FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
06.10.2025 klo 11:05:13 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 2 [3]
 
Kirjoittaja Aihe: KuPS Akatemia 2025  (Luettu 24870 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
stonelake

Poissa Poissa


Vastaus #50 : 12.09.2025 klo 06:27:11

No nyt kun ei ole enään urheilullisia tavoitteita niin hyvä pelata ihan Akatemian pelaajilla ja Veikkausliiga sopimuksen omaavat pelata kups mukana. Kauden peleissä nyt ei kaikki heidänkään minuutit ole olleet ansaittuja, rohkeasti Akatemian pelaajilla pelata ja riittäköön se sitten mihin riittää kun ei ole suurempia tavotteita.Toisaalta sääli ettei kups panosta Akatemian toimintaan, koska onhan siitä selkeästi ollut heille hyötyäkin.
« Viimeksi muokattu: 12.09.2025 klo 07:05:03 kirjoittanut stonelake »
möklyken adhd

Poissa Poissa


Vastaus #51 : 12.09.2025 klo 09:28:29

Onhan se suorastaan absurdi tilanne, että joukkue, joka majailee taulukon yläkvartiilissa, ilmoittaa julkisesti ettei heillä ole minkäänlaista intressiä tavoitella nousua. Urheilun eetokseen kuuluu kilpailullisuus ja pyrkimys maksimaaliseen potentiaaliin, joten tämmöinen defaitistinen asenne tuntuu paitsi epäloogiselta myös yleisön odotusten vastaiselta. Jos pelilliset valmiudet ja tulosdata osoittavat realistista mahdollisuutta nousta sarjaportaassa ylöspäin, niin miksi torpata se jo lähtökohtaisesti?

Toki voidaan argumentoida resurssien rajallisuudella, budjetin disproportiolla tai organisaation rakenteellisilla vinoumilla, mutta silti on hivenen naurettavaa nähdä joukkueen valitsevan tietoisesti statuksen quo. Sarjan kärjessä pelaaminen ilman ambitiota nousta on kuin jättäisi pelimerkit käyttämättä pokeripöydässä – potentiaalia on, mutta se neutralisoidaan itse asetetuilla rajoitteilla. Urheilullisesta näkökulmasta katsottuna kyse on suorastaan kognitiivisesta dissonanssista: halutaan voittaa yksittäisiä otteluita, mutta ei hyväksytä niiden loogista kumulatiivista seurausta.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #52 : 12.09.2025 klo 10:41:30

Urheilullisesta näkökulmasta katsottuna kyse on suorastaan kognitiivisesta dissonanssista: halutaan voittaa yksittäisiä otteluita, mutta ei hyväksytä niiden loogista kumulatiivista seurausta.

Tämän vuoksi pitäisi olla erikseen reserviliiga. Liiton sarjoissa on aika monta joukkuetta, jotka eivät tavoittele nousua silloinkaan kun siihen olisi pelillisiä edellytyksiä.
Varoitettu pelaaja

Poissa Poissa


Vastaus #53 : 12.09.2025 klo 10:59:33

Resurssien rajallisuus kyllä rajoittaa liikaa toimintaa. Nyt nähtävästi myös Akatemia kakkonen nousee Miesten kolmoseen, liekkö siinäkin sitten kustannukset nousee jotakin? Ja oliko Akatemia kakkosellakin tavoitteet jossain välissä nousta tuostakin ylemmäksi? Ehkä näitä ei ole vielä mietitty loppuun asti.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #54 : 12.09.2025 klo 14:30:54

Resurssien rajallisuus kyllä rajoittaa liikaa toimintaa. Nyt nähtävästi myös Akatemia kakkonen nousee Miesten kolmoseen, liekkö siinäkin sitten kustannukset nousee jotakin? Ja oliko Akatemia kakkosellakin tavoitteet jossain välissä nousta tuostakin ylemmäksi? Ehkä näitä ei ole vielä mietitty loppuun asti.

Kolmosen ei pitäisi olla juuri sen kalliimpi kuin nelosenkaan. Ne kustannukset nousee kun mennään kolmosesta kakkoseen ja käsittääkseni jonkin verran myös ykkösestä ykkösliigaan.

Ykkösliiganhan pitäisi olla sarja, jossa joukkueet laittavat olosuhteet ja tapahtumat liigakelposiksi ja henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että reservi- tai farmijoukkueilla ei pitäisi olla ykkösliigaan asiaa, koska ne eivät voi nousta.
Riihimäen Cock

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: inri


Vastaus #55 : 12.09.2025 klo 15:33:43

sama
krevis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1923


Vastaus #56 : 12.09.2025 klo 22:28:04

Samapa tuo on mitä Koistinen toimittajalle sanoo. Oon satavarma, että joukkue yrittää tahallaan voittaa jokaisen loppukauden ottelun. Jos näin käy, niin sitten voivat jutella keskenään lisää mikä merkitys ylemmän sarjan paikalla olisi kokonaisuuden kannalta. Ei kai sitä sarjapaikkaa pakko ole ottaa vastaan, mutta en tiedä tällä tasolla mahdollisista sanktioista tällaisessa skenaariossa. Se on ainakin selvää, että tiettyjen tahojen arvomaailmaa saatettaisiin vähäsen kyseenalaistaa tässä vaiheessa.

Mutta antaa poikien pelata. Paineettomassa tilassa voi tapahtua oikeastaan mitä vain. Kaikkensa varmasti antavat, mutta periksi ei koskaan.
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #57 : 13.09.2025 klo 13:17:00

Kiekkokausi alkanut niin: Kalevan oli tarkoitus näyttää lauantaina tilaajilleen Miesten Ykkösen ylemmän jatkosarjan ottelu AC Oulu/OLS–KuPS Akatemia selostettuna monikameralähetyksenä.

Lähetys joudutaan kuitenkin valitettavasti perumaan riittävän työvoiman puuttuessa.

Ei taida Savon sanomat näyttää... eikä mikään muukaan
stando

Paikalla Paikalla


Vastaus #58 : 03.10.2025 klo 08:11:24

Avatkee matsitopic. Huomenna hän tulee!
koulutettu hieroja

Poissa Poissa


Vastaus #59 : 03.10.2025 klo 11:24:53

Avatkee matsitopic.
joko saisi auki tätä?
salasammakko

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #60 : 03.10.2025 klo 11:32:36

Joko?
Riihimäen Cock

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: inri


Vastaus #61 : 03.10.2025 klo 12:08:01

Mikä vittu siinä lestää
Puolan mehu

Poissa Poissa


Vastaus #62 : 03.10.2025 klo 13:48:56

Olen kuullut sanonnan että tukkiauton ajajat ovat oma rotunsa, mutta niin ovat aurojen kuljettajatkin, äärimmäisen omituista sakkia. teemme työtämme ihmisten eteen, jotta Suomi pysyy liikkeessä kun ihmisiä kehotetaan pysymään myrskyissä kotona, me olemme jo myrskyn silmässä, olosuhteista riippumatta, yöllä,päivällä,illalla pimeässä, myrskyjen aikana,väsyneinä,kipeinä,aina kun tarvitaan. monella meistä on perhe, joka jää paitsioon koska on pakko lähteä, päivästä ja yöstä toiseen, vaikka ei kerkeä nukkumaan, ei lepäämään, monesti ei edes kusitaukoa muualle kuin lumipenkkaan nopiasti laitamme kaikkemme peliin ihmisten takia, niiden ihmisten jotka nukkuu kuolaten tyynyynsä yönsä lämpimässä juovat aamukahvinsa rauhassa, tietämättä mitä yöllä olosuhteet ovat olleet, paitsi minkä uutisista illalla iltateetä ja kinkkuleipää syödessä näki. niiden ihmisten jotka näyttävät keskisormea koska olet tiellä, soittavat torvea ja yrittävät ajaa lähes päin meitä, huutavat ikkunoista mulkkua ja valittavat kun autopaikalla on lunta jonka itse ovat autonsa päältä siihen tiputtaneet, huutavat kun penkkoja on väärissä kohdissa ja liian korkeita, kun en näe kun autolla lähden auratulta pihalta valkoisen kurittajan jälkeen. me tehdään työtä joka kuluttaa,väsyttää,vituttaa,stressaa, ja on täysin ei arvostettua monella tavalla, joka rasittaa kaikkia omia läheisiä kun viikkotolkulla äiti tai isä on vaan töissä puolisona täysin väsyneitä työrupeamien jälkeen, ja täysin luonnon armoilla. nostan hattua teille kollegoille tästä, me ollaan oma rotumme, ja kun joskus istutte aamukahville ja kuuntelette viereisen pöydän ihmisten keskustelua miten tulikin yöllä lunta, ja kuinka ei oo sielläkään aurattu ja muuallakin ihan huonosti ni muistakaa se että kun "Pertti" yöllä kuolasi tyynyynsä kotona ja näki unia kesästä, te teitte parhaanne, ja onnistuitte koska "Pertti" pääsi micrallaan kahvilaan valittamaan asiasta
Xalpo

Poissa Poissa


Vastaus #63 : 03.10.2025 klo 16:43:02

Mikä vittu siinä lestää

Hyvä käytös ei maksa mitään.

 
Sivuja: 1 2 [3]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa