Samaa piti sanoa ja Kirurgi Mäkelää veikkaan maalikuninkaaksi, veikataan nyt vaikka ihan hatusta vetämällä että 16 maalilla.
Jos nyt ihan vakavissaan kaudelle 2025 niin tällaisia havaintoja olen tehnyt tammikuun alusta tähän päivään:
- Maalipörssin voittaa ulkomaalaisnimi
- Viime kauden mitalikolmikko ei pysy samana
- Yksikään europelijoukkue ei pääse mihinkään lohkoihin
- Klubipäädyn vajakkiosasto pääsee valtavirtamedian otsikoihin vähintään kolmesti
- Cupissa ei tule cup-taikaa kun yksikään Veikkausliigan joukkue ei tipu missään vaiheessa alasarjalaiselle vaan tiputtelevat rundien mittaan toisiaan jatkosta
- Kesän siirtoikkunassa nähdään yksi liigajoukkueiden välinen pelaajasiirto jossa raha vaihtaa omistajaa
- Kauden aikana nähdään "vain" kahdet valmentajapotkut
- AM-keskiarvo nousee viime kaudesta
- Joku kolmesta monessa paikassa povatusta putoajaehdokkaasta (IFK, Jaro, KTP) ei loppupeleissä ole lähelläkään putoamista kun alaloppusarja alkaa syksyllä
Runkosarja pelattu ja loppusuora alkaa. Omat kahvinpuruista ja kalojen sisälmyksistä tehdyt ennustukset menneet tähän mennessä näin:
- Tiedä nyt sitten että onko tämä tämänhetkinen maalipörssi se joka jää historiankirjoihin vai onko se lopullinen määrä sitten se mikä yläloppusarjan päätöskierroksen loppuvihellyksen aikana on voimassa? Epikset jaot silti kun Fall ja Cissoko saavat viisi peliä vähemmän aikaa kartuttaa saldoaan mitä Ring, Pukki ja Paananen.
- Sarjatilannetta ja tulevia keskinäisiä pelejä kun katsoo niin aika helvetin paha sanoa vielä.
- Tämä meni ketuiksi koska KuPS
- Tämä meni oikein koska idiootit
- Tämä meni ketuiksi koska EIF korkkasi nämä bileet
- Tämä ei tainnut ainakaan julkisen tiedon perusteella toteutua?
- Tällä hetkellä on menossa oikein ellei joku seurajohto sitten loppusarjoissa innostu kunnolla ravistelemaan joukkuetta?
- Nappiin meni
- Tämänkin voi varmaan laskea menneen oikein kun eihän Jarolla nyt taida olla isommin hätää?