Saisikohan tänne myös pääsarjan maratontaulukon, myös ennen veikkausliigaa
Tässäkin on vähän että miten se halutaan laskea. Ongelma on siinä, että Palloliitto on laskenut aikojen alusta ns. sinne kuulumattomia pelejä ja mitä kaikkea sinne lasketaan esimerkiksi 40-luvulta, joka on aivan helvetin sekava. Neljää eri versiota maratontaulukoista löytyy RSSSF:n sivuilta vuoteen 2019 asti:
https://www.rsssf.org/tablesf/finalltime.htmlIhan yleisesti esimerkkinä tästä Palloliiton tilastosekoilusta voisi mainita vuoden 1985, jolloin sarjan neljä parasta pääsivät playoffeihin. Koska Kuusysi ja Ilves olivat tasapisteissä, pelasivat ne uusintaottelun tuosta playoffpaikasta, ottelun jota siis ei oltu suunniteltu pelattavaksi etukäteen.
22.9. Ilves-Kuusysi 3-3 (Ilves voitti rp-kilpailun)
Ari Hjelm 3 / Ismo Lius, Keijo Kousa, Jari Lemivaara om
Ari Hjelmin maalit olivat runkosarjassa 14, playoffeissa 3 ja uusintaottelussa 3 eli yhteensä 20 maalia. Mutta kun yhtälöstä vähennetään nuo kolme uusintapelin maalia, jää saldoksi 17 häkkiä. Ismo Lius vei aivan oikeutetusti maalinkuninkuuden 19 maalilla (+ hän teki yhden tuossa uusintaottelussa). Mutta kun ruvetaan katsomaan Pallokirjan kaikkien aikojen SM-maalitilastoa (
https://www-assets.palloliitto.fi/62562/1748415817-jalkapallokirja_2024.pdf), saadaan yhteismääräksi 152, joka on kolme enemmän kuin Markku Kasilan kasaaman Pelimiehet-kirjan maalimäärä (149), josta on oikein vähennetty tuon uusintaottelun maalit. Jotta tästä sekoilusta saadaan täydellinen, Veikkausliigan vanhan tilastosivun (
http://www.veikkausliiga.hs.prewise.com/ennatykset_index.htm) koosteessa Ari Hjelmin maalimäärä vuodelta 1985 on 20 maalia, eli myös uusintaottelun maalit on laskettu mukaan ja tuon mukaan Hjelmin pitäisi olla maalinkuningas.
Jos mennään tarkastelemaan Ismo Liuksen maalimärää, joka myös teki tuossa uusinnassa maalin. RSSSF (
https://www.rsssf.org/tablesf/fintops-allt.html) ilmoittaa maalimääräksi 189, joka on 99,9% varmuudella kopioita Pallokirjoista, koska myös Hjelmin maalimäärä tuossa listauksessa 152. Pelimiehet-kirjan datan maalimäärä Liuksella 186 kappaletta (itse kirjassa on virhe kauden 1994 osalta, yksi maali liikaa), joten maaleissa on kolmen maalin ero. Sitten kun muistetaan että Liukselle lisättiin pari vuotta sitten tilastoihin yksi maali lisää (
https://www.veikkausliiga.com/uutiset/2022/06/30/maalikuninkaaksi-56-vuotiaana-ismo-liuksen-maalimaara-veikkausliigassa-1992-tarkistettu), pitäisi maalimäärän olla kaiken järjen mukaan nyt 187. Jostain syystä Palloliiton 2024 versiossa Ispillä on nyt 188 maalia eli yksi maali vähemmän kuin mitä aiemmissa Pallokirjan koosteissa, vaikka loogisesti sinne olisi pitänyt tilastoihin lisätä maali. Myös vuodelta 1985 Liukselle on merkitty tuo uusintaottelun maali tuolla Veikkausliigan tilastosivulla.