Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #1175 : 16.07.2025 klo 19:39:47 |
|
Mitäs ChatGPT kertoo kausista 2002-2003 ja 2011-2012?
Kysyin uudestaan niin tällä kertaa sain vastauksena myös tuon 11/12 kauden mutta edelleen 02/03 jäi saamatta. Surkea vehje. Mutta ei juurikaan muuta pointtia. Tuskin kukaan objektiivisesti asiaa tarkasteleva pitää Newcastlea Liverpoolin suorana kilpailijana, viidessä vuodessa voi tietenkin asiat muuttua mutta ei tuota voi varmana asiana esittää. Newcastle yrittää vakiinnuttaa paikkansa UCL-seurana. Liverpool taistelee mestaruudesta. Ja tähän se Isakin mahdollinen siirtokin perustuu.
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #1176 : 16.07.2025 klo 19:51:27 |
|
Ei kuulu topikkiin, mutta Liverpool taistelee nyt mestaruudesta. Ei sitäkään voi varmaksi tietää taisteleeko 3-5 vuoden päästä.
Kilpailevat osin myös samoista pelaajista, kuten Ekitiken tapaus osoittaa
|
|
|
|
Brown Ale
Poissa
|
 |
Vastaus #1177 : 16.07.2025 klo 20:46:44 |
|
Ei kun Liverpool ei kilpaile Newcastlen kaltaisten rääsyläisten ja nousukkaiden kanssa. Mutta Pool koittaa vain ostaa Isakia ja sitten kun ei saa Isakia, niin koittaa ostaa Ekitikeä perässä.. Mutta siis ei missään nimessä Newcastle ole kilpailija, koska Newcastle yrittää vain pysyä top-6 mutta ei pelaa mestaruudesta niinkuin Liverpool (oi, sä et kävele yksin koskaan).
Pahoittelut offtopikista, mut sattui nyt vähän hymyilyttämään tuo pettämätön logiikka.
niitä huhuja: Skyn mukaan Brentford siirtelee maalitolppia Mbeumon kaupassa ja pyytää jo lähemmäs 70 megapuntaa. Wissasta ois kans pyynti päällä; Forest ilmeisesti tarjonnu jotain ala-arvoista, Brentfordin mielestä 40 ois sopivan pyöreä luku keskustelujen syventämiselle. Brentfordia kupataan ihan huolella. Forest koittaa sentään laittaa vahingon kiertämään.
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #1178 : 16.07.2025 klo 20:50:08 |
|
niitä huhuja: Skyn mukaan Brentford siirtelee maalitolppia Mbeumon kaupassa ja pyytää jo lähemmäs 70 megapuntaa. Wissasta ois kans pyynti päällä; Forest ilmeisesti tarjonnu jotain ala-arvoista, Brentfordin mielestä 40 ois sopivan pyöreä luku keskustelujen syventämiselle. Brentfordia kupataan ihan huolella. Forest koittaa sentään laittaa vahingon kiertämään.
Brentford oli tarjonnut Ipsun Omarista 35 miljoonaa puntaa mutta maksuehdot eivät täyttäneet release clause - ehtoja joten Ipsu hylkäsi tarjouksen. Haistan hieman ironian makua tuossa.
|
|
|
|
Didgeridoo
Poissa
|
 |
Vastaus #1179 : 16.07.2025 klo 21:38:41 |
|
Isakista hänen siirto hyvin pitkälti riippuu. Newcastle saattaa nousta pelaamaan mestaruudesta, mutta tapahtuuko se Isakin peliuran aikana on eri kysymys. Jos Isak ei tänä kesänä liiku, niin ensi kesänä vaihtoehdot Valioliigassa ovat todennäköisesti taas pienemmät kun Arsenal, Chelsea, City ja Pool omaavat tai ovat ostaneet ykköskärjen.
Sitten pitäisi katsella siirtoa toiseen sarjaan. Tämä sopisi toki varmasti Newcastlelle paremmin.
Poolin kiinnostus Ekitikeä kohtaan saattaa olla myös peliä Newcastlen suuntaan, vaikka uskon toki Poolin olevan kiinnostunut aidosti hänestäkin.
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #1180 : 16.07.2025 klo 21:52:53 |
|
Ekitike on Firmino 2.0, joten vähemmän vaivaa vääntää sopimaan systeemiin kuin erilaisen Isakin.
Ysipula on kyllä mielenkiintoinen, kovin nuoria ei edes näköpiirissä. Huipuista vielä Lewandowski ja Kane uran ehtoopuolella.
|
|
|
|
hermannisuur
Poissa
Suosikkijoukkue: Hifk, Internazionale Milano
|
 |
Vastaus #1181 : 16.07.2025 klo 21:53:44 |
|
Lookman -> Inter *
Tänää alkoi huhut ja nyt tullut jo että pelaajan kanssa diili sekä 40m tarjousta valmiina lyömään inter.
Sky sport lähteenä.
|
|
|
|
Deathfromabove83
Poissa
Suosikkijoukkue: I support Beth!
|
 |
Vastaus #1182 : 16.07.2025 klo 22:19:50 |
|
Newcastle on viimeisen 3 kauden aikana sijoittunut kerran Liverpoolin edelle, ja voittanut cupin finaalissa. Seuraavan 5 vuoden aikana aika varmasti pelailevat about samoista sijoista usein, joten vaikea nähdä miten ei olisi suora kilpailija… kuten esim. Chelsea, Spurs, Arsenal, ManU jne.
Ei ehkä kannata lähteä vermolaisten kanssa tähän vääntöön, siellä on 2 mestaruutta viimeisen 5 vuoden aikana saanut takin sepalusta myöten auki.
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1183 : 16.07.2025 klo 22:34:46 |
|
Castle on toki noussut kilpailemaan Spursin, ManUn ja Chelsean kanssa samoista sijoista.
Harakat on maailman ylivoimaisesti rikkain seura ja tässä pelissä raha ratkaisee. Pitkässä juoksussa jättävät Poolin jalkoihinsa. Eikä se Liverpoolkaan ole millään kausikortilla eri kastissa Spursin, ManU:n tai Chelsean kanssa. Suhdanteet elää.
|
|
|
|
Bees2015
Poissa
Suosikkijoukkue: Brentford
|
 |
Vastaus #1184 : 16.07.2025 klo 23:42:44 |
|
niitä huhuja: Skyn mukaan Brentford siirtelee maalitolppia Mbeumon kaupassa ja pyytää jo lähemmäs 70 megapuntaa. Wissasta ois kans pyynti päällä; Forest ilmeisesti tarjonnu jotain ala-arvoista, Brentfordin mielestä 40 ois sopivan pyöreä luku keskustelujen syventämiselle. Brentfordia kupataan ihan huolella. Forest koittaa sentään laittaa vahingon kiertämään. Eli siis Manun "lähteet" väittävät summan olevan £70M eli kun maksavat pyydetyn £65M niin voivat sanoa saaneensa sen mitä halusivat maksaa. Tai sitten Phil Giles on päättänyt vittuilla ja nostaa kuukauden 15. päivä hintaa aina vähän ylöspäin. Kupataanko Brentfordia ja oikein huolella vielä? Hmm.
|
|
|
|
JKR13
Poissa
|
 |
Vastaus #1185 : 17.07.2025 klo 00:02:43 |
|
Several clubs have started to move for Nicolas Jackson as his exit from Chelsea remains possible this summer.
AC Milan deal currently off, price too high and no intention to proceed. 🚫
Premier League clubs making initial approaches. -Romano Jackson on selvästi saatavilla oikeaan hintaan, jos joku tarjoaa vaikka 60 milliä. Pedro/Delap riittänee hyvin ja onhan tuossa vielä Nkunku ja Guiu back-uppina.
|
|
|
|
suomiveto
Poissa
|
 |
Vastaus #1186 : 17.07.2025 klo 00:07:02 |
|
Castle on toki noussut kilpailemaan Spursin, ManUn ja Chelsean kanssa samoista sijoista.
Voi olla että Chelsea siirtyy taistelemaan mestaruudesta Arsenalin, Liverpoolin ja Cityn kanssa.
|
|
|
|
EloRinne
Poissa
|
 |
Vastaus #1187 : 17.07.2025 klo 03:45:56 |
|
En itse yllättyisi jos tämä päättyisi niin, että Newcastle päätyy vielä tekemään uuden sopimuksen Isakin kanssa paremmalla palkalla ja bonuksilla. Ja kuka tietää sisältäisikö se sitten jonkun luokkaa 120-150 miljoonaa klausuulin joka voisi aktivoitua vaikka sitten jos Newcastle ei pelaisi mestareiden liigaa tai jotakin sellaista.
Kyllä omasta mielestäni kaikki voittaisivat jos Isak nyt tekisi 2029 vuoteen saakka jatkosopimuksen £300k/vk palkalla ja vaikka sitten sillä 130 miljoonan klausuulilla joka voimassa siirtoikkunan ensimmäiset kaksi viikkoa mikäli Newcastle ei pelaa sieniliigaa. Liverpool voisi hankkia pari vuotta nuoremman ja ilmeisesti tuplasti halvemman Rodrygon ja peluuttaa häntä piikissä kuten PSG peluutti Dembeleä tällä kaudella.
|
|
|
|
Taavetti_Merimies
Poissa
Suosikkijoukkue: AFCA & Old Gold
|
 |
Vastaus #1188 : 17.07.2025 klo 06:01:05 |
|
Mitäs jostain Isakista kun The Timesin mukaan ManU on ostamassa Chelseasta Jacksonin. Kiinnostuneita ovat myös Milan ja Villa.
Jackson on nopea mutta kaikki maalit syntyvät käytännössä 16:sta sisältä. Sanotaan että huippukärjet ovat pystyneet viimeistelemään esim. rangaistusalueen ulkopuolelta mutta Jackson ei ole sen tyypin laukoja. Päällä Jackson on heikko ja viimeistely on ihan mitä sattuu. Joskus ylittää kaikki odottamat, joskus saattaa missata ison paikan parista metristä.
Saksan Sky Sports kertoo että Hoffenheimin Anton Stach siirtyy Leedsiin. Stach on 26- vuotias ja tätä sanotaan loistavaksi vastahyökkäysten pysäyttäjäksi sekä katkojaksi. Stach on 194 cm joten pääpelissä tämä on vahva ja voittaa useimmat pääpallot. Missä Stach ei ole erityisen vahva on että tämä yleensä ottaa varman päälle eikä ole mitenkään erityisen luova pelaaja. Viime kaudella Stach pelasi Bundesligaa 30:ssä pelissä noin 2500+ minuuttia ja maaleja tuli 1 sekä syöttöjä 2.
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #1189 : 17.07.2025 klo 06:32:16 |
|
Ei kun Liverpool ei kilpaile Newcastlen kaltaisten rääsyläisten ja nousukkaiden kanssa. Mutta Pool koittaa vain ostaa Isakia ja sitten kun ei saa Isakia, niin koittaa ostaa Ekitikeä perässä.. Mutta siis ei missään nimessä Newcastle ole kilpailija, koska Newcastle yrittää vain pysyä top-6 mutta ei pelaa mestaruudesta niinkuin Liverpool (oi, sä et kävele yksin koskaan).
Pahoittelut offtopikista, mut sattui nyt vähän hymyilyttämään tuo pettämätön logiikka.
Mikä mun logiikassa oli siis pielessä? Liverpool ei taistele mestaruudesta vai Newcastle taistelee mestaruudesta ensi kaudella? Ei ehkä kannata lähteä vermolaisten kanssa tähän vääntöön, siellä on 2 mestaruutta viimeisen 5 vuoden aikana saanut takin sepalusta myöten auki.
Onko mielestäsi siis aivan päätöntä väittää, että viime kauden mestari taistelee myös ensi kaudella mestaruudesta? Harakat on maailman ylivoimaisesti rikkain seura ja tässä pelissä raha ratkaisee. Pitkässä juoksussa jättävät Poolin jalkoihinsa. Eikä se Liverpoolkaan ole millään kausikortilla eri kastissa Spursin, ManU:n tai Chelsean kanssa. Suhdanteet elää.
No sen näkee sitten. Ei toi Eddie Howen urheilutoimenjohtaja/manageri rooli vakuuta ainakaan minua. Todennäköisesti Isakin prime vuosien aikana ei Newcastle Poolia ohita. Eikä kyllä pelota, että ManU olisi ryöstämässä Poolin kausikorttia vielä moneen vuoteen.
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #1190 : 17.07.2025 klo 06:45:31 |
|
No sen näkee sitten. Ei toi Eddie Howen urheilutoimenjohtaja/manageri rooli vakuuta ainakaan minua.
Niin mikä rooli? Manageri kuten muissakin seuroissa? Ei hän mikään urheilutoimenjohtaja ole, vaan sinne etsitään uutta kaksi viikkoa sitten lähteneen Mitchellin tilalle. Tuntuu nyt vähän taas ”Liverpool hyvä, muut huonoja” -keskustelulta.
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #1191 : 17.07.2025 klo 07:21:57 |
|
Tuntuu nyt vähän taas ”Liverpool hyvä, muut huonoja” -keskustelulta.
Ai kun en nosta Newcastlea ja ManUa mukaan ensi kauden mestaruuskamppailuun?
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #1192 : 17.07.2025 klo 07:54:00 |
|
Ai kun en nosta Newcastlea ja ManUa mukaan ensi kauden mestaruuskamppailuun?
Oliko tämä sellainen olkiukko? Vastaatko vielä, ennen kuin meidät ohjataan taas toiseen topikkiin, että mikä se Howen rooli oli?
|
|
|
|
Brown Ale
Poissa
|
 |
Vastaus #1193 : 17.07.2025 klo 08:21:04 |
|
Mikä mun logiikassa oli siis pielessä? Liverpool ei taistele mestaruudesta vai Newcastle taistelee mestaruudesta ensi kaudella?
Sinun logiikassasi ei ole omasta mielestäsi mitään pielessä. Keisarillakin oli omasta mielestään vaatteet. Eli siis Manun "lähteet" väittävät summan olevan £70M eli kun maksavat pyydetyn £65M niin voivat sanoa saaneensa sen mitä halusivat maksaa. Tai sitten Phil Giles on päättänyt vittuilla ja nostaa kuukauden 15. päivä hintaa aina vähän ylöspäin.
Kupataanko Brentfordia ja oikein huolella vielä? Hmm.
No siinä mielessä kupataan käsittääkseni, että hyökkäyksen syömähampaita ollaan viemässä ulos seurasta. Eihän nuo hinnat ole mielestäni pahoja, eikä Brentford mikään sivustakatsoja ole tossa leikissä, en toki sitä väitä. Voihan se olla, että siellä on sotasuunnitelmat valmiina sekä Mbeumon että Wissan lähdölle, vaikka ulospäin on sanottu, että molempia ei myydä?
|
|
|
|
lem
Poissa
|
 |
Vastaus #1194 : 17.07.2025 klo 09:59:53 |
|
Tuntuu nyt vähän taas ”Liverpool hyvä, muut huonoja” -keskustelulta.
Eihän Nutmeg nyt näin tietenkään ajattele. 
|
|
|
|
haarahyppytaklaus
Paikalla
|
 |
Vastaus #1195 : 17.07.2025 klo 10:01:18 |
|
Hyviä huhuja hessut. Aina samat hahmot.
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #1196 : 17.07.2025 klo 10:22:34 |
|
Huhuja vaihteeksi Romanolta. Ei tietoa onko maksettuja mainoksia vai ei Reports on Hugo Ekitike deal advancing yesterday with Newcastle are not confirmed at this stage.
Newcastle last bid was rejected on Monday by Eintracht and no new proposal has been sent by then.
No advances… and Liverpool, on it. More follows Understand Liverpool are advancing today in club to club talks with Eintracht for Hugo Ekitike.
While Isak deal depends on final decision by Newcastle as they insist on not-for-sale stance…
…Liverpool also progressing on both club and player side for Ekitike.
|
|
|
|
Bees2015
Poissa
Suosikkijoukkue: Brentford
|
 |
Vastaus #1197 : 17.07.2025 klo 11:27:24 |
|
No siinä mielessä kupataan käsittääkseni, että hyökkäyksen syömähampaita ollaan viemässä ulos seurasta. Eihän nuo hinnat ole mielestäni pahoja, eikä Brentford mikään sivustakatsoja ole tossa leikissä, en toki sitä väitä. Voihan se olla, että siellä on sotasuunnitelmat valmiina sekä Mbeumon että Wissan lähdölle, vaikka ulospäin on sanottu, että molempia ei myydä? Itse väitän, että suunnitelmat ovat olleet jo kauan valmiina. Näkeehän sen hankinnoista aiempina kausina. Kun aikanaan esimerkiksi Jota, Harlee Dean ja Maxime Colin lähti yhdellä rysäyksellä Birminghamiin, oltiin joka puolella mediaa ja "asiantuntijoita" myöten aivan paniikissa... samassa ikkunassa tuli kuitenkin sisään muun muassa Henrik Dalsgaard sekä Neal Maupay ja Ollie Watkins, ja aiemmin Mepham ja Egan, joten itse asiassa vaikutus oli aika olematon. Birminhgam hävisi jo marraskuussa kotonaan Brentfordille, ja kun sitten saman kauden (2017/18) helmikuussa katselin New Road Standilla Brentfordin murskaavan Birminghamin 5-0, ja Harlee Deanin saavan ihan mukavasti kuittia niin ei siinä ollut lähtijöitä ikävä varmasti enää niillä "asiantuntijoillakaan". Tai kun Konsa, Benrahma, Watkins, Maupay, Toney, Raya mitä näitä nyt on lähtivät, aina on tullut uusi tilalle eikä mitään loputonta verenvuotoa ole tapahtunut vaikka aina sitä on ennustettu. Itselle suurin ja oikeastaan ainoa kysymysmerkki on uusi päävalmentaja Keith Andrews, jolla ei tietenkään ole mitään näyttöjä. Tämäkin on niin Brentfordia kuin olla ja voi, että en yllättyisi vaikka tämäkin osoittautuisi Thomas Frankin tapaan hyväksi peliliikkeeksi; omista joukoista mies puikkoihin koska tuntee ja tietää systeemin. Ja kaiken tämän jälkeen, voihan se olla, että Thomas Frank tai Keith Andrews on ensimmäinen erotettu Valioliigan manageri / päävalmentaja, toivottavasti ei mutta mistä näitä tietää etukäteen. 2015 kun aloin Brentfordia fanittamaan Marinus Dijkhuizen oli tullut juuri päävalmentajaksi ja syyskuussa sai lähteä...
|
|
|
|
Didgeridoo
Poissa
|
 |
Vastaus #1198 : 17.07.2025 klo 12:36:22 |
|
Newcastle luopunut yrityksistä ostaa Hugo Ekitikeä ja siirtäneet katseet muualle.
Liverpool on edenneissä neuvotteluissa Frankfurtin kanssa Ekitikestä.
Nämä Romanon mukaan.
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #1199 : 17.07.2025 klo 12:40:16 |
|
Newcastle luopunut yrityksistä ostaa Hugo Ekitikeä ja siirtäneet katseet muualle.
Liverpool on edenneissä neuvotteluissa Frankfurtin kanssa Ekitikestä.
Nämä Romanon mukaan.
Näinpä Understand Newcastle have now already left talks for Hugo Ekitike, deal considered off at this stage.
#NUFC now focus on different targets as since Monday bid got rejected, Liverpool entered race + there were no advances with the Magpies.
Liverpool are now advancing Eli Newcastle tarjosi maanantaina 70 miljoonaa, Frankfurt hylkäsi, ja nyt Liverpool lienee poimimassa ukkoa. edit. Kolmannen kerran Howe jää Ekitiken kanssa nuolemaan näppejään, ja nyt sitten sieltä jonosta Cunhan, Pedron ja Ekitiken jälkeen seuraavan perään.
|
|
|
|
|
|