FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.08.2025 klo 13:46:02 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 12 [13] 14 ... 31
 
Kirjoittaja Aihe: Arsenal 2025-2026, Artetan kuudes kausi toden sanoo?  (Luettu 119544 kertaa)
7 jäsentä ja 13 vierasta katselee tätä aihetta.
walesinjeesus

Poissa Poissa


Vastaus #300 : 17.07.2025 klo 11:24:33

Mikähän hinku täällä on rahastaa Trossardilla?

Sopimustilanne ja ikä, nyt on hyvä hetki myydä. Trossard on toki tehokas pelaaja, mutta hänen kanssaan joukkue ei minun mielestäni enää eteenpäin mene ja penkkiveikkona se arvo senkuin laskee.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #301 : 17.07.2025 klo 11:48:59

Sopimustilanne ja ikä, nyt on hyvä hetki myydä. Trossard on toki tehokas pelaaja, mutta hänen kanssaan joukkue ei minun mielestäni enää eteenpäin mene ja penkkiveikkona se arvo senkuin laskee.

Jep, vuoden kuluttua kävelee ilmaiseksi pois. Eikä uusi sopimus ole kait edes lähellä. Halpa hankinta, joten amortisaatio alhainen, vaikka sitä vielä jäljellä. Nyt jos saa myydessä 20-30 milliä, niin siitä jää hyvin kirjanpitoon tuottoa. Trossard teki hyvät tehot, mutta pelasi myös erittäin isot minuutit. Vuosi sitten Trossard oli arvokas supersub, mutta nyt on mielestäni Arsenalin aika mennä eteenpäin. On tietenkin mahdollista, että Trossard jää (tekee sopimuksen) ja joku toinen, vielä taloudellisesti arvokkaampi, pelaaja lähtee.

Kiwiorin pitäisin itsekin. Tällä hetkellä olisi hyvä, kun joka paikalle on laadukas varamies, joskin Mosquera on vielä julkaisematta ja taso lopulta kysymysmerkki.
White-Timber
Gabriel-Kiwior
Saliba-Mosquera
MLS-Calafiori

Tuo kahdeksikko on itse asiassa ihan muuta minimi, muuten jossain kaljacupissa avauksen pelaaja pelaa väkisinkin ja huilivuoro jää käyttämättä. Lisäksi tulee niitä loukkaantumisia.
J_Zanetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79


Vastaus #302 : 17.07.2025 klo 12:44:05

Toivottavasti myös Kiwior pysyisi joukkueessa, silloin tuo puolustus näyttäisi kyllä todella hyvältä. Yksi vaihtoehto kuitenkin lienee se, että Zinchenko nimenomaan palkkansa vuoksi säilyy edelleen Arsenalin rosterissa, Kiwior myydään ja Calafiori pelaa enemmän Gabrielin stunttina. Kiwior on sen ikäinen, että varmaankin häntä kiinnostaisi pelata viikosta toiseen, lisäksi pelasi loppukauden sen verran hyvin, että luulisi kiinnostuneitakin olevan.

Zinchenkon pitäminen seurassa sopimuksen viimeinen vuosi saattaisi olla jossain määrin fiksua, kun oletettavasti hänestä ei palkan takia saada kunnollista siirtokorvausta. €2-3m lainakorvaus ja Arsenal maksaa osan palkasta olisi varmaan Zinchenkosta se todennäköisin, eikä tietysti mikään kummoinen diili Arsenalille. Kiwiorista jos joku tarjoaa +€25m niin sitten ehkä Kiwior myyntiin, erityisesti jos se mahdollistaa jonkin hankinnan. Mielestäni Kiwior ei kuitenkaan ole mikään kovin kummoinen puolustaja vaikka pää kyllä pysyikin komeasti pinnalla esim. Real otteluparissa. Toki "best ability is availability" ja siinä Kiwiorin voittanutta ei olekaan.

Teoriassa jos Kiwior poistuisi, niin jäljellä olisi MLS, Calafiori, Zinchenko, Gabriel, Mosquera, Saliba, White, Timber. Yhteenvetona tarpeeksi multifunktionaalinen, mutta toisaalta kaikkinensa hieman liian loukkaantumisherkkä porukka skenaarioon, jossa kaikki halutaan ottaa varman päälle. Kimurantti tilanne, mutta veikkaan että seurassa ollaan tarvittaessa valmiita kuuntelemaan puolalaisesta tarjouksia.  
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #303 : 17.07.2025 klo 13:49:51

Zinchenkon haaste on se, että hän pystyy pelaamaan vaspana ja sitten keskikentän keskustassa, ei pohjalla. Hän ei pysty pelaamaan edes oikeana laitapakkina, tai kolmantena topparina. Zinchenko ei myöskään ole pakki, joka laitetaan turvaamaan isossa pelissä maalin johtoa viimeiseksi 10 minuutiksi. Tomiyasu oli sinänsä paljon monipuolisempi ja hyvä puolustaja. Zinchenkon haaste on myös se, että hän on lähtökohtaisesti MLS:n ja Calafiorin takana.

Uskon, että Zinchenkon saa jonkinlaisen korvauksen, mutta ei lähellekään tuota 30+ milliä, jonka Arsenal hänestä maksoi. Epäilen, että amortisaatiota on vielä jäljellä n. 12 milliä, joten vähintään tuo pitäisi saada. Isohko palkka on myös hyvä saada pois kuleksimasta. Toivottavasti Zinchenko haluaa vielä urheilullista haastetta, eikä vain tyydy nostamaan kovaa palkkaa Arsenalin katsomossa. Jossain BuLissa, tai Serie A:ssä, Zinchenko voisi olla kova tekijä.

Jos jotain Arsenal vielä haluaa puolustukseen, niin se voisi olla kokenut HG-toppari. Tuollaisen varamiehen täytyy tietysti ymmärtää roolinsa ja olla hyvä joukkuepelaaja. Jos tuollainen hankinta tulee, niin se saattaa hyvinkin tapahtua elokuun loppupuolella.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #304 : 17.07.2025 klo 13:52:54

Niin ja Olivia Smith siirtyi odotetusti Poolista Arsenalin naisten joukkueeseen. Hänestä tuli näin hyvinkin mahdollisesti sarjan kallein pelaaja siirtosumman perusteella. Siirtosummaa ei siis julkaistu, mutta lienee ollut yli miljoonan.
bob-sabotage

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: , FC Inter


Vastaus #305 : 17.07.2025 klo 14:46:54

Seksihelteet did it..
https://www.reddit.com/r/ArsenalFC/s/32aZaT1RGS
Taikatossut

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #306 : 17.07.2025 klo 20:17:30

Trossardia ei kyllä voi myydä, jos Madueke jää ainoaksi laiturihankinnaksi.
potsolojo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves


Vastaus #307 : 18.07.2025 klo 12:30:17

Trossardia ei kyllä voi myydä, jos Madueke jää ainoaksi laiturihankinnaksi.

Joo ja sitten voikin antaa bertalla kenkää bertaukseen
veijomeri

Poissa Poissa


Vastaus #308 : 18.07.2025 klo 15:59:04

Olisko tänään madueken vuoro? Sitten huomenna mosquera. Mielellään kuulisi jotain valmista gyökeresin kanssa myös, eikä nyt jää mistään pienestä kiinni tai junnaamaan. Lisäksi vielä saliban sopimus ja nwanerin sopimuksen varmistaminen seuran puolelta. Pieniä ulostuksia, onneksi deadwoodia ei ole paljon.

Sen jälkeen voisi keskittyä kisuttelemaan ezeä. Rodrygon jättäisin suosiolla väliin, nyt etenkin kun martinelli jätti saudi kortin katsomatta. Palkka huitelee niin korkealla, joten riskit on niin isot ja madueke saa luvan nyt näyttää.
Sosemane

Poissa Poissa


Vastaus #309 : 18.07.2025 klo 18:59:27

Madueke tunti sitten jättänyt hyvästelyviestin Chelsealle somessaan. Jokohan jo tänään julkaistaan siirto Arsenalin puolelta.
kuupa

Poissa Poissa


Vastaus #310 : 18.07.2025 klo 19:05:29

Madueke tunti sitten jättänyt hyvästelyviestin Chelsealle somessaan. Jokohan jo tänään julkaistaan siirto Arsenalin puolelta.

Kyllä julkaistiin.
JKR13

Poissa Poissa


Vastaus #311 : 18.07.2025 klo 19:08:59

Madueke tunti sitten jättänyt hyvästelyviestin Chelsealle somessaan. Jokohan jo tänään julkaistaan siirto Arsenalin puolelta.
https://x.com/Arsenal/status/1946238615065113028
Sosemane

Poissa Poissa


Vastaus #312 : 18.07.2025 klo 19:09:55

Kyllä julkaistiin.

Taisi tulla juurikin samoihin aikoihin kun viestin lähetin :D
halataanko

Poissa Poissa


Vastaus #313 : 18.07.2025 klo 20:27:28

Samalla taidettiin tulevan kauden vieraspaidastakin nähdä vilaus, ja joku onnistunut nettisivuilta poimimaan lähdekoodeineen päivineen Mosqueran haastattelutilaisuudestakin kuvan. Toivottavasti ei kukaan nyt kovasti spoilaannu näistä :D
Jorma Koskenkorva

Poissa Poissa


Vastaus #314 : 18.07.2025 klo 21:03:30

Opta anal-yysiä Madueken mahdollisesta roolista ynnä muusta:
https://www.premierleague.com/en/news/4355809

k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #315 : 18.07.2025 klo 21:21:05

Madueke ei siis lähde Aasiaan, kun kesälomaa vielä jäljellä.

Mosqueran kohdalla kesäloma pitäisi olla jo ohitse. Ehkä pelaaja jotenkin ujutetaan koneeseen ja sitten maanantaina, jo levinneet, kuvat pelaajasta sitten maailmalle.

Nwanerin jatkopahvi on jo käytännössä varma, mutta koska hänkään ei lähde Aasiaan, niin julkistuksen voi jättää myöhemmäksi.

Gyökeres varmaan tulee Aasiaan sitten perässä, jos eivät ole nyt tänään saaneet loppuja sopimusvääntöjä maaliin. Ei varmaan kannata suututtaa Sportingia sillä, että jossain kuvassa lymyilee Gyökeres taustalla, kun pelaaja ei välttämättä ole virallisesti Arsenalin. Tai sitten kaikki paperit ovat jo kunnossa.
potsolojo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves


Vastaus #316 : 19.07.2025 klo 12:28:24

Mietin vaan otsikosta et miten nää vuodet kuluu. Pitkään on legotukka ollut puikoissa , Peppi toki kauemmin cityssä, mut mites muut Valioliiga managerit? Taitaa olla aikalailla harvinaista näin pitkä pesti nykypäivänä
walesinjeesus

Poissa Poissa


Vastaus #317 : 19.07.2025 klo 12:48:09

Näyttäisi siis siltä, että ennen ensimmäistä harjoituskauden kiertuetta on tehty viisi hankintaa ilman, että on pitänyt vielä hätiköidä myyntien kanssa. En nyt muista ihan heti, että samalla tehokkuudella olisi viety hankinnat maaliin. Tässä on varmaan kaikenlaisia asioita taustalla miksi näin tapahtuu, mutta tuntuu myös siltä, että yhteinen nimittäjä voisi olla se, että nyt joka tasolla seurassa omistajista lähtien lyödään kaikki pöytään jotta se mestaruus tulisi. Vielä kun Gyökeres varmistuu niin tulijapuoli näyttää erittäin hyvältä. Samalla se asettaa vähän huvittavaan valoon tietyt podcastien ja youtube-kanavien pitäjät joilla on ollut hirveä paniikki siitä, että Arsenaliin ei tule ketään kun nuo jotka pelasivat FIFAn kisoissa tekivät hankintsa ennen tuota turnausta tai sen aikana.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #318 : 19.07.2025 klo 17:44:53

Mosqueran kohdalla jotain epämääräistä lääkärintarkastuksessa. Ei pitäisi kuitenkaan kaataa siirtoa, mutta vaatii lisätutkimuksia.

Watford kaatui 3-0 suljettujen ovien takana. Ei tietoa maalin tekijöistä.
läsytti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal


Vastaus #319 : 19.07.2025 klo 21:28:20

Mietin vaan otsikosta et miten nää vuodet kuluu. Pitkään on legotukka ollut puikoissa , Peppi toki kauemmin cityssä, mut mites muut Valioliiga managerit? Taitaa olla aikalailla harvinaista näin pitkä pesti nykypäivänä

Sanoisin et kaikki haluaa pitkäaikaisen valmentajan, joka haluaa myös olla töissä siellä missä on, kuten muissakin duuneissa. Toki Arteta ois jossain muussa seurassa saanut jo lähteä mut toisaalta Arteta on myös esimerkki siitä muille seuroille että pitkäjänteisyys palkitaan ja toki Arsenalissa odotukset on ollut realistiset. CL on omistajille varmasti se tärkein osa ja siitä nyt sitten aika ottaa se viimeinen steppi.

Jos vaikka verrataan Emeryn ja Raulin aikaiseen touhuun kun yritettiin sitä "organisaatiomuutosta"  lyhintä reittiä niin Arteta sitten puuttuikin niihin juurisyihin kun Emery vaan valmensi tiimiä. Nyt taitaa olla se Artetan seurajohdolle aikoinaan esittelemä suunnitelma maalissa ja nyt sitten nähdään realisoituuko tuo myös meille kannattajille isoina pyttyinä.
« Viimeksi muokattu: 19.07.2025 klo 21:32:37 kirjoittanut läsytti »
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #320 : 19.07.2025 klo 22:30:58

Arsenalin maalit tekivät treenipelissä Sambi x 2 ja Martinelli. Mielenkiintoista oli myös, että ottelussa pelasi ihan perinteinen testipelaaja. Saa nähdä tuleeko nimi jossain vaiheessa ilmoille.
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #321 : 19.07.2025 klo 22:40:31

Arsenalilta siis lähti 30 pelaajan porukka kohti Aasiaa. Nuorista mukana on: Setford, Rojas, Nichols, Salmon, Dowman, Copley, Annous-Harriman ja Kabia.

Huomattavaa on, että Karl Hein ei ole mukana, joten hänen siirtonsa lienee lähellä tai sitten ei kannata ottaa edes mukaan. Toivottavasti kyseessä on, että siirto on niin lähellä. Mm. Zinchenko, Sambi, Nelson ovat mukana ja mikä iloista, niin Nwaneri myös.

Mosqueran siirto on kait nytkähtänyt eteenpäin ja varmaan alkuviikosta hänen siirtonsa julkistetaan. Saa nähdä lentääkö pelaaja sitten Gyökeresin kanssa perästä Aasiaan.

E. Nähtävästi Mosquera olisi lähtenyt muun joukkueen mukana Aasiaan. Eli niin lähellä on se siirto.
« Viimeksi muokattu: 19.07.2025 klo 22:44:04 kirjoittanut k98belvi »
k98belvi

Poissa Poissa


Vastaus #322 : 20.07.2025 klo 11:14:07

Arsenal ja Adidas julkistaa jotain isoa huomenna. Saattaa olla eräs ruotsalaishyökkääjä, joka on vaihtanut Nikeltä Addulle?

E. Todennäköisesti on kuitenkin uuden vieraspaidan julkistaminen. Ja ehkä yksi espanjalainen pelaaja.
« Viimeksi muokattu: 20.07.2025 klo 11:22:31 kirjoittanut k98belvi »
J_Zanetti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsenal, PiPo-79


Vastaus #323 : 20.07.2025 klo 12:32:41

Arsenal ja Adidas julkistaa jotain isoa huomenna. Saattaa olla eräs ruotsalaishyökkääjä, joka on vaihtanut Nikeltä Addulle?


On kyllä huono ajoitus Arsenalilta ja Adidakselta, jos tämä ei ole Gyökeres ketä kaikki nyt odottavat.

Muutama irrallinen huomio: Viime päivinä huhuihin noussut Ezen ohella Xavi Simmons, joka hieman erilaisella profiililla vetäisi täysin vertoja Ezelle jos Palacen kanssa diili ei lähde rullaamaan. Pari vuotta sitten Arsenalia vastaan Xavi Simmons tehoili kiikarit, mutta oli kyllä selvästi kentän paras pelaaja.

MLS:n, Nwanerin ja Max Dowmanin ohella Singaporeen lähtenyt 15-vuotias keskuspuolustaja Marli Salmon kannattaa ainakin hetkeksi aikaan ottaa seurantaan tulevaisuuden mahdollisena edaripelaajana. Salmon keräsi keväällä seuran sisällä aika paljonkin hypeä erinomaisilla esityksillään ja nousi jopa U21:n pelaavaan kokoonpanoon.

Toki 2000-luvulla akatemiasta ei montaa keskuspuolustajaa ole noussut edustuksen rinkiin, joten läpimurto-odotukset eivät sen suhteen ole järin isot. Lähinnä itseasiassa joku Johan Djourou tulee mieleen ja tämä junnu taitaa nykyään olla about 40-vuotias.

Ärsyttää tämä Gyökeres-diilin kanssa vääntäminen. Vihtori on joka tapauksessa tuohon neuvoteltavaan hintahaarukkaan hyvä arpalippu kun koitetaan selättää maalinteko-ongelmat. Melkein antaisin Sportingille sen mitä haluavat add-onien rakenteen kanssa mistä tämä nyt kiikastaa.
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #324 : 20.07.2025 klo 13:44:43

Nyt huhuillaan että Gyökeres-diili on jäissä. Sporting vaatii rahaa eikä Arsenal ei ole valmis maksamaan. Ei sen puoleen, en koskaan uskonut kyseiseen hankintaan muutenkaan. Valmis pelaaja kovilla tehoilla ei sovi profiiliin. Parasta mitä sopii odottaa on siirtoikkunan viimeisenä päivänä julkaistava Nicolas Jacksonin lainadiili 200 prosentin palkkaosuudella ja pakkolunastuspykälällä.

 
Sivuja: 1 ... 12 [13] 14 ... 31
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa