kovafanipallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Seksi-Simon bandwagonissa.
|
 |
Vastaus #250 : 11.04.2025 klo 11:01:07 |
|
No tämä henkilö on ne nähnyt, ja asemansa puolesta taatusti myös on. Ja kyse siis keskiarvoista ja yleensä perusotteluiden katsojamääristä. Pesiksen ottelukohtanen että kokonaiskatsojamäärä on jalkapalloa isompi ja katkeraa tilitystä, että jalkapallolle maksetaan, pesikselle ei. Toki kun huomautin fanikameratotuetuksista esim naisten peleissä, siirty keskustelu oluen hintaan Kaupissa.
Mitä itse olen vastaavia keskusteluita käynyt tai muiden käymänä nähnyt, niin pesispiireissä referoidaan aina nimenomaan niitä Finnpanelista saatavilla olevia lukuja, joissa pesiksen yksittäiset studio-ottelut todistetusti kerää melkein joka viikko Veikkausliigaa kovempia lukuja. Sitten kun puhutaan muista otteluista ja kokonaismääristä, niin sitten ei olekaan mitään julkista dataa enää tarjolla. Eli niin kauan kun tästä ei ole julkista dataa olemassa, niin eipä niihin puheisiin voi luottaa millään tavoin. Jokainen vetää aina kotiinpäin ja tottakai pesäpallopiireissä väitetään heidän lajin olevan katsotumpaa, vaikka totuus perustuisi pelkästään Finnpanelin top20 listalta tehtyihin johtopäätöksiin. Ainoa mitä voidaan faktana todeta, on se että Veikkausliigan tv-sopimus on yli 10x arvokkaampi, kuin pesäpalloliigan vastaava. Jos pesäpallo on katsotumpaa, niin miten tämä tv-sopimusten arvon ero sitten selitetään? E: Lisättäköön, että nyt jo vuosikausia Ruudussa majailleen pesäpallin nykyinen tv-sopimus (400 000€/vuosi) on edelleen pienempi, kuin mitä Veikkausliigan ja Ruudun ensimmäinen tv-sopimus oli 10 vuotta sitten. Jos pesäpallo olisi niin paljon katsotumpaa, niin eikai pesäpallo näin paskaa diiliä olisi tehnyt vuosille 2022-26? (edellisessä viestissä linkatussa Elmotv:n artikkelissa lukee jostain syystä vuodet 2023-25) E: Ja en siis todellakaan hyökkää tässä sinua vastaan Tarinankertoja, ihmettelen vain näin ylipäätänsä tätä tilannetta ja sitä, kuinka paljon sitä värikynää noissa pesispiirien jutuissa oikein on.
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.04.2025 klo 12:51:53 kirjoittanut kovafanipallo »
|
|
|
|
|
Tarinankertoja
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #251 : 11.04.2025 klo 11:08:39 |
|
Eli niin kauan kun tästä ei ole julkista dataa olemassa, niin eipä niihin puheisiin voi luottaa millään tavoin.
Ruudun datasta oli puhe ja pesiksessä sellasessa asemassa olevalle, että täysin uskottavaa ja ainakin minä kaveriini luotan.
|
|
|
|
Tähtiverkottaja
Poissa
|
 |
Vastaus #252 : 11.04.2025 klo 11:12:22 |
|
Pesäpalloliigaan pitää tuoda ensin var, jotta tuote kunnossa, sitten voi allokoida.
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #253 : 11.04.2025 klo 11:16:09 |
|
Pesäpalloliigaan pitää tuoda ensin var, jotta tuote kunnossa, sitten voi allokoida.
Siellähän on VAR. Tuomarin päätöksen voi haastaa tai tuomari voi haastaa itse itsensä. Päätuomari juoksee itse hiaceen kelailemaan videoita.
|
|
|
|
Tähtiverkottaja
Poissa
|
 |
Vastaus #254 : 11.04.2025 klo 11:18:35 |
|
Siellähän on VAR. Tuomarin päätöksen voi haastaa tai tuomari voi haastaa itse itsensä. Päätuomari juoksee itse hiaceen kelailemaan videoita.
Tuote on siis kunnossa! Liigan var-autot voisi kuitenkin lahjoittaa sinne.
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.04.2025 klo 11:21:08 kirjoittanut Tähtiverkottaja »
|
|
|
|
|
Kiitaja
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti, SM
|
 |
Vastaus #255 : 11.04.2025 klo 11:25:28 |
|
Pesäpallossa on se, että taitaa naisten pelitkin vetää hyviä katsojamääriä. Kansallista liigaa taas ei seuraa juuri kukaan.
Onhan näitä pesisniiloja. Pappanikin katsoo Ruudusta lähes kaikki mahdolliset pelit, Veikkausliigaa ei sitten juuri ollenkaan.
|
|
|
|
harkkapilli
Poissa
|
 |
Vastaus #256 : 11.04.2025 klo 11:43:21 |
|
Selittäisikö asiaa jo aiemminkin tänne kirjoitettu, että pesisniiloille on maailmassa periaatteessa kaksi sarjaa, jonka ottelulähetyksiä ahmia: miesten superpesis ja naisten superpesis? Jalkapallon puolella lajiniilojen huomio jakaantuu paljon laajemmin niin kotimaisiin kuin ulkomaisiinkin sarjoihin.
Kuitenkin lähetysoikeuksien suhteen jopa Veikkausliigan osalta voi hyvinkin olla enemmän kilpailua kuin pesiksen lähetysoikeuksista. Tuohon vaikuttanee myös lajin asema ja merkitys kansainvälisesti, vaikka tässä tapauksessa onkin kyse kotimaisista ottelulähetyksistä. Samoin sekin vaikuttaneen mm. mainosmyyntiin jne. missä lajit ovat suosittuja. Jalkapallo on perinteisesti ja karrikoiden ollut Suomessa isompien satama-, rautatie- ja tehdaskaupunkien laji. Pesäpallo on profiloitunut enemmän pienten maaseutuvaltaisten paikkakuntien lajiksi, vaikka se leima onkin ehkä hieman jo karisemassa.
Ehkä eri lajien lähetysoikeuksien arvo muodostuu monen tällaisen tekijän yhdistelmästä.
|
|
|
|
Pemari
Poissa
Suosikkijoukkue: FF2 Gold Member
|
 |
Vastaus #257 : 11.04.2025 klo 11:57:14 |
|
Ensinnäkin pesäpalloa pelataan joku pari kuukautta vuodessa. Eli otteluita on huomattavasti vähemmän ja ne jakaantuvat huomattavasti lyhyemmälle aikajaksolle kuin jalkapallossa. Ei siis ole kovinkaan paljoa mieltä vertailla yksittäisten otteluiden katsojamääriä.
Toisekseen pesäpallolla ei ole minkäänlaisia realistisia kasvumahdollisuuksia. Suomalaisilla jalkapallosarjoilla taas on valtavat määrät realisoimatonta kasvupotentiaalia, josta tv-oikeuksissa myös maksetaan.
Pesäpallo on ja tulee aina olemaan pientä keskikesän puuhastelua, ja pesäpallokansa tulee aina kärsimään alemmuuskompleksista kansainvälistä valtalajia kohtaan.
|
|
|
|
naula
Poissa
|
 |
Vastaus #258 : 11.04.2025 klo 11:57:32 |
|
Veikkaisin, että Sanomalla painaa rahanjaossa ja panostuksissa myös se kuuluisa potentiaali. Superpesis tuskin nykyisestä sarjasta kasvaa millään mittarilla (tv-katsojamäärät tai otteluiden yleisömäärät, seurojen budjetit jne.) merkittävästi isommaksi, kun taas Veikkausliigalla nähtäneen huomattavan paljon kasvuvaraa nykyisestä, veturina ne isojen kaupunkien suurseurat.
|
|
|
|
uh
Poissa
|
 |
Vastaus #259 : 11.04.2025 klo 15:28:31 |
|
Täytyy vaan sanoa, että Ruutu on todella järkevän hintainen paketti. The Masters tulee samaan syssyyn eli jo pelkkä golf on hintansa väärti.
On ja ei, hinta noussut kovaa vauhtia.
|
|
|
|
Öyvind
Poissa
Suosikkijoukkue: Seier'n er vår
|
 |
Vastaus #260 : 11.04.2025 klo 16:38:01 |
|
Ensinnäkin pesäpalloa pelataan joku pari kuukautta vuodessa. Eli otteluita on huomattavasti vähemmän ja ne jakaantuvat huomattavasti lyhyemmälle aikajaksolle kuin jalkapallossa. Ei siis ole kovinkaan paljoa mieltä vertailla yksittäisten otteluiden katsojamääriä.
Veikkausliiga 2025 kestää huhtikuun alusta marraskuun toiselle viikonlopulle. Miesten Superpesis 2025 kestää huhtikuun lopusta syyskuun loppuun. Veikkausliigassa otteluita 132 (rs.) + 45 (ls) = 177 ottelua. Superpesiksessä otteluita 198 (rs.) + pudotuspelit (mestaruus ja putoamis) vähintään 26 ottelua, enintään 42 ottelua = 224 – 240 ottelua. Vaikka väitteesi perustelut eivät ihan osuneet kohdalleen, olen kanssasi samaa mieltä siitä, että kaupallisesta näkökulmasta voidaan perustella jalkapallon lähetysoikeuksien maksavan enemmän kuin pesäpallon. Ainakin toistaiseksi. Paikallisesti ostovoima Kiteellä, Haminassa, Imatralla, Alajärvellä tai Raahessa on pienempi kuin useimmilla Veikkausliigapaikkakunnilla ja katsojien keski-ikä sekä paikallisesti otteluissa (mutu-havainto) että valtakunnallisesti Ruudun kautta (mutu-oletus) on selvästi korkeampi, mikä tukee jalkapallon valintaa kaupallisten viestien alustaksi pesäpalloon verrattuna. Uskon pesäpallon saavan jalansijaa kasvukeskuksissa lähivuosina, koska pesäpalloväki ei sekoile enää 1990-luvun tyyliin (Kaisaniemen Tiikerit ja villi kortti). Manse PP on jo yksi suurista miehissä, naisissa, pojissa ja tytöissä. Puna-Mustille nousee uusi stadion Meilahteen ja seuran taustavoimina näyttää olevan massimiehiä mm. Boltista ja Nokiasta (Oyj). Joukkue nousi toiseksi korkeimmalle sarjatasolle viime kauden päätteeksi ja nousee korkeimmalle muutaman vuoden sisällä. Kansainvälisen toiminnan puuttuminen jättää pesäpallon pienemmäksi lajiksi Suomessa jatkossakin, mutta mielestäni pesäpalloväen mutina siitä, että heidän lajinsa lähetysoikeuksien arvo on vain murto-osa kotimaisen jalkapallon arvosta, ei ole täysin vailla perusteita. Kohta he pääsevät sitä mittaamaan. Ruudun sopimus Superpesiksen kanssa on voimassa vielä kesän 2026.
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat
|
 |
Vastaus #261 : 11.04.2025 klo 16:45:54 |
|
Superpesiksen nykyinen tv-sopimus voi olla heidän kannaltaan huono, mutta jos näin on niin syyllisiä ovat tietysti he, jotka sen ovat Superpesiksen puolesta neuvotelleet ja hyväksyneet.
Ruutu eli Nelonen Media (eli Sanoma) ja kaikki muutkin mediayhtiöt aina maksavat lähetysoikeuksistaan (futis, pesis tai vaikka eukonkanto) tasan niin vähän kuin pystyvät neuvottelemaan.
|
|
|
|
Pekka1019
Poissa
|
 |
Vastaus #262 : 11.04.2025 klo 16:48:54 |
|
On ja ei, hinta noussut kovaa vauhtia.
Varmistaisin vielä asian. Ei ilmeisesti Ruutu Urheiluun alennuskuponkeja/tarjouskoodeja voimassa?
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #263 : 11.04.2025 klo 16:51:23 |
|
Varmistaisin vielä asian. Ei ilmeisesti Ruutu Urheiluun alennuskuponkeja/tarjouskoodeja voimassa?
OJALA2025 PENNINKANGAS2025 https://www.ruutu.fi/LAHJAKORTTI
|
|
|
|
Tarinankertoja
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #264 : 11.04.2025 klo 17:08:37 |
|
Ensinnäkin pesäpalloa pelataan joku pari kuukautta vuodessa.
Tämä johtuu siitä, että kentillä ei ole valoja. Asiaa kysyttäessä.. kas kun Kaupissa esim on valot.. niin niitä ei saa käyttää, koska kaikilla ei ole. Kaikkialla ei ole, koska valo häikäsee koppipalloissa :-D …tähän kun heitin että Baseballia on pelattu keinovaloissa vuodesta 1938 niin suut meni vähän mutruun. Baseballia pelataan myös 6 päivää viikossa, joinain päivinä kaks matsia. Eli kasvun varaa olisi, jos haluttas, mutta kun pikkupaikkakuntien poliitikot ei halua maksaa kalliita valastusuudistuksia niin pikkuseurat pistää hanttiin ja pelataan vaan päivänvalossa. Sehän tekee hassuksi ne pelijarit syksyin kun keskiviikon finaali pitää alottaa kolmelta... (kaverin kaa tehtiin jopa häikäsemätön stadionvalosuunnitelma kun kehtasivat väittää ettei onnistu)
|
|
|
|
Öyvind
Poissa
Suosikkijoukkue: Seier'n er vår
|
 |
Vastaus #265 : 11.04.2025 klo 17:10:04 |
|
Superpesiksen nykyinen tv-sopimus voi olla heidän kannaltaan huono, mutta jos näin on niin syyllisiä ovat tietysti he, jotka sen ovat Superpesiksen puolesta neuvotelleet ja hyväksyneet.
Ruutu eli Nelonen Media (eli Sanoma) ja kaikki muutkin mediayhtiöt aina maksavat lähetysoikeuksistaan (futis, pesis tai vaikka eukonkanto) tasan niin vähän kuin pystyvät neuvottelemaan.
Toki. Mitä olen sivusta seurannut, pesäpalloväen rutina ja kitinä asiasta kohdistuu nimenomaan oikeaan kohteeseen, mikä tuo melkoisia paineita seuraavasta sopimuksesta neuvotteleville.
|
|
|
|
krespo
Poissa
Suosikkijoukkue: Huhkain, FCB, SSL, kantahämäläinen huippupalloilu
|
 |
Vastaus #266 : 11.04.2025 klo 18:30:44 |
|
Saako ruudusta valittua pelkkiä koosteita/huippuhetkiä ilman yksittäisiä maaliklippejä? Muistelisin nähneeni joskus foorumilla linkin pelkästään noihin.
Jos nyt oikein muistan, niin melkein joka vuosi tätä ihmettelen. Aina kauden alussa tuo puuttuu ja sitten joku muistaa koodata sen "Huippuhetket" -osion sinne sivuille. Tai on se kai joskus kadonnutkin hetkeksi kesken kauden. Se jotenkin kummallisesti ei ole ollut kuitenkaan edes kunnolla rajattu osio, niin että otsikon alla näkyy vain koosteet, mutta niitä katsoessa autoplay heittää kuitenkin lyhyempiä pätkiä väliin. Löytyyhän tuolta kuitenkin ne maalikoosteet. Ei ihan älytön vaiva ole bongata niitä lyhyempien klippien seasta.
Löytyy ne, mutta itekin tykkään katsoa niitä koosteita usein tietämättä tuloksia jos/kun en seuraa kierrosta livenä. Pätkien seasta silmäiltynä väkisinkin spoilaantuu voittajasta. Ei se mikään iso asia ole käyttäjänäkään, mutta parantaa se hieman kokemusta. Eikä kyl pitäisi olla iso homma sisällöntuottajankaan puolelta.
|
|
|
|
harkkapilli
Poissa
|
 |
Vastaus #267 : 11.04.2025 klo 19:25:03 |
|
Löytyy ne, mutta itekin tykkään katsoa niitä koosteita usein tietämättä tuloksia jos/kun en seuraa kierrosta livenä. Pätkien seasta silmäiltynä väkisinkin spoilaantuu voittajasta. Ei se mikään iso asia ole käyttäjänäkään, mutta parantaa se hieman kokemusta. Eikä kyl pitäisi olla iso homma sisällöntuottajankaan puolelta.
Tuo on kyllä ihan totta. Huippuhetkiä on vaikea katsoa tuolta klippien seasta ilman edes osittaista spoilaantumista. Onneksi se ei aiheuta huippuhetkien kohdalla niin isoa harmitusta kuin vaikka tuloksen paljastuminen ennen koko ottelutallenteen katsomista.
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #268 : 11.04.2025 klo 19:35:48 |
|
Onko Ruutu+:n premiumista ihan oikeaa hyötyä futislähetyksiä ajatellen? Sarjoistakaan eivät kerro mitkä ovat UHD-tarkkuudella, niin vähän sokkona joutuu päätöstä premiumin otosta tekemään.
|
|
|
|
Elmo
Poissa
Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis
|
 |
Vastaus #269 : 11.04.2025 klo 20:04:37 |
|
On tuo nyt vähän perseestä, kun maksaa ihan muhkeaa hintaa mainoksettomasta versiosta ja silti "saa" katsella 14 sekuntia mainoksia.
Tuo on jotenkin siedettävää, kun katsoo vain yhtä peliä, mutta jos sukkuloi eri pelien välillä, tuo alkaisi varmasti isostikin kyrsimään.
|
|
|
|
Pemari
Poissa
Suosikkijoukkue: FF2 Gold Member
|
 |
Vastaus #270 : 11.04.2025 klo 20:10:41 |
|
On tuo nyt vähän perseestä, kun maksaa ihan muhkeaa hintaa mainoksettomasta versiosta ja silti "saa" katsella 14 sekuntia mainoksia.
Tuo on jotenkin siedettävää, kun katsoo vain yhtä peliä, mutta jos sukkuloi eri pelien välillä, tuo alkaisi varmasti isostikin kyrsimään.
En tiedä, teenkö jotain väärin, mutta minulla ei ainakaan tule noita alkumainoksia läheskään aina striimiä avatessa, vaan kuva siirtyy heti peliin. Testasin hetki sitten avata molemmat tämän illan pelit uudestaan, eikä kummastakaan tullut alkumainoksia.
|
|
|
|
Balleroberung
Paikalla
Suosikkijoukkue: Bayer, Kipinä, Pool, Porto, Bajen
|
 |
Vastaus #271 : 11.04.2025 klo 20:20:45 |
|
En tiedä, teenkö jotain väärin, mutta minulla ei ainakaan tule noita alkumainoksia läheskään aina striimiä avatessa, vaan kuva siirtyy heti peliin. Testasin hetki sitten avata molemmat tämän illan pelit uudestaan, eikä kummastakaan tullut alkumainoksia.
Sama, pelkästään laitamainoksia täällä vaikka kuinka pujottelee eikä enää mene kikkailuksi otteluiden välillä vaihdot kuten viime kaudella tökki sekä jumitti
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #272 : 11.04.2025 klo 20:28:41 |
|
En tiedä, teenkö jotain väärin, mutta minulla ei ainakaan tule noita alkumainoksia läheskään aina striimiä avatessa, vaan kuva siirtyy heti peliin. Testasin hetki sitten avata molemmat tämän illan pelit uudestaan, eikä kummastakaan tullut alkumainoksia.
Itse testasin äsken sekä sulkea että avata uudelleen SJK - HJK että vaihtaa Kotkaan ja takaisin ja joka kerta tuli Mynthon, Lämpöykkönen ja Veikkaus mainokset.
|
|
|
|
Bulebule
Poissa
|
 |
Vastaus #273 : 11.04.2025 klo 20:29:45 |
|
Mulla tulee nuo pari mainosta puhelimella katsottaessa, telkkarilla puolestaan ei 
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #274 : 11.04.2025 klo 20:36:49 |
|
Mulla tulee nuo pari mainosta puhelimella katsottaessa, telkkarilla puolestaan ei   Näköjään AppleTV:n sovellus toimii kuten puhelin ja TV:n sovelluksella ei tosiaan tule mainoksia.
|
|
|
|
|
|