FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
04.09.2025 klo 11:18:12 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 5 [6] 7
 
Kirjoittaja Aihe: UWCL ja UWEC 2025-26  (Luettu 8969 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Lippukassa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kaikki mahdolliset Suomen majut, Athletic Bilbao


Vastaus #125 : 30.08.2025 klo 23:22:40

Suomalaiskohtaamisessa Brann johtaa Bragaa 75min kohdalla 1-0. Tynnilä & Lehtola totutusti Brannin avauksessa, Bragan Öling sisään 70min.
Emma Peuhkurinen myös ensimmäistä kertaa Brannin avarissa, voitto-ottelussa vaihtoon 93 minuutilla.
lammittaja

Poissa Poissa


Vastaus #126 : 31.08.2025 klo 01:24:18

Tiia Peltosen Fortuna Hjørring myös jatkoon champions leaguessa.

Ella Mari Ervastin fc Nordsjælland voitti ottelun myös ja jatkaa Eurooppaliigan puolella
lospotkuhoucos

Poissa Poissa


Vastaus #127 : 31.08.2025 klo 09:15:14

Klubille ensimmäiset europelit viiteen vuoteen on nyt pelattu. Voidaan varmaan helposti todeta, ettei Kansallinen Liigan taso tarjoa sitä vastetta mitä europeleissä tarvitaan. Jos klubi haluaa jatkossa pärjätä euroopassa se vaatii sen mukaisia ulkomaanleirejä ja kovatasoisia harjoituspelejä. Lisäksi on tehtävä joitakin oikeita hankintoja.

Keskikentän suhteen jollakin on oma agenda menossa tai ymmärrys ei riitä. Turkki pelissä keskikenttä menetettiin pelipaikkojen vaihtojen myötä. Jos on pelejä seurannut niin tietää että klubilta löytyy pelaaja (ja toinenkin) joka käynnistää nopeita hyökkäyksiä ja antaa murtavia syöttöjä. Se lienee sitten valmennuksellinen ohjeistus minne niitä pelataan. Ja se ei ole toiminut. Ja jos hyökkääjät eivät tee liikkeitä niin minne laitat murtavia syöttöjä? Kuka juoksee syvyyteen?  Maalipaikkoja oli aivan riittävästi molemmissa peleissä joilla olisi voitot ollut otettavissa. Se on yksinkertaisesti hyökkääjien tehottomuus käyttää ne paikat joita oli tarjolla ja siihen nämä pelit ratkesivat. Sekä Fomgetin pelissä pakkien väsyneisiin jalkoihin nopeita hyökkääjiä vastaan. Miksei vaihtoja tehty puolustukseen aiemmin?

Kun tietää kuinka kova Vålerenga on joukkuerankingissa, niin ihmetyttää "asiantuntija" Ruohomaan kommentti. "Kyllä tässä aika kaukana ollaan Euroopasta". Ylekin tykkää klikkiotsikoista. Ei se nyt niin kaukana ole ja jatkossa oikeilla panostuksilla euroopassa pärjääminen on täysin mahdollista.


pekkapaatos

Poissa Poissa


Vastaus #128 : 31.08.2025 klo 09:29:18

https://yle.fi/a/74-20179958

Nyt se klubilaisten loputon itku jo alkoi. Eikö Heinonen aikonut omien sanojensa mukaan kantaa vastuun? Kannattaisi silloin lähteä välittömästi, eikä jäädä pillittämään. Ei vaan riittänyt osaaminen kansainvälisiin peleihin edes vähää.
Toivotaan , että Kups ja moni muu joukkue saisi rahoituksen kuntoon, niin ei tarvitsisi katsella tuota klubin räpellystä.
Sukerman

Poissa Poissa


Vastaus #129 : 31.08.2025 klo 10:48:19

Joo. Kannattaa ehdottomasti tunnustaa epäonnistuminen ja erota mielellään jo tänään:

Liigassa kahdentoista pisteen johto (peli vähemmän pelanneena) maalierolla 53-8. Cupissa finaalipaikka.

Vin Diesel

Poissa Poissa


Vastaus #130 : 31.08.2025 klo 10:56:16

Kansallisen liigan tasoerot ovat isot ja tämä ei tietenkään auta kansainvälisiin peleihin valmistautumisessa. Sarjassa ei ole liikaa pelejä ja rasitusta hyvässä kunnossa oleville kilpaurheilijoille, mielestäni ei ole edes tarpeeksi - varsinkaan jos joukkueilla (kuten HJK) on iso rosteri ja pelaajia kierrätetään.

Jotta tilanne olisi edes vähän parempi olisi sarjassa oltava vähintään 3-5 mestaruustaistoon kykenevää joukkuetta (nythän näin ei ole). Pelaajakehityksen näkökulmasta yhdenkään potentiaalisen (nuoren) pelaajan ei tulisi istua penkillä nykyisessä sarjassa. Kansallisen ykkösen pelit eivät ole tarpeeksi hyviä pelaajakehityksen kannalta. Europeleissä ei tällä systeemillä tulla pärjäämään - sarjan useammasta joukkueesta pitäisi saada parempia ja pystyä sillä tapaa nostamaan sarjan tasoa. Tämä taas ei onnistu, jos joukkueiden rosterit ovat liian isoja ja kansallisen liigan tason pelaajia istuu isoja minuutteja penkillä.

*Tuo 3-5 joukkuetta siksi, että isompaan joukkuemäärään ei riitä millään laadukkaita pelaajia puoliammattilais- tai amatöörisarjassa
« Viimeksi muokattu: 31.08.2025 klo 11:27:42 kirjoittanut Vin Diesel »
Sivurajaltaseuraaja

Poissa Poissa


Vastaus #131 : 31.08.2025 klo 10:56:49

HJK luotsi mokaa itsensä.

https://yle.fi/a/74-20179958

Syy huonoon euromenestykseen on löytynyt!

Yksi otteluruuhka vuoden aikana, ja raukat eivät saa pelata viimeistä sarjaottelua kotikentällä.

Peter Lundström paaluttaa hyvin vastauksen HJKlle.

Kehittääkseen pelaajia ja seuraa kaiken ei pidä olla siloiteltu ja tehty helpoksi. Kehittäminen on myös sitä, että sopeudutaan muuttuviin olosuhteisiin, rakennetaan harjoitusohjelmat vastaamaan kauden päätavoitteen kuormaa ja vaatimuksia.

Edit. HJK hävisi Fomgetille jonka sarjakausi ei ole edes alkanut, Turkin sarjassa tasoerot ovat huomattavasti suuremmat kuin Kansallisessa.

« Viimeksi muokattu: 31.08.2025 klo 11:04:49 kirjoittanut Sivurajaltaseuraaja »
Stürmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.


Vastaus #132 : 31.08.2025 klo 11:07:37


Ei siinä auta kovemmat pelit kotimaisessa sarjassa, jos maalinteon osa-alueen harjoittelu on laiminlyöty koko pelaajauran ajan.
copa de kybä

Poissa Poissa


Vastaus #133 : 31.08.2025 klo 11:20:57

Tuo haastattelu (ja juttu) toki on tehty ja julkaistu ennen tätä viimeisintä peliä. Ei tuo otteluohjelma varmaan Klubia varsinaiseti palvellut ja kun vastassa oli vielä HPS, niin ihan hassuttelukokoonpanolla ei voinut matsia pelata. Saattoi olla juuri se pieni ero rasituksessa, joka näkyi ottelussa. Nyt kävi näin.

Hauskaa sinänsä, että foorumilla liitto tekee kaiken väärin, mutta jos Heinonen asiasta mainitsee (tällä kertaa jopa syystä), niin se onkin itsestään täyden pellen tekemistä. Toi viimeinen kierros kertoo aika karua kieltä liiton prioriteeteista naisten futiksen osalta.
M13

Poissa Poissa


Vastaus #134 : 31.08.2025 klo 11:32:37

"Kausi pitäisi aloittaa ennen huhtikuuta",  asiantuntijat vaativat.

"Tällöin kautta pitäisi jatkaa marraskuulle", liitto vastaa.

Pitänee jatkossa kaventaa sarjaa, jotta saadaan riittävän kova vaste peleistä Eurooppa taipaleen mahdollistamiseksi.

Pitäisi olla ihan itsestäänselvää, että ohjelmassa huomioidaan tälläiset. Täyttä tyhmyyttä ettei ja tämä Heinoselta täysin oikeaa kritiikkiä.
« Viimeksi muokattu: 31.08.2025 klo 11:38:59 kirjoittanut M13 »
pekkapaatos

Poissa Poissa


Vastaus #135 : 31.08.2025 klo 11:33:51

Joo. Kannattaa ehdottomasti tunnustaa epäonnistuminen ja erota mielellään jo tänään:

Liigassa kahdentoista pisteen johto (peli vähemmän pelanneena) maalierolla 53-8. Cupissa finaalipaikka.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jose-mourinho-sai-kenkaa/9212708

Turkissa ymmäretään jalkapallon vaatimustaso. Tämä kausi meni Kupsin harjoittelijapojan ja ja muiden joukkuden rahoituksen piikkiin. Toisaalta eivät tehneet valtavaa tappiotakaan.
Cupissa ei lupilla ainuttakaan Liiga joukkuetta vastassa, huutonaurua finaalipaikalle.
season

Poissa Poissa


Vastaus #136 : 31.08.2025 klo 12:40:02

Lienee normaalia toimintaa että seurat kommentoi ja hyväksyy otteluohjelmat,jotka olleet hyväksyttynä jo kuukausia.Tässä vaiheessa kommentointi otteluiden alla on etukäteen selittelyä mahdollista tappiota?
Sukerman

Poissa Poissa


Vastaus #137 : 31.08.2025 klo 12:44:40

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jose-mourinho-sai-kenkaa/9212708

Turkissa ymmäretään jalkapallon vaatimustaso. Tämä kausi meni Kupsin harjoittelijapojan ja ja muiden joukkuden rahoituksen piikkiin. Toisaalta eivät tehneet valtavaa tappiotakaan.
Cupissa ei lupilla ainuttakaan Liiga joukkuetta vastassa, huutonaurua finaalipaikalle.

Arin rahanpumppaus lutuuria (rocchit, begollit & co vieneet hienosti eteenpäin kotimaisen naisjalkapallon kehitystä) mutta Klubin 100% kotimaisuusaste toki ikävä asia ja kertakaikkiaan väärin pääomitettu.

Divariseuroista en hirveästi kuittailisi. Missäs se kupsin kipannut Ilves pelasikaan?

Vähän jäi myös epäselväksi miten relevantti nosto Jose Mourinho on tässä kontekstissa. Ehkä jatkohorinat sitten kansanradiossa.
Stürmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.


Vastaus #138 : 31.08.2025 klo 12:52:45

Kohta arvotaan KuPsille vastustajaa UWEC-karsintakierrokselle:

Uutinen

UEFA Women's Europa Cup first qualifying round pots

Seeded

AFC Ajax (NED)
WFC BIIK-Shymkent (KAZ)
KFF Vllaznia (ALB)
RSC Anderlecht (BEL)
SFK 2000 Sarajevo (BIH)
ŽFK Spartak Subotica (SRB)
Glasgow City FC (SCO)
HB Køge (DEN)
FC Internazionale Milano (ITA)
Rosenborg BK (NOR)
KuPS Kuopio (FIN)

Unseeded

PSV Eindhoven Vrouwen (NED) 71.
SK Sturm Graz (AUT) 77.
FC Kolos Kovalivka (UKR) 85.
FC Nordsjælland (DEN) 93.
GC Frauenfussball (SUI)
FK Paritzani (ALB)
Hibernian FC Women (SCO)
Aris Limassol (CYP)
FCV Farul Constanța (ROU) 101.
ABB Fomget (TUR)  107.
Athlone Town AFC (IRL)


Toivevastustaja ilmeisesti tuon sijoittamattomien joukkueiden listan loppupäästä olettaen, että ne on suurin piirtein rankingin mukaisessa järjestysessä?
pekkapaatos

Poissa Poissa


Vastaus #139 : 31.08.2025 klo 13:16:57

ABB Fomget (TUR)  107. Sopisi mainiosti.
copa de kybä

Poissa Poissa


Vastaus #140 : 31.08.2025 klo 13:25:44

Lienee normaalia toimintaa että seurat kommentoi ja hyväksyy otteluohjelmat,jotka olleet hyväksyttynä jo kuukausia.Tässä vaiheessa kommentointi otteluiden alla on etukäteen selittelyä mahdollista tappiota?

Ottaen huomioon, että Kansallisen liigan runkosarja loppui 9.8. niin rohkenen epäillä kuukausia sitten kommentointia ja hyväksymistä. Siitä en osaa sanoa, että kuinka paljon mahdollisuutta noita pelejä on yksittäisen joukkueen siirtää. Kommentointi tässä vaiheessa selittynee sellaisellakin yksityiskohdalla, että toimittaja sattui kysymään.
season

Poissa Poissa


Vastaus #141 : 31.08.2025 klo 13:38:15

Liitto jakaa pelikalenterien runkopäivät kaikille pääsarjoissa ja uskon että kansallisesss myös vaikkei vastustajia tiedetä.
Sukerman

Poissa Poissa


Vastaus #142 : 31.08.2025 klo 13:47:21

Tuskin voi olla kovin paljon eri mieltä siitä, kumpi liitto tuki europeliedustajansa valmistautumista:

Europeleihin HJK valmistautui pelaamalla viikon sisään kolme ottelua, kun se kohtasi ensin kaksi viikkoa sitten perjantaina KuPS:n, neljä päivää myöhemmin KTP:n ja saman viikon perjantaina 22.8. HPS:n.

Vålerenga pelasi keskiviikkona, (viikko ennen Mestarien liigan karsintaturnauksen välierää) + Norjan liitto on luvannut vapaan viikonlopun, jotta he voivat keskittyä Mestarien liigaan.
Sivurajaltaseuraaja

Poissa Poissa


Vastaus #143 : 31.08.2025 klo 13:48:00

Kohta arvotaan KuPsille vastustajaa UWEC-karsintakierrokselle:

Uutinen

UEFA Women's Europa Cup first qualifying round pots

Seeded

AFC Ajax (NED)
WFC BIIK-Shymkent (KAZ)
KFF Vllaznia (ALB)
RSC Anderlecht (BEL)
SFK 2000 Sarajevo (BIH)
ŽFK Spartak Subotica (SRB)
Glasgow City FC (SCO)
HB Køge (DEN)
FC Internazionale Milano (ITA)
Rosenborg BK (NOR)
KuPS Kuopio (FIN)

Unseeded

PSV Eindhoven Vrouwen (NED) 71.
SK Sturm Graz (AUT) 77.
FC Kolos Kovalivka (UKR) 85.
FC Nordsjælland (DEN) 93.
GC Frauenfussball (SUI)
FK Paritzani (ALB)
Hibernian FC Women (SCO)
Aris Limassol (CYP)
FCV Farul Constanța (ROU) 101.
ABB Fomget (TUR)  107.
Athlone Town AFC (IRL)


Toivevastustaja ilmeisesti tuon sijoittamattomien joukkueiden listan loppupäästä olettaen, että ne on suurin piirtein rankingin mukaisessa järjestysessä?

Selityksiä odotellessa...
copa de kybä

Poissa Poissa


Vastaus #144 : 31.08.2025 klo 13:48:31

Liitto jakaa pelikalenterien runkopäivät kaikille pääsarjoissa ja uskon että kansallisesss myös vaikkei vastustajia tiedetä.

Eli mitä mahdollisuuksia vaikka Klubilla olisi ollut sanoa, että eivät halua europelejä edeltävänä viikonloppuna pelata? Nyt näyttäisi siltä, että kuunneltu sen verran, että peli oli jo perjantaina, mutta eihän tuo hirveän optimaalinen valmistautuminen tainnut olla. Näistä pienistä asioista voi hyvin se ero tulla. Tai sitten ei, emme saa koskaan tietää vaihtoehtoista tapahtumakulkua.

Viime kädessähän tässä on kyse siitä, että halutaanko suomalaisia europelijoukkueita auttaa mahdollisimman hyvin. On sekin näkökulma, että itsehän pääsivät europeleihin, ei se liigan asia ole näitä väistellä. Kilpailevien joukkueiden kannattajilta tuon hyväksyykin. Liitossa sitä toivoisi yritettävän katsoa suomalaisen naisfutiksen kokonaishyötyä, mutta ei tämä toki ainoa puuhasteltu asia ole. Nyt vaan siis "valittaja" oli väärä.
Sivurajaltaseuraaja

Poissa Poissa


Vastaus #145 : 31.08.2025 klo 13:49:50

Vålerenga pelasi keskiviikkona, (viikko ennen Mestarien liigan karsintaturnauksen välierää) + Norjan liitto on luvannut vapaan viikonlopun, jotta he voivat keskittyä Mestarien liigaan.
Ja hjk pelasi perjantaina. Välipäiviä ennen Vålerengan ottelua 4 päivää.

HPS ottelussa 5 vaihtoa. Täytyy olla heikko kunto jos ei pelaajat sarjaottelussa näissä olosuhteissa toivu.
« Viimeksi muokattu: 31.08.2025 klo 13:57:39 kirjoittanut Sivurajaltaseuraaja »
Sivurajaltaseuraaja

Poissa Poissa


Vastaus #146 : 31.08.2025 klo 14:01:19

Kohta arvotaan KuPsille vastustajaa UWEC-karsintakierrokselle:

Uutinen

UEFA Women's Europa Cup first qualifying round pots

Seeded

AFC Ajax (NED)
WFC BIIK-Shymkent (KAZ)
KFF Vllaznia (ALB)
RSC Anderlecht (BEL)
SFK 2000 Sarajevo (BIH)
ŽFK Spartak Subotica (SRB)
Glasgow City FC (SCO)
HB Køge (DEN)
FC Internazionale Milano (ITA)
Rosenborg BK (NOR)
KuPS Kuopio (FIN)

Unseeded

PSV Eindhoven Vrouwen (NED) 71.
SK Sturm Graz (AUT) 77.
FC Kolos Kovalivka (UKR) 85.
FC Nordsjælland (DEN) 93.
GC Frauenfussball (SUI)
FK Paritzani (ALB)
Hibernian FC Women (SCO)
Aris Limassol (CYP)
FCV Farul Constanța (ROU) 101.
ABB Fomget (TUR)  107.
Athlone Town AFC (IRL)


Toivevastustaja ilmeisesti tuon sijoittamattomien joukkueiden listan loppupäästä olettaen, että ne on suurin piirtein rankingin mukaisessa järjestysessä?

Ensin Mestareiden liigan klo 12 ja sitten cup klo 13 keskieuroopan aikaa.
Sukerman

Poissa Poissa


Vastaus #147 : 31.08.2025 klo 14:12:48

Ja hjk pelasi perjantaina. Välipäiviä ennen Vålerengan ottelua 4 päivää.

HPS ottelussa 5 vaihtoa. Täytyy olla heikko kunto jos ei pelaajat sarjaottelussa näissä olosuhteissa toivu.

Onko viikko enemmän palautumisaikaa kuin neljä päivää?

Kiitos kontribuutiostasi. Nyt on varmaan jokainen heinähattu saanut purkaa sydäntään Helsingin jalkapalloklubista taas hetkeksi tällä erää.
jaskapelto

Poissa Poissa


Vastaus #148 : 31.08.2025 klo 14:18:41

Klubben pelaa seuraavan pelin tiistaina Vaasassa. Ei tää nyt ihan nappiin oo menny.

Peleistä vielä pieni ajatus. Klubben haastoi hyvin nämä ammattilaisjoukkueet ja jatkoon meni ne jotka ansaitsi, eli voittajat.Jossain vaiheessa Suomesss pitäs varmaan jotain alkaa tekemään muidenkin et ees jotenkin pysytään mukana.
Aifam

Poissa Poissa


Vastaus #149 : 31.08.2025 klo 14:28:52

KuPS sai vastaan Nordsjaelland, lienee hyvä porukka. Aiemminhan joku vuosi sitten on kaatunut Tanskan mestari Tanskassa olleessa turnauksessa.

 
Sivuja: 1 ... 5 [6] 7
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa