vasurinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta/valkotelevisioissa oikealle hyökkäävä Suomi
|
 |
Vastaus #250 : 24.07.2025 klo 00:35:25 |
|
Tämä taisi olla kolmas maali omiin kun ei ole valmis torjuntaan.
Änärisäännöillä ne olis pitänyt hyljätä
|
|
|
|
XTB
Poissa
Suosikkijoukkue: Saimaa
|
 |
Vastaus #251 : 24.07.2025 klo 00:36:13 |
|
Kaikissa matseissa sama, pitää laittaa äänet melkein pois, kun ämmät kälättää.
Nämä ämmät ovat vetäneet kuitenkin niin hyvin nämä kisat, että iso joukko mieskommentaattoreista jää helposti näiden ämmien varjoon (esim. Hyypiä, Pohja, Litmanen...).
|
|
|
|
Puuhapete
Poissa
|
 |
Vastaus #252 : 24.07.2025 klo 00:36:22 |
|
Saksa ei osaa tehdä maaleja. Sekä Bergerin ylimielisyys realisoitui nyt. Kikkaillut koko turnauksen. Ei etukulmasta voi hörpätä noin. Toki laukaus oli ovela.
Sama kumpaankin. Paikkoja oli. Joku Popp ois tehny pari häkkiä noista paikoista.
|
|
|
|
vasurinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta/valkotelevisioissa oikealle hyökkäävä Suomi
|
 |
Vastaus #253 : 24.07.2025 klo 00:37:01 |
|
Anteeksi mutta onko YLE:n tämä juontaja parodia  Ostin mökille digiboksi, missä selostukset on pois päältä. En ole viitsinyt korjata..
|
|
|
|
Jeinari
Poissa
|
 |
Vastaus #254 : 24.07.2025 klo 00:37:18 |
|
Härköseltä taas vastenmielista innostumista Espanjan maalissa. Voitte videolta tarkistaa miten ääni kohoaa. On kuin Suomi olisi tehnyt maalin.
|
|
|
|
Sukerman
Poissa
|
 |
Vastaus #255 : 24.07.2025 klo 00:38:08 |
|
Saksa-Brasilia 2002 vibes.
Erinomaisen turnauksen pelannut maalivahti hieman jäätyy yksittäisessä tilanteessa.
|
|
|
|
gazzetta
Poissa
Suosikkijoukkue: 1927
|
 |
Vastaus #256 : 24.07.2025 klo 00:38:18 |
|
Kova suoritus siipirikkoiselta Saksalta. Berger nukkui pahimmalla hetkellä.
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #257 : 24.07.2025 klo 00:38:33 |
|
Härköseltä taas vastenmielista innostumista Espanjan maalissa. Voitte videolta tarkistaa miten ääni kohoaa. On kuin Suomi olisi tehnyt maalin.
Sehän on hyvä asia.
|
|
|
|
orm
Poissa
|
 |
Vastaus #258 : 24.07.2025 klo 00:39:22 |
|
Espanja  Kisojen kaunein maali mulle tuo, millä finaalin menivät.  Toivottavasti voittavat myös sunnuntaina.
|
|
|
|
Suloinen Agentti
Poissa
|
 |
Vastaus #259 : 24.07.2025 klo 00:39:24 |
|
Nämä ämmät ovat vetäneet kuitenkin niin hyvin nämä kisat, että iso joukko mieskommentaattoreista jää helposti näiden ämmien varjoon (esim. Hyypiä, Pohja, Litmanen...).
Studion mimmit vetäneet tosi hyvin. Oma väsy hävis kun noita kuuntelee 
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #260 : 24.07.2025 klo 00:39:40 |
|
Kaikissa matseissa sama, pitää laittaa äänet melkein pois, kun ämmät kälättää.
ÄIJÄ!
|
|
|
|
Taikuri ja Sorsa
Poissa
Suosikkijoukkue: On vain yksi Klubi
|
 |
Vastaus #261 : 24.07.2025 klo 00:40:39 |
|
Härköseltä taas vastenmielista innostumista Espanjan maalissa. Voitte videolta tarkistaa miten ääni kohoaa. On kuin Suomi olisi tehnyt maalin.
Härkönen innostuu dramaattisista maaleista. Hui kamala.
|
|
|
|
Moviola
Poissa
|
 |
Vastaus #262 : 24.07.2025 klo 00:41:25 |
|
Kun Espanja oli neppaillut melkein 120 minuuttia ja syötellyt taaksepäin niin harva molari olisi osannut odottaa Bonmatilta tuollaista ratkaisua. Terävä veto oli myös.
|
|
|
|
Salbir
Poissa
|
 |
Vastaus #263 : 24.07.2025 klo 00:41:52 |
|
Studiot ja kommentaattorit paiskovat huuhkajien vastaavia mennen tullen.
|
|
|
|
Billy the Badger
Poissa
Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта
|
 |
Vastaus #264 : 24.07.2025 klo 00:42:17 |
|
Härköseltä taas vastenmielista innostumista Espanjan maalissa. Voitte videolta tarkistaa miten ääni kohoaa. On kuin Suomi olisi tehnyt maalin.
Voi vain kuvitella, kuinka masentuneelta Matti olisi kuulostanut Saksan maalatessa! Eihän tuota pysty seuraavassa maajoukkueen ottelussa edes ottamaan todesta, Jollen voittomaalista Puolaa vastaan tulee ikuisesti mieleen vain Matin ärsyttävä rääkyminen Inglännin ja Ääspanjan puolesta.
|
|
|
|
Laukaisukoneenkuljettaja
Paikalla
Suosikkijoukkue: Claude Simon
|
 |
Vastaus #265 : 24.07.2025 klo 00:43:56 |
|
Brand kaksi huonoa suoritusta lopussa. Olipa hyvä peli, kisojen ehkä paras.
Edit: Sveitsi nyt ei mikään mittari ole mutta ihan turha verrata miehiä(tai 15-vuotiaita poikia) ja naisia. Ei niitä vertailla koripallossa, yleisurheilussa tai jääkiekossa.
Ei niin tehtykään kuin vain mittarin funktiossa ja vertailussa ja arvioitavana oli naisten jalkapallon "eri sukupolvet" ja kehityksen aste esimerkiski vuoden 2013 helmareista. Itse esitin vain epäilyni sen suhteen, että nykyjoukkue voittaisi Ruotsin kisojen jengin.
|
|
|
|
Hugh
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #266 : 24.07.2025 klo 00:44:38 |
|
Upea suoritus tuo voittomaali kyllä maailman parhaalta! Ensin Aitana irtoaa nätisti puolustajasta ja sitten yllättävä ja tarkka veto pienestä kulmasta. Veskan piikkiin osittain, joo, mutta todella kaunis maali silti. 
|
|
|
|
GePS
Poissa
Suosikkijoukkue: Salpuan Vasku
|
 |
Vastaus #267 : 24.07.2025 klo 00:45:01 |
|
Selostamossa kaksi ja studiossa kolme ihmistä. Vastenmielistä, miten yksikään heistä ei kovasanaisesti tuomitse Bergeriä Espanjan maalissa. Kammottava henkilökohtainen epäonnistuminen maksoi maalleen kaiken. Näistä ei vaan saa sanoa, koska eri asia.
|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #268 : 24.07.2025 klo 00:46:43 |
|
Eihän sitä Italian yrittäjääkään kommentoitu mitenkään. Pitänee olla vaan ihqua ja naminamia.
|
|
|
|
lammittaja
Poissa
|
 |
Vastaus #269 : 24.07.2025 klo 00:47:59 |
|
Espanja saa Laia Alexandrin vielä kokoonpanoon finaalia varten.
Vähän barca - arsenal vibat finaalista ja onhan Walsh ja Bronze myös ex barca pelaajia niin tuntevat pelitavan. Alexian ja Marionan pitää kyllä nostaa tasoa finaaliin.
|
|
|
|
Slither54
Poissa
|
 |
Vastaus #270 : 24.07.2025 klo 00:53:14 |
|
Jep, samaa katsoin. Ei tee pallottomana yhtään mitään. Seisoo paikallaan tai vähän kävelee muiden perässä. Ei kyllä ansaitse näitä peliminuutteja.
Putellas on kyllä hävinnyt totaalisesti kuvasta näissä jatkopeleissä. Täysin pimennossa, saa vähän palloja ja silloinkin, kun sen saa, teknisesti todella huonoja suorituksia käytännössä vähintään puolet näistä. Rehellisyyden nimissä Bonmati ei ollut sinänsä ihan hirveästi paljon parempi omasta mielestänikään, mutta siellä oli kuitenkin edes niitä muutamia väläytyksiä, joista viimeinen sitten tietenkin ratkaisumaali. Jotenkin tuntuu, että näitä huipputason pelaajia vaivaa aina se, että kun oma vahvuus on saada pallo jalkaan, niin se toinen vaihtoehto, saada pallo liikkeeseen, tuppaa unohtumaan kokonaan. Bonmatilta sentään tuli niitä pystyjuoksuja kyllä ainakin pelin edetessä, mutta ne olivat enemmän muille tilaa tekeviä ja merkittävimmät tilanteet tulivat maaliinkiin johtaneen kaltaisista tilanteista, joissa tunnistaa tilan vastustajan puolustuslinjassa ja tekee hyvin huomaamattoman liikkeen tuohon tilaan ja toiveena on saada pallo nimenomaan jalkaan ei liikkeeseen. Ehkä Espanjan vaihdot muutenkaan eivät olleet niin onnistuneet ja Lopez olisi varmaan ollut aika kova veto tuohon joko Caldenteyn tai Putellasin tilalle. Gonzalez oli omasta mielestä aika vahva tänään ja Espanja tarvitsi häntä kentälle, vaikka nyt toki riittä tämäkin. Kun molemmat laitapuolustajatkin pelasivat erittäin hyvällä tasolla ilman varoituksia ja ihan nuorinta ei haluttu kovaan paikkaan laittaa, niin tuossa ne vaihtoehdot sitten taisi olla. Saksalle kyllä propsit älyttömän hienosta taistelusta ja lähinnä juuri näiden kahden supertähden passiivisuuden takia jopa toivoisi, että Saksa olisi kyennyt niistä vastahyökkäyksistään maalin tekemään. Noin muuten tämä jatkopelifutis ei kyllä rehellisyyden nimissä enää kiehdo. Jatko-otteluun mennään niin järkyttävän suurella prosentilla, että en oikeen tiedä, minkä ihmeen takia viitsii enää käyttää ensin melkein kaksi tuntia siihen, että jatko-otteluun mennään kuitenkin ja sen jälkeen toinen joukkue yleensä vain yrittää selviytyä rankkareille. Tässä mielestäni nimenomaan hallitsevimmilla joukkueilla olisi nyt tietynlainen tekemisen paikka, jotta se hallinta oikeasti tuottaisi maaleja tai toisaalta vastahyökkäyksiin perustava joukkue kykenisi iskemään sen maalin, jotta pakotetaan myös toinen joukkue oikeasti tavoittelemaan jotain. Tosiaan viime vuoden Dani Olmo oli katsomissani peleissä selkeä poikkeus. Hän oli ihan oikeasti tullut ratkaisemaan peliä ja vielä varsinaisella peliajalla ja lopulta hänen suorituksensa petasikin tämän voiton. Tietenkin Bonmatilta tuli tänään se ratkaiseva suoritus, toki muutaman muun Espanjan pelaajan avustaessa, mutta tämäkin tuli vasta jatko-ottelun loppupuolella. Pelissä oli kuitenkin 90 minuuttia aikaa tehdä jotain ratkaisevaa vähän aiemminkin, mutta niistä muutamista väläyksistäkin puuttui sellainen tietty todellinen halu ratkaista peli juuri sillä hetkellä.
|
|
|
|
Jämpti
Poissa
Suosikkijoukkue: Mansefutis
|
 |
Vastaus #271 : 24.07.2025 klo 00:53:18 |
|
Studiot ja kommentaattorit paiskovat huuhkajien vastaavia mennen tullen.
Tämä. Ukoille mallia!
|
|
|
|
Dinginho
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #272 : 24.07.2025 klo 00:54:21 |
|
Studiot ja kommentaattorit paiskovat huuhkajien vastaavia mennen tullen.
 Tämän pelin "asiantuntija" 1/5, muuten ei valittamista. Oli toki ensimmäinen peli minkä katoin
|
|
|
|
Käännös
Poissa
|
 |
Vastaus #273 : 24.07.2025 klo 01:32:15 |
|
Upea suoritus tuo voittomaali kyllä maailman parhaalta! Ensin Aitana irtoaa nätisti puolustajasta ja sitten yllättävä ja tarkka veto pienestä kulmasta. Veskan piikkiin osittain, joo, mutta todella kaunis maali silti.  Yllättävä on täydellinen termi. Juuri siinä kostautuu itsevarmuus. Sä tiedät, ettei se tuosta tule yrittämään varsinkin kun itse olet koko ottelun pelannut täydellisesti ja jopa naureskellen kuinka helppoa se on ja kappas vaan... Epävarmempi veska näkee uhkia kaikkialla ja ei päästä tuollaista, vaikka moni muu Bergerin torjuma olisi mennytkin taakse. On jotenkin väärin syyttää veskaa yhdestä maalista, kun koko ottelussa ei oltaisi ilman häntä ja ei ainakaan sen jatko-ottelussa. Tuohon asti lähes täydellinen turnaus. Pelkästään sen puolivälieräottelun oman maalin torjuminen oli sellainen suoritus, ettei paremmasta väliä.
|
|
|
|
Laru_
Poissa
|
 |
Vastaus #274 : 24.07.2025 klo 01:48:28 |
|
Nämä ämmät ovat vetäneet kuitenkin niin hyvin nämä kisat, että iso joukko mieskommentaattoreista jää helposti näiden ämmien varjoon (esim. Hyypiä, Pohja, Litmanen...).
Sait kaivettua kaikki paskimmat kommentaatrotiäijät esiin, selostajan pitää selostaa, kommentaatorin puhua kun on jotain asiaa, nyt noi (vaikka on asian tynkää) puhuvat tilanteiden päälle. Hyypiä tai Litti ei vissiin ole ollut monessa livessä mukana, Ato on aina ollut paska.
|
|
|
|
|
|