The Kovis
Poissa
Suosikkijoukkue: Kajaanin Palloilijat
|
 |
Vastaus #1025 : 30.09.2025 klo 06:58:18 |
|
|
|
|
|
|
Jaarli
Poissa
|
 |
Vastaus #1026 : 30.09.2025 klo 08:19:39 |
|
Me näemme kapteenin vain tv-kuvien perusteella ja teemme johtopäätökset sen mukaan. Brunon kapteenius on varmasti paljon tuota enemmän ja ei varmasti tule vaihtumaan kesken kauden.
Muutenkin mielestäni on abdurdia joka tappion jälkeen tulla kertomaan miten Bruno pelaa väärällä paikalla, vaikka on ainut pelaaja tuolla joka pystyy niitä voittoja kairaamaan. Jospa joku päivä nähtäisiin vielä se tilanne, että joku muu kuin Bruno ottaa joukkueen reppuselkään. Tällä hetkellä voittaminen vaatii sen, että kapteeni pelaa loistavasti.
TV-kuvien perusteella arvostellaan myös muiden seurojen kapteenit ja tuskin kukaan muu valittaa tuomareille ja omille pelaajilleen yhtä paljoa pelin aikana. Tai sitten vaan TV-kuva osataan aina leikata sopivasti näihin Brunon avautumisiin. Joku syö Brunon itseluottamusta, onko se pelipaikka vai karanneet saudi-rahat, koska sen kertoo jo 2 missattua pilkkuakin. Ja nippu muita heikkoja suorituksia kentällä, joista vastusta on joko tehnyt maalin tai päässyt hyvään maalipaikkaan. Ja kun kaikki viittaa siihen, että Bruno lähtee tammikuussa tai viimeistään kesällä, niin eikö hänen rooliaan kannattaisi jo ajaa alas, koska mitään odotettua paraatimarssia Eurooppaan tästä kaudesta ei tullutkaan.
|
|
|
|
|
Waine Ruuna
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Fc Melody
|
 |
Vastaus #1027 : 30.09.2025 klo 08:26:39 |
|
TV-kuvien perusteella arvostellaan myös muiden seurojen kapteenit ja tuskin kukaan muu valittaa tuomareille ja omille pelaajilleen yhtä paljoa pelin aikana. Tai sitten vaan TV-kuva osataan aina leikata sopivasti näihin Brunon avautumisiin.
Joku syö Brunon itseluottamusta, onko se pelipaikka vai karanneet saudi-rahat, koska sen kertoo jo 2 missattua pilkkuakin. Ja nippu muita heikkoja suorituksia kentällä, joista vastusta on joko tehnyt maalin tai päässyt hyvään maalipaikkaan. Ja kun kaikki viittaa siihen, että Bruno lähtee tammikuussa tai viimeistään kesällä, niin eikö hänen rooliaan kannattaisi jo ajaa alas, koska mitään odotettua paraatimarssia Eurooppaan tästä kaudesta ei tullutkaan.
Mulla ei oo tätä mitään vastaan, mutta pakko kysyä, että mitä nämä kaikki viitteet ovat? Eikö Amorim ole nimenomaan sanonut ettei halua Brunosta luopua ja on joukkueen kapteenina tärkeimpiä pelaajia? Ainakin viime pelissä Brunon peli sekosi tuohon tuomarille poraamiseen ihan täysin, eikä alun kaks maalia omiin kyllä auttanut tunteiden hallintaan 
|
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #1028 : 30.09.2025 klo 08:38:02 |
|
Ainakin viime pelissä Brunon peli sekosi tuohon tuomarille poraamiseen ihan täysin, eikä alun kaks maalia omiin kyllä auttanut tunteiden hallintaan  Brunosta kyllä näkee aina kilometrien päähän milloin pää leviää kentällä. Jokaista tuomarin päätöstä kritisoidaan ja omille märistään joka tilanteen jälkeen. Silloin pitäisi ottaa ukko vaan rohkeasti vaihtoon. Pelistä ei tule yhtään mitään silloin. Harhasyöttöjä, märinää, typeriä taklauksia. Harvoin näkee, että Bruno kääntää ton raivon hyödykseen. Esimerkkinä Rooney oli aika samanlainen märisijä kentällä, mutta usein pelasi sitä paremmin mitä vihaisempi oli. Toki aina sai vähän pelätä koska lyö joltain tajun pois. Brentford pelistä tulee mieleen yksi tilanne mikä sai itsellä pientä turhautumista aikaan. Muistaakseen Shaw pisti upean puolenvaihdon Brunolle, joka ei saanut palloa haltuun niin Brunon eka reaktio oli näyttää Shawille, että olisi halunnut pallon jonnekin muualle. Kuka tekee noin?  Mä en ymmärrä vaan tollaista käytöstä. Kai olen sitten liian herkkähipiäinen.
|
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #1029 : 30.09.2025 klo 08:46:40 |
|
Brunosta kyllä näkee aina kilometrien päähän milloin pää leviää kentällä. Jokaista tuomarin päätöstä kritisoidaan ja omille märistään joka tilanteen jälkeen. Silloin pitäisi ottaa ukko vaan rohkeasti vaihtoon. Pelistä ei tule yhtään mitään silloin. Harhasyöttöjä, märinää, typeriä taklauksia. Harvoin näkee, että Bruno kääntää ton raivon hyödykseen. Esimerkkinä Rooney oli aika samanlainen märisijä kentällä, mutta usein pelasi sitä paremmin mitä vihaisempi oli. Toki aina sai vähän pelätä koska lyö joltain tajun pois. Brentford pelistä tulee mieleen yksi tilanne mikä sai itsellä pientä turhautumista aikaan. Muistaakseen Shaw pisti upean puolenvaihdon Brunolle, joka ei saanut palloa haltuun niin Brunon eka reaktio oli näyttää Shawille, että olisi halunnut pallon jonnekin muualle. Kuka tekee noin?  Mä en ymmärrä vaan tollaista käytöstä. Kai olen sitten liian herkkähipiäinen. Taisi Rooney tehdä yhden kauden maaleista Newcastlea vastaan, kun ensiksi huutelee tuomarille ja heti perään nykäisee volleyn ylänurkkaan. Rooney, Keane etc. yleensä pystyi kanavoimaan kiukuttelun energiaksi (tai ulosajoksi), mutta Brunon kohdalla tekemisen laatu kärsii aivan liikaa.
|
|
|
|
|
Mameluukki
Poissa
|
 |
Vastaus #1030 : 30.09.2025 klo 09:04:11 |
|
Mutta kuten on todettu useaan otteeseen, United on niin vaiheessa, että kaikkea ei ole realistista toivoa korjattavaksi nopealla aikataululla. Vaikuttaisi, että oikeita palasia kesällä tuli, mutta matka silti on valtava. Joku pidempiaikainen suunnitelma olisi nyt tarpeen ja silloin on aivan sama antaa Amorimin olla se, jonka visiolla mennään. Kukaan valmentaja, joka olisi Unitedin mahdollisuuksien rajoissa, ei tätä hetkessä korjaa. Enkä itse asiassa usko, että kukaan valmentaja pystyisi. Niin monta yrittäjää on ollut. Seura on omistajien siunauksella päästetty jo kauan ennen Amorimia niin surkeaan jamaan, että vastuu sen korjaamisesta ei voi olla yksin valmentajan.
Maalivahti (ellei Lammens kostaudu helmeksi), keskikentän keskustaan 1-2, molemmat avauksen wingbackit. Keskuspuolustukseen laatua. Siinä on hankkimista, eikä Unitedin lompakko ja varsinkaan vetovoima riitä näitä hetkessä hankkimaan.
Tämähän kuulostaa taas "järkevältä", perse edellä puuhun vaan edelleen  Juuri ManU osti uuden molarin ja nyt ilman peliäkään nähtynä, uutta vaan sisään. Wingbackit? Eikö juuri ollut puhetta ettei pitäisi aina ostaa vain nykyiselle päävalmentajalle sopivia pelaajia, vaan pidemmällä aikavälillä sopivia palasia jotka ovat monikäyttöisempiä. Wingbackejä käyttää mitä 2-3 joukkuetta valjussa ja on vielä todella vaikea tontti, niin nyt niitä pari sisään? Mistä luulet että ManU sellaiset onnistuisi edes hankkimaan. Ja keskuspuolustus??? Oikeastaan ainoa ManUn paikka missä avauksen ukot oikeasti riittää ihan kärkitasolle asti (MdL, Martinez, Yoro) ja tuuraajatkin on vähintäänkin kohtuullista valjutasoa. Keskikentän keskusta on tosiaan se mihin ne paukut pitäisi laittaa, siitä olen sentään samaa mieltä. Ja ei se nyt ihan sama ole kenen visiolla mennään, mikä ihme väite tämä? Amorim on edelleen noin piste/peli tahdissa, eikä tuo joukkue todellakaan ole noin paska. Jos ei laiva käänny niin ei lähihistorian pidä niin paljoa vaikuttaa etteikö oikeata päätöstä pidä tehdä ja vaihtaa miestä jos tarve on. Edelleen olen sitä mieltä että jouluun/UV:hen asti aikaa, mutta jos ei pisteitä rupea kertymään niin se siitä sitten. Kieltämättä muiden statsien perusteella alkukausi on ollut parempi, mutta pisteistä tässä kuitenkin loppujen lopuksi pelataan.
|
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #1031 : 30.09.2025 klo 09:40:21 |
|
Tämähän kuulostaa taas "järkevältä", perse edellä puuhun vaan edelleen  Juuri ManU osti uuden molarin ja nyt ilman peliäkään nähtynä, uutta vaan sisään. Wingbackit? Eikö juuri ollut puhetta ettei pitäisi aina ostaa vain nykyiselle päävalmentajalle sopivia pelaajia, vaan pidemmällä aikavälillä sopivia palasia jotka ovat monikäyttöisempiä. Wingbackejä käyttää mitä 2-3 joukkuetta valjussa ja on vielä todella vaikea tontti, niin nyt niitä pari sisään? Mistä luulet että ManU sellaiset onnistuisi edes hankkimaan. Ja keskuspuolustus??? Oikeastaan ainoa ManUn paikka missä avauksen ukot oikeasti riittää ihan kärkitasolle asti (MdL, Martinez, Yoro) ja tuuraajatkin on vähintäänkin kohtuullista valjutasoa. United osti ~35 Belgian sarjapeliä pelanneen veskan, joka on oletettavasti tarpeeksi hyvä Unitedin ykkösveskaksi noin 3-8v päästä, jos koskaan. Vasemmalla laidalla on 20v ok-tason lupaus Italian putoamiskamppailusta, joka ei ole vielä avauksen tasoa, mutta pelaa siellä kun parempaakaan ei ole. Oikealla laidalla on laitapuolustaja Dalot, joka ei tarjoa ylöspäin yhtään mitään, vaikka käsittääkseni tämä SYSTEEMI tarvitsee laitapelaajien kontribuutiota varsinkin ylöspäin. Wingbackeja on maapallo täynnä, mutta pukuosasto ei niitä kesällä halunnut hankkia, kun kaikki rahat pumpattiin kolmeen yläoksan pelaajaan. Esim tänä kesänä Frimpong ja Ait Nouri liikkuivat. Oletettavasti seuraavakin manageri pelaa kolmen linjalla, joten en ymmärrä miten niitä pelaajia ei sitten voisi ostaa tuohon systeemiin nykyiselle managerille? Kieltämättä muiden statsien perusteella alkukausi on ollut parempi, mutta pisteistä tässä kuitenkin loppujen lopuksi pelataan.
Eli loppupeleissä kaikki puhe ajan antamisesta ja pelin parantumisesta on höpinää, jos joukkue ei voita jatkuvasti.
|
|
|
|
|
Jaarli
Poissa
|
 |
Vastaus #1032 : 30.09.2025 klo 09:41:49 |
|
Mulla ei oo tätä mitään vastaan, mutta pakko kysyä, että mitä nämä kaikki viitteet ovat? Eikö Amorim ole nimenomaan sanonut ettei halua Brunosta luopua ja on joukkueen kapteenina tärkeimpiä pelaajia?
Ainakin se rillipää-huutaja, Goldbridgen Mark, juutubessa tälläistä tarinaa kertoo vedoten omiin lähteisiinsä, mm. Ben Jacobs, Laurie Withwell.
|
|
|
|
|
Waine Ruuna
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Fc Melody
|
 |
Vastaus #1033 : 30.09.2025 klo 09:52:25 |
|
Brunosta kyllä näkee aina kilometrien päähän milloin pää leviää kentällä. Jokaista tuomarin päätöstä kritisoidaan ja omille märistään joka tilanteen jälkeen. Silloin pitäisi ottaa ukko vaan rohkeasti vaihtoon. Pelistä ei tule yhtään mitään silloin. Harhasyöttöjä, märinää, typeriä taklauksia. Harvoin näkee, että Bruno kääntää ton raivon hyödykseen. Esimerkkinä Rooney oli aika samanlainen märisijä kentällä, mutta usein pelasi sitä paremmin mitä vihaisempi oli. Toki aina sai vähän pelätä koska lyö joltain tajun pois. Brentford pelistä tulee mieleen yksi tilanne mikä sai itsellä pientä turhautumista aikaan. Muistaakseen Shaw pisti upean puolenvaihdon Brunolle, joka ei saanut palloa haltuun niin Brunon eka reaktio oli näyttää Shawille, että olisi halunnut pallon jonnekin muualle. Kuka tekee noin?  Mä en ymmärrä vaan tollaista käytöstä. Kai olen sitten liian herkkähipiäinen. Sama osui omaan silmään. En tiedä onko se Bruno joka tekee tuolla itkemisellä osittain tuon porukan kipsin? Aikanaan omassa porukassa oli kokeneempi Venäläinen ihan meritoitunut pelaaja ja se marisi joka saatanan asiasta vaikka olisi vastaavasti itse sössinyt. Kyllä siinä meni pelihuumori ja alko käpy palaan muillakin. Tämähän kuulostaa taas "järkevältä", perse edellä puuhun vaan edelleen  Juuri ManU osti uuden molarin ja nyt ilman peliäkään nähtynä, uutta vaan sisään. Wingbackit? Eikö juuri ollut puhetta ettei pitäisi aina ostaa vain nykyiselle päävalmentajalle sopivia pelaajia, vaan pidemmällä aikavälillä sopivia palasia jotka ovat monikäyttöisempiä. Wingbackejä käyttää mitä 2-3 joukkuetta valjussa ja on vielä todella vaikea tontti, niin nyt niitä pari sisään? Mistä luulet että ManU sellaiset onnistuisi edes hankkimaan. Ja keskuspuolustus??? Oikeastaan ainoa ManUn paikka missä avauksen ukot oikeasti riittää ihan kärkitasolle asti (MdL, Martinez, Yoro) ja tuuraajatkin on vähintäänkin kohtuullista valjutasoa. Keskikentän keskusta on tosiaan se mihin ne paukut pitäisi laittaa, siitä olen sentään samaa mieltä. Ja ei se nyt ihan sama ole kenen visiolla mennään, mikä ihme väite tämä? Amorim on edelleen noin piste/peli tahdissa, eikä tuo joukkue todellakaan ole noin paska. Jos ei laiva käänny niin ei lähihistorian pidä niin paljoa vaikuttaa etteikö oikeata päätöstä pidä tehdä ja vaihtaa miestä jos tarve on. Edelleen olen sitä mieltä että jouluun/UV:hen asti aikaa, mutta jos ei pisteitä rupea kertymään niin se siitä sitten. Kieltämättä muiden statsien perusteella alkukausi on ollut parempi, mutta pisteistä tässä kuitenkin loppujen lopuksi pelataan. Eikö tämä jatkuva valmentajaruletti sitten ole sitä perse edellä puuhun menoa ja "järkevää" toimintaa  Ja tulokset tästä on jo pitkällä tähtäimellä todettu toimivaksi? Olisiko tässä kohtaa järkevää kokeilla pitkäjänteisesti jotain toista toimintamallia?
|
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #1034 : 30.09.2025 klo 09:57:55 |
|
Wingback on tietenkin vähän erikoisrooli, mutta en nyt näe ongelmaa, vaikka mahdollisen vaihdoksen myötä uusi valmentaja pelaisikin neljän linjalla. Moderni laitapakki ei nyt ihan hirveästi eroa WB:stä. Lisäksi aika usea joukkue pudottaa avausvaiheessa yhden keskikentältä toppareiden väliin, jolloin laitapakit nostavat ylemmäs ja laiturit kaventavat. Eli muodostelma on sitten kolmen linja "wingbackeillä".
Ainakin omasta mielestäni ManU:lla on ollut laidoilla jo pitkään iso osaamisvaje verrattuna muihin isoihin, oli pelipaikka sitten laitapakki tai WB.
|
|
|
|
|
Waine Ruuna
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Fc Melody
|
 |
Vastaus #1035 : 30.09.2025 klo 10:01:52 |
|
Ainakin se rillipää-huutaja, Goldbridgen Mark, juutubessa tälläistä tarinaa kertoo vedoten omiin lähteisiinsä, mm. Ben Jacobs, Laurie Withwell.
 kannattanee varmaan odotella Jacobsilta tai Withwelliltä itseltään näitä, eikä kuunnella sitä rääkyvää kakaraa. Itse en jaksa kyseistä kaveria katsella, koska ei siellä sitten kumminkaan aikuisten oikeasti faktaa ole.
|
|
|
|
|
Mameluukki
Poissa
|
 |
Vastaus #1036 : 30.09.2025 klo 11:12:05 |
|
United osti ~35 Belgian sarjapeliä pelanneen veskan, joka on oletettavasti tarpeeksi hyvä Unitedin ykkösveskaksi noin 3-8v päästä, jos koskaan. Vasemmalla laidalla on 20v ok-tason lupaus Italian putoamiskamppailusta, joka ei ole vielä avauksen tasoa, mutta pelaa siellä kun parempaakaan ei ole. Oikealla laidalla on laitapuolustaja Dalot, joka ei tarjoa ylöspäin yhtään mitään, vaikka käsittääkseni tämä SYSTEEMI tarvitsee laitapelaajien kontribuutiota varsinkin ylöspäin. Wingbackeja on maapallo täynnä, mutta pukuosasto ei niitä kesällä halunnut hankkia, kun kaikki rahat pumpattiin kolmeen yläoksan pelaajaan. Esim tänä kesänä Frimpong ja Ait Nouri liikkuivat. Oletettavasti seuraavakin manageri pelaa kolmen linjalla, joten en ymmärrä miten niitä pelaajia ei sitten voisi ostaa tuohon systeemiin nykyiselle managerille?
Eli loppupeleissä kaikki puhe ajan antamisesta ja pelin parantumisesta on höpinää, jos joukkue ei voita jatkuvasti.
Veska ei ole pelannut yhtään matsia. Ehkä olisi syytä nähdä mies tositoimissa ennen moisia päätelmiä varsinkin kun sun mukaan Amorimin johdolla voidaan mennä seuraava "50v", kävi miten kävi koska ainahan sieltä joku tärkeä pelaaja puuttuu palapelistä ja pitää antaa aikaa ajaa SYSTEEMI sisään. Eli jos nyt annettas kuitenkin sille veskarillekin aikaa? Rosterissa on myös kunnossa ollessaan viime vuosien valjun yksi parhaista wingbackeistä mutta sitähän kannattaa peluutta topparina ennemmin, jossa mies ei ole parhaimmillaan. Joku muu valmentaja saattais päätyä kokeilemaan jotain muuta kuin nykyistä ratkaisua. Ja oikealle on Mazraoui, joka on melkoisesti edellä Dalotia kunhan on täydessä iskussa taas. Ei mutta ostetaan vaan lisää wingbackeja koska SYSTEEMI niitä tarvii. Ja sitten kun menee päin vittua, niin ihmetellään taas kun joukkue täynnä wingbackeja (joita kukaan käytä) joilla uusi valmentaja tee mitään... miksi uusi manageri pelais oletettavasti kolmen linjalla? Tähän varmaan löytyy jokin erittäin solidi perustelu? Eli sun mielestä ei ole mitään välimallia valjun aikalailla surkeimman pistekeskiarvon ja "koko ajan voittamisen" välillä?
|
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #1037 : 30.09.2025 klo 11:53:43 |
|
Eli jos nyt annettas kuitenkin sille veskarillekin aikaa? Tällä kaudella managerille annettiin aikaa noin neljä peliä, joten mitä luulet, että kui monta virhettä Lammens saisi tehä maalilla ennen kun miehen itseluottamus tuhotaan somen/median/"fanien" toimesta? Rosterissa on myös kunnossa ollessaan viime vuosien valjun yksi parhaista wingbackeistä mutta sitähän kannattaa peluutta topparina ennemmin, jossa mies ei ole parhaimmillaan.
Jouduin oikeasti miettimään että ketä ihmettä tässä tarkoitetaan, koska Shaw se ei ainakaan voi olla, kun ei ole eläissään ainakaan pelannut ~yhtään peliä laitapelaajana (olisiko maajoukkueessa ehkä?). Muut kuvailut osoittavat kuitenkin niin vahvasti Luken suuntaan, että häntä tässä varmaan tarkoitetaan. Tähän ei tarvinne muuta sanoa, kun että olet varmasti tietoinen miehen loukkaantumishistoriasta ja laitapelaajan paikan fyysisen rasituksen vaatimuksista vrt toppari? Jos se rosterin ainoa luonnollinen vasenjalkainen toppari olisi ehjä edes kuukauden kaudessa, niin hän varmasti se vasen toppari olisi, mutta moista ei ole kahteen vuoteen nähty.
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #1038 : 30.09.2025 klo 13:48:52 |
|
 kannattanee varmaan odotella Jacobsilta tai Withwelliltä itseltään näitä, eikä kuunnella sitä rääkyvää kakaraa. Itse en jaksa kyseistä kaveria katsella, koska ei siellä sitten kumminkaan aikuisten oikeasti faktaa ole. Jacobsiin ainakaan ei ole luottaminen. Jos ei lähteenä ole Ornstein, niin lähdettä pitää hiukan kyseenalaistaa.
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #1039 : 30.09.2025 klo 13:49:05 |
|
Huhut Carringtonista kertovat että nyt olisi pikkuhiljaa Amorimin aika alkaa voittamaan. Melko huvittavaa että nyt sitten.. Ja toinen on että mies on alkanut mököttämään ja on pitkiä aikoja itsekseen siellä. Eli kyllä tässä ollaan jo lankulla ja paineet on kovat. Sellainenkin huhu on että 1.11 fudut saa antaa 4m£ 12millin sijaan joten sen 4-5 peliä on aikaa kääntää laiva minkä päättelin jo kun huhut näistä potkurahoista tuli ulos, Ineos varmasti piheilee ja antaa aikaa tuohon asti.
Menneeseen ei saa katsella vaan eteenpäin. Se mitä seurassa on tehty ennen, ei saa vaikuttaa tähän Amorimin kohtaloon millään tavalla, perustelut ”jatkuvasti annetaan potkuja”- perustelu ei oikein pure nykyfutiksessa kun tulokset ovat tätä luokkaa. Se on tulos tai ulos, näin se vain menee loppujen lopuksi. Manu on ollut hyvinkin kärsivällinen, moni seura olisi jo kesällä toiminut toisella tapaa. Varmasti parhaansa Amorim yrittää, ei jää siitä kiinni.
Ehkä asia mitä kritisoisin tämän kauden osalta niin ottelusuunnitelma vaikuttaa aika ”geneeriseltä”, samalla tavalla lähdetään otteluihin oli kuka tahansa vastassa. Käydäänkö vastuksia ollenkaan läpi ennen otteluita kun tuntuu siltä että ei.
Brentford-ottelusta vielä, Bruno sai muuten odotella aika kauan että pääsi pilkun vetämään kun tuomari antoi vielä tehdä vaihdotkin ennen pilkkua tarkisteltuaan pilkkua/ulosajoa.
|
|
|
|
|
H.Incandenza
Poissa
|
 |
Vastaus #1040 : 30.09.2025 klo 13:55:50 |
|
Manu on ollut hyvinkin kärsivällinen, moni seura olisi jo kesällä toiminut toisella tapaa. Varmasti parhaansa Amorim yrittää, ei jää siitä kiinni.
En usko, että kukaan seura toimisi niin, että painostaisi valmentajaa ottamaan pestin kesken kautta ja sitten antaisi kauden loputtua kenkää kun ei seisonutkaan. Brentford-ottelusta vielä, Bruno sai muuten odotella aika kauan että pääsi pilkun vetämään kun tuomari antoi vielä tehdä vaihdotkin ennen pilkkua tarkisteltuaan pilkkua/ulosajoa.
Tuota ihmettelin itsekin, että vaihdot annettiin ottaa rikkeen ja rankkipotkun välissä. Näyttää siltä, että Brunon pilkut menevät syteen aina jos rutiini ei mene juuri niin kuin aikaisemminkin.
|
|
|
|
|
Kruydenhuys
Poissa
|
 |
Vastaus #1041 : 30.09.2025 klo 13:59:52 |
|
Tuota ihmettelin itsekin, että vaihdot annettiin ottaa rikkeen ja rankkipotkun välissä. Näyttää siltä, että Brunon pilkut menevät syteen aina jos rutiini ei mene juuri niin kuin aikaisemminkin.
Senhän näki jo Brunon naamasta, että on todella hermostunut ennen kuin lopulta pääsi vetämään.
|
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #1042 : 30.09.2025 klo 14:02:25 |
|
Huhut Carringtonista kertovat että nyt olisi pikkuhiljaa Amorimin aika alkaa voittamaan. Melko huvittavaa että nyt sitten.. Ja toinen on että mies on alkanut mököttämään ja on pitkiä aikoja itsekseen siellä.
On tehnyt tuota ihan ensimmäisestä päivästä asti. Johan siitä oli niitä meemivideoitaki jo viime talvena ku Amorim kurkkii aidan raosta jostain 100m päästä että miten homma sujuu.
|
|
|
|
|
Waine Ruuna
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU, Fc Melody
|
 |
Vastaus #1043 : 30.09.2025 klo 14:15:24 |
|
Huhut Carringtonista kertovat että nyt olisi pikkuhiljaa Amorimin aika alkaa voittamaan. Melko huvittavaa että nyt sitten.. Ja toinen on että mies on alkanut mököttämään ja on pitkiä aikoja itsekseen siellä. Eli kyllä tässä ollaan jo lankulla ja paineet on kovat. Sellainenkin huhu on että 1.11 fudut saa antaa 4m£ 12millin sijaan joten sen 4-5 peliä on aikaa kääntää laiva minkä päättelin jo kun huhut näistä potkurahoista tuli ulos, Ineos varmasti piheilee ja antaa aikaa tuohon asti.
Menneeseen ei saa katsella vaan eteenpäin. Se mitä seurassa on tehty ennen, ei saa vaikuttaa tähän Amorimin kohtaloon millään tavalla, perustelut ”jatkuvasti annetaan potkuja”- perustelu ei oikein pure nykyfutiksessa kun tulokset ovat tätä luokkaa. Se on tulos tai ulos, näin se vain menee loppujen lopuksi. Manu on ollut hyvinkin kärsivällinen, moni seura olisi jo kesällä toiminut toisella tapaa. Varmasti parhaansa Amorim yrittää, ei jää siitä kiinni.
Ehkä asia mitä kritisoisin tämän kauden osalta niin ottelusuunnitelma vaikuttaa aika ”geneeriseltä”, samalla tavalla lähdetään otteluihin oli kuka tahansa vastassa. Käydäänkö vastuksia ollenkaan läpi ennen otteluita kun tuntuu siltä että ei.
Brentford-ottelusta vielä, Bruno sai muuten odotella aika kauan että pääsi pilkun vetämään kun tuomari antoi vielä tehdä vaihdotkin ennen pilkkua tarkisteltuaan pilkkua/ulosajoa.
Jos tässä historiaa katsoo edes hieman ja menee sun ajatuksella niin seuraavalle managerille annettaisiin sitten puoli vuotta tai alle maksimissaan aikaa antaa näytöt ja sitten taas siitä seuraavalle 3 kk tai alle  Koko ajan aikamääre fanien kärsivällisyydessä on ollut laskussa. Toiseen boldaukseen: olisiko niin ettei niitä perusasioita olla vielä sisäistetty niin on pakko mennä perussapluunalla ennen kuin tehdään variaatioita? Siltähän senäyttää ettei edes perusasiat mene putkeen... EDIT. kommentoidaan vielä sen verran taktiikka ja Amorim keskusteluun, jos Manu olisi halunnut pelata 4-3-3 jollain variaatiolla olisi valmentajavarmasti joku muu. Mutta nyt se on Amorim ja tällä mennää siihen asti, kun potkut tulee. Jo viime kaudella nähtiin, että kesken kauden vaihtuva manageri ei tuo kuuta taivaalta tai oikeastaan aiemminkin sama on nähty. Kaikki nämä muutokset ovat ajaneet vääjäämättä potkuihin ja siihen lopputulemaan ettei seurassa ole standardit kohdallaan ja peli on kävellen vedettyä huolimatonta paskaa. Mikä on siis se muutos, joka osan mielestä tulee muuttumaan valmentaja vaihtamalla vaikka nyt vuoden välein? Eikö silloin nimenomaan pelaajilla ole edelleen valta seurassa ja sama paska jatkuu.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.09.2025 klo 14:22:19 kirjoittanut Waine Ruuna »
|
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #1044 : 30.09.2025 klo 14:22:52 |
|
Ja toinen on että mies on alkanut mököttämään ja on pitkiä aikoja itsekseen siellä.
Tää huhu nyt oli osastoa naapurin pena kertoi twitterissä. Amorim on aina seurannut harjoituksia kauempaa. Aivan 100 varmasti täysin höpöhöpöä tommoset mököttely "uutiset"
|
|
|
|
|
maness
Poissa
|
 |
Vastaus #1045 : 30.09.2025 klo 14:36:09 |
|
En usko, että kukaan seura toimisi niin, että painostaisi valmentajaa ottamaan pestin kesken kautta ja sitten antaisi kauden loputtua kenkää kun ei seisonutkaan.
Tottakai toimisi jos ja kun tarve valmentajalle on keskellä kautta. Miljoonapalkalla miljardien arvoisen laivan ruorissa ei ole mitään projektiaikoja tai herrasmiessopimuksia, vaan jos ei tulosta tule niin uusi ukko puikkoihin yrittämään. Turha tästä on Amorimiakaan sääliä, jos se ei seiso niin se ei seiso ja itse tiesi miten sekavaa pakettia lähti pelastamaan. High risk, high reward jne.
|
|
|
|
|
Namke
Poissa
|
 |
Vastaus #1046 : 30.09.2025 klo 15:23:16 |
|
Tottakai toimisi jos ja kun tarve valmentajalle on keskellä kautta. Miljoonapalkalla miljardien arvoisen laivan ruorissa ei ole mitään projektiaikoja tai herrasmiessopimuksia, vaan jos ei tulosta tule niin uusi ukko puikkoihin yrittämään. Turha tästä on Amorimiakaan sääliä, jos se ei seiso niin se ei seiso ja itse tiesi miten sekavaa pakettia lähti pelastamaan. High risk, high reward jne.
Kierretään nyt samaa kehää mistä täällä on jauhettu viimeiset 10 vuotta. Mutta tässähän se on, että valmentajavaihto kertoo myös pelaajille sen että he eivät ole minkäänlaisessa tulosvastuussa, vaan ainoastaan valmentaja.
|
|
|
|
|
icebox
Poissa
|
 |
Vastaus #1047 : 30.09.2025 klo 15:47:01 |
|
Ja ei se nyt ihan sama ole kenen visiolla mennään, mikä ihme väite tämä? Amorim on edelleen noin piste/peli tahdissa, eikä tuo joukkue todellakaan ole noin paska. Jos ei laiva käänny niin ei lähihistorian pidä niin paljoa vaikuttaa etteikö oikeata päätöstä pidä tehdä ja vaihtaa miestä jos tarve on. Edelleen olen sitä mieltä että jouluun/UV:hen asti aikaa, mutta jos ei pisteitä rupea kertymään niin se siitä sitten. Kieltämättä muiden statsien perusteella alkukausi on ollut parempi, mutta pisteistä tässä kuitenkin loppujen lopuksi pelataan.
Tässä nyt testataan urakalla, että kestääkö fanien, pelaajien ja seurajohdon perse merivettä. Fanien ei selvästikään kestä, pelaajillakin näyttäisi olevan vaikeaa, mutta seurajohdon osalta ei voi vielä sanoa mitään. En nyt muista kuka seurajohdosta antoi haastattelun jokunen viikko sitten, missä totesi ihan samaa siitä, että data/statsit näyttävät joukkueen parantaneen. Vaikka nyt datan siteraaus ei paljoa varsinkaan faneja lämmitä, kun voittoja pitäisi tulla viikosta toiseen (erityisesti viimeisten kausien konttauksen jälkeen) siellä seurajohdossa taidetaan ymmärtää, että pitkässä juoksussa data/statsit ja joukkueen menestyminen menevät käsi kädessä. Ihan jo Manchester Unitedin lähihistoriasta löytyy kasa esimerkkejä miten ylisuorittamisen jälkeen pakostikin tulee se mahalasku ja paluu todellisuuteen jossakin vaiheessa, jollei meno muutu kentällä. Paras esimerkki lienee Ole Gunnarin aloitus Unitedissa. Jengi ei pelannut mitenkään merkittävästi paremmin datan perusteella, kuin aiemmin Mourinhon alaisuudessa, vaan ylisuoritti erittäin komeasti Ole Gunnarin alaisuudessa ensimmäiset kuukaudet, jonka johdosta tuli komea voittoputki sekä jatkosopimus Olelle. Loppukaudesta meno tasoittui ja United tipahti top4 kamppailusta. Seuraavina kausina meno sitten oli enemmän datan mukaista ja United olikin melko varma top4 jengi Olen kahden täyden kauden aikana, mutta ei mikään mestarisuosikki. Yhtä hyvä esimerkki on Mourinhon 17/18 kausi, jolloin United raapi pisteitä paljon kovemmalla tahdilla, kuin mihin oli "oikeutettu". Tätäkin sitten seurasi 18/19 kauden mahalasku. Viimeisin esimerkki on tietysti ETH:n toinen kausi, jolloin jengi pelasi suurimman osan kaudesta vielä surkeammin kuin viime kauden, mutta ylisuoritti pisteiden valossa komeasti. Viime kaudella sitten totuus iski päin näköä, kun ylisuorittaminen loppui ja ETH sai kenkää. Amorimin osalta se inhottava data nyt näyttäisi siltä, että jengin suuntaa on vihdoin saatu käännettyä, vaikka pisteitä ei ole vielä nyt alkukaudesta tullut odotettuun tahtiin. Ihan jo kaikkein yksinkertaisin statsi heti pistekertymän jälkeen, eli xG:n ja xGA:n erotus näyttää, että United pelaa pitkästä aikaa sillä tasolla, että top6 paikka olisi otettavissa, vaikka ajoittaisia mahalaskuja onkin. Tuo xG:n ja xGA:n erotus kertoo pelkästään siitä, luoko jengi enemmän maalipaikkoja kuin vastustajansa. Ei mistään muusta ja on erittäin kapoisa mittari tietysti. Mutta pitkässä juoksussa se nyt vain on niin, että enemmän maalipaikkoja luova joukkue voittaa myös otteluita enemmän. Pyöräytin nyt työpäivän lopuksi karkean kaavion, mistä jokainen voi tämän todeta. Lähtökohtaisesti Valioliigassa ainakin viimeisten viiden vuoden aikana on menty niin, että jos jengi on pystynyt luomaan sen noin 0,5 enemmän maaliodottamaa per peli kauden aikana kuin vastustajansa, niin joukkue on löytynyt vähintään top6 sijoilta. Tuo maaginen raja löytyy kuvasta harmaana. Linkki hienoon kuvaan: https://imgur.com/a/ihOcDC9Statsihan on sinänsä aika paska, mutta antaa sentään hieman enemmän syvyyttä keskusteluun, kuin pelkän pistekeskiarvon tuijottaminen. Joka tapauksessa United on alkanut viime aikoina pelaamaan omaan silmään pitkästä aikaa sillä tasolla, että parempia tuloksiakin olisi jo syytä odottaa. Ainakin tuo yksi yksinkertainen DATA tukee tätä väitettä. Ja jos xG aiheuttaa allergisen reaktion kannattaa tsekata vaikka BBC:n juttu syyskuulta, jossa aihetta sivutaan ja näytetään vahva korrelaatio edellä mainitun tilaston ja sarjasijoituksen väliltä. https://www.bbc.com/sport/football/articles/clylv9n2rmjoWhy does it matter how much more United have recently dominated games and been 'expected' to score when at the end of the day, scoring and conceding actual goals is all that matters?
Because history tells us that football is a simple game: the more a team creates lots of good chances up front and allows few, bad ones at the back, the more success they have in the long-term.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.09.2025 klo 16:20:37 kirjoittanut icebox »
|
|
|
|
|
Rätti5div
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, HJK, A-maajoukkue, SalPa
|
 |
Vastaus #1048 : 30.09.2025 klo 21:55:50 |
|
Tässä nyt testataan urakalla, että kestääkö fanien, pelaajien ja seurajohdon perse merivettä.
Ja jos xG aiheuttaa allergisen reaktion kannattaa tsekata vaikka BBC:n juttu syyskuulta, jossa aihetta sivutaan ja näytetään vahva korrelaatio edellä mainitun tilaston ja sarjasijoituksen väliltä.
Jokaisen kannattaa lukea tämä postaus huolellisesti. Kiitos!
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #1049 : 01.10.2025 klo 00:22:31 |
|
Tässä nyt testataan urakalla, että kestääkö fanien, pelaajien ja seurajohdon perse merivettä. Fanien ei selvästikään kestä, pelaajillakin näyttäisi olevan vaikeaa, mutta seurajohdon osalta ei voi vielä sanoa mitään. En nyt muista kuka seurajohdosta antoi haastattelun jokunen viikko sitten, missä totesi ihan samaa siitä, että data/statsit näyttävät joukkueen parantaneen.
Manu on siis pelannut 6 ottelua Valioliigaa tällä kaudella. XGt on voitettu Burnleyta ja Chelseaa vastaan kotona. Burnley-pelistä tuli kunnolla tuota xgta joka kaunistaa kauden numeroita aikalailla. Chelseaa vastaan toinen puoliaika taisi mennä aika tasan kun se pelattiin molemmat vajaalla, siinä siis positiivinen xg tuli pääosin ylivoimalla pelatessa. Ja Brentford-pelin saadustakin xgsta osa tulee tuosta mokatusta pilkusta kuten myös Fulham-pelin mokatusta pilkusta sama. Lähde Understat. Ei tuo nyt kauhean hyvältä kuuden pelin otannalla näytä minun mielestäni edes tilastollisesti. Mutta kunnon höykytys lauantaina Sunderlandille niin saadaan juna raiteilleen maajoukkuetauolle ja sitten poolin kimppuun hyvällä fiiliksellä.
|
|
|
|
|
|
|
|