Emun käsi on tuossa kyllä aivan miten sattuu, mutta vaikka kuinka tuota tilannetta zuumailin niin en tuosta selvää käsivirhettä oikein saa. Osuu tosiaan joko käteen tai olkavarteen/olkapäähän. Könkkölä myös sopivasti blokkaa tuomarin näkökentän tuohon tilanteeseen.
Osuu kyllä aika selkeästi käteen, sen tuosta kuvakulmasta näkee aika selkeästi. Ja minun ymmärtääkseni käsivirhe se on, jos pelaaja tekee itsestään isomman, pallo olisi jatkanut matkaa ilman tuota käsikosketusta. Tässä tapauksessa pallo olisi vieläpä mennyt Klubi04 pelaajalle, mikä korostaa nimenomaan käsiVIRHEttä. Jos joku pelaaja blokkaa tuomarin näkyvyyden käsivirheeseen, se ei poista käsivirhettä. Se on vaan taas TPS:n tämän kauden mukaista satumaista tuuria.
Katso Fc Lahti-Klubi04 matsin 2-2 tasoitusmaali. Käsi paljon vahvemmin kropassa kiinni ja pallo osuu selkeästi kylkeen/lantioon...tai ei ainakaan läheskään noin selkeästi kätren kuin tuossa. Pilkulle mentiin.