FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.08.2025 klo 03:40:36 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 2 [3] 4 5
 
Kirjoittaja Aihe: PuiU 2025 - puipa nousee  (Luettu 44376 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Mfutis3

Poissa Poissa


Vastaus #50 : 17.05.2025 klo 20:57:02

PuiU - FC Vaajakoski 2-1 (0-0)
Puistola TN, Helsinki

1-0 Ruumensaari 72’
2-0 Cikala-Cimanga 76’
2-1 Kovaqi 89’

Upea alkukesän lauantai-ilta Koudalla. Lämminhenkistä ja tunnelmallista, kokonaisuudessaan upeaa ottelutapahtumaa tuli seuraamaan Puistolan tekonurmelle reilu 400 silmäparia. Väittäisin lukeman olleen ensimmäisen jakson jälkeen lähemmäs viittäsataa.

Peli lähti liikkeelle erittäin sähäkästi. Kotijoukkue sai rakenneltua useamman nopean hyökkäyksen vasemmalta laidalta Sebastian Nuoralan nopeiden pystyjuoksujen ansiosta. Muutama vaarallinen paikka, mutta viimeistelyssä parantamisen varaa.

Vaajakoski pyrki prässäämään aktiivisesti koko jakson. PuiU:n vahvan pallollisen pelin ansiosta prässi saatiin kuitenkin purettua rauhallisilla syötöillä kerta toisensa jälkeen. Vieraat pyrkivät luomaan tilanteita vastahyökkäyksillä, jotka kotijoukkue pystyi kuitenkin järjestelmällisesti puolustamaan. Montaa vaarallista paikkaa ei nähty.

Ensimmäinen puolituntinen oli hienoisesti kotijoukkueen näpeissä, mutta tämän jälkeen myös Vaajakoski pääsi paremmin peliin mukaan.
Toisen jakson alussa vieraat saivat vapaapotkun aivan boxin rajalta. Veto suuntautui kuitenkin kohti Korkiakoskea, joka torjui pallon ongelmitta.

Pelin 55. minuutilla tapahtui toisessa päässä. Vapaapotku annettiin nopeana vasemmalta laidalta oikealle vapaana olevalle Ville Varilalle, joka nosti pienestä kulmasta pallon ylärimaan. Tämän jälkeen syntyi myös muutama laatupaikka isännille. Winner Cikala-Cimangan nousu vasemmalta laidalta, pallo boxiin, mutta Sebastian Erankan laukaus sivuverkkoon.

Vaajakoski pyrki rakentamaan hyökkäyspeliään pitkillä pystypalloilla, puistolalaiset pystyivät kuitenkin katkomaan ne ongelmitta. PuiU pystyi myös toteuttamaan monipuolisempaa peliä vieraisiin verrattuna.

PuiU:n ensimmäistä  maalia kotikentällä Kakkosessa saatiin tänään odottaa 71. minuutille asti. Joonas Ruumensaari kaadettiin boksissa ja tuomari vihelsi pallon pisteelle. Riemu repesi, kun Ruumensaari sijoitti varmasti pallon oikeaan alakulmaan. Maalin jälkeen vieraiden puolustus alkoi rakoilla ja pelin 76. minuutilla upeasti pelannut Cikala-Cimanga lisäsi PuiU:n johtoa laukomalla boxista pallon vasempaan nurkkaan.

PuiU puolusti tiiviisti 2-0 johtoasemassa, eikä Vaajakoskelle siunaantunut enää lopussa vaarallisia tilanteita lukuun ottamassa läpiajoa, josta Jonas Sapieza joutui rikkomaan. Punainen kortti ja vieraille rankkari viime minuuteilla. Loistavasti pelannut ja aikaisemmassa kotipelissä Honkaakin vastaan kaksi rankkaria torjunut Korkiakoski sai näppinsä väliin laukaukseen, mutta ei riittävästi, 2-1. Puiu puolusti tiiviisti lopussa vajaalla, ja ansaitut 3 pistettä jäi Koudalle.

Kokonaisuudessaan mahtava peli PuiU:lta. Tiivis ja varma puolustuspeli säilyi läpi ottelun. Jos viime pelissä puolustus ei pysynyt vastustajien mukana, niin tänään se kyllä kesti loistavasti. Maalivahti Korkiakoski oli jälleen mies paikallaan, Cikala-Cimanga ja Nuorala loivat juoksuillaan laadukkaita paikkoja ja kokonaisuudessaan puistolalaisten pelirohkeus säilyi loppuun asti. Palloa ei roiskittu, vaan vastustajan prässi murrettiin jatkuvasti laadukkailla syötöillä. Mielestäni peli on kehittynyt kauden edetessä, niin kuin pitääkin. Kausi on alkanut upeasti - viidestä pelistä yhdeksän pistettä.

Seuraava kotipeli olisi sitten ensimmäistä kertaa tällä kaudella Koudan nurmella Lahden Reipasta vastaan sunnuntaina 1.6. klo 18.30. Upea matsi tulossa. Kunnostetussa katsomossa on reilusti enemmän tilaa, joten eiköhän laiteta katsojaennätykset ihan uusiksi!
Mfutis3

Poissa Poissa


Vastaus #51 : 26.05.2025 klo 09:33:42

GrIFK - PuiU 6-3 (1-1)
Keskuskenttä TN, Kauniainen

Upea aurinkoinen ja lämmin ilta Kauniaisissa. Paikalle oli löytänyt 300 silmäparia, moni myös Puistolan väreissä. Ensimmäinen puoliaika ei enteillyt näin runsasmaalista kamppailua. Molemmat joukkueet lähtivät peliin katsellen. Ensimmäinen jakson pallollinen peli oli puistolalaisilla laadukasta kotijoukkueen keskityttyä nopeisiin vastahyökkäyksiin. PuiU:n monet hyvät pystyjuoksut aiheuttivat granilaisille haasteita.

Ensimmäisen kymmenminuuttisen aikana pallon olisi voinut viedä pilkulle kolmekin kertaa, kun PuiU:n pelaaja kaadettiin boxissa kerta toisensa jälkeen. Jokainen vetäköön omat johtopäätöksensä tuomioista. Päätuomarin linja läpi ottelun oli kieltämättä hieman kyseenalainen. Pienistä rikkeistä nousi lappua, mutta välillä sai pelata turhankin kovaa. Neljäskin potentiaalinen rankkari jäi viheltämättä ensimmäisen jakson lopulla.

PuiU:n pirteän alun ja hallinnan jälkeen kotijoukkue kuitenkin onnistui ensimmäisenä maalinteossa. Janne Leivo pääsi kuljettamaan lähes puolesta kentästä pallon keskustasta aivan vapaasti lähelle maalia, josta hänellä oli helppo työ pistää pallo ohi Korkiakosken. Harmittava maali vierasjoukkueen hyvän alun jälkeen.

PuiU ei lannistunut ja jatkoi omaa laadukasta hyökkäyspeliään. Vartti takaiskun jälkeen kulmapotkusta granilaispuolustus ei saanut siivottua palloa boxista. Pallo suoraan Misael Reartelle, joka laukoi taidokkaasti vasempaan alanurkkaan.

GrIFK:n ensimmäinen puoliaika oli heikkoa - paljon harhasyöttöjä ja passiivista pelaamista. Kotijoukkue oli kuitenkin sähäkämpi monissa kaksinkamppailussa nopeuden ansiosta. Vaarallisia paikkoja oli enemmän PuiU:lla. Hyökkäyspään prässi loisti molemmilla joukkueella poissaolollaan.

Valkopaidat saivat maukkaan johtomaalin heti toisen jakson alkuun. Kalle Lindström vapautui yllättäen puolittaiseen läpiajoon. Tarkka laukaus boxin rajalta aivan oikean tolpan juureen. Hyvin saatiin katsomostakin ääntä tähän maaliin!

Maalin jälkeen PuiU vetäytyi ja otti selvästi vastaanottajan roolin. Kotijoukkue joutui pakottamaan pelinsä aktiivisemmaksi ja aloitteellisemmaksi, mikä käänsi pelin suunnan dramaattisesti. PuiU:n pallollinen peli puuroutui ja pelin taso laski.

Vierasjoukkueen avainpuolustajien Jonas Sapienzan ja Ibrahim Hajin poissaolot vaikuttivat vahvasti puolustuspeliin. Pappaosasto ei valitettavasti pysynyt nopeiden granilaisten perässä ja tähän peli lopulta ratkesi. 70. minuutilla Teemu Honkaniemen tuli kovaa pallontavoittelutilanteeseen napit edellä ja tästä täysin ansaittu punainen kortti. Tilanne oli tässä vaiheessa 2-2.

Heti perään Kotijoukkue sai boxin rajalta vapaapotkun, josta Xhevdet Gela laukoi upeasta pallon ylänurkkaan, 3-2. Maalin jälkeen PuiU lähti hyökkäämään yltiöaggressiivisesti, jolloin grani sai tuikata palloa pussiin aivan lähietäisyydeltä useampaan otteeseen. Vieraille siunautui myös yksi lohtumaali Rearten huippusyötöstä vapaana olleelle Ruumensaarelle, joka siirsi pallon tyhjään pussiin.

Sinänsä lukemat eivät kerro koko totuutta pelistä. PuiU oli pelillisesti edellä aina 1-2 maaliin asti, jolloin kotijoukkue aktivoitui. Olen kehunut aiemmin valkopaitojen puolustusta, mutta tällä kertaa peli kaatui siihen, että ei yksinkertaisesti pysytty perässä. Avainpakkien poissaolot näkyivät selvästi. Ilmeisesti samanlaista ongelmaa havaittiin Myllykoskella MyPaa vastaan.

Potentiaalia joukkueessa on ja paljon tänään oli hyvääkin. Tuo juoksuvoima puolustuspäässä on iso kysymysmerkki, kun kausi etenee. Keskikentällä ja hyökkäyspään kaksinkamppailutilanteissa pärjätään kuitenkin hienosti ja pallollinen peli kehittynyt.

Mitä mieltä muut ovat olleet PuiU:n tähänastisesta taipaleesta Kakkosessa?
supstanssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #52 : 26.05.2025 klo 09:57:38

Mitä mieltä muut ovat olleet PuiU:n tähänastisesta taipaleesta Kakkosessa?

Tuskin joutuu putoamistaistoon, vaikka noista kahdesta ensimmäisestä pelistä ei voikaan paljon muuta päätellä.  Molempien maalien tuntumassa on hieman haasteita, mutta keskialueella ja hyökkäyksen laidoilla kirmaa mukavasti.
miele

Poissa Poissa


Vastaus #53 : 26.05.2025 klo 10:09:52

Mielenkiintoinen paluu varmaan Stevensillä Graniin, missä on valmentanut ja pelannut yhteensä varmaan n. 10 vuotta ennen Puistolan keikkaa. Monet Granin pelaajistakin olivat varmaankin ennestään tuttuja, eikä pelitapakaan ehkä tullut yllätyksenä. Olisikohan PuiU pärjännyt jos ei olisi joutunut vajaalle?
insignificance

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, lähikentät ja luomufutis


Vastaus #54 : 26.05.2025 klo 11:30:16

Aika vaihteleva ottelu molemmilta, samoin tuomarilta. Neljää mahdollista rankkaria en nyt sentään nähnyt avausjaksolla.

PuiU pelasi mielestäni aika rumasti, ehkä koska tuomari sellaisen salli. Toisaalta joku toinen ei olisi viheltänyt sitä vaparia Granille, jonka Gela sitten painoi hienosti verkkoon. PuiUn toinen maali oli nätisti pelattu, mutta muuten ei oikein näkynyt mitään hienouksia. Hanadin roolia rappavana liberona ihmeteltiin, oman käsitykseni mukaan voisi toimia vähän paremmin ylempänä (mutta voihan olla, että pakon edessä näin). Muutenkin sellainen oranssin kortin arvoinen suoritus eilen.

Tuollainen melko tyypillinen taisteleva, sekalaisista osista koottu nousijaporukka, mutta eiköhän Stevens & Huuhtanen ohjaa tuon laivan selville vesille kauden lopuksi.
Gonzalo-76

Poissa Poissa


Vastaus #55 : 26.05.2025 klo 11:30:23

Mitä mieltä muut ovat olleet PuiU:n tähänastisesta taipaleesta Kakkosessa?
[/quote] Lohkon positiivisin yllättäjä.
Manageeri

Poissa Poissa


Vastaus #56 : 26.05.2025 klo 16:36:08

Aika vaihteleva ottelu molemmilta, samoin tuomarilta. Neljää mahdollista rankkaria en nyt sentään nähnyt avausjaksolla.

PuiU pelasi mielestäni aika rumasti, ehkä koska tuomari sellaisen salli. Toisaalta joku toinen ei olisi viheltänyt sitä vaparia Granille, jonka Gela sitten painoi hienosti verkkoon. PuiUn toinen maali oli nätisti pelattu, mutta muuten ei oikein näkynyt mitään hienouksia. Hanadin roolia rappavana liberona ihmeteltiin, oman käsitykseni mukaan voisi toimia vähän paremmin ylempänä (mutta voihan olla, että pakon edessä näin). Muutenkin sellainen oranssin kortin arvoinen suoritus eilen.

Tuollainen melko tyypillinen taisteleva, sekalaisista osista koottu nousijaporukka, mutta eiköhän Stevens & Huuhtanen ohjaa tuon laivan selville vesille kauden lopuksi.
Pilkkuvaateista sen verran että joku tuomari oisi voinut laputtaa jonkin sukelluksesta tai siitä kuuluisasta kalastuksesta, joten...
äägee

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM


Vastaus #57 : 26.05.2025 klo 19:00:40

En itsekään nähnyt näitä pilkun arvoisia rikkeitä, mutta muuten oli tosiaan todella salliva linja. Kovasti sai repiä paidasta ja tulla rumastikin sukille. Tuntuu, että homma karkasi vähän käsistä heti alkuminuuteista lähtien.

Punainen toden totta käänsi ottelun totaalisesti. Yllättävänkin dramaattinen muutos.
Samuldinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: puipa nousee


Vastaus #58 : 01.06.2025 klo 13:19:00

Uutinen
Kotiottelun merkitys korostuu, ja kotiyleisön roolia Joonas pitää erittäin tärkeänä.
– “Kotiyleisö on meille todella iso voimavara, se on kuin 12. kenttäpelaaja. Toivon, että Koudan katsomo olisi sunnuntaina täynnä!”
– “Laitetaan katsojaennätys uusiksi ja pidetään mökissä ääntä! Silloin saadaan aikaan hyvä tapahtuma.”

Jope puipan otteluennakossa

Näillä sanoin kohti kauden ensimmäistä ottelua Koudan nurmella. Ja onhan tätä jo odotetukin kuin kouluvuotensa päättäneet kesälomaa. Sattumalta osui vielä samalle viikonlopulle!

Viime viikonlopun Grani-matsi on unhoitettu viimeisen kolmanneksen osalta, sillä muutenhan peli rullasi todella mainiosti ja puipa oli kuskin paikalla. Tälle päivälle haasteita tuo topparipari Sapienza-Honkaniemi pelikiellot, mutta sen verran laadukkaan miehistön on Stevens taustoineen saanut rakennettua, että kyllä sinne kundit löydetään.

Lahen cupissakin voittaneella Reippaalla kyllä vaihteleva alkukausi takana, mutta tuota 6-1 voittoa JPSistä voitanee pitää jo jonkinlaisena heräämisen merkkinä. Maaleja ainakin osaavat tehdä. Harri "Kampan" Kampmankin taitaa olla jo eläkkeellä.

Kahden buffan taktiikalla tänään Koudan katsomot täyteen ja..

puipa nousee !!

Mfutis3

Poissa Poissa


Vastaus #59 : 08.06.2025 klo 09:46:15

Tänään taas kova testi puistolalaisille, kun Lappeenrannassa vastaan asettuu PEPO. PuiU:n vierasreissut ovat olleet ailahtelevia. Lohkon jumbot hoidettiin ongelmitta, mutta MyPaa vastaan oltiin pahasti jäljessä. GrIFK:n kanssa ensimmäinen puoliaika oli hyvää, mutta toisella tuli romahdus.

Tänään siis toinen selvä tason mittaus vieraissa, kun PEPO kaatoi sarjakärki VJS:n vakuuttavasti 4-1. PEPO on ollut vakuuttava ja voittamaton kotonansa kaataen Reippaan ja MyPa:n. Toivon mukaan tänään saadaan puistolalaisille puolustuspäähän vahvistusta. Taitaa Jonas Sapienza päästä pelikiellosta kentälle, toivon mukaan myös Ibrahim Haji olisi pelikuntoinen.

Mitä näkemyksiä muilla on illan pelistä?
Mfutis3

Poissa Poissa


Vastaus #60 : 09.06.2025 klo 13:47:56

Sunnuntain pelistä niukka 1-0 tappio PEPO:lle. Oliko joku paikan päällä, millainen oli matsi?
smAkistin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, PuiU


Vastaus #61 : 13.06.2025 klo 23:28:51

Kyllä tänään oli hyvin taisteltu voitto! Eihän se pallo aina päätynyt verkkoon asti, vaikka paikkoja oli...mutta tuli kuitenkin se tärkeä yksi maali ja omaa maalia saatiin kyllä puolustettua varsin onnistuneesti!

Välillä kyllä hirvitti kun palloa menetettiin VJS:lle kerta toisensa jälkeen - joko ei syötetty lainkaan tai syötöt katkaistiin, mutta kyllä sitä hallintaakin oli loppua kohden ja VJS vaikutti aika lyödyltä.

Jännitystä oli ja sääkin suosi! Toivottavasti saadaan lisää tätä Juhannuksen jälkeenkin. Eiköhän HaPKista irtoa kolme pistettä!

Puipa nousee!
Mfutis3

Poissa Poissa


Vastaus #62 : 14.06.2025 klo 08:46:40

Upea voitto! Kyllä varmasti antoi itseluottamusta joukkueelle tämä. Ei näyttänyt puipa tekevän kuin kaksi vaihtoa koko pelissä ja toinen niistä 92 min kohdalla. Vaihtopelaajiakin näytti olevan vähän. Toivottavasti Ruumensaaret ja kumppanit ovat sitten iskussa parin viikon päästä HapKia vastaan kotona. Tärkeät kaksi kotipeliä tiedossa sarjajumboja vastaan.
jurveja

Poissa Poissa


Vastaus #63 : 14.06.2025 klo 09:41:26

Kuvia vs. VJS: https://www.flickr.com/photos/111821744@N05/albums/72177720326831935
Forus

Poissa Poissa


Vastaus #64 : 28.06.2025 klo 08:33:39

PuiU – HaPK | 28.6.2025 | klo 17:00 | Puistolan nurmi

Miesten Kakkosen A-lohkossa siirrytään toiselle kierrokselle, kun PuiU saa kotikentälleen vieraaksi Haminan Pallo-Kissat. Kevätkierroksella joukkueet kohtasivat Haminassa, ja tuolloin PuiU nappasi selkeän 0–3-vierasvoiton. Nyt HaPK hakee revanssia, mutta kotijoukkue PuiU lähtee otteluun vahvempana ennakkosuosikkina.

Lähtökohdat otteluun:
PuiU on sarjataulukossa seitsemäntenä, kasassa 13 pistettä. Joukkueen peli on vakiintunut, ja erityisesti kotikentällä otteet ovat olleet varmoja. HaPK on sarjassa sijalla yhdeksän, viidellä pisteellään, ja on pelannut vaikean kevään. Vieraiden suurin haaste on ollut maalinteossa – joukkue on tehnyt sarjassa vähiten maaleja.

Tärkeää yleisölle:
Ottelu alkaa klo 17:00. Suosittelemme saapumaan ajoissa – liput aikuisilta 9 €, 4–18-vuotiailta 4 €, alle 4-vuotiaat ilmaiseksi. Kausikortilla vapaa sisäänpääsy. Paikalla kioskit – korttimaksut, käteinen ja MobilePay käyvät maksuvälineinä.

Tervetuloa kannustamaan PuiU voittoon – tehdään kotikentästä jälleen vahva linnake!
Mfutis3

Poissa Poissa


Vastaus #65 : 28.06.2025 klo 12:18:18

Siistiä päästä taas parin viikon tauon jälkeen Koudalle! Nyt on tosiaan tärkeät kaksi kotipeliä edessä, jotka pitää voittaa - tänään HaPK ja keskiviikkona JPS. Viimeisimmän sääennusteen mukaan sateetkin on väistyneet illalta, joten kaikki matsiin ja tupa täyteen!

Misael Rearte on vielä Länsi-Vantaan Ylpeyden mukana San Marinossa, mutta ilmeisesti muutama aiemmin loukkaantunut olisi tänään taas pelivireessä.
supstanssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #66 : 28.06.2025 klo 18:25:09

Marttinen tekee 27 minuutissa HaPKin verkkoon enemmän maaleja kuin moni kärki koko kesänä?
« Viimeksi muokattu: 28.06.2025 klo 18:38:15 kirjoittanut supstanssi »
Mfutis3

Poissa Poissa


Vastaus #67 : 28.06.2025 klo 20:25:05

PuiU - HaPK 6-0 (3-0)
Puistolan nurmi

Tänään oli Elmeri Marttisen show - 5 maalia 27 minuuttiin, mutta lopussa 71 minuutin kohdalla maalitykille harmittava loukkaantuminen.

Puolipilvisessä Puistolassa ei taaskaan tunnelmaa puuttunut, vaikka moni taisikin olla jo kesämökeillään. Peli lähti käyntiin hyvin samalla tavalla kuin kauden avauksessa Haminassa. Tempo oli hidas, PuiU sai rauhassa rakentaa ja toteuttaa omaa pelisuunnitelmaansa. Kaksinkamppailut ja ykköspallot menivät hyvällä prosentilla kotijoukkueelle. Haminalaiset eivät jaksaneet kauaa toteuttaa korkeaa prässiään, vaan vajosivat omalle puolustusalueelle. PuiU sai käyttää kentän leveyttä ja nopeita pystypalloja hyvällä prosentilla.

Tilanteita sateli haminalaismaalille jatkuvasti ja avausmaali roikkui ilmassa. Kotiyleisö sai aihetta riemuun 29 minuutin kohdalla, kun Sebastian Erankan pystyjuoksun päätteeksi toimitti pallon boksiin vitosen rajalle vapaana olevalle Elmeri Marttiselle, joka sai siirtää pallon rauhassa vasempaan ylänurkkaan.

Maalin jälkeen tulosta alkoi tulla ja Marttinen show oli valmis alkamaan. Toinen maali oli kuin peilikuva edellisestä osumasta, laukaus sai lisäksi kimmokkeen haminalaispakin jalasta ja ohjautui takanurkkaan. Marttisen hattutemppu olikin sitten melkoinen pommi 25:stä metristä takaylänurkkaan. Viimeistään tässä vaiheessa saatiin sytytettyä puoliksi nukkunut kotiyleisö.

Ensimmäinen jakso oli täysin PuiU:n hallintaa ja valtaosan ajasta valkopaidat pysyivätkin pallossa. Maaleja olisi voinut siunaantua enemmänkin. Vieraat eivät saaneet luotua juurikaan vaaraa kotijoukkueen boksissa.

Toisella jaksolla pelin tempo taas laski. Ilmiliekeissä oleva Marttinen jatkoi maalitehtailuaan 49 minuutilla. Ville Varilan tavaramerkki eli laidan nousu, pallo boksiin ja vapaana olevalle Marttiselle ja pallo varmasti maaliin. Tästä 7 minuuttia ja jo viides maali Marttiselle. Eero Kivelän sähäkkä nousu vasemmasta laidasta, pallo jälleen boksiin vitosen viivalle, josta Marttinen pääsi tuikkaamaan 5-0.

Tämän jälkeen Marttinen haki vielä kuudetta maaliansa. Hyökkääjä pyrki saamaan jalkaa vapaaksi sivuttaisliikkeellä boksin rajalla, mutta nyrjäytti ilmeisesti nilkkansa ja hänet kannettiin kentän reunalle tuskaisen näköisenä.

Viidennen maalin jälkeen loppu olikin sitten molemmilta joukkueilta passiivista pelailua. Myös vieraat saivat joitain vaarallisia paikkoja. Loppu oli kotijoukkueelta heikompaa suorittamista - paljon harhasyöttöjä ja löysää pelaamista. Pallo saatiin kuitenkin vielä haminalaisten reppuun juuri ennen päätösvihellystä, kun Egzon Mehmeti ampui tarkasti boksin rajalta pallon vasempaan alakulmaan.

Täydellinen Marttisen show siis tänään. Toivottavasti mies ei loukkaantunut pahemmin, näytti kuitenkin tulevan omin jaloin vielä lopussa huudattamaan kotiyleisöä joukkuetovereidensa kanssa. PuiU pääsi treenaamaan maalintekoa toden teolla - toisaalta nähtiin myös paljon missattuja paikkoja. Tästä sitten hyvällä vireellä kohti keskiviikon kotimatsia, kun vastaan asettuu JPS.
Forus

Poissa Poissa


Vastaus #68 : 29.06.2025 klo 12:15:37

Ikävästi polvi vääntyi, ku kenttä petti alta...

PuiU - HaPK 6-0 (3-0)
Puistolan nurmi

Tänään oli Elmeri Marttisen show - 5 maalia 27 minuuttiin, mutta lopussa 71 minuutin kohdalla maalitykille harmittava loukkaantuminen.

Puolipilvisessä Puistolassa ei taaskaan tunnelmaa puuttunut, vaikka moni taisikin olla jo kesämökeillään. Peli lähti käyntiin hyvin samalla tavalla kuin kauden avauksessa Haminassa. Tempo oli hidas, PuiU sai rauhassa rakentaa ja toteuttaa omaa pelisuunnitelmaansa. Kaksinkamppailut ja ykköspallot menivät hyvällä prosentilla kotijoukkueelle. Haminalaiset eivät jaksaneet kauaa toteuttaa korkeaa prässiään, vaan vajosivat omalle puolustusalueelle. PuiU sai käyttää kentän leveyttä ja nopeita pystypalloja hyvällä prosentilla.

Tilanteita sateli haminalaismaalille jatkuvasti ja avausmaali roikkui ilmassa. Kotiyleisö sai aihetta riemuun 29 minuutin kohdalla, kun Sebastian Erankan pystyjuoksun päätteeksi toimitti pallon boksiin vitosen rajalle vapaana olevalle Elmeri Marttiselle, joka sai siirtää pallon rauhassa vasempaan ylänurkkaan.

Maalin jälkeen tulosta alkoi tulla ja Marttinen show oli valmis alkamaan. Toinen maali oli kuin peilikuva edellisestä osumasta, laukaus sai lisäksi kimmokkeen haminalaispakin jalasta ja ohjautui takanurkkaan. Marttisen hattutemppu olikin sitten melkoinen pommi 25:stä metristä takaylänurkkaan. Viimeistään tässä vaiheessa saatiin sytytettyä puoliksi nukkunut kotiyleisö.

Ensimmäinen jakso oli täysin PuiU:n hallintaa ja valtaosan ajasta valkopaidat pysyivätkin pallossa. Maaleja olisi voinut siunaantua enemmänkin. Vieraat eivät saaneet luotua juurikaan vaaraa kotijoukkueen boksissa.

Toisella jaksolla pelin tempo taas laski. Ilmiliekeissä oleva Marttinen jatkoi maalitehtailuaan 49 minuutilla. Ville Varilan tavaramerkki eli laidan nousu, pallo boksiin ja vapaana olevalle Marttiselle ja pallo varmasti maaliin. Tästä 7 minuuttia ja jo viides maali Marttiselle. Eero Kivelän sähäkkä nousu vasemmasta laidasta, pallo jälleen boksiin vitosen viivalle, josta Marttinen pääsi tuikkaamaan 5-0.

Tämän jälkeen Marttinen haki vielä kuudetta maaliansa. Hyökkääjä pyrki saamaan jalkaa vapaaksi sivuttaisliikkeellä boksin rajalla, mutta nyrjäytti ilmeisesti nilkkansa ja hänet kannettiin kentän reunalle tuskaisen näköisenä.

Viidennen maalin jälkeen loppu olikin sitten molemmilta joukkueilta passiivista pelailua. Myös vieraat saivat joitain vaarallisia paikkoja. Loppu oli kotijoukkueelta heikompaa suorittamista - paljon harhasyöttöjä ja löysää pelaamista. Pallo saatiin kuitenkin vielä haminalaisten reppuun juuri ennen päätösvihellystä, kun Egzon Mehmeti ampui tarkasti boksin rajalta pallon vasempaan alakulmaan.

Täydellinen Marttisen show siis tänään. Toivottavasti mies ei loukkaantunut pahemmin, näytti kuitenkin tulevan omin jaloin vielä lopussa huudattamaan kotiyleisöä joukkuetovereidensa kanssa. PuiU pääsi treenaamaan maalintekoa toden teolla - toisaalta nähtiin myös paljon missattuja paikkoja. Tästä sitten hyvällä vireellä kohti keskiviikon kotimatsia, kun vastaan asettuu JPS.
Forus

Poissa Poissa


Vastaus #69 : 29.06.2025 klo 12:19:47

Tässä ei kauan ehditä levätä, kun ke 02.07.2025 jo mennään!

PuiU – JPS | Ke 2.7. klo 19:00 | Puistolan nurmi
Miesten Kakkonen, A-lohko

PuiU on löytänyt vireen! Kahden voiton siivittämänä kotijoukkue tavoittelee kolmatta peräkkäistä täyttä pistepottia, kun jyväskyläläinen JPS saapuu vieraaksi keskiviikkoiltana.

Tule kannustamaan kotijoukkue voittoon ja nauti kesäillan futistunnelmasta Puistolassa!

💙PuiU 1929 – yhdessä vahvempia!

https://fb.me/e/6LmWV1qWU
« Viimeksi muokattu: 29.06.2025 klo 17:14:43 kirjoittanut Forus »
Mfutis3

Poissa Poissa


Vastaus #70 : 02.07.2025 klo 11:22:05

Ei voisi olla paremmat asetelmat illan peliin Koudalla. Ilma mitä suotuisin ja puipa hyvässä vireessä.

Iloksemme saimme myös uuden vahvistuksen keskikentälle, kun Michele Desalegen liittyy joukkueeseen Atlantis Akatemiasta. Hänellä on kokemusta Kakkosesta yli 60 ottelun verran, ja on edustanut Atlantiksen lisäksi mm. Honkaa, Futuraa ja MiPK:ta. PuiU:n somessa on lisää uudesta tulokkaasta. Nähdäänkö Desalegen jo tänään tositoimissa Koudalla?
Jones55

Poissa Poissa


Vastaus #71 : 03.07.2025 klo 10:16:35

PuiU jatkoi lämpimässä kesäillassa Koudan sametilla voittojen tiellä.
Vahva toppari Jonas Sapienza oli poissa korttitilin täyttymisen (4) takia ja HaPK pelissä viisi maalia tehnyt Elmeri Marttinen polvivamman takia. Kenttähuhut kertoivat että Elmerin kausi olisi paketissa, toivottavasti väärää huhua.

Kolme pistettä jäivät Puistolaan puolella kaasullla pelaten, tai ainakin siltä se näytti katsomoon. Kahdeksaan päivään kolme sarjapeliä on kova rypistys.

Häntäpään JPS oli paljon vahvempi kuin lauantain vieras HaPK. Peli olisi voinut kääntyä tuloksellisesti huonommalla tuurilla tasapeliksikin mutta perusrutiinilla kuitenkin selkeähkö voitto.

Vaihdosta tullut Hanad Mohammed oli kärjessä mainio. Hyvää provoa vastustajalle aiheuttaen kostokortin ja näyttävä maali päälle. Muutenkin viihdyttäviä kikkoja pitkältä pelaajalta.

Pitkän linjan faneille PuiUn toinen maali oli riemastuttava. Kapteenistoon kuuluvat vanhan kaartin PuiU:laiset tekivät näyttävän maalin. Toppari Kalle Lindström pelattiin laidalta läpi. Maata pitkin syöttö sivusuunnassa Joonas Ruumensaarelle ja ykkösellä varma viimeistely. Vasuripelaajien taidetta oli se maali.

Kentän paras oli kuitenkin mielestäni 2007 syntynyt Egzon Mehmeti. Todella vahvaa keskikentän johtajuutta ja suurin piirtein koko suku katsomossa kannustamassa. Nautinnollista!

Kuusi pinnaa otettiin toisen kierroksen alun pakkovoitoista. Tästä on hyvä jatkaa yläloppusarjan paikan tavoittelua. Sunnuntaina jatketaan Honkaa vastaan Tapiolassa. Siitä pelistä ei kyllä fanin mielestä ole budjetoitua pisteitä tulossa. Tapiolan ihmettä kuitenkin odotellessa.



Mfutis3

Poissa Poissa


Vastaus #72 : 03.07.2025 klo 14:59:07

Itse paikan päällä olleena voin allekirjoittaa  Jones55:n hyvän analyysin pelistä.

PuiU:n pallollinen peli oli vaihtelevaa - ajoittain erittäin hyvää tekemistä, mutta paljon myös harhasyöttöjä. 3-1 maalin jälkeen JPS ei saanut oikeestaan minkäänlaista kiriä aikaiseksi, mutta PuiU:lla oli taas monta avopaikkaa tehdä lisää maaleja.

Mielestäni kokonaisuutena peli oli kotijoukkueen näpeissä. JPS oli ajoittain pirteä, mutta todellista vaaraa valkopaitojen maalilla ei juurikaan saatu aikaiseksi. PuiU:n puolustus piti varmasti ja on hieno nähdä pitkän kauden edetessä, että pelaajakalusto on laaja ja hyvää tervettä kilpailua pelipaikoista on joukkueen sisällä.

Pieni twisti saatiin pelin alun rankkasateesta, josta edes sadetutkalla ei ollut mitään hajua. Märkä kenttä vaikutti osin pelin kulkuun.

PuiU:n loistovire jatkuu ja sunnuntaina sitten taas todellinen koitos Tapiolassa.
jurveja

Poissa Poissa


Vastaus #73 : 06.07.2025 klo 23:15:51

Kuvia vs. Honka: https://www.flickr.com/photos/111821744@N05/albums/72177720327381954
Mfutis3

Poissa Poissa


Vastaus #74 : 07.07.2025 klo 16:24:16

FC Honka - PuiU 4-0 (1-0)
Tapiola N 1, Espoo

Tänään ei ollut epäselvyyttä voittajasta, vaikka PuiU oli hyvin mukana pelissä ensimmäisellä jaksolla. Etenkin ensimmäisen 20 minuutin aikana valkopaidat pystyivät luomaan vaaraa hyökkäyspäässään korkeilla pystypalloilla. Honka voitti kuitenkin isomman osan pääpalloista ottelun edetessä. Molemmilla joukkueilla oli omat paikkansa laittaa palloa pussiin.

PuiU puolusti tiiviisti ja systemaattisesti. Hongan ensimmäinen vaaran paikka tulikin vasta pelin 25 minuutilla. Kotijoukkueen ensimmäinen maali oli upea vapari Roope Pyyskäseltä oikeaan ylänurkkaan kuudentoista rajan kaarelta. Sinänsä harmittava maali PuiU:lle niin hyvin alkaneeseen peliin. Maalin jälkeen PuiU nosti linjaa ja pyrki aktiivisempaan peliin, mutta ei kyennyt luomaan kovin paljoa vaaraa kotijoukkueen boksissa.

Toisella jaksolla Honka sai muutaman vaarallisen paikan heti alkuminuuteilla. Kotijoukkueen toinen maali tuli kulman jälkeen pelin 55 minuutilla, kun Jonas Sapienza rikkoi Hongan pelaajaa rankkarin arvoisesti. Korkiakoski aavisti oikein, mutta ei yltänyt Pyyskäsen tarkkaan vetoon. Miehelle illan toinen.

Maalin jälkeen Honka pyöritti peliä entisestään. PuiU alkoi väsymään tunnin jälkeen ja monia harhasyöttöjä pääsi syntymään. Honka kaunisteli vielä lukemia kahdella jälkitilanteen maalilla.

Mielestäni PuiU pelasi ajoittain hyvin ja rohkeasti. Pystypallot toimivat ja monia laadukkaita paikkojakin avautui. PuiU onnistui purkamaan useampaan otteeseen Hongan korkean prässin laadukkailla syötöillä ja luomaan hyviä vastahyökkäyksiä. Honka oli kuitenkin edellä kaksinkamppailutilanteissa ja pysyi suurimmaksi osaksi pallossa. Täytyy kyllä ihailla kuinka laadukasta, nopeaa ja monipuolista espoolaisten peli on. Taas hyvä ja arvokas kokemus taskuun ja kohti ensi lauantain kotipeliä MyPaa vastaan.

 
Sivuja: 1 2 [3] 4 5
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa