Wein
Poissa
|
 |
Vastaus #50 : 06.10.2025 klo 10:36:27 |
|
Vajaan kuukauden päästä 20 mittarissa ja 12 kaappia kasassa.
Milloin viimeksi tämän ikäinen pelaaja on tehnyt Veikkausliigassa oli 10 maalia? Joku tilastoniilo voisi kertoa. Itselleni tulee mieleen ainoastaan Morelos sekä juniori-ikäiset Roope Riski & Tim Väyrynen, ja nämäkin muistikuvat saattavat mennä metsään.
Kaudella -22 kukas muukaan kuin Agon Sadiku teki 14 kaappia 19-vuotiaana. Oli itseasiassa vielä Tourea nuorempi, koska täyttänyt tuolloin 19 vuotta maaliskuussa vrt. Toure täyttää 20 vuotta marraskuussa. Tätä ennen oli toki pitkä väli ja edelliset ollut sitten Väyrynen (19v) ja Pohjanpalo (18v) kaudella -12. Saa korjata, jos väärässä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.10.2025 klo 10:40:56 kirjoittanut Wein »
|
|
|
|
|
O'Flynn
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS & Hard bass
|
 |
Vastaus #51 : 06.10.2025 klo 11:32:20 |
|
En tajunnut aiemmin että Cissoko on maanmies. Siellä on siis 2 guinealaista TOP5-maalintekijöissä.
|
|
|
|
|
Quattro10
Poissa
|
 |
Vastaus #52 : 07.10.2025 klo 02:37:21 |
|
Kaudella -22 kukas muukaan kuin Agon Sadiku teki 14 kaappia 19-vuotiaana. Oli itseasiassa vielä Tourea nuorempi, koska täyttänyt tuolloin 19 vuotta maaliskuussa vrt. Toure täyttää 20 vuotta marraskuussa.
Tätä ennen oli toki pitkä väli ja edelliset ollut sitten Väyrynen (19v) ja Pohjanpalo (18v) kaudella -12. Saa korjata, jos väärässä.
Myös Meriluoto teki samaisella kaudella 10 maalia Ilvekselle. Kaudella 2016 Ilveksessä päästiin lähelle myös kun Lauri Ala-Myllymäki jäi yhdeksään.
|
|
|
|
|
Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #53 : 09.11.2025 klo 16:58:49 |
|
Kauden 13. liigamaali tänään Töölössä ja millä yksilösuorituksella! 
|
|
|
|
|
sambatonttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Tps
|
 |
Vastaus #54 : 09.11.2025 klo 18:23:41 |
|
Onnittelut TPS-ikoni Toureelle. Kaikkea hyvää jatkoon!
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #57 : 20.11.2025 klo 19:52:13 |
|
Tuon kimaran kun katsoi, niin useimmiten Toure on ollut oikeassa paikassa oikeaan aikaan ja saanut monesti vain mukamas "helposti" laittaa sisään. Sattumaako? No ei hemmetissä. Ja viimeisin sitten täysi yksilösuoritus hupilupin verkkoon.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.11.2025 klo 20:03:32 kirjoittanut Härison »
|
|
|
|
|
Triangelikostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #58 : 20.11.2025 klo 19:57:46 |
|
Tourehan on urheilullisesti lahjakas, lisäksi tekee monipuolisesti maaleja. Periaatteessa tuolla paketilla pitäisi tulla se 15 maalia kauteen jos saa koko kaudeksi focuksen 100 %.
|
|
|
|
|
Pallonivel
Poissa
|
 |
Vastaus #59 : 21.11.2025 klo 08:41:18 |
|
Tourehan on urheilullisesti lahjakas, lisäksi tekee monipuolisesti maaleja. Periaatteessa tuolla paketilla pitäisi tulla se 15 maalia kauteen jos saa koko kaudeksi focuksen 100 %.
Jep. Kysymys on oikeastaan siitä miten jalkapalloilulliset taidot jatkavat kehittymistä, ymmärrys jalkapallosta pelinä paranee sekä mikä on treenimotivaatio itsensä kehittämiseen. Aihio on, mutta tietyllä tavalla alkutaipaleella tässä ollaan.
|
|
|
|
|
Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #60 : 16.12.2025 klo 06:43:23 |
|
|
|
|
|
|
Chief Innanen
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #61 : 16.12.2025 klo 11:13:52 |
|
Siinä on kyllä sen verran legendaarinen suurseura, että aika hyvä steppi siirtyä tuonne. Tilipussinkin puolesta. Hyvät näytöt siellä varsinkin afropeleissä niin siitä ura urkenee.
|
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #62 : 27.12.2025 klo 11:23:18 |
|
Pitäisikö pyrkiä nyt rahastamaan isosti Tourella vai myhäillä, että tässä meillä on varma 15 maalin mies ensi kaudelle?
|
|
|
|
|
Triangelikostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #63 : 27.12.2025 klo 13:35:24 |
|
Pitäisikö pyrkiä nyt rahastamaan isosti Tourella vai myhäillä, että tässä meillä on varma 15 maalin mies ensi kaudelle?
Minä pitäisin Touren ellei jotain kahta miljoonaa ole tulossa mitä epäilen. Sitten pitää etsiä taas hyökkääjä
|
|
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Poissa
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #65 : 12.02.2026 klo 12:09:11 |
|
Nyt jos koskaan nauraa KuPS matkalla pankkiin jos tuollaisen summan kyseisestä janarista saa. Tehot oli helvetilliset viime kaudella ja on sen verran nuori että kehityskelpoisuutta on vielä ainakin kymmeneksi vuodeksi eteenpäin, mutta jotenkin on sellainen kutina että kun vaatimustaso ja vastustajien taso kovenee niin Toure tulee myös hiipumaan. Maalimääristään huolimatta ei nuorukainen kuitenkaan ollut Veikkausliigassa mikään ihan takuuvarma suorittaja, ja erot hyvän pelin ja heikon pelin välillä on vielä aivan helvetinmoiset. Jos olisi jäänyt Kuopioon niin Nuutisen paskapallossa ei olisi varmasti kasvanut TM-arvo vaan enemmänkin Touren vitutus.
Kuten sanottua niin nuori jannu niin tuossa on monta vuotta aikaa vielä löytää ne omimmat vahvuudet hyökkääjänä ja hankkia kovuutta sekä tasaisuutta, mutta tällä hetkellä kannattaa ottaa kaikki yli 500 000 euron suuruiset summat ja juosta äkkiä toiseen suuntaan.
|
|
|
|
|
Aisankannattaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #66 : 12.02.2026 klo 12:42:15 |
|
Nyt jos koskaan nauraa KuPS matkalla pankkiin jos tuollaisen summan kyseisestä janarista saa. Tehot oli helvetilliset viime kaudella ja on sen verran nuori että kehityskelpoisuutta on vielä ainakin kymmeneksi vuodeksi eteenpäin, mutta jotenkin on sellainen kutina että kun vaatimustaso ja vastustajien taso kovenee niin Toure tulee myös hiipumaan. Maalimääristään huolimatta ei nuorukainen kuitenkaan ollut Veikkausliigassa mikään ihan takuuvarma suorittaja, ja erot hyvän pelin ja heikon pelin välillä on vielä aivan helvetinmoiset. Samat sanat. Oli nimittäin pitkät pätkät kaudesta aivan ulalla. Kunhan jatkoprosentit kunnossa, niin onhan tämä ryöstö.
|
|
|
|
|
Triangelikostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #67 : 12.02.2026 klo 13:14:09 |
|
Itse tykkäsin Touresta ja vähän harmittaa isosta siirtosummasta huolimatta. Joka tapauksessa 0 tehtyä maalia konffaliigassa jne...  Ehkä se ulkomaillakin vaan on niin, että kun on joku afrikkalainen pelaaja niin vähän alkaa keulimaan siirtosummissa.
|
|
|
|
|
Norppa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #68 : 12.02.2026 klo 13:16:11 |
|
Meni kyllä Tepsiltä tosi kivasti tämä.
|
|
|
|
|
Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #69 : 12.02.2026 klo 13:18:47 |
|
|
|
|
|
|
Pavejasa
Paikalla
|
 |
Vastaus #70 : 12.02.2026 klo 13:38:11 |
|
Hiukan positiivisemman siirron sai kun toinen viime kaudella pelannut Guinealainen 
|
|
|
|
|
Bubi-huuhkaja
Paikalla
|
 |
Vastaus #71 : 12.02.2026 klo 17:31:39 |
|
Meni kyllä Tepsiltä tosi kivasti tämä.
Mietaa-topikissa jatkot. Eiköhän MO ollut jatkamassa Kuopiossa ilomielin, kunnes huomasi talvilomalta työmaalle palattuaan, että selväohjeinen jämerä isähahmo Wiss oli poistunut kentän laidalta ja tilalle oli tullut Turusta tuttu sekavia analyysejään höpisevä Nuutinen, ja ilmoitti agentilleen, että nyt helvettiin täältä ja sassiin.
|
|
|
|
|
faktat pöytähän
Poissa
|
 |
Vastaus #72 : 12.02.2026 klo 23:46:23 |
|
Jos tuo puolitoista miljuunaa paikkansa pitää niin ilman muuta siirto oli järkevä ratkaisu. Ajattelin ja olin siinä käsityksessä että joku puolet tuosta on se millä kisutellaan niin ei kannata tarttua kun muutenkin pakka levähti ihan kunnolla, vaan pitää vielä vuosi ja jatkumoa hyökkäyksessä. Nyt tarvitaan sitten lisäkatiskoja sellaisen viidentoista kilon (maalin) naaraukseen, mutta on toki myös millä mällätä. Huhheijaa mitä KuPS tienannu, eihän tässä pysy enää perässä, 7-8 miljoonaa viimeiseen puolteentoista vuoteen  tänä vuonna vielä Konferenssiliigaan ja mestaruus niin klapin taloudellinen etumatka on jo oikeasti melko marginaalinen.
|
|
|
|
|
|
|
|