Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #1200 : 13.06.2025 klo 01:24:40 |
|
Olipas Pyyhtiältä laiskaa pallotonta pulustamista. Siitä Hollannin tasoitusmaalikin
Sitä huonointa kun kyseltiin, niin mun mielestä Pyyhtiä ei tuonut kumpaankaan päähän oikein mitään. Toki ero on iso, kun vertaa Markhieviin.
|
|
|
|
Villahousu
Poissa
|
 |
Vastaus #1201 : 13.06.2025 klo 01:27:12 |
|
Olipas Pyyhtiältä laiskaa pallotonta pulustamista. Siitä Hollannin tasoitusmaalikin
Olisi kyllä kiinnostavaa kuulla herran oma analyysi, mitä siinä tapahtui. Kyttäsikö vastahyökkäyspaikkaa tms. Ihan kuin ei olisi tiennyt mikä tilanne oli ja kuinka vähän aikaa jäljellä: ainoan intressin luulisi olevan vastustajien vapaiden miehien vartioinnin. Selitykseksi ei käy ainakaan väsymys, etenkään kun ei ollut pelannut kuin 20min. Kannattajan näkökulmasta menettäisi voiton paljon mieluummin johonkin liukastumiseen tai vastustajan suvereeniin yksilösuoritukseen tms. kuin laiskaan puolustamiseen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.06.2025 klo 01:40:47 kirjoittanut Villahousu »
|
|
|
|
|
Durden
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #1202 : 13.06.2025 klo 01:52:02 |
|
Pakko sanoa että vaikka mentiin ilman capoja niin enpä ole yhtä hyvätunnelmaista Suomen peliä nähnyt varmaan sitten Suomi - Liechtenstein 2019 jälkeen. Ihan huikea tunnelma niin ravintoloissa kuin katsomossa.
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #1203 : 13.06.2025 klo 01:52:33 |
|
Olipas Pyyhtiältä laiskaa pallotonta pulustamista. Siitä Hollannin tasoitusmaalikin
Näennäisesti yrittää mutta ei sitten kuitenkaan. Jostain syystä varmaan oletti muiden hoitavan.
|
|
|
|
maski
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Haka, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #1204 : 13.06.2025 klo 02:12:07 |
|
2-2 erittäin kova ja hieno tulos, vaikka pettymykseltä tietysti tuntuu. Niin lähellä oli 3p. Kyllä tästä jatkoon mennään! 
|
|
|
|
pilkku seiska
Poissa
Suosikkijoukkue: Just leave me alone - I know what i´m doing
|
 |
Vastaus #1205 : 13.06.2025 klo 02:27:18 |
|
Hieno tulos kivenkovaa Hollantia vastaan ja kuten täällä on jo aiemmin todettu voitto menetettiin taktiikkapöydällä. Tämä on hyvä muistutus siitä, että huippumaat ovat - pelaajiston laadun lisäksi - askeleen verran edellä valmennusosaamisessa. Sinänsä Bana on tehnyt, ja edelleen tekee, huippujälkeä joukkueensa parissa, mutta kyllä tuosta lopun vaihtoruletista nousivat aatoksiin tietynlaiset rivekanerva-dejavut.
|
|
|
|
Arkon
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu
|
 |
Vastaus #1206 : 13.06.2025 klo 03:10:02 |
|
Vaikka lopussa omissa soikin, oli jotenkin hienoa nähdä joukkueen kylmäpäisyyttä ensimmäisen Hollannin maalin jälkeen. Tuossa vaiheessa olisi voinut iskeä täysi paniikki päälle, kun peli oli jo jonkin aikaa ollut lähinnä selviytymistaistelua, mutta takaiskun tultua joukkue ottikin rauhassa pallon ja pelin hallintaansa, millä pysäytettiin Hollannin kaikista kovin rynnistys pitkäksi toviksi. Kertoo siitä, että henkistä kanttia löytyy.
Tulos totta kai lopulta harmittaa, mutta on tämä upea joukkue katsoa.
|
|
|
|
Villahousu
Poissa
|
 |
Vastaus #1207 : 13.06.2025 klo 03:59:11 |
|
Hieno tulos kivenkovaa Hollantia vastaan ja kuten täällä on jo aiemmin todettu voitto menetettiin taktiikkapöydällä. Tämä on hyvä muistutus siitä, että huippumaat ovat - pelaajiston laadun lisäksi - askeleen verran edellä valmennusosaamisessa. Sinänsä Bana on tehnyt, ja edelleen tekee, huippujälkeä joukkueensa parissa, mutta kyllä tuosta lopun vaihtoruletista nousivat aatoksiin tietynlaiset rivekanerva-dejavut.
Voi tosiaan sanoa, että "askeleen verran edellä valmennusosaamisessa" ollut Reiziger yllätti Banan housut kintuissa, kun Suomi johti tauolla vain 2-0, vaikka Hollannin pelaajamateriaali oli vain yli 21x arvokkaampi kuin Suomen (222M vs. 20M). Jos Reiziger olisi valmentanut Suomea ja Bana Hollantia, peli olisi varmaan päättynyt Suomelle jotain 6-0. Eiköhän Reizigeria odota aamulla työtarjous vähintään johonkin Man Cityyn: niin vakuuttava työnäyte mahtavaa Suomea vastaan tämä tasuri oli 
|
|
|
|
kone1
Paikalla
|
 |
Vastaus #1208 : 13.06.2025 klo 06:10:32 |
|
Voiko joku postata yksärillä linkin ottelusta tai koosteesta? en uskalla itse etsiä kun kuitenkin spoilaantuu siinä heti. Ihan sama onko kokonainen ottelu vai vaan parin minuutin kooste. En uskalla lukea tästä ketjusta kun seuraava viesti voi olla spoilaus jo
|
|
|
|
|
toubi
Poissa
|
 |
Vastaus #1210 : 13.06.2025 klo 07:44:30 |
|
Näitä kyllä näkyi. Melkoisen helvetisti. Näytönpaikka kuumotteli takavinkkareihin.
Minä tulkitsin monet näistä nousevan nuorten kollien itsevarmuudesta ja alun hurmoksesta, että uskotaan kaiken onnistuvan. Topi ei ollut ainoa joukkueesta, joka pyrki toisinaan tarpeettomaan fiilistelyyn. Tykkään, että uskalletaan pelata ja uskalletaan kokeilla rohkeasti. Samoinhan Lehkosuo nosti kisoja edeltävissä haastatteluissa esiin Suomen joukkueen itsevarmuutta ja itseluottamusta, ettei mennä nöyristelemään, vaan voittamaan kaikki.
|
|
|
|
Tähtiverkottaja
Poissa
|
 |
Vastaus #1211 : 13.06.2025 klo 08:07:09 |
|
Kovaa ravattiin ja raastettiin, aktiivista peliä  Tuomarilla salliva linja. Parhaiten jäi silmään Galvez, Markhiev, Keskinen (ylikylän). Bergströmillä jotain jänniä suorituksia, mutta tärkeitä seivejä. Olishan tuosta voiton voinut ottaa, mutta Hollanti toisaalta sai pelistä usein otteempaa.
|
|
|
|
Pelisilmä
Poissa
|
 |
Vastaus #1212 : 13.06.2025 klo 08:18:20 |
|
Pyyhtiä on Pikkuhuuhkajien versio Kairisesta ja Pikku-Jensenistä. Tekeminen kentällä ei ikinä oikein vastaa seurastatusta.
Tämä. En ole tainnut ikinä nähdä häneltä hyvää peliä maajoukkueessa. Ei tunnu oikein pärjäävän ketään vastaan. Pakko sanoa, että ei tuo roiskinta keskikentän yli jättänyt kyllä kovinkaan hyvää kuvaa pikkuhuuhkajien pelistä enkä usko että skoutit nyt kovinkaan paljon innostunui. Markhiev oikeastaan ainoita, joilla riittä paineen alla. Hyryläinen välillä. Tulos parempi kuin esitys, vaikka toki hyvä vastustaja vastassa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.06.2025 klo 08:26:28 kirjoittanut Pelisilmä »
|
|
|
|
|
Ehis
Poissa
|
 |
Vastaus #1213 : 13.06.2025 klo 08:36:03 |
|
Pakko sanoa, että ei tuo roiskinta keskikentän yli jättänyt kyllä kovinkaan hyvää kuvaa pikkuhuuhkajien pelistä enkä usko että skoutit nyt kovinkaan paljon innostunui. Markhiev oikeastaan ainoita, joilla riittä paineen alla. Hyryläinen välillä. Tulos parempi kuin esitys, vaikka toki hyvä vastustaja vastassa.
Väänänen pärjäsi lisäksi mainiosti keskikentällä, mutta ei tuo nyt hirmuisen kaukana totuudesta ole. Laiturit olivat alussa hyviä, kunnes tuli väsy. Kosken esitys oli ehkä snadi pettymys, hänen kun pitäisi näyttöpaikkansa käyttää uutta seuraa silmälläpitäen. Nyt ykköstopparina luuti vieruskaveri. Liimatta, Pyyhtiä tai Skyttä olivat epäkiitollisissa rooleissa, mutta toivotaan saumojen vielä avautuvan seuraavissa peleissä.
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #1214 : 13.06.2025 klo 08:44:30 |
|
Hemmetin hyvinhän Koski pelasi? Hoiti tilanteita jo etukäteen siinä missä Jansson joutui vähän tiukempiin tilanteisiin. Todella useasti Koski luki vaan tilanteen helposti ja teki rauhallisen katkon.
|
|
|
|
Mestori
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK Helsinki
|
 |
Vastaus #1215 : 13.06.2025 klo 08:47:03 |
|
Loput kaksi vaihtoa yksitellen tehtyinä ja pari satunnaista kramppia olisivat rikkoneet lopun flow'ta juuri riittävästi. Noh, kokemusta karttuu!
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #1216 : 13.06.2025 klo 09:00:21 |
|
Voi tosiaan sanoa, että "askeleen verran edellä valmennusosaamisessa" ollut Reiziger yllätti Banan housut kintuissa, kun Suomi johti tauolla vain 2-0, vaikka Hollannin pelaajamateriaali oli vain yli 21x arvokkaampi kuin Suomen (222M vs. 20M). Jos Reiziger olisi valmentanut Suomea ja Bana Hollantia, peli olisi varmaan päättynyt Suomelle jotain 6-0. Eiköhän Reizigeria odota aamulla työtarjous vähintään johonkin Man Cityyn: niin vakuuttava työnäyte mahtavaa Suomea vastaan tämä tasuri oli  Näin. Mika ja pikkuhuuhkajat olivat ekalla puoliajalla hyviä ja saivat hollannin käytännössä aseettomiksi. Tokalle puoliajalle hollanti nopeutti peliään ja lisäsi painetta keskikentälle, johon Suomi ei ehkä onnistunut vastaamaan (en tiedä olisiko pystynyt muuttamalla tapaa ylittää keskikenttää, osin sitä muutettiin roiskimiseksi mutta missä diagonaalit ja lateraalit, kun niitä kaivattiin  ) mutta keskikentällä kombinaatiot ei onnistuneet. Lopussa Mika olisi varmasti voinut vaihtaa väsyneimpiä aiemmin jne. Mutta kokonaisuutena Mika vei kolleegaansa eikä saanut tuomarilta apuja, kun ehkä vähän rikkomallakin sai tuon keskikentän hollanti haltuun. Topi ei ollut ainoa joukkueesta, joka pyrki toisinaan tarpeettomaan fiilistelyyn.
Topilla on muutama kikka mitä se tekee aika usein, kun yrittää päästä paineesta irti ja onnistuessaan saa usein paljon tilaa. Nyt taisi olla jalat jo niin raskaat, ettei onnistunut enää. Väsyneen pelaajan ratkaisuja esim lopun liukkarikin meni ihan pieleen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.06.2025 klo 09:08:53 kirjoittanut ginikettu »
|
|
|
|
|
Jsn
Poissa
|
 |
Vastaus #1217 : 13.06.2025 klo 09:12:09 |
|
Loput kaksi vaihtoa yksitellen tehtyinä ja pari satunnaista kramppia olisivat rikkoneet lopun flow'ta juuri riittävästi. Noh, kokemusta karttuu!
Suomella oli vain yksi vaihtotapahtuma käytettävissä pelin lopussa. Odottelin vaihtoja jo viimeistään 80. minuutin kohdalla ja kun sitä ei kuulunut, niin laskin Lehkosuon odottavan lisäajan alkua. Ja olisihan Hyryläinen -> Arifi ja Keskinen -> Talvitie pitänyt siinä heti 90. minuutin jälkeen tehdäkin. Toisaalta ennen maalia oli vain yksi katko Bergströmin kulmaseikkailun jälkeen ja ei vaihtoja olisi myöskään kannattanut tehdä juuri ennen sivuvaparia.
|
|
|
|
Carles Valderrama
Poissa
|
 |
Vastaus #1218 : 13.06.2025 klo 09:12:30 |
|
Loput kaksi vaihtoa yksitellen tehtyinä ja pari satunnaista kramppia olisivat rikkoneet lopun flow'ta juuri riittävästi. Noh, kokemusta karttuu!
Selostaja mainitsi, että yksi vaihtoikkuna oli enää jäljellä, mutta samaa ihmettelin, miksi ei tehty vaihtoa kuluttamaan aikaa ja sotkemaan flowta? Markhievia olisi tarvittu viimeisiksi minuuteiksi "loukkaantumaan" ja kuluttamaan aikaa. Kukaan muu tätä peliä ei näyttänyt osaavan. Jotenkin tuntuma, että Arifi olisi ollut kova viimeiset minuutit kentällä.
|
|
|
|
Matthias Sindelar
Poissa
Suosikkijoukkue: Jamo, Tuco, Jorma
|
 |
Vastaus #1219 : 13.06.2025 klo 09:13:42 |
|
En tiedä oliko eilen sattumaa, mutta jotenkin näytti että suomalaisten kyky riistää palloa oli jotain poikkeuksellista. Toivottavasti tällaisia pelaajia on tulossa lisää, koska tämä mahdollistaa vastahyökkäyspelaamisen ja ne maalit Hollannin tasoista vastustajaa vastaan.
|
|
|
|
Petteri12
Poissa
|
 |
Vastaus #1220 : 13.06.2025 klo 09:15:05 |
|
Tasuriin pakko olla tyytyväinen sen verran lopulta Hollannilla paikkoja tehdä enemmänkin,mutta 2-2 maali harmittaa siinä mielessä että Suomella oli boksissa alimiehitys,kun nopeasti katsoin että Hollannilla oli 4 Suomen 3:a pelaajaa vastaan siinä tilanreessa eli pakka oli levällään.
|
|
|
|
Ehis
Poissa
|
 |
Vastaus #1221 : 13.06.2025 klo 09:19:00 |
|
Hemmetin hyvinhän Koski pelasi? Hoiti tilanteita jo etukäteen siinä missä Jansson joutui vähän tiukempiin tilanteisiin. Todella useasti Koski luki vaan tilanteen helposti ja teki rauhallisen katkon.
Njoo, ehkä pettymys oli väärä termi. Ei siis missään tapauksessa ollut huono, mutta odotin ehkä vieläkin kovempaa dominanssia. Tykkään pelaajatyypistä.
|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #1222 : 13.06.2025 klo 09:28:03 |
|
Hyvin myös jotkut suomalaiset kalastelivat vaparia ja esimerkiksi Skyttältä oikeanlainen suoritus, kun hyppäsi iskun yli, mutta jäi pitelemään jalkaansa. Vastustaja sai kortin, joten huolto saa tulla kentälle ilman että Skyttä joutuu ulos, joten siinä meni useampi minuutti, Suomi sai happea, ja Hollannin pahin rynnistys siinä hetkessä katkesi.
Vieläkin kismittää silti Mikan jäätyminen vaihtopenkillä. Erittäin heikkoa "turnausmanagementtia" jättää vaihtoja käyttämättä. Lisäksi se, että kentällä ravaa puolikuolleita tyyppejä Hollannin painaessa päälle, oli huono. Sveitsiä vastaan ei laitettu Arifia tuomaan pallovarmuutta, ja peli menetettiin. Eilen sama. Arifi keskelle ja Jukkolla laitaan olisi varmasti auttanut siinä ysikympin lähellä, ja tuonut myös pienen katkon peliin. Esimerkiksi Topi makaamaan maahan "nostelemaan jalkaa", siitä sitten vaihtoon => muutaman minsa kellosta taas pois, ja taukoa paineeseen.
Kyseessä on turnaus, joten oppimahdollisuuksia ei ole, nämä pitäisi tulla selkärangasta.
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #1223 : 13.06.2025 klo 09:38:28 |
|
. Esimerkiksi Topi makaamaan maahan "nostelemaan jalkaa", siitä sitten vaihtoon => muutaman minsa kellosta taas pois, ja taukoa paineeseen.
Kyseessä on turnaus, joten oppimahdollisuuksia ei ole, nämä pitäisi tulla selkärangasta.
Muuten viestistä samaa mieltä. Topi on huono noin pelaamaan aikaa. Väsyneenä sillä on enemmän tapana tehdä typeriäkin rikkeitä - painiheitto (onneksi ei tullut korttia) kun olisi voinut korostaa edeltävää tilannetta missä keltaisen kortin saanut potkaisi. Näissä tilanteissa Topin reaktio on tavallaan väärä - joutuu rikotuksi niin ylipelaa/kostaa heti, jos ei tuomari reagoi. Ja lopun liukkari (onneksi ei osunut, mutta väsyneenä keskinen tekee usein vastaavia ja aika usein vetää sukille liukkarinsa). Päätyrajalla vastustaja "potkaisi" puolustajaa(?) vatsaan ja vaikka meni maalipotkuksi, niin siinä oli tilanne tulla kentälle "kuolemaan" ja pelata aikaa. Mutta ei ole selkärangassa nämä. Arifi tuli joukkueeseen aika myöhään eikä ehkä ole Mikalla riittävää kuvaa tasosta ja ominaisuuksista?
|
|
|
|
jemapelle
Poissa
|
 |
Vastaus #1224 : 13.06.2025 klo 09:43:36 |
|
Friis ois hoitanut tän voitoksi.
|
|
|
|
|
|