• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Liverpool FC 2025-2026 - Forever our number 20

Aloittaja Done, 02.08.2025 klo 13:24:51

0 Jäsenet ja 3 Vieraat katselee tätä aihetta.

Nutmeg

Pessolle; kannattaa muistaa, että Wharton on vasta 22-vuotias kun kolmikko, jonka mainitsit ovat 28 ja 33 vuotiaita. Korostetaan nyt vielä, että en minäkään sitä pidä minään jumalana mutta vaikka onkin lädi niin järjestäen löytyy erilaisten tilastokäppyröiden kärkipäästä nimenomaan progressiivisista syötöistä puhuttaessa. Ja tätä mielestäni Liverpool tarvitsee kipeästi. Gravenberchin parhaimmat avut olisivat hyökkäävämmässä roolissa.

Jos olisin Hughes, myisin Mac Allisterin tänä kesänä mikäli vain joku kelvollinen 40-50 miljoonan tarjous tulee. Tää grafiikka on aika karua katseltavaa:



Hankkisin Whartonin lisäksi jomman kumman mainituista Mateus Fernandes/Camara. Näin ensi kauden keskikentälle olisi vaihtoehtoina Wharton, Fernandes/Camara, Szoboszlai, Gravenberch, Nyoni ja mahdollisesti jompikumpi kaksikosta Jones/Endo.




Uutisoinneista päätellen alkaa tuntua siltä, että Diomanden ja Whartonin siirrot ovat jo aika pitkällä. Myöskin Barcola on vaihtanut agenttia eikä jatkosopimusneuvottelut ole tuottaneet tulosta. Tuo voisi kieliä, että valmistelee siirtoa muualle. Barcolan perässä on varmasti kaikki isot mutta Liverpool on tehnyt taustatyötä miehen osalta jo viime kesänäkin. Viime pelissä Jones pelasi pakkina sen jälkeenkin kun Frimpong tuli kentälle. Tuo voisi kieliä siitä, että Frimpongia ei välttämättä jatkossa nähdä enää oikeana pakkina vaan enemmän oikeana laiturina. Aikamoisessa viennissähän kaveri oli Kvaraa vastaan mutta Kvara nyt saattaa olla jopa maailman paras vasen laitahyökkääjä tällä hetkellä. Joka tapauksessa itse kyllä hankkisin ensi kesänä mieluummin uuden oikea pakin kuin vaspan. Tsimikas menee ihan kelvollisena varamiehenä kun ei todennäköisesti mene kaupaksikaan.

koera

Ainakin paperilla Wharton olisi juuri sitä mitä lääkäri määrää. Tällä kaudella on ollut aika monta tilannetta, jossa maalipotkua ei haluta tai uskalleta pelata lyhyenä, kun vastustaja on osittaisessa tai täydessä miesvartiointimoodissa. Mestaruuskaudella aika suuri osa pelien ja rasituksen hallintaa toimi sitä kautta, että välillä voitiin neppailla poikittain puolustuslinjassa ja juoksuttaa vastustajaa. Nyt pitää ensin voittaa keskikentän kakkospallo, luoda hyökkäysuhka, ja sitten palauttaa pallo puolustuslinjaan jos halutaan levätä pallon kanssa.

Wharton on tosiaan hyvinkin pallovarma viilipytty ja nykyolosuheissa positiopeli vaatii aivan minimissään yhden Busquetsin, Rodrin tai Vitinhan pelin keskiöön. Wharton ei ole kukaan noista, mutta oman ymmärrykseni mukaan riittävän hyvä, että pystyy yksin muuttamaan pelin luonnetta. Ts. jos puiston keskellä häärii yksi ukko joka päällystakki niskassaan kävelee yhdeksän kertaa kymmenestä keskeltä läpi, niin se miesvartiointi-innokkuus lopahtaa hyvin nopeasti. 

EdgarD

Lainaus käyttäjältä: Nutmeg - 21.04.2026 klo 15:35:27
Jos olisin Hughes, myisin Mac Allisterin tänä kesänä mikäli vain joku kelvollinen 40-50 miljoonan tarjous tulee. Tää grafiikka on aika karua katseltavaa:

Onhan sen nähnyt jo miehen naamasta, että koville ottaa pelitempo. En tiedä onko jotain pidempiaikaista loukkia taustalla, epäonnistunut preseason, fysiikkaan tai treenaamiseen liittyvä seikka, joka on mennyt vihkoon, mutta ihan sitä parasta Maccaa ei olla tällä kaudella todellakaan nähty.

1892

Lainaus käyttäjältä: Lord Bendtner - 21.04.2026 klo 11:37:15
Mitä tarkoitat Kloppin ajalla? Saksalainen oli päävastuussa näistä asioita käytännössä siitä kun Ward lähti pois ja Schmadtke tuli tilalle, siihen saakka kunnes Edwards, Ward ja Hughes palkattiin. Schmadtke oli kuitenkin enemmän Kloppin alaisuudessa kuin toisin päin. Tuona aikanahan Liverpoolissa ei nimenomaan niitä jatkosopimuksia juuri saatu aikaan, vaan esimerkiksi VVD:n, Salahin ja Trentin sopimukset menivät viimeisille vuosille.

Jos taas voittajat tuohon aiempaan aikaan niin silloinhan Edwards ja/tai Ward oli puikoissa, eli nämä samat kaverit jotka häärivät nytkin taustalla Hughes kaverinaan.

Kloppin alkuaikoihin viittasin ja näihin ensimmäisiin jatkosopimuksiin, Salah uusittiin heti ensi kesänä kun oli tullut 5v lapulla. Robbo ja TAA myös sai aikaiset jatkot, toki nämä oli aika helppoja päätöksiä kun molemmat olivat isossa palkkakuopassa.

Konatella ja Szobolla nyt aivan eri tilanne kun molemmat ovat uransa prime-rahastusiässä joten varmasti väännetään pitkään. Voi olla myös itsellä hätäistä fanbiasia mukana, mutta tuntuu että Liverpool aika myöhään nämä jatkoneuvottelut jättää. En kyllä ole juuri seurannut miten esim City/Arsenal hommat hoitaa.

Taustahenkilöt ei olleet tiedossa mutta hyvä että nyt on. Riosta vielä tajusin, että Englannissahan taitaa lakikin kieltää pitkät jatkosopimukset ennen 18v joten sitä ennen ei mitään tapahdu.

Täältäkin Whartonille :ylos:

Pesso

Lainaus käyttäjältä: Narttu - 21.04.2026 klo 13:50:49
Ihan mielenkiinnosta, miten tämä pitäisi tulkita koskien Tielemans, Guimaraes ja Xhaka -trioa? Jokainen on ollut mielestäni joukkueensa parhaimmistoa tällä kaudella. Jos Wharton olisi näin hyvä, niin eikö hän olisi erinomainen lisä Liverpoolin keskikentälle? Kaikki ainakin ovat erinomaisia prässinpurkajia ja syöttäjiä.

Ovat hyviä pelaajia. Mutta ei kovin moni Liverpool-fani vaikka Tielemansia tai Xhakaa mitenkään himoitse. Jokunen varmasti Guimaraesia kylläkin. Wharton taas nähdään monessa tapauksessa ihan varmana superstarana. Kuten Nutmeg totesi, Wharton on toki vielä aika nuori. Markkinoilta löytyy silti kyllä aika hyviä nuoria ja edullisempia vaihtoehtoja. Tai sitten mahdollisesti jotain Camavingaa ja tällaisia.

Kuten totesin, pidän sitä ihan mielenkiintoisena pelaajana. Eritoten se tyyli on aika jännä. Näyttää aina olevan vähän ulkona tilanteista, mutta löytää aika erikoisia ja hyviä ratkaisuja. Vrt nyt vaikka Vitinha, joka taas on aina kontrollissa.

Jos sen saisi johonkin 50-60 milliin, niin miksei. Valioliigassa tarvitaan usein myös "lädejä", kuten vaikka Milner ja Hendo olivat Kloppin joukkueen henkisiä kulmakiviä.

Mutta kuten Koera totesi, ei se ole Vitinha tai Neves jne.. Ja tämä sitten taas on yleisesti vähän pölhöä HG-pelaajien kohdalla joskus. Enkä viittaa nyt kenenkään juttuihin täällä. Mutta yleisesti tuon tyyppinen pelaaja on monen mielestä ihan pakko hankkia. Paitsi että ei siis ole yhtä hyvä kuin moni hyvä pelaaja. Mutta silti on "pakko" hankkia. Mielestäni tulisi hankkia aina parhaat pelaajat.

Mutta tietysti aina parhaat pelaajat eivät ole sopivimpia. Jos Whartonista saisi jossain mielessä uuden Hendon tai jotain, niin mikä ettei. Ja voi se ehkä kehittyä vaikka ihan huippujen huipuksikin. Mutta kovin usein noin ei HG-pelaajille käy. Ja tällaisista "pelintekijöistä" on aika huonojakin esimerkkejä joskus. Vaikka nyt Kalvin Phillips oli Cityssä täysin väärässä "liigassa".  Luotan siihen, että seura hankkii sellaiset pelaajat, jotka pärjäävät.


Radu

Johdantona, mielestäni Curtis Jones on ihan hyvä rotaatiotason pelaaja Liverpoolille. Ja HG-statuksella vielä tietysti lisäarvoa. Vähän karrikoituna hyvä pitämään palloa silloin kun vastustajalle sopii, hyvä syöttelemään palloa alueilla joissa vastustaja sen sallii, ja hieman liian hidas hahmottamaan peliä ja tekemään ratkaisuja ollakseen aidosti vaarallinen hyökkäyssuuntaan. Mutta tekniikka ja fysiikka kyllä riittäisivät Liverpooliin, jos ei hamuaisi avauksen paikkaa ja tähtipelaajan palkkaa. Saattaa kuitenkin tavoitella juuri noita, jolloin pitäisi korvata.

Tästä päästään varsinaiseen aiheeseen, Adam Wharton on tilastojen mukaan Jonesia merkittävästi parempi ainoastaan keskityksissä ja pääpelissä, ja keskitystilastojaan boostaavat merkittävästi kulmapotkut. Wharton on kaikkea muuta kuin pallovarma prässinpurkaja (esim. Jonesiin verrattuna lähes puolet vähemmän kosketuksia ja paljon kauempana vastustajan maalista, mutta silti menetyksiä per90 14,1 vs Jonesin 10,6; ohitusten onnistumisprosentti 45,83% vs 65,38%; syöttöprosentti 79% vs 92,3%). Wharton on myös melko hidas, eikä erityisen fyysinen. Puolustustilastot ovat keskitasoa, mutta niitä avittaa Palacen pelitapa (ja silti nekin ovat pääpelitilastoja lukuunottamatta esim. Jonesin vastaavia heikommat). Liverpoolissa keskikenttäpelaajalta vaadittaisiin parempaa dynaamisuutta.

Mielestäni Wharton ei olisi hyvä hankinta Liverpooliin, ainakaan avaukseen ja sillä hinnalla mitä Valioliigaseura brittipelaajasta oletettavasti pyytää. Jopa suorassa vaihdossa Jonesiin Liverpool jäisi mielestäni tappiolle. Vielä vuosi sitten olisin lisännyt tähän "mutta Wharton on edelleen nuori, ja Slot saattaa saada pelaajasta irti uusia ulottuvuuksia". Mutta Wharton ei ole kehittynyt viimeisen kahden kauden aikana, eikä Slot ole saanut kuluneella kaudella juuri kenestäkään irti oikein mitään. Lisäksi pitkää palloa 47% onnistumisprosentilla rätkivä Wharton ei sovi lainkaan Slotin kontrollia painottavaan pelityyliin.

Eikä Liverpool muutenkaan tarvitse keskikentälle ensisijaisesti lisää pianonsoittajia, suurin tarve olisi mielestäni parin vuoden takaiselle Mac Allisterille, pelaajalle joka pystyy suojaamaan puolustusta ja voittaa kovalla prosentilla palloja, omaten silti myös riittävästi pallollisia taitoja prässin ohittamiseen ja kahden suunnan pelaamiseen. Wharton on kaukana tällaisesta, rotaatiopelaajaksi ja erilaisen taktisen vaihtoehdon tarjoajaksi sopisi kyllä hyvin jos Liverpoolilla olisi pohjaton kassa.

oukpouk

Lainaus käyttäjältä: Radu - 22.04.2026 klo 00:22:42
Mielestäni Wharton ei olisi hyvä hankinta Liverpooliin, ainakaan avaukseen ja sillä hinnalla mitä Valioliigaseura brittipelaajasta oletettavasti pyytää. Jopa suorassa vaihdossa Jonesiin Liverpool jäisi mielestäni tappiolle. Vielä vuosi sitten olisin lisännyt tähän "mutta Wharton on edelleen nuori, ja Slot saattaa saada pelaajasta irti uusia ulottuvuuksia". Mutta Wharton ei ole kehittynyt viimeisen kahden kauden aikana, eikä Slot ole saanut kuluneella kaudella juuri kenestäkään irti oikein mitään. Lisäksi pitkää palloa 47% onnistumisprosentilla rätkivä Wharton ei sovi lainkaan Slotin kontrollia painottavaan pelityyliin.

Pakko kompata tätä. Palacen pelejä pitkään seuranneena en oikein ymmärrä Whartonin hehkuttamista prässinpurkajana tai puolustuksessa. Prässissä Wharton tulee kyllä hyvin pelattavaksi, mutta ainoa pelisuunta on suunnilleen takaisin alaspäin topparille. Sen ollut useimmiten Kamada, joka on prässissä päässyt syöttämään sivulle Whartonille tai muuten saanut prässin hajalle. Puolustussuuntaan Wharton esittää usein todella hasardeja liukutaklauksia, joista sai Chelseaa vastaan toisen punaisenkin ja joutui pihalle kentältä.

Se, missä Wharton on hillittömän hyvä, on nopeat kaksikin linjaa puhkovat syötöt. Niitä näkee sitten highlight reeleissä, kun Wharton pistää pallon millintarkasti puolustajan ja maalivahdin väliin ja Sarr pistää pallon verkkoon. Palacen pelisysteemiin tuo sopii kuin nyrkki silmään, kun peli ei perustu pallonhallintaan vaan tiiviiseen puolustukseen ja nopeisiin vastaiskuihin. Kun Palace on joutunut pelaamaan busseja vastaan konferenssiliigassa, pelisysteemi sakkaa pahasti eikä Wharton ole siinä pystynyt juurikaan auttamaan. Konferenssiliigassa Whartonin pistesaldo onkin aika surkeaa luettavaa.

Se lienee lähes varmaa, että Wharton lähtee Palacesta kesällä johonkin suuntaan. Mutta kyseessä ei todellakaan ole Michael Olise, vaan erittäin lahjakas keskikentän pelaaja, joka vaatii tietynlaisen pelisysteemin loistaakseen.

koera

Forkkaa parhaimmillaan pari edellistä viestiä. Oma kuvani Whartonista oli syntynyt parin matsin perusteella, aivan selvästi yliarvioin pallollisen kyvyn. Itselleni oli syntynyt kuva tyypistä joka saa esim. molemmilla jaloilla pienessäkin tilassa siirrettyä pallon omille ja on hyvin rauhallinen prässin alla. Linjat puhkovia syöttöjä antava lahjakas puoliraakile on sellainen profiili, joka olisi kiva lisäys muttei missään nimessä vastaus pohjimmaisiin ongelmiin.

Pesso

Olen katsellut Palacen pelejä jonkin verran. Ja tosiaan.. Wharton ei ole vaikka Vitinhan kaltainen prässinpurkaja. Eikä ole tilastollisestikaan kovin hyvä puolustaja. Kuten oukpouk toteaa, ehkä enemmän "tsemppari" omaan päähän ja tekee tätä kautta joskus näyttäviä suorituksia. Mutta ei ole tietysti myöskään "pehmeä" pelaaja taklauksissa ja riistoissa. Jos vaikka Liverpooliin siirtyisi, hyvä rooli ei olisi pohjalla, vaan nimenomaan pelaamassa palloja linjojen läpi. Siinä se voisi olla nykypelaajia parempi. Mutta on ehkä vähän samaan tapaan yksipuolinen kuin Trent, eli ei ole sitten pallon kanssa kovin hyvä muuten. Lähinnä pelaaja, jonka homma on tavallaan koskea palloon mahdollisimman vähän, mutta usein.

Lienee aika todennäköistä, että kyse on kuitenkin aika perustason pelaajasta suhteessa huippujoukkueiden vaatimustasoon. Hyvän ja huikean ero on usein aika pieni, mutta merkitsee ihan helvetisti. Joku sekunti enemmän pallon kanssa on jo tosi pitkä aika, jos halutaan murtaa puolustuksia. Olisi varmaan aika odotettua, että Whartonin pelistä puuttuu jokunen tarvittava sadasosa. Tai ainakin monipuolisuutta. Toki sekin on sanottava, että tilastollisesti sen profiili on silti aika vahva moneen muuhun verrattuna. Tietysti Palacen pelityyli on myös merkittävä juttu siinä, sopeutuisiko samalla tavalla kärkijoukkueisiin.

Oman lisänsä asiaan tekee se, että koska on jättihuomiota saavan liigan kasvatti ja pelaaja, on arviointi ja keskustelu aika hankalaa. Voi olla, että nyt puhutaan lädimedian asettamalla hopealautasella isosti pelaajasta, joka on kuitenkin loppupeleissä aika keskinkertainen. Ainoa aika varma juttu on, että tuskin on maailman lupaavin nuori keskikenttäpelaaja ja se, että samanlaisen pelaajan löytää kyllä myös halvemmalla jostain. Mutta näiden soveltuvuus on sitten myös oma juttunsa. 

Jiis

Lainaus käyttäjältä: EdgarD - 21.04.2026 klo 15:57:56
Onhan sen nähnyt jo miehen naamasta, että koville ottaa pelitempo. En tiedä onko jotain pidempiaikaista loukkia taustalla, epäonnistunut preseason, fysiikkaan tai treenaamiseen liittyvä seikka, joka on mennyt vihkoon, mutta ihan sitä parasta Maccaa ei olla tällä kaudella todellakaan nähty.

Tästä tuli mieleen, että eikös miehen preseason juurikin epäonnistunut totaalisesti, eli muistaakseni vietti koko kesän kärsien jostain oudosta loukkaantumisesta, jota ei ole taidettu missään vaiheessa tarkemmin avata. Hankala sanoa kuinka paljon penkin alle menneestä kaudesta selittää, varsinkin kun loukin yksityiskohdistakaan ei ole tosiaan tarkempaa tietoa.

Nutmeg

Italian päästä liikkunut tänään tietoja, että Alisson ja Juve olisivat päässeet suulliseen sopimukseen siirrosta. Samaan aikaan joku Man City toimittaja yhdisti James Traffordin Liverpooliin.

jarvis80

Lainaus käyttäjältä: Nutmeg - 22.04.2026 klo 18:16:43
Italian päästä liikkunut tänään tietoja, että Alisson ja Juve olisivat päässeet suulliseen sopimukseen siirrosta. Samaan aikaan joku Man City toimittaja yhdisti James Traffordin Liverpooliin.

Toi Alissonin tilanne on kyllä äärettömän mielenkiintoinen. Torjujana hän on vieläkin eliittiä vaikka ihan sitä vuosien takaista maailman parasta kassaria ei enää ole näköpiirissä.
Mutta jos maalivahdin takareidet ei kestä pallon potkimista enää nykyään niin aika vajaaksi anti nykyfutiksessa jää.

En tiedä onko veska evoluutio siirtymässä sweeper keeppereistä johonkin suuntaan mutta Alissonin kanssa pallon pelaamista alhaalla on turha odottaa enää nykyään. Sinänsä olen sitä mieltä että maalivahdin tulee olla ensisijaisesti torjuja, eikä kuten cityllä oli edersonin aikaan eli ylimääräinen alakerran pelintekijä.

Jos juvelta saisi nyhdettyä kohtuu korvauksen niin seuran kannattaa harkita, italialaiset rakastaa kokeneita ja jopa ikäloopuja pelaajia(jota alisson ei vielä ole). Mama on hyvä torjuja, jalalla kyllä valitettavan rajallinen.

Meneekö Liverpool ilta koko avaus uusiksi parissa kaudessa? alkaa vähän näyttää siltä

EdgarD

Alisson on kyllä ollut aivan erinomainen veskari ja muutenkin sympaattisin brassi mitä tiedän. Siinä mielessä sääli, jos lähtee nyt kesällä. Selvää kuitenkin, että montaa kautta ei ole enää pelivuosia jäljellä, joten jos mies haluaa vielä kokeilla toisia ympyröitä (Alisson pelannut toki jo aiemmin Italiassa), niin nyt on varmaan aika lähteä.

Pesso

#3063
Lainaus käyttäjältä: Jiis - 22.04.2026 klo 14:29:25
Tästä tuli mieleen, että eikös miehen preseason juurikin epäonnistunut totaalisesti, eli muistaakseni vietti koko kesän kärsien jostain oudosta loukkaantumisesta, jota ei ole taidettu missään vaiheessa tarkemmin avata. Hankala sanoa kuinka paljon penkin alle menneestä kaudesta selittää, varsinkin kun loukin yksityiskohdistakaan ei ole tosiaan tarkempaa tietoa.

Mac Allisterin poissaolossa viime kaudella ja kesällä oli paljon "ikäviä" merkkejä. Pitkä ja syyltään määrittelemätön poissaolo ilman selkeää syytä kertoo joskus siitä, että syy on yksityinen. Eli joko mielen juttuja tai sitten jokin loukkaantuminen, josta ei ole uran ja yksityiselämän kannalta järkevää tai laillistakaan huudella. Muistuu mieleen Alexander Doni, joka vain "katosi" joukkueesta ja muutaman vuoden päästä selvisi, että oli saanut sydänkohtauksen. Tai jotain tämän tyyppistä. Mac Allister ei ole varmaan saanut mitään kohtausta. Mutta voi olla, että jonkinlaisia vähän normaaleista loukeista poikkeavia ongelmia on ollut. Ja lienee selvää, että sen jälkeen voi olla vaikea rakentaa ihan huippukautta. Kyse voi toki olla perusvammoistakin, mutta tuo on minun spekulaationi.

-----

Mitä Alissoniin ja muihin vanhuksiin tulee, niin käynnissähän on nyt selvästi dataveljien "vallankumous". Edwards yritti tätä jo aikoinaan, mutta Klopp varmaan jopa vähän esti. Ja nimenomaan tätä monet fanit ovat huutaneet kurkku suorana. NOT RUTHLESS ENOUGH!!!111 Paitsi, että kun ollaan, tuhotaan kuulemma kaikki mitä on vuodet rakennettu ja kaiken SIELU on mennyttä. Sama päti myös kesän hankintahulinoihin. Monet eivät muista, että periaatteessa 2015 oli ihan samanlainen tilanne. Suunnilleen kaikki pelaajat olivat hävitettävissä. Ja hävitettiinkin ihan muutamaa lukuun ottamatta. Ne hävitetyt vaan olivat Lovreneita ja Lallanoja, joita kukaan ei kaipaa. Olisin itse täältä kotoa vähän sitä mieltä, että rakentamisen voi tehdä pikku hiljaakin. Mutta ainakin nyt seura näyttää ajattelevan, että "sykli" kannattaa bootata kerralla. Kuten siis tehtiin v. 2015 eteenpäin. Vaikea olla sen esimerkin perusteella vahvasti eri mieltä.

Veikkaan, että Alissonia on vähän ohjattu ulos jo jonkin aikaa. Mamardashvili hankittiin vähän outoon aikaan, jos idea oli, että Alissonilla mennään vielä 5 vuotta. Varmaan lähinnä Alin tukiukkeliksi palkattu Taffarel lähti myös vähän "selittämättä". Samoihin aikoihin Alisson taisi julkaista jopa jonkun dokkarin, jossa julisti rakkauttaan seuraan jne. Varmaan silloin oli käynnissä jotain pientä peliä. Ja totuus on, että Alista, joka ei enää nuorene eikä varmaan pelaa loukkien vuoksi täysiä kausia, voisi nyt saada varmaan ihan kohtuulliset rahat muihin huvituksiin käytettäväksi.

Jossain oli, että Edwards pitää (vähän yllättäen) Realin hankintapolitiikkaa hyvänä esimerkkinä. Ja näin voi kyllä olla. Ne ostavat nuoria huippuja yleensä jo lähtömaista. Käyttävät aika säälimättä Bosmaneja. Ja myyvät myös aika surutta vanhoja pelaajia pois. Edes vaikkapa CRonaldoa tai jotain Ramosia ei pidetty siellä eläköitymässä. Myyvät muutenkin usein aika hyvin pelaajia, joita eivät tarvitse. Tekevät tämän kaiken tietysti aika paljon maineensa turvin. Kuka nyt ei Real Madridiin haluaisi. Mutta Liverpool voisi tätä hyödyntää myös valioliigan aseman kautta. Tuo lähtömaista hankkiminen on kyllä silti ollut Liverpoolissa asia, jota eivät ole tehneet. Liverpoolin tapa on ollut ostaa pelaajia väliportaan seuroista joskus isollakin rahalla, mutta yleensä ennen kuin pelaajille on pitänyt maksaa supertason palkkaa. Vaikkapa Virgil maksoi aikoinaan paljon, mutta sille ei heti maksettu mitään 300k viikkoliksaa.

Yhtä kaikki, olen itse sitä mieltä, että kyllä Salah, Robbo ja Ali jo joutavat mennä. Mamardashvili ei ole merkittävästi Alissonia huonompi ollut tällä kaudella.  

jarvis80

Lainaus käyttäjältä: Pesso - 23.04.2026 klo 10:22:38

olen itse sitä mieltä, että kyllä Salah, Robbo ja Ali jo joutavat mennä. Mamardashvili ei ole merkittävästi Alissonia huonompi ollut tällä kaudella.  

Kenet näet olevan ns. johtavia pelaajia joukkueessa jos ja kun kaikki muut vanhat johtavat pelaajat lähtevät kesällä paitsi VVD? Löytyykö tuossa joukkueessa yhtään sellaista, DZ varmasti mutta ainoa muu pelaaja joka itselleni tulee mieleen on Curtis Jones syystä tai toisesta. ei iisakeista konateista ja maccoista ole sellaiseen, ainakaan koppipelaajana

potQball

Lainaus käyttäjältä: jarvis80 - 23.04.2026 klo 15:38:57
iisakeista konateista ja maccoista ole sellaiseen, ainakaan koppipelaajana
Tiktokeistako vai mistä oot tällaisen analyysin päätynyt pukukopin dynamiikoista tekemään?

sond

Onko tällainen 'koko jengi uusiksi kahdessa vuodessa' onnistunut ikinä? Tuo johtajuusvaje kuulostaa aika pahalta, liidaaten teoilla tulee juu Szobo mieleen mutta onko siellä muita äänekkäitä äijiä enää kuin van Dijk, eipä taida olla. Alista pitää sanoa että viivahiiri-Simoniin verrattuna mentiin kyllä valovuosi eteenpäin. Ei ehkä maailman paras rankkareissa mutta muuten parasta A-luokkaa kaikessa muussa. Ja ne kuolemaa halveksuvat vastaantulot läpiajoissa on päällikkötasoa.

Jumpers For Goalposts

Lainaus käyttäjältä: sond - 23.04.2026 klo 17:04:33
Onko tällainen 'koko jengi uusiksi kahdessa vuodessa' onnistunut ikinä? Tuo johtajuusvaje kuulostaa aika pahalta, liidaaten teoilla tulee juu Szobo mieleen mutta onko siellä muita äänekkäitä äijiä enää kuin van Dijk, eipä taida olla. Alista pitää sanoa että viivahiiri-Simoniin verrattuna mentiin kyllä valovuosi eteenpäin. Ei ehkä maailman paras rankkareissa mutta muuten parasta A-luokkaa kaikessa muussa. Ja ne kuolemaa halveksuvat vastaantulot läpiajoissa on päällikkötasoa.

Ehkä Liverpool aikaväliltä kesä 2015 - kesä 2017 käy onnistuneesta esimerkistä? Tuolla aikavälillä uusina niminä avaukseen hankittiin tai nostettiin ainakin Karius, Van Dijk, Matip, Trent, Robertson, Wijnaldum, Ox, Mane, Salah. Tuosta 2015 joukkueesta ainoastaan Hendo ja Firmino kelpasivat Kloppin mestarijoukkueiden vakioavaajiksi.

En toki tuon esimerkin pohjalta sanoisi noin totaalista uudistamista jotenkin todistetuksi menestysreseptiksi. Enemmänkin jäänyt mieleen juuri sen takia, kuinka poikkeuksellisella tavalla Klopp onnistui asiassa, mikä yleensä menee mönkään. Prosessissa oli myös yllin kyllin sopivaa häikäilemättömyyttä: moni pelaaja olisi ikänsä ja tasonsa puolesta kelvannut top 4 -paikasta taistelevaan joukkueeseen (Lovren, Clyne, Sakho, Moreno, Can, Benteke, Origi), mutta tämä taso ei Kloppille ollut riittävä, joten heidät syrjäytettiin avauksesta yksi kerrallaan.

En jaksa kaivella tarkempia tilastoja, mutta muistelisin myös Guardiolan rakentaneen Cityssä pelityyliinsä sopivan joukkueen hyvinkin nopeasti. Tässä toki helpotti kummasti ehtymättömät rahahanat ja totaalinen piittamattomuus liigan siirtosäännöistä.

Done

En kyllä olisi valmis luopumaan Alissonista, mutta revitään sitten kaikki laastarit kerralla irti. Alisson ei ole enää primessaan, mutta on silti ihan kärkivahteja vaikkakin loukkaantumiset ovat lisääntyneet ja ehkä vieneet sen parhaan terän.

Huolestuttavaa on juuri tuo johtavien pelaajien lähteminen. Kuka tulee tilalle? Kloppon aikana Milner-Henderson olivat selvät johtajat ja heidän jälkeen/samaan aikaan on ollut Van Dijk, Alisson, Trent, Robbo, Salah. Trent lähti jo viime kesänä, Robbo ja Salah lähtevät varmasti kesällä ja Alissoninkin lähtö näyttää aika todennäköiseltä joten ei jää enää kuin Van Dijk jäljelle.

Jos Szobon kanssa saadaan vaan jatkosopimus sorvattua niin siinä on uusi kapteeni ensi kauden jälkeen kun Van Dijk todennäköisesti poistuu. Szobo lienee myös ensi kaudella varakapteeni tai ainakin pitäisi olla. Tällä hetkellä ei näin fanina tuolta löydy pahemmin muita jotka nousisivat esiin. Toki en tiedä miten kukakin pelaaja käyttäytyy treeneissä/kopissa jne.

Huolestuttavaa on myös huhut, että treeneissä intensiteetti on laskenut selvästi jo viime kaudesta lähtien ja juuri nämä johtavat pelaajat olisivat tyytymättömiä tähän. Slot saavuttanee tältä kaudelta sen ihan minimin eli pääsyn mestarien liigaan ja senkin mahdollisesti pienellä onnella kun valioliiga sai lisäpaikan. Kukaan tuskin realistisesti odotti mestaruutta kesän tapahtumien jälkeen, mutta onhan tämä kausi ollut pelillisesti aikamoista kuraa muutamia poikkeuksia lukuunottamatta.

Huhujen mukaan pool on jatkamassa Slotin komennossa ja onhan siinä riskinsä, mutta niin kuin täälläkin on puhuttu, että riski se on aina se uusi valmentajakin. Toisaalta siellä olisi nyt esim Alonso vapaana joka ei mahdollisesti ole sitten enää jos Slotin kanssa ei lähde ensi kaudellakaan. Myös Nagelsmann olisi ilmeisesti irrotettavissa kisojen jälkeen vaikka sopimus onkin EM-kisoihin asti. Nämä kaksi nousee itsellä esiin lähinnä sen takia, että Wirtz tulee olemaan se poolin avainpelaaja tulevaisuudessa ja nämä kaksi valmentajaa ovat näyttäneet, että saavat hänestä sen potentiaalin irti toisin kuin Slot tähän mennessä.

sond

Mutta Pellegriniltä jäi Kaljulle kuitenkin ihan eri runko kuin Kloppille, Debruyne,Silva,Fernandinho,Toure,Kompany... Johtajia jokainen. Mistä sellaisia tulevaisuuden Pooliin oikein revitään?

Didgeridoo

Lainaus käyttäjältä: sond - 23.04.2026 klo 20:00:13
Mutta Pellegriniltä jäi Kaljulle kuitenkin ihan eri runko kuin Kloppille, Debruyne,Silva,Fernandinho,Toure,Kompany... Johtajia jokainen. Mistä sellaisia tulevaisuuden Pooliin oikein revitään?

Yleensä siihen kasvetaan seurassa ollessa. Niin kuin Alisson, VVD jne. kasvoivat Poolissa rooliinsa.

Nyt joukkueessa uutta johtajuutta edustaa esimerkiksi Szobo. Kyllä sieltä muitakin nousee esiin.

Lord Bendtner

Lainaus käyttäjältä: Jumpers For Goalposts - 23.04.2026 klo 19:20:32
Ehkä Liverpool aikaväliltä kesä 2015 - kesä 2017 käy onnistuneesta esimerkistä? Tuolla aikavälillä uusina niminä avaukseen hankittiin tai nostettiin ainakin Karius, Van Dijk, Matip, Trent, Robertson, Wijnaldum, Ox, Mane, Salah. Tuosta 2015 joukkueesta ainoastaan Hendo ja Firmino kelpasivat Kloppin mestarijoukkueiden vakioavaajiksi.

En toki tuon esimerkin pohjalta sanoisi noin totaalista uudistamista jotenkin todistetuksi menestysreseptiksi. Enemmänkin jäänyt mieleen juuri sen takia, kuinka poikkeuksellisella tavalla Klopp onnistui asiassa, mikä yleensä menee mönkään. Prosessissa oli myös yllin kyllin sopivaa häikäilemättömyyttä: moni pelaaja olisi ikänsä ja tasonsa puolesta kelvannut top 4 -paikasta taistelevaan joukkueeseen (Lovren, Clyne, Sakho, Moreno, Can, Benteke, Origi), mutta tämä taso ei Kloppille ollut riittävä, joten heidät syrjäytettiin avauksesta yksi kerrallaan.

Mainittakoon nyt kuitenkin että esimerkiksi Lovren pelasi Kloppin alaisuudessa yhteensä 5 kauden ajan, sai jatkosopimuksen ja oli Kloppin kolmannella kaudella Poolin avaava toppari esimerkiksi CL-finaalissa.

Mitä tulee suureen jatkuvuuteen, niin vaikka tuosta Alissonikin lähtisi niin olisihan tuossa Liverpoolilla silti ensi kauden alkaessa ihan kivasti jatkuvuutta:

Gomez - 12. kausi Liverpoolissa
Van Dijk - 10. kausi Liverpoolissa
Jones - 7. kausi Liverpoolissa* (edustuksessa)
Konate -  6. kausi Liverpoolissa (jos jatkaa)
Gakpo - 5. kausi Liverpoolissa
Mac Allister - 4. kausi Liverpoolissa
Szoboszlai - 4. kausi Liverpoolissa
Endo - 4. kausi Liverpoolissa
Gravenberch - 4. kausi Liverpoolissa
Bradley - 4. kausi Liverpoolissa*

Pesso

Lainaus käyttäjältä: jarvis80 - 23.04.2026 klo 15:38:57
Kenet näet olevan ns. johtavia pelaajia joukkueessa jos ja kun kaikki muut vanhat johtavat pelaajat lähtevät kesällä paitsi VVD? Löytyykö tuossa joukkueessa yhtään sellaista, DZ varmasti mutta ainoa muu pelaaja joka itselleni tulee mieleen on Curtis Jones syystä tai toisesta. ei iisakeista konateista ja maccoista ole sellaiseen, ainakaan koppipelaajana

PotQball jo kommentoikin. Mutta en ehkä itse ottaisi jotain Twitter- ja Carra-puheita tällaisesta erityisen vakavasti. Kun ei jonkun joukkueen sisäisestä dynamiikasta tiedä oikeasti. Kentällä voi tietysti päätellä, että kuka liidaa ja kuka hyytyy paineen alla. Oma vähäinen kokemukseni joukkueiden dynamiikasta on, että harvemmin "johtajat", jotka eivät enää mahdu esimerkiksi kentälle, enää hoitavat hommansa kovin hyvin myöskään siellä kopissa. Salah tästä näytti talvella jo vähän merkkejä kiukuttelullaan. 

Pointti on joka tapauksessa, että eivät nuo enää nuorene. Eivätkä ole tällä kaudella onnistuneet mitenkään erityisen hyvin kentälläkään. Fanien tuska noiden menettämisestä on mielestäni jossain määrin vähän epäloogistakin. Vaikkapa Robbo on tunnetusti ollut jopa vähän hasardi jo useamman kauden. Ohitustilastot ovat joskus aika suspektia kamaa. Mutta katselin, että Salah on onnistunut liigassa ohittamaan vastustajan 13 (!) kertaa tällä kaudella. Yan Diomande 102.. Viime kaudella Salahilla oli 54. Roolitus ja joukkueen pelaaminen vaikuttaa asiaan tietysti. Mutta kyllä nyt varmaan on aika antaa Salahin mennä.

Alisson voisi tietysti olla edelleen huippuvahti ikänsä ja kykyjensä puolesta. Sinänsä pitäisin sen. Mutta yksi ongelma on, että loukkaantuu tunnetusti maalivahdiksi hämmentävän usein. Ja kun kalliita tähtivahteja voi yleensä olla vain yksi, on tuo vähän ongelma. Eikä varmaan tule iän myötä vähenemään.   

Rikkiviisas

Lainaus käyttäjältä: Jumpers For Goalposts - 23.04.2026 klo 19:20:32En jaksa kaivella tarkempia tilastoja, mutta muistelisin myös Guardiolan rakentaneen Cityssä pelityyliinsä sopivan joukkueen hyvinkin nopeasti. Tässä toki helpotti kummasti ehtymättömät rahahanat ja totaalinen piittamattomuus liigan siirtosäännöistä.

Ei tarvinnut.
Soriano ja Begiristain rakensivat joukkuetta Guardiolalle jo ennen tämän palkkaamista päävalmentajaksi, joka muuten tapahtui tammikuussa vaikka Bayernilla ja Cityllä oli vielä loppukausi pelattavana.

Lord Bendtner

Lainaus käyttäjältä: Rikkiviisas - 24.04.2026 klo 11:19:57
Ei tarvinnut.
Soriano ja Begiristain rakensivat joukkuetta Guardiolalle jo ennen tämän palkkaamista päävalmentajaksi, joka muuten tapahtui tammikuussa vaikka Bayernilla ja Cityllä oli vielä loppukausi pelattavana.

Niin ja siitä huolimatta kolmen ensimmäisen siirtoikkunan aikana hankittiin:

Stones
Gundogan
Sane
Walker
Jesus
Bravo
Ederson
Danilo
Mendy
Bilva

Toki näistä Jesus ja Bilva nousivat vasta myöhemmin avainpelaajien joukkoon.

Mutta Cityä avitti siis sekä nuo mainitsemasi taustat että se että pysyivät hankkimaan niiden pohjien päälle lisää sopivia huippupelaajia taloussäännöistä välittämättä.