FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.01.2026 klo 18:46:06 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 19 [20] 21
 
Kirjoittaja Aihe: AS Roma 2025-26  (Luettu 60066 kertaa)
1 Jäsen ja 4 vierasta katselee tätä aihetta.
punta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kuu päivällä


Vastaus #475 : 10.01.2026 klo 00:15:27

Vaz Roomaan, Giovane Atalantaan.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #476 : 10.01.2026 klo 10:28:52

Käsittääkseni Vaz ei kuitenkaan ole vielä vahvistunut, mutta neuvottelut ovat edenneet erittäin nopeasti? Mielenkiintoinen haku. Voiko 18 vuotiaalta vielä tässä vaiheessa odottaa paljoa?
 
Dovbyk jää seuraan ja myös Ferguson on ilmaissut halunsa pelata Romassa lainan loppuun, joka varmasti hiljentää loputkin puheet lainan päättämisestä.

Raspadorin kohdalla edelleen agentit vakuuttelevat Romalainan järkevyydestä. Super Copassa ei minuuttiakaan peliaikaa heltynyt ja ketään ei Madridissa kiinnosta. Herää kysymys mikä tässä hiertää?
Pöydällä on puolenvuoden laina 1,5m€, 19 miljoonan osto-optiolla. Esitykset ovat olleet melko vaatimattomia ja motivaatio siirrolle kyseenalainen. 4 vuotta ja 4 miljoonaa saa hieman haukkomaan happea. Toivottavasti tämän myötä myös peliesitykset, mutta riskinä on että Trigoriassa kiukuttelee taas yksi menetetty lupaus. Tosin äiti ei taida kuulua kauppaan?

Genoasta ja Juventuksesta tuttu toppari Dragusin haluaisi palata Italiaan. Romalla on joku outo tarve topparille.
Gasperini toivoo edelelen laituria oikealle tässä siirtoikkunassa.  

Melkoista hulinaa.
« Viimeksi muokattu: 10.01.2026 klo 15:30:59 kirjoittanut Ticorexx »
punta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kuu päivällä


Vastaus #477 : 10.01.2026 klo 14:40:51

PDF:n jälkeen siirto on varma. Vanha kasku. Vazin kanssa asia edennyt tosiaan hurjaa vauhtia, ja näyttää vihdoinkin mielenkiintoiselta tapaukselta. Myöskään Raspadori ei varmastikaan ole tänään penkillä 8) Katsellaan uudestaan maanantaina. Onko näillä ”miettijöillä” pelko siitä, etteivät pysty siihen mihin Lookman?
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #478 : 10.01.2026 klo 15:40:26

Onko näillä ”miettijöillä” pelko siitä, etteivät pysty siihen mihin Lookman?

Raspadorin kohdalla kysymys on ehkä siitä, että maitojuna kotiin, tarkoittaa tässä kohden melkoista kolausta uralle.
Roma ei ole helppo ympäristö ja hyökkääjän osalta tällä hetkellä taitaa Roma tarjota enemmän paineita kun vapautunutta ympäristöä. Raspadorin olisi nyt korjattava uransa suunta. Madridin tai Roman kaltaisia näytönpaikkoja ei varmaan enää tarvitse nyt käsillä olevan tilaisuuden jälkeen pohtia. Tarjoukset tulevat sitten sieltä Serie A:n alemmasta kolmanneksesta tai jostain jenkeistä. Mutta, jos madridilaiset eivät tarjoa kun vaihtopenkkiä, niin eiköhän siirto tapahdu.
Kuka siinä sitten voittaa? Jää nähtävksi.

Wesley hyppää kokoonpanoon viime hetkillä, ainakin penkille. Kuume on laskenut.
Bovelle tarjoillaan jäähyväiset ja voileipäkakkua tänään Roomassa. Poitsu siirtyy jatkamaan uraansa Watfordiin. Sydäntä särkevää...
geepistejeesus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, AS Roma


Vastaus #479 : 10.01.2026 klo 17:32:51

Ei sieltä taida olla tulossa kuin ketävittuja jos edes niitäkään. Sit vaan maksimoimaan nykyisen rosterin suorituskykyä. Mitä ihmettä jollain Dragusinilla tehdään, otteensa aiheuttivat lähinnä hervottomia naurunpurskahduksia Spursissa pelatessaan. Ja hyviä sekä kehityskelpoisia toppareita löytyy jo.
V.Jano

Poissa Poissa


Vastaus #480 : 10.01.2026 klo 20:43:10

Aikamoiset kekkerit Sassuolo -matsin loppuhetkille. Eka neliviitonen ihan kamalaa, mutta nyt kyllä kulkee.

Tuuletuksista näkee, että joukkueessa on henki kohdillaan Tuoppi
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #481 : 10.01.2026 klo 21:13:03

Eipä siinä. Nämä hyökkäyspään vaihtoehdot on varmaan katseltu jo aika monta kertaa. Ei muuta kun uutta arpaa sisään.

Ghilardi pelasi tänään hyvin. Ghilardi-Ziolkowski-Wesley-Pisilli akselille voi povata tulevaisuutta. Pisillille reilusti vastuuta, niin ehkä keskikentän aneemisuus alkaa ratketa.

SeS oli omassa roolissaan supersubina. Siinä on vielä annettavaa kevääksi, joten höpöhöpö -puheet sopimuksen purusta voi unohtaa. Jos joku sopimus on pakko purkaa, niin katselkaa Dybalan.
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #482 : 10.01.2026 klo 21:30:10

Eka puolisko vaisuhkoa ja Mile poimi taas ne pari tärkeää. Toisen puoliskon mukavan pirteällä esityksellä hyvä voitto plakkariin. Manu ja Mati olivat mainioita. Harmi kun ei el Shaarawylle saatu enää loppuun osumaa.

Mieltä lämmittivät myös Ghilardin ja Pisillin avauspaikat ja Romanon minuutit.

Ysipaikka sen sijaan jatkuu surkuhupaisana. Kumpikaan ei mainittavasti osu maaliin eikä pysy kasassa.
Zachrayas

Poissa Poissa


Vastaus #483 : 10.01.2026 klo 23:48:13

Vasta kun kesällä puolustelin Dovbykin pitämistä jengissä niin samaa virttä voisin laulaa Fergusonin kanssa. Jos ottaa huomioon sen, että hänen uransa oli aikalailla alamaissa ja viime kausi meni pahan polvivamman jälkeen heikosti niin siihen nähden hän on mielestäni parantanut peliään kauden mittaan ja täyttänyt paikkansa. Ihan hyvin menneiden harkkapelien ja sitä myötä kasvaneen hypen jälkeen piti itsekin muistutella, että sille on syynsä, miksi hänet päästetään ilmaiseksi vuokralle, vaikka ihan vastikään siirtosummaspekulaatiot olivat lähempänä sataa miljoonaa. Hyvin vaikea on nähdä, että Fergusonista on scudetto-jengin ykköskärjeksi, mutta sellaiseen hommaan aika harvoin saadaan Valioliigan alakastin jengin rejektiä.

Huomasin muuten, että Turkin liigan maalipörssiä johtaa muuan Eldor ja muuan Tammykin on sijalla 8. Molemmat taitavat olla vielä Roman sopimuspelaajia, vaikka lainoissa on pakko-ostopykälät. Ja voisin väittää, että tulos ei olisi Romassa ollut tällä kaudella huonompi, mikäli nuo olisivat olleet kaksi eniten pelaavaa kärkeä eikä Dovbyk-Ferguson. Ja tuskin huonovireinen Zirkzee sadetta hänkään heti tekisi. Mielummin toivoisin tässä kohtaa hankittavan lupaavia nuoria hyvän skouttauksen perusteella. Tuo Marseillen Vaz voisi olla tuollainen. Toinen, josta joskus oli huhua, oli Midtjyllandin Franculino, joka toki pelaa Tanskassa, mutta tulosten perusteella ei pitkään.
punta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kuu päivällä


Vastaus #484 : 11.01.2026 klo 02:04:59

Vazin elastisuus, liike ja karvaus on aivan eri sfääreillä franculinoihin ja vastaaviin. Ainoastaan rankasti korostuva oikeajalkaisuus estää isompia maksamasta kymppimiljoonia tässä hullussa maailmassa.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #485 : 11.01.2026 klo 08:54:40

Taisi Gaperini todeta eilen jossain pressissä, että Marseille ei aio Vazista luopua tässä siirtoikkunassa ja jos luopuisi, niin hinta olisi Roman ulottumattomissa. Samaan hengenvetoon totesin keskustelun Raspadorista tai siirtoikkunasta olevan ärsyttävää. Ilmeisesti turhauttaa sielläkin?

punta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kuu päivällä


Vastaus #486 : 11.01.2026 klo 18:46:58

Viimeisimpien mukaan Raspadori venyttää päätöstään, ja odottaa kuulema Napolia. Jos näin, suksikoot vit*uun.
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #487 : 11.01.2026 klo 19:02:36

Viimeisimpien mukaan Raspadori venyttää päätöstään, ja odottaa kuulema Napolia. Jos näin, suksikoot vit*uun.

Joo nimenomaan. Ei selvästi kovin paljoa Roma kiinnosta niin haistakoon vitun.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #488 : 11.01.2026 klo 20:06:28

Tässä vaiheessa Roman pitäisi viimeistään lyödä luukut kiinni. Niin kuin Lotito ilkkui: "Raspadori ei ole mikään Maradona".
Giovane taisi ymmärtää olevansa vaihtoehto Ö ja katselee toiseen suuntaan?
Aj0koira

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #489 : 11.01.2026 klo 22:09:15

Icardi ja Scamacca sisään nyt vaan ja lopettakaa tää sekoilu.

Eivät ole olleet edes huhuissa enää, mutta aina voi unelmoida!
Auts

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: As Roma


Vastaus #490 : eilen kello 12:28:46

Icardi ja Scamacca sisään nyt vaan ja lopettakaa tää sekoilu.

Eivät ole olleet edes huhuissa enää, mutta aina voi unelmoida!

Seksi Osvaldo ja Porno Borriello voisivat kyllä tulla vahvistamaan hyökkäystä. Borini ja Destro bubbling under.


Mene ja tiedä kuka on syyllinen hitaaseen mercatoon, Gasperinin vaatimukset vai Massarran neuvottelutaidot. Varmaan FFP pelaa myös isoa osaa tässä näytelmässä.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #491 : eilen kello 12:44:14

Enää pari kautta ja muistellaan Zanioloa ja sen mutsia kaivaten.

Zaniolon mutsi vuonna 2019. Toivottavasti ei rupsahda yhtä nopeasti kun poikansa.

Raspadori on toivottavasti unohdettu.
Zirkzee haluaisi edelleen Romaan, mutta Manu on vanginnut miehen johonkin punatiiliseen tyrmään Manchesterin esikaupunkialueella. Ei varmaan pääse sieltä ihan heti lähtee...

Sen myötä huhut menevät mitä kummallisimmiksi.

Aston Villa on lupautunut neuvottelemaan jostain nevöhöödistä laina ja osto-optiolla. Toisaalta tämä nevöhööd on tehnyt enemmän maaleja kun Zirkzee ja Raspadori yhteensä tällä kaudella.

Silti kaipailen Giovanea jostain oudosta syystä. Olen varma, että nuorta brassia tässä tarvitaan.

Baldanzi odottaa nappikset repussa peliaikaa jostain muualta, heti kun Roma saisi vaan jonkun hyökkkääjän.
Itse olisin voinut Baldanzia peluuttaa siinä ysin alapuolella enemmänkin. Eipä siihen kovin ole tekijämiestä tälle kaudelle ilmottautunut. Toisaalta ihan hyvä etten valmenna mitään tai ketään.

Violasta huhutaan 10 miljoonalla nuorta Niccolo Fortinia. Kyseessä on vasemman laidan lupaava yleispelaajasta, joten mitään järkeä sillä ei tämän kauden osalta ole.  
« Viimeksi muokattu: eilen kello 13:44:05 kirjoittanut Ticorexx »
ASR

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #492 : eilen kello 13:02:12

Kuulostikin loppuvuodesta liian hyvältä ollakseen totta, jos Raspadori ja Zirkzee olisi molemmat saatu jollain ihmeellä raahattua ikuiseen kaupunkiin. Molemmat paljon parempia valintoja, kuin nämä valjun ylijäämäpelaajat. Raspadorin kohdalla ymmärrettävästi kärsivällisyys Massaralla saakin loppua, mikäli median uutisointi pelaajan epäröinnistä ja Napoliin haikailuista pitää paikkansa. Jokuhan tuonne kärkeen on kuitenkin pakko naarata, ihan pelkästään Dovbykin saikkua korvaamaan. Koko rahalla Vaz:n perään? Vasenta laituria kaipaisin myös kovasti, sen verran heikkoa on ajoittain myös tarjoilu kärkipelaajille ollut. Vaikea tämän hetken tarjoiluilla on pelkän snaipperin onnistua, vaan kärkipelaajan tulee kyetä myös itse luomaan uhkaa kuljetuksilla, kaukolaukauksilla jne. Ei taida vasen laita kuitenkaan tässä ikkunassa enää prioriteetti olla.
punta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kuu päivällä


Vastaus #493 : eilen kello 13:19:35

Vazin myötä saadaan sitä vahvasti kaivattua röyhkeyttä ja x-faktoria ysipaikalle Ylos
DajeRoma

Poissa Poissa


Vastaus #494 : eilen kello 14:12:06

Mielestäni Fortini voisi ollakin ihan ok haku, jos sopuhintaan irtoaa. Pelasi Juve Stabiassa erinomaisesti ja vähän ihmettelen, miksei hän ole saanut nähtyä enempää peliaikaa Fiorentinassa tällä kaudella. Toki sitä voi pitää jonkinlaisena varoitusmerkkinäkin, mutta toisaalta Fiorentinan kausi on ollut siinä määrin vaikea, etten siihen liikaa tarttuisi. Ikää on kuitenkin vasta 19v. Gasperinin kyky kehittää nuoria pelaajia tiedetään ja profiililtaan Fortini on juuri sellainen, joita hän Atalantaan hankki. Siitä olen kyllä samaa mieltä, että tuskinpa tuo vielä tällä kaudella isoa vastuuta saisi.



Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #495 : eilen kello 14:34:08

Olen itsekin vähän pihalla mikä tilanne sen FFP:n kanssa on.
Mutta koska taustalla ei näy liittoja öljyäviä murh...rahamiehiä, niin uskoisin siirtokassan olevan hyvin rajallinen. Myös palkkarakenne taitaa edelleen olla raskas, jota pystyy karsimaan vasta kesällä.

Eiköhän käytetty valuutta jää alle 40 miljoonan? Vazin ympärille muodostuu ilmeisesti kilpailua, jolloin tuosta summasta yli puolet menisi ranskalaisen hankintaan ja siltikkin palkanmaksukyky voi tulla vastaan. Nuorisolaiset hankitaan jatkossakin enemmän tuolta Fiorentinan korista tai eteläisestä ameriikasta.

Uskoisin todellisuuden olevan paljon tarua tylsempää, kun puhutaan Roman maksukyvystä talvella 2026.
« Viimeksi muokattu: eilen kello 18:18:59 kirjoittanut Ticorexx »
Auts

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: As Roma


Vastaus #496 : eilen kello 17:44:04

Vaz ja Malen ehdottomasti mielenkiintoisempia vaihtoehtoja kuin Zirkzee ja Raspadori.
Katsellaan menevätkö siirrot maaliin.
DajeRoma

Poissa Poissa


Vastaus #497 : eilen kello 18:16:08

Samaa mieltä. Malen tulisi varmaan juurikin tuohon hyökkäyksen vasemmalle tai oikealle laidalle.
ASR

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #498 : eilen kello 21:29:34

Hyvä jos osuu kohdilleen silloin! Sen verran vähän tulee nykyisin muita sarjoja seurattua, ettei Malen ole omiin silmiin sattunut.
Kepola

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, Villarreal CF


Vastaus #499 : eilen kello 22:21:30

Samaa mieltä. Malen tulisi varmaan juurikin tuohon hyökkäyksen vasemmalle tai oikealle laidalle.

Mielenkiintoinen nimi siinä mielessä, että taitaa tosiaan lähtökohdiltaan olla nimenomaan keskushyökkääjä, mutta kuitenkin Dortmundissa viime kausina roolina ollut enemmänkin laiturin paikka. Tällä kaudella Aston Villassa taas sitten sillä entisellä paikallaan eli keskushyökkääjänä suurimmaksi osaksi.

Mennyt itseltä vähän ohi tuo, että miksi tässä on huhuiltu nimenomaan oikean laiturin paikalle tarvetta pelaajille? Eikö tuo nyt melkein ole ainut paikka seurassa mihin niitä varteenotettavia vaihtoehtoja löytyy ja melkein se hyökkäyksen ainut onnistujakin löytyy sieltä oikealta puolelta eli Soule.

 
Sivuja: 1 ... 19 [20] 21
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa