k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #2650 : 17.02.2026 klo 07:56:16 |
|
7.3 näyttäisi olevan kierros. Voi varmaan siirtyä 8.3 sunnuntaille kanssa televisioinnista riippuen?
Edeltävänä keskiviikkona on Brighton-peli ja onko sitten ti/ke CL-peli. Jos tuonne FA Cup-kierroksen jälkeen osuu CL-peli, niin toivottavasti lauantaina ottelu. Tietenkin jos CL-peli tiistaina, niin silloin luonnollisesti lauantaina. Hyvä arpa. Kierrätys ei tee yhtään pahaa tässä vaiheessa. Tietenkin edellyttää, että on jotain mitä kierrättää.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #2651 : 17.02.2026 klo 17:40:39 |
|
Nähtävästi saaneet Sakan jatkosopimuksen maaliin. Vielä ei ollut virallista uutista, mutta varmaan lähipäivinä tulee. Eiköhän tuo sopimus ole ollut jo pitkään selviö.
|
|
|
|
|
tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerball. Flair-futis.
|
 |
Vastaus #2652 : 18.02.2026 klo 10:54:37 |
|
Sakan sopimuksen arvoksi huhuiltu yli 300k viikossa. Jösses. 15 matsia ilman maalia. Toki Saka on joukkueen kiistatonta tähtikermaa, mutta onhan tässä nyt taas sellainen riski, että tää on tätä sekoilua mitä Özilin ja Auban kanssa harrastettiin ja megadiilin jälkeen taso tipahtaa ja Tykkimiehet jää makselemaan hillittömiä rahasummia tuuleen.
Ei varmaan kaveria voi pienemmälläkään joukkueessa pitää, mutta ton 300k rajapyykin kohdalla alkaa itellä olemaan sellanen fiilis, että ei ole yksikään pelaaja sen arvoinen. Jos summat tonne siis nousevat, niin luiskaan vaan ja junnuja tilalle. Toivotaan, että nyt edes se taso palaa sinne huippu-Sakan tasolle.
|
|
|
|
|
potsolojo
Poissa
Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves
|
 |
Vastaus #2653 : 18.02.2026 klo 10:58:26 |
|
Sakan sopimuksen arvoksi huhuiltu yli 300k viikossa. Jösses. 15 matsia ilman maalia. Toki Saka on joukkueen kiistatonta tähtikermaa, mutta onhan tässä nyt taas sellainen riski, että tää on tätä sekoilua mitä Özilin ja Auban kanssa harrastettiin ja megadiilin jälkeen taso tipahtaa ja Tykkimiehet jää makselemaan hillittömiä rahasummia tuuleen.
Ei varmaan kaveria voi pienemmälläkään joukkueessa pitää, mutta ton 300k rajapyykin kohdalla alkaa itellä olemaan sellanen fiilis, että ei ole yksikään pelaaja sen arvoinen. Jos summat tonne siis nousevat, niin luiskaan vaan ja junnuja tilalle. Toivotaan, että nyt edes se taso palaa sinne huippu-Sakan tasolle.
Näin. Ei mitään lisättävää
|
|
|
|
|
J_Zanetti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79
|
 |
Vastaus #2654 : 18.02.2026 klo 12:01:44 |
|
Ei varmaan kaveria voi pienemmälläkään joukkueessa pitää, mutta ton 300k rajapyykin kohdalla alkaa itellä olemaan sellanen fiilis, että ei ole yksikään pelaaja sen arvoinen. Jos summat tonne siis nousevat, niin luiskaan vaan ja junnuja tilalle. Toivotaan, että nyt edes se taso palaa sinne huippu-Sakan tasolle.
Sponsorit, palkintorahat, tv-sopimukset ja lipputulot ovat eri luokkaa kuin joskus 5-6 vuotta sitten. Itselläni ei ole ongelma £300k, vaan Sakan nykytaso. Supertähdelle voi Arsenal hyvin maksaa £300k/viikossa, mutta tämän ja viime vuoden tehoissa mitatut otteet eivät oikeuta supertähtistatukseen. Jos Saka palaa vanhoihin teholukemiin, voittaa mestaruuksia ja muita pokaaleja Arsenalissa, niin £300k on täysin ok. Viime kaudella kaikissa kisoissa 12+14 tehot, sitä esellisellä 20+18. Näistä jälkimmäinen on jo hyvä, vaikka seassa olisi pari rankkariakin. Tällä kaudella tehot ovat 7+6 + muutama OG:lle annettu syöttöpiste. Tämä ei ole riittävää suorittamista £300k miehelle, joka on loukkaantumisten takia missannut 6 ottelua. Mielestäni on ok että Sakalle maksetaan lädi- jne. paikallislisää, mutta juuri tähän hetkeen sopimuksen palkkaus menee ainakin kolmasosan verran ylitse.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #2655 : 18.02.2026 klo 12:41:06 |
|
Itse asiassa Saka oli viime kauden alussa erittäin kovassa vireessä, mutta sitten tuli henk. koht. ja joukkueen loukkaantumiset. Tämä kausi on ollut aikamoista tarpomista, mutta eiköhän se sieltä lähde kun pääsee kuntoon ja hyökkäys alkaa kulkea.
Tietenkin jokaisen pelaajan kohdalla on riskinsä, mutta en usko Sakan olevan sellainen. Toisaalta vaikea olisi ollut ennustaa esim. Øden tason romahtamista toukokuussa 2024.
|
|
|
|
|
Gambinamiäs
Poissa
|
 |
Vastaus #2656 : 18.02.2026 klo 13:26:37 |
|
Arteta näytti toisen läpisyöttömaalin jälkeen aika vittuuntuneelta. Eze varmaan loppukauden koirankopissa kun kehtasi viljellä tuollaisia.
|
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
 |
Vastaus #2657 : 18.02.2026 klo 13:44:09 |
|
Arteta näytti toisen läpisyöttömaalin jälkeen aika vittuuntuneelta. Eze varmaan loppukauden koirankopissa kun kehtasi viljellä tuollaisia.
Oli sen verran kesy Wigan, että Arteta olisi itsekin kyennyt tuon läpisyötön antamaan  Kivahan noita olisi antaa pelistä toiseen, mutta mikään itsensä vakavasti ottava joukkkue ei lähde noin avoimesti Arsenalia vastaan pelaamaan. Kaipa se pallonliikuttelun nopeus on avaimena näitä matalan blokin joukkueita vastaan. Tänää se taas valitettavasti nähdään ja eiköhän Wolves lähde rikkomaan ja hidastamaan peliä heti paukusta. Sakan jatkopahvi no brainer ja aika sama onko se viikkolukema 250k vai 300k. Sakan ikä, status (britti), status (majun kantavia voimia), status (joukkueen sisällä), status (fanien silmissä), status (Arsenal-nimisen joukkueeseen yhdistettynä) ja taidot huomioiden. Aina on toki riski, että Sakan taso romahtaa tai tulee joku hirvittävä loukki, mutta futis on.
|
|
|
|
|
DB10
Poissa
|
 |
Vastaus #2658 : 18.02.2026 klo 14:06:36 |
|
loukkaantumisten takia missannut 6 ottelua.
Kuulostaa melko uskomattomalta jos pitää paikkansa. Tuntuu siltä että koko kauden Saka on joko ollut loukkaantuneena tai juuri palannut vempasta. Artetakin ties kuinka monta kertaa tiedotustilaisuuksissa todennut että 50/50 pelaako Saka seuraavassa pelissä. Mikelin tuntien osa on mediapeliä, mutta kertoohan tuo että siellä on ollut kaikenlaisia pikkuvaivoja. Toki eriasteisia kolhuja lienee joka toisella ukolla tässä vaiheessa kautta. Itse en kyllä ole huolissani pätkääkään tästä sopparista. Ehjän kauden kun saa alle niin kyllä niitä tehopisteitäkin taas rupeaa satamaan, tässä mielessä tietysti valitettavaa että kesäkin menee kisoissa. Hienoa että on nimet pahvissa
|
|
|
|
|
tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerball. Flair-futis.
|
 |
Vastaus #2659 : 18.02.2026 klo 15:10:09 |
|
Henry Winter kirjoittanut hyvän koonnin Arsenalin lippujen hinnoista ensi kauden osalta. Lippujen hinnat nousevat jälleen ja reilusti eli jatkossa Arsenalin liput ovat ylivoimaisesti kalliimmat Valioliigassa. Tähän vaikuttaa tietysti mm. Sakan kaltaiset diilit, sillä rahaa palaa. Lopulta maksajina ovat tietysti fanien pienet kukkarot. https://x.com/henrywinter/status/2023828107170402769?s=20
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #2660 : 18.02.2026 klo 15:31:57 |
|
Lopulta maksajina ovat tietysti fanien pienet kukkarot.
Kun katsoo millaisia summia jo nyt Arsenal on tienannut CL:n kautta, niin taitaa olla UEFA, joka tuon laskun maksaa. Arsenalin lipuille vaikuttaa olevan tällä hetkellä kova kysyntä, joten se nostaa hintoja. Pitää taas toivoa ryynäämistä keskikastissa, niin hinnat eivät nouse ja lippuja on saatavilla. Tosin pelikin on paskaa, mutta kaikkea ei voi saada.
|
|
|
|
|
tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerball. Flair-futis.
|
 |
Vastaus #2661 : 18.02.2026 klo 15:45:45 |
|
Kun katsoo millaisia summia jo nyt Arsenal on tienannut CL:n kautta, niin taitaa olla UEFA, joka tuon laskun maksaa.
Arsenalin lipuille vaikuttaa olevan tällä hetkellä kova kysyntä, joten se nostaa hintoja. Pitää taas toivoa ryynäämistä keskikastissa, niin hinnat eivät nouse ja lippuja on saatavilla. Tosin pelikin on paskaa, mutta kaikkea ei voi saada.
? Kiinnostava kulma. Voin sen verran sinua opastaa nyt asioihin, kuten a) logiikka, b) kapitalistinen markkinatalous, että vaikka elämme (ja ihmiset Britanniassa elävät) b:ssä, siellä ei vielä vallitse mikään automaatio asioiden suhteen. Ja kun koulutuslinjalle nyt lähdettiin, niin voin senkin kertoa armas belvi, että Arsenalin lippujen hinnat eivät siis ole dynaamisesti hinnoiteltu ticketmasterin konserttilippujen tapaan, vaan jonkun tarvitsee tehdä päätös erikseen siitä mitä lippujen hinnoille halutaan tehdä ensi kaudella. Siellä siis aivan erikseen valitaan vaihtoehto "nostetaan lippujen hintoja koska halutaan" sen sijaan, että kuunneltaisiin esimerkiksi Arsenalin kannattajien yhdistystä AST:tä (Arsenal Supporters Trust), jotka voimakkaasti tätä lippujen hintojen nostoa vastustivat. Mutta sinuapa ei kannattajat tai heidän näkemyksensä niinkään kiinnosta?
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #2662 : 18.02.2026 klo 16:25:35 |
|
?
Kiinnostava kulma.
Voin sen verran sinua opastaa nyt asioihin, kuten a) logiikka, b) kapitalistinen markkinatalous, että vaikka elämme (ja ihmiset Britanniassa elävät) b:ssä, siellä ei vielä vallitse mikään automaatio asioiden suhteen. Ja kun koulutuslinjalle nyt lähdettiin, niin voin senkin kertoa armas belvi, että Arsenalin lippujen hinnat eivät siis ole dynaamisesti hinnoiteltu ticketmasterin konserttilippujen tapaan, vaan jonkun tarvitsee tehdä päätös erikseen siitä mitä lippujen hinnoille halutaan tehdä ensi kaudella. Siellä siis aivan erikseen valitaan vaihtoehto "nostetaan lippujen hintoja koska halutaan" sen sijaan, että kuunneltaisiin esimerkiksi Arsenalin kannattajien yhdistystä AST:tä (Arsenal Supporters Trust), jotka voimakkaasti tätä lippujen hintojen nostoa vastustivat.
Mutta sinuapa ei kannattajat tai heidän näkemyksensä niinkään kiinnosta?
Kiitos kun kerroit mikä minua kiinnostaa. En tiennyt tuota itsekään. Totta kai olisi hienoa, jos peleihin pääsisi viidellä punnalla, mutta se tuskin on realismia. Kroenket eivät ole missään välissä juurikaan kuunnelleet AST:tä tai muita fanitahoja, joten ei hirveästi yllätä. Arsenal on tällä hetkellä yksi maailman parhaista joukkueista ja valitettavasti lippujen hinnatkin ovat korkeat. Totta kai se varmasti kirpaisee paikallisia, mutta jos itse pääsen peliin kerran viidessä vuodessa, niin lipun hinta on aika toissijainen lentojen ja majoitusten kokonaiskustannuksessa.
|
|
|
|
|
tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerball. Flair-futis.
|
 |
Vastaus #2663 : 18.02.2026 klo 16:28:08 |
|
Kiitos kun kerroit mikä minua kiinnostaa.
Ole hyvä! Edit: Olinpa myrkyllinen, mutta ei voinut mitään, otti kupoliin. Sori!
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.02.2026 klo 16:39:31 kirjoittanut tuuba »
|
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
 |
Vastaus #2664 : 18.02.2026 klo 17:22:40 |
|
Niinkin mystinen asia kuin kysynnän ja tarjonnan laki on sekä Sakan palkan että Arsenalin lippujen hinnan taustalla 
|
|
|
|
|
J_Zanetti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79
|
 |
Vastaus #2665 : 18.02.2026 klo 17:29:31 |
|
Hienoa olisi jos matsiin pääsisi todella edullisesti, mutta veikkaan että jos tästä topikista keskimäärin esim. 5-6 kertaa elämässä käydään Emiratesilla valjupelissä niin ei kauheasti tunnu vaikka lippuhintaan tulisi vuosittain 4%:n inflaatiokorotus. Se on totta että harvalla paikallisella varmastikaan ei ole varaa ottaa Arsun kotipelejä koko perheen yhteiseksi harrastukseksi, mutta sellaista se nyt on.
Suomessa tähänkin saisi varmaan valtion tuen.
|
|
|
|
|
Laskikka
Poissa
Suosikkijoukkue: NSFR
|
 |
Vastaus #2666 : 18.02.2026 klo 17:35:55 |
|
Itse ainakin toivon, että paikalliset Arsenal-kannattajat pääsisivät kohtuuhinnoin paikalle ja meiltä mieshuorilta voi sitten repiä rahaa huoletta.
|
|
|
|
|
Perukka
Poissa
|
 |
Vastaus #2667 : 18.02.2026 klo 20:48:54 |
|
Saka kymppinä joten Eze penkillä vaikka Öde&Havertz klesana ja Nwaneri lainalla. Melkoista.
|
|
|
|
|
Kimenho
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Jippo
|
 |
Vastaus #2668 : 18.02.2026 klo 20:56:24 |
|
Saka kymppinä joten Eze penkillä vaikka Öde&Havertz klesana ja Nwaneri lainalla. Melkoista.
Voihan se olla vain kierrätystä. Eze kuitenkin pelasi koko pelin Wigania vastaan sunnuntaina.
|
|
|
|
|
kuuhasen lalli
Poissa
|
 |
Vastaus #2669 : 18.02.2026 klo 21:09:09 |
|
Vihdoin Saka kymppipaikalla. Isot odotukset tästä illan peliin.
E. Se alkoi juuri niin kuin odottelinkin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.02.2026 klo 22:05:56 kirjoittanut kuuhasen lalli »
|
|
|
|
|
Laskikka
Poissa
Suosikkijoukkue: NSFR
|
 |
Vastaus #2670 : 18.02.2026 klo 22:07:40 |
|
Arteta on nero.
|
|
|
|
|
Apea Metsuri
Poissa
|
 |
Vastaus #2671 : 18.02.2026 klo 23:47:14 |
|
Ei meinaa taas pää kestää katsoa tällaista verkkaisen flegmaattista kuraa. Peukut kuitenkin Hincapielle ja Ricelle.
|
|
|
|
|
Rotta Ayala
Poissa
|
 |
Vastaus #2672 : 18.02.2026 klo 23:53:29 |
|
Varmaan opetuksena olisi hyvä jos Wolves tulisi tasoihin, karmeaa hätäilyä ja sähläämistä viimeinen vartti ollut ja kontrolli täysin kadoksissa. Paskaa futista ylipäätään toinen puoliaika.
|
|
|
|
|
Perukka
Poissa
|
 |
Vastaus #2673 : 18.02.2026 klo 23:54:02 |
|
Flegmaattinen kura kuvaa toista puoliskoa ihan täydellisesti. Ei viitsi samoja latteuksia toistella niin täytyy vain ihmetellä miten Norgaard ja White ei saa minuutteja valjussa. Timber on joko ihan poikki tai sitten ihan hukassa. Todennäköisesti molemmat.
|
|
|
|
|
Liberchies
Poissa
|
 |
Vastaus #2674 : 18.02.2026 klo 23:55:14 |
|
Vittu mitä paskaa
|
|
|
|
|
|
|
|