arsee
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal FC
|
 |
Vastaus #3100 : 22.03.2026 klo 11:23:55 |
|
Iso iso matsi tänään, niin itse kilpailun kuin muutenkin loppukauden kannalta.
Nyt on tilaisuus laittaa Citylle luu kurkkuun, ja nostaa itseluottamus loppukauden vaatimalle tasolle haparoivan alkuvuoden jälkeen.
Veikkaan Cityn lähtevän matsiin todella kovalla intensiteetillä ja prässillä, ajatuksena yllättää Arsenal housut nilkoissa. Jos ja kun näin ei ole, niin maalipaikkoja voi prässin purkamisella ja nopeilla hyökkäykseen käännöillä tulla reilusti.
|
|
|
|
|
Henry78
Poissa
|
 |
Vastaus #3101 : 22.03.2026 klo 12:21:27 |
|
Edellinen Liigacupin voitto niinkin kaukaa kuin vuodelta 1993. Muutenkin vain 2 Liigacupin voittoa löytyy palkintokaapista joten olisiko korkea aika korjata tuotakin saldoa paremmaksi?
Iso peli molemmille joukkueille. Tästä pytty kotiin niin saadaan mukavasti buustia loppukauteen varsinkin itseluottamuksen suhteen.
|
|
|
|
|
Julius3
Poissa
|
 |
Vastaus #3102 : 22.03.2026 klo 15:35:34 |
|
Mihis Helsingissä Arsenal-fanit kokoontuvat nykyään katsomaan pelejä?
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3103 : 22.03.2026 klo 16:08:07 |
|
Mihis Helsingissä Arsenal-fanit kokoontuvat nykyään katsomaan pelejä?
Draft Triplassa on Arsenal Finlandin virallinen paikka, mutta keskustassa on mm. Aussie Bar, jossa käy jengiä. Tänään on ainakin Draftissä jengiä.
|
|
|
|
|
Julius3
Poissa
|
 |
Vastaus #3104 : 22.03.2026 klo 16:42:35 |
|
Draft Triplassa on Arsenal Finlandin virallinen paikka, mutta keskustassa on mm. Aussie Bar, jossa käy jengiä. Tänään on ainakin Draftissä jengiä.
Thanks, on se kai liikahdettava Draftiin siis!
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #3105 : 22.03.2026 klo 19:55:06 |
|
Kylmää on kyyti
|
|
|
|
|
Liberchies
Poissa
|
 |
Vastaus #3106 : 22.03.2026 klo 19:58:02 |
|
Hävettää. Telkkari kiinni ja ajatukset muualle.
|
|
|
|
|
Laskikka
Poissa
Suosikkijoukkue: NSFR
|
 |
Vastaus #3107 : 22.03.2026 klo 19:59:12 |
|
Näin se pelivire realisoituu tulostaululle.
|
|
|
|
|
arsee
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal FC
|
 |
Vastaus #3108 : 22.03.2026 klo 20:00:02 |
|
Turha mistään triploista on puhua.
Tämä jengi ja manageri ei kykene cup-finaalia nykyisellään voittamaan (joojoo, Artetalla yksi voitettu FA Cup..).
Liigamestaruus voi tulla, jos City perseilee vielä enemmän. Tämän matsin jälkeen kyllä haistavat veren.
Legotukka ulos, ja voi ottaa Joverin myös mukaansa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.03.2026 klo 20:02:23 kirjoittanut arsee »
|
|
|
|
|
Henry78
Poissa
|
 |
Vastaus #3109 : 22.03.2026 klo 20:02:15 |
|
Kun ei itse tehdä niin City kyllä tekee, eipä siinä sen ihmeempää. Valioliiga voitetaan mutta siihen se kyllä jää, heikko esitys tänään kaikin puolin.
|
|
|
|
|
Perukka
Poissa
|
 |
Vastaus #3110 : 22.03.2026 klo 20:17:51 |
|
Aika odotettua Ezen ja Odegaardin ollessa poissa. Enemmän pitäisi pystyä silti haastamaan jotain Khusanovia & Akea. Itsellä ei ollut suuria odotuksia matsin suhteen ja pidän finaalia kevään yhtenä vähiten tärkeimmistä otteluista. Toivottavasti pelaajia ja Artetaa nyt vituttaa sen verran, että tauon jälkeen mennään taas kovaa ja korkealta.
|
|
|
|
|
Tangomursu
Poissa
Suosikkijoukkue: Pyhä Grön-Ketola allianssi
|
 |
Vastaus #3111 : 22.03.2026 klo 20:23:55 |
|
Todella huolestuttava esitys loppukautta ajatellen. Arsenal oli paniikissa, epätoivoinen ja taktisesti täysin hukassa, kun City pyöritti brutaalisti ratkaisumaalit. Tämän jälkeen pelaajilta väsytettiin jalat alta pakottamalla nämä höntyilemään pallon perässä. Seitsemän peliä on todella pitkä matka kontattavaksi mestaruuteen, jos peli on näin heikolla tolalla. Vaikka ottelulle ei erityisemmin painoarvoa antaisi, niin tänään tykkimiehet katkesivat näyttävästi.
|
|
|
|
|
Kimenho
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, Jippo
|
 |
Vastaus #3112 : 22.03.2026 klo 20:24:26 |
|
Valioliiga on ainut mikä merkitsee tällä kaudella. Sen toivottavasti hoitavat. Tänään taas järkyttävä esitys Sakalta. Jos noista nyt juuri kukaan parhaimpaansa esitti. Henkilökohtaisessa taidossa ei Arsenal pysty millään vastaamaan Cityn pelaajistoon nähden.
|
|
|
|
|
Henry78
Poissa
|
 |
Vastaus #3113 : 22.03.2026 klo 20:33:43 |
|
Väkisin tulee mietittyä, kuka tuossa joukkueessa tekee ne maalit kun ne on tehtävä ja panokset on katossa? Ezeltä ja Ricelta voidaan odottaa välillä jotain maagista mutta esim.Vihtori ja Saka on täysin hyödyttömiä tällä hetkellä. Oli tänään kuitenkin finaali kyseessä ja joukkue romahti pelottavan helposti. Kai se on sitä voittamisen kulttuuria mitä City tänään näytti.
Valioliiga nyt toki tärkein voitettava mutta FA cupista ja chämppäristä ei voi odottaa oikein mitään.
|
|
|
|
|
Arkon
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerin Arsenal, AC Oulu
|
 |
Vastaus #3114 : 22.03.2026 klo 20:35:40 |
|
Varmasti tulee annettua suhteessa aika paljon negatiivista kommenttia siihen nähden, miten hyvä kausi tämä on ollut, mutta kyllähän tämä vituttaa – ei niinkään tappio vaan tapa, jolla se tuli. Täysin anteeksiantamatonta, että Arsenal "pelaa" tuollaista futista. Vittu että hävettää edes ajatella sitä, että toivoo tuolla tavalla pelaavan joukkueen voittavan jalkapallo-ottelun. Pelinavaamisessa totta kai näkyi se, ettei Kepa ole Raya eikä Havertz ole Øde, mutta jos Arsenalin pallollisessa pelissä on joku vahvuus, sen pitäisi olla prässin purkaminen, ja esitys oli sillä saralla täysin luokaton. Ylipäätään koko matsissa oli yksi hetki, jossa näkyi edes ripaus jonkinlaisesta peli-ilosta tai luovuudesta, ja se tuli heti alkuminuuteilla. Sen jälkeen ei mitään.
Saka tosiaan melkoinen "pelote" tuolla omalla laidallaan siinä missä Trossardkin toisella puolella. Joku Semenyo oli hitusen eri tasolla, ja ehkä tuhnu-kyborgin painiminenkin hieman Gyökeresin räpiköintiä vaarallisempaa oli. Heittäisin Dowmanin suoraan avaukseen, koska mitä järkeä on edes pelata futista, jos se näyttää samalta kuin tänään?
|
|
|
|
|
jargunner
Poissa
|
 |
Vastaus #3115 : 22.03.2026 klo 20:38:25 |
|
Todella heikko esitys tällaiseen peliin,toivottasti ei sitten otettu tästä paineita loppukauteen.
|
|
|
|
|
tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerball. Flair-futis.
|
 |
Vastaus #3116 : 22.03.2026 klo 20:39:32 |
|
Olipa kyllä masentava ja aneeminen ottelu. Harmillista kyllä, mutta joukkue ei näyttänyt virittyneeltä ja halukkaalta voittamaan. Tai City oli sata lasissa voittamassa pokaalia, Arsenal oli jotenkin tutkailemassa että josko toivottavasti saataisiin jostain joku vapari. Todella huolestuttava esitys loppukautta ajatellen. [...] Seitsemän peliä on todella pitkä matka kontattavaksi mestaruuteen, jos peli on näin heikolla tolalla.
Tästä täysin samaa mieltä. Koko pinkka vaikuttaa olevan aivan finito. En myöskään käsitä sen vuoksi Artetaa, että minkä hiton takia Saka pelasi koko ottelun ja miksi vaihdot tulivat niin myöhään. Sakan liike oli totaalisen turhaa hölkkää jossain keskellä mistä hän ei saanut mitään aikaiseksi. Minkä vuoksi Dowman ei edes käynyt kentällä? Nyt tarvittaisiin mitä tahansa uutta virtaa mitä on saatavilla, mutta siltikään ei. Näillä busseilla ei historiankirjoihin jäädä. Kaksi maalia tappiolla ja porukka tuntuu vaan hölkkäilevän. WTF
|
|
|
|
|
tuuba
Poissa
Suosikkijoukkue: Wengerball. Flair-futis.
|
 |
Vastaus #3117 : 22.03.2026 klo 20:41:43 |
|
Varmasti tulee annettua suhteessa aika paljon negatiivista kommenttia siihen nähden, miten hyvä kausi tämä on ollut, mutta kyllähän tämä vituttaa – ei niinkään tappio vaan tapa, jolla se tuli. Täysin anteeksiantamatonta, että Arsenal "pelaa" tuollaista futista. Vittu että hävettää edes ajatella sitä, että toivoo tuolla tavalla pelaavan joukkueen voittavan jalkapallo-ottelun.
Heittäisin Dowmanin suoraan avaukseen, koska mitä järkeä on edes pelata futista, jos se näyttää samalta kuin tänään?
Helvetin hyvin kirjoitettu.
|
|
|
|
|
Henry78
Poissa
|
 |
Vastaus #3118 : 22.03.2026 klo 20:54:29 |
|
Artetan pakkomielle Sakan peluuttamiselle tappaa pahimmassa tapauksessa Sakan itseluottamuksen kokonaan. Odotin 0-2 maalin jälkeen Dowmanin tuloa kentälle tuomaan virtaa ja haastovoimaa mutta vitut.
Ei noita pokaaleja ihan liikaa ole viime vuosina tullut ja tänään oli paikka kasvaa voittavaksi joukkueeksi mutta taannuttiin totaaliseksi häviäjäksi. Itselle aivan sama mikä kilpailu kyseessä mutta tuolla tavalla finaalin häviäminen vituttaa aivan suunnattomasti ja tästä Artetalle todella iso miinus.
|
|
|
|
|
thiou
Poissa
|
 |
Vastaus #3119 : 22.03.2026 klo 20:57:35 |
|
Alussa ihan hyvää tekemistä, mutta sitten alkoi pelkääminen. Purkupallot lähtivät pelon takia. Purkupallot tipahtivat Citylle pelon takia. Jos pallo sattui päätymään Arsenalille, niin sitten jähmetyttiin pelon takia ja City vei pelivälineen. City-pelaajat pääsivät kääntymään pelon takia. Nyt se kostautui, kun pelättiin ja sallittiin huonoille pompuille mahdollisuus. Jos Kepa ei olisi tehnyt virhettä, niin todennäköisesti noin pelokkaalla tekemisellä ratkaisu olisi tullut tavalla tai toisella. Toivottavasti tuosta otetaan opiksi, että pelkäämällä ei pärjää.
Tietysti sekin vaikuttaa, että keskellä ei ole ketään, joka pitäisi palloa. Eikä Arsenalilla ole oikein muita kuin Odegaard. Siksikin olisi tärkeää saada kapteeni takaisin. Saka osasi joskus rauhoittaa ja haastaa, mutta tällä hetkellä Sakakin päästää puolustajat liian lähelle, siis silloin harvoin kun saa pallon.
|
|
|
|
|
Tangomursu
Poissa
Suosikkijoukkue: Pyhä Grön-Ketola allianssi
|
 |
Vastaus #3120 : 22.03.2026 klo 21:16:40 |
|
Tätä ottelua turhaan vähätellään, koska käteen jää vähiten arvostettu pokaali. Tänne asti kuitenkin pelasivat, joten kovasti taisi Arsenalia kiinnostaa. Finaalitappiosta ei saa sekuntiakaan ylimääräistä lepoa Cityyn verrattuna. Jälkikäteen sääli, etteivät pudottautuneet kisasta varhain. Näin surkean ja väsyneen esityksen perusteella Arsenal kaipaisi todella paljon ylimääräisiä lepopäiviä. Tästä täysin samaa mieltä. Koko pinkka vaikuttaa olevan aivan finito. En myöskään käsitä sen vuoksi Artetaa, että minkä hiton takia Saka pelasi koko ottelun ja miksi vaihdot tulivat niin myöhään. Sakan liike oli totaalisen turhaa hölkkää jossain keskellä mistä hän ei saanut mitään aikaiseksi. Minkä vuoksi Dowman ei edes käynyt kentällä? Nyt tarvittaisiin mitä tahansa uutta virtaa mitä on saatavilla, mutta siltikään ei.
Näillä busseilla ei historiankirjoihin jäädä. Kaksi maalia tappiolla ja porukka tuntuu vaan hölkkäilevän. WTF
Koko Artetan aikakauden itseäni on ärsyttänyt valtavasti tiettyjen avainpelaajien liikapeluutus. On vaikea uskoa etteikö todella raskas kuormitus olisi vahvassa roolissa Sakan kaksi kautta kestäneeseen heikkoon vireeseen. Sakan ollessa vielä liigan parhaimpia pelaajia tätä kolattiin jatkuvasti sukille, mutta kaikki mahdolliset hassuhattu-cupit pelattiin täysillä minuuteilla. Päälle vielä maajoukkuekomennukset ja ensi kesän kisat. Koska Arsenalilla on kisoissa useampia pitkälle meneviä pelaajia, ensi kaudesta tullee välikausi. Pelaajat eivät yksinkertaisesti pysy ehjinä ja hyvävireisinä tällaisten pelimäärien alla. Se on toki kaikkien hyvien joukkueiden ongelma, mutta Arsenalissa asia korostuu. Pelit pelataan, vaikka kaikki näkevät pelaajan olevan poikki. Artetan projektin kannalta Mestareiden liiga tai Valioliigan mestaruus on tultava, koska ensi kauteen lähtee todella väsynyt, ja (mahdollisesti) useat raskaat pettymykset kokenut peli-iloton ryhmä. En tiedä miten tällaisella futiksella pärjää Mestareiden liigassa (edellyttäen, että näin väsyneet esitykset jatkuvat) ja seitsemän kierrosta Valioliigaa on paljon, koska keskinäisen voittamalla Cityn ero on kolme pistettä. Sitten on vielä se henkinen puoli, joka tällaisesta nöyryytyksestä tulee. City sai toisella puoliajalla pahimman kilpailijansa täysin sekaisin. Ei minkäänlaista suunnitelmaa päästä omalta alueelta pois, ainoastaan suunnattomia purkupalloja ja organisoimattomilta pihapeleiltä näyttäviä hyökkäyksiä. Petoeläin leikitteli kuiviin vuotaneella raadolla. Kuten thiou ylempänä asian tiivistää: Arsenalia pelottaa ja se läpäisee ratkaisuhetkillä koko joukkueen. Näitä vastustajan myllytykselle antautumisia on nähty kuluvalla kaudella erityisen paljon. Toki joukkue on edelleen mukana vaikka missä, mutta näin murtuneesta esityksestä on syytäkin huolestua.
|
|
|
|
|
Liberchies
Poissa
|
 |
Vastaus #3121 : 22.03.2026 klo 21:19:18 |
|
Onneton syöttöpeli ja kelvoton prässinpurku suurimmat ongelmat. Pallo poltti jalassa ja kaikilla oli paniikinomainen hätä heti kun vaaleansininen nuttu tuli kahta metriä lähemmäksi. Paineensietokyky on heikolla tolalla.
Saka on tätä nykyä suorastaan huono jalkapalloilija. Ei mahtuisi edes Kettering Townin avaukseen. Arteta ei toki edelleenkään reagoi pelin sisässä riittävästi ja samat väsyneet paskahousut säheltävät koko 90 minuuttia. Ricekin taantui aivan hupiukoksi. Kepalta sopi jotain tuollaista odottaakin.
Vähiten tärkeä pokaali, mutta ei se häviämisestä yhtään kivempaa tee.
|
|
|
|
|
k98belvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3122 : 22.03.2026 klo 21:32:17 |
|
Niin pitkään kun vaihdosta tulee Martinellin ja Jesusin tasoista kaveria, niin on vain pakko peluuttaa Sakaa liikaa.
City oli parempi. Ensimmäinen kerta tällä kaudella, kun vastustaja oli oikeasti parempi. Tämä toimii hyvänä oppituntina monelta osin. Nyt pari viikkoa aikaa vetää vähän happea. Toivottavasti ei tule loukkaantumisia ja nyt loukkaantuneet pelaajat saavat itsensä kuntoon. Luonnollisesti Timber ja Eze toivottavasti jäävät pois majuriennoista ja saavat hetken aikaa kuntoutua. Varsinkin Timber tuo ylös- ja alaspäin peliin yhden pykälän lisää.
Siinä missä Arsenal pelasi hyvinkin pitkälti 4-4-2-muodossa, niin Pep pystyi O'Reillyn avulla muuttamaan Cityn muodon 3-6-1-muotoon ja näin hallitsemaan pallollista peliä. O'Reilly sitten muutenkin ratkaisi pelin.
Kepan virhe oli tietenkin harmillinen, mutta turha tuota peluutusta on itkeä. Epäilen, että Kepalle on luvattu nämä turhacupin pelit ja sillä siisti.
|
|
|
|
|
halataanko
Poissa
|
 |
Vastaus #3123 : 22.03.2026 klo 21:48:27 |
|
Niin se vain mentiin tässäkin kilpailuissa loppupeleissä hyvin paljon ykkösillä lähes päätyyn asti. Lewis-Skellyt, Dowmanit ja kumppanit istuu penkillä kun rättiväsyneet ja aikaisempien kausien traumojen kanssa vielä peuhtaroivat sankarit koittaa olla paskomatta housuihin. Ainoa palkinto tästä pelistä onkin sitten entistäkin vahvemmat henkiset lukot loppukaudeksi.
Ellei sitten Arteta kaiva jostain peiliä, ja toteaa syyn olevan muussakin kuin pienen marginaalin pelin ratkeamisen Kepan imurointiin.
|
|
|
|
|
läsytti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #3124 : 22.03.2026 klo 21:49:54 |
|
Eka tappio tällä kaudella, mistä ei jossiteltavaa jää. City lopulta selkeästi parempi ja Kepan sekoilusta huolimatta taso romahti kollektiivisesti. Pelintekijähän meiltä puuttu kun taas Cityllä niitä oli kaksi. Toisella jaksolla sitten tutumpaa Cityn myllytystä ja Arsenal aivan pihalla pallonsa kanssa ja pisteet kyllä Citylle Arsenalin täydellisestä nollaamisesta.
Ehkä tämmöinen palautus maan pinnalle on tarpeen, että edes se Valioliiga voitetaan, kun ei City tule sitä helpolla antamaan. Nyt jäi Etihadille sitten kunnon näytönpaikka. Itseasiassa olisi hyvä vaan, että Valioliigan voittaminen vaatii oikeasti sen ison pelin voittamista, eli Cityn Etihadilla.
|
|
|
|
|
|
|
|