole mitään velvollisuutta antaa tällaiselle keskinkertaisuudelle lisää näyttöaikaa maajoukkueen valmentajana. Jos on tehty virhevalinta, niin se pitää vaan hyväksyä ja laittaa valmentaja vaihtoon. Tuskin Palloliitto tekee vielä niin, mutta veikkaan, että Friis saa potkut joko kesken kansojen liigan tai viimeistään niiden jälkeen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.11.2025 klo 12:02:28 kirjoittanut Berasategui94 »
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #1097 : 15.11.2025 klo 12:06:05 |
|
Jee. Saatiin luotua kotona Maltaa vastaan muutama maalipaikka ja lopussa saatiin kulma. OK+ ja eteenpäin on menty!
Ei pitäisi riittää. Kyllä nuo pelaajat osaa pelata paremmalla sykkeellä ja aktiivisemmin. Ettei tässä ole nyt seuravalmentaja vähän väärällä reseptillä yrittämässä saada peliä toimimaan. Mixun tavoin aika ei riitä majussa moiseen. Mutta monella tapaa pelaamisessa on hyviä merkkejä, mutta liian seisovaa ja siitä ne vaikeudet alkaa, kun pitäisi samaa saada toimimaan nopeammin/kovempaa eli nykyisen kun saisi 10% nopeammaksi, niin malta olisi jäänyt telineisiin. Pelaajat varmasti saisi oppimaan sen, jos olisi aikaa harjoitella ja toistaa eri vaiheita.
|
|
|
|
|
Umtiti
Poissa
Suosikkijoukkue: FCB
|
 |
Vastaus #1098 : 15.11.2025 klo 12:07:34 |
|
Nuutinen olisi vapaana, meidän oma Nagelsmann. Wishistä tilattu Temu -tuote tosin.
|
|
|
|
|
Hunaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #1099 : 15.11.2025 klo 12:08:57 |
|
Nuutinen olisi vapaana, meidän oma Nagelsmann
Eikä ole 
|
|
|
|
|
|
|
|