FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.03.2026 klo 19:02:02 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 2 [3] 4
 
Kirjoittaja Aihe: HPS 2026 - Ja aurinko nousee  (Luettu 27840 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Rantautunut Urosmarsu

Poissa Poissa


Vastaus #50 : 05.02.2026 klo 14:38:33

Koska turvallisuus. Mitä tehdä kun 500 stadin kinkkiä rynnii oluthuuruissaan paikalle ja heille kerrotaan, että peli on loppuunmyyty?

Toissa kaudella meni ihan hyvin ja ainoat järjestyshäiriöt olivat hopsin huligaanien savut ennen ottelua, mutta näin nämä asiat koetaan
HPS tilastonikkarit

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #51 : 05.02.2026 klo 14:47:21

Nostalgiaapa hyvinkin, Bolliksella on pelattu IFK:n kanssa jo yli sadan vuoden ajan.

Elokuussa 1926 muuten HPS vei SM-kilapilussa voiton IFK:sta maalein 3-0 matkallaan kohti kolmatta Suomen mestaruutta kauden päätteeksi.

https://www.hps-tilastot.fi/vastustajakortti.html?joukkue=miehet&vastustaja=HIFK
Heckler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #52 : 05.02.2026 klo 20:45:30

Milo Niskanen on Vihreä Jääkäri kaudella 2026!

https://www.instagram.com/p/DUYpNi5iI4v/
« Viimeksi muokattu: 05.02.2026 klo 21:23:26 kirjoittanut Heckler »
Heckler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #53 : 05.02.2026 klo 21:23:18

Perjantai-illan huumaa:

GrIFK - HPS

Grani hallissa 20:30

 
vesikalja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #54 : 07.02.2026 klo 12:33:07

Perjantai-illan huumaa:

GrIFK - HPS

Grani hallissa 20:30

 
Miltäs touhu näytti tällä kertaa?
Reservin jääkäri

Poissa Poissa


Vastaus #55 : 08.02.2026 klo 23:35:10

Miltäs touhu näytti tällä kertaa?

Näkemättä jäi, mutta aina luotettava Pakilan tietotoimisto PPK kertoo Hopsin voittaneen 3-2. Yksityiskohdat eivät selvinneet - sekin ihan yleistä PPK:ssa.
Heckler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #56 : 11.02.2026 klo 09:37:45

Karlo Kajanoja on Vihreä Jääkäri kaudella 2026!

https://www.instagram.com/p/DUm4EoZCK2O/
vesikalja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #57 : 11.02.2026 klo 11:57:25

Vaikuttaa paperilla hyvältä haulta hänkin. Hopsi rakentaa tällekin kaudelle kiinnostavaa nuorta jengiä. Jatkajia oli paljon ja uusia on tullut useampi sisään, niin alkaako porukka olla jo kohta kasassa?

...
Kiitos Tuoppi

Edit. Yritetään uudelleen ja lainataan taas jääkärin arvoitusta.

Vanha kaarti on kiinnitetty, nyt on alkanut mukavasti tippumaan uutta sopimusukkoa. Anton Painilainen taisi pelata koko EBK-pelin, ja hyvin pelasikin + raamit kunnossa, joten luottoa ja uskoa löytyy, että Kakkosessa pärjää. Kohta varmaan selviää sekin keitä ovat Benkku, Lennu, Tuukka ja Kaarlo?
Näinkö..?
« Viimeksi muokattu: 11.02.2026 klo 12:24:22 kirjoittanut vesikalja »
Heckler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #58 : 12.02.2026 klo 11:32:57

Kasper Meriläinen liittyy HPS:n riveihin!

https://www.instagram.com/p/DUpxaUniI7j/
vesikalja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #59 : 23.02.2026 klo 08:21:17

Miltäs meillä tilanne näyttää harjoituspelien osalta? Olisi kiva nähdä mitä ollaan tähän mennessä saatu kasattua. Paljon on tullut sisään nuoria kundeja kovista junnuputkista.
HPS tilastonikkarit

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #60 : 23.02.2026 klo 14:04:45

Alkutalven treenipelit on mitä on, ja kokoonpanotkin elää puolin ja toisin.

Positiivista on kuitenkin se, että 7 pelatun pelin saldo on 6-0-1 maalierolla 27-9, kun viime kaudella tässä vaiheessa oli kasassa 0-1-6 ja maalit 6-18.

https://www.hps-tilastot.fi/kaudet.html?year=2026&joukkue=miehet

Toivottavasti pian saadaan lisätietoa tulevista treenipeleistä!
vesikalja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #61 : 23.02.2026 klo 19:16:17

Alkutalven treenipelit on mitä on, ja kokoonpanotkin elää puolin ja toisin.

Positiivista on kuitenkin se, että 7 pelatun pelin saldo on 6-0-1 maalierolla 27-9, kun viime kaudella tässä vaiheessa oli kasassa 0-1-6 ja maalit 6-18.

https://www.hps-tilastot.fi/kaudet.html?year=2026&joukkue=miehet

Toivottavasti pian saadaan lisätietoa tulevista treenipeleistä!
Nättiä. Sieltähän ne harjoituspelitkin löytyy 8)
HPS tilastonikkarit

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #62 : 23.02.2026 klo 19:36:32

Nättiä. Sieltähän ne harjoituspelitkin löytyy 8)

Sieltäpä hyvinkin, ja ovat näemmä myös tämän ketjun alkupäässä päiviteltynä.
Tilanteenvaihto

Poissa Poissa


Vastaus #63 : 24.02.2026 klo 10:00:23

Hps kivasti nostanut profiiliaan viime vuosina. Mutta mites oma junnutoiminta? Onko miesten edarissa yhtään omaa kasvattia?
Heckler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #64 : 25.02.2026 klo 14:39:26

Kevään treenipelien ohjelma on julkaistu:

https://www.instagram.com/p/DVJ5nn-iAlX/

Seuraavana HPS - EPS Bolliksella lauantaina klo 15.

Täytynee lähteä tsekkaamaan Vihreiden kevätkunto!
Heckler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #65 : 26.02.2026 klo 20:14:59

Lauantain peli myös livenä kotikatsomoihin:

jalkapallotv.com/hpsmiehet

https://www.instagram.com/p/DVOpFOBiFQx/
Reservin jääkäri

Poissa Poissa


Vastaus #66 : 26.02.2026 klo 23:19:09

Hps kivasti nostanut profiiliaan viime vuosina. Mutta mites oma junnutoiminta? Onko miesten edarissa yhtään omaa kasvattia?

Tässähän se seuraava profiilin noston paikka on, sillä Kolmosen tasolle jäivät suurelta osin omat junnut. Jo vuosia homma on toiminut niin, että viimeistään isolle kentälle siirryttäessä ne lupaavimmat juniorit ovat vaihtaneet paitaa KäPaan, Klubiin jne. Isommista nimistä äkkiä tulee mieleen Kalle Wallius, David Ezeh ja kaikki Ollilan veljeksistä taitaa olla Sokkarin hiekan kasvatteja. Siksi kai se RCDE-kuviokin keksittiin virtaa patoamaan, mutta pitkän kaavan kautta se on mentävä tämäkin peli.
Heckler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #67 : 26.02.2026 klo 23:50:27

Junnutoimintaa hieman sivusta seuraillen vaikuttaa siltä, että elinvoima on vahvassa kasvussa (jokohan stadin #3 ja Suomen top-10 pelaajamäärillä mitattuna), ja tuntuisi ikäluokkien tasokin hiipivän vähitellen ylöspäin.

Varmasti veli Jääkärin havainto on oikean suuntainen, eli vielä on siltaa rakennettavana jotta edari täyttyisi oman kylän pojista, mutta onneksi ilmasilta mm. Käpylästä toimii, kiitos Taika-Maken uskomattomien verkostojen.
vesikalja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #68 : 27.02.2026 klo 13:37:50

Mikä on seuran virallinen strategia tähän junioripuolen kilpailemiseen liittyen? Nyt on puhuttu paljon seurojen asemoitumisesta suhteessa kilpailuun ja toisaalta vapaamuotoiseen harrastamiseen. Naiset on tietysti tällä hetkellä seurassa eri tilanteessa kuin miehet.

Tunnistan myös Jääkärin kuvaileman tilanteen - toki siitä on jo tovi enemmän vuosia kuin em. Kundien osalta. Osittain myös Pakila/Paloheinä -akselilla on ongelmana, että vaikka lahjoja olisi, niin usein valitaan se polku opintoihin ja tasaisen harmaaseen arkeen. Viitaten yleisiin havaintoihin, ei niinkään itseeni.

Hps on lopulta aika kivasti asemoitunut seurakentässä. Ympärillä on isot junnuputket Käpan, Klubin ja ehkä jatkossa Gnisunkin muodossa, jotka pulputtavat vuosittain uusia kovia pelimiehiä. Junnuista on maltillinen pomppu kakkoseen, ilman Rovaniemen matkoja, sekä olosuhteet ovat hyvät. Toki tästä aiheutuu haasteita toiminnan jatkuvuudelle - ja sille omalle kilpailulliselle junioritoiminnalle.
« Viimeksi muokattu: 27.02.2026 klo 13:50:23 kirjoittanut vesikalja »
Heckler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #69 : 27.02.2026 klo 14:06:48

Seuran sivuilla strategiasta mainitaan urheilu/kilpailutoiminnasta lyhykäisyydessään seuraavaa:

https://www.hps.fi/seura/seuran-strategia-halu-olla-hps/

============

URHEILUTOIMINTA

HPS-kilpapelaajapolku kehittää säännöllisesti pelaajia kansalliseen kärkeen, ja urheilullisen elämäntavan polku mahdollistaa laadukkaan harrastamisen lähialueella.

Valmennuslinjan päivittäminen

Kilpapelaajan polku ja urheilulliseen elämäntapaan kannustava pelaajapolku

Suunnitelmallinen seuranta ikäluokittain

Pelaajakehityksen laatutekijöihin panostaminen arjessa

============


Eli jonkinlainen kombo kilpauran rakentamista (omaan edariin ja sen ylikin), ja laajan harrastajapohjan ylläpitämistä. Tämä toki vasta on tavoite ja tahtotila, toteuttaminen sitten vaatinee aikaa ja monenlaisia toimenpiteitä...
Heckler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #70 : 28.02.2026 klo 20:01:49

HPS - EPS 1-0 (1-0)

Apajalahti (rp) 35'


Bolliksen keväisessä illassa nähtiin vauhdikas treenimatsi. Espoolaiset prässäsivät heti kovaa, ja saivat myös pallonhallinnan hyökkäyspäässä. Lopulta kuitenkaan kovin vaarallisille paikoille eivät punapaidat illan aikana päässeet. Valkoisissa pelannut HPS pääsi vähitellen peliin mukaan ja ensimmäisen jakson loppupuolella Elias Apajalahti hankki Hopsille rankkarin, jonka itse sijoitti varmuudella verkon perille.

Valkoisten riveissä nähtiin paljon viime kauden runkopelaajia, ja mukava kattaus uusia tulokkaita. Nähdyn perusteella uskaltaa olla varsin positiivinen lähestyvän kauden suhteen!

Seuraava matsi ensi lauantaina Mukkulassa, vastassa nousijajoukkue Union Plaani Heinolasta.
vesikalja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #71 : 01.03.2026 klo 14:16:46

Itselleni suurin kotiin vietävä oli, että uusissa kavereissa on selkeästi joukkuetta vahvistavia pelimiehiä. Jos aikaisempi runko pysyi pitkälti koossa ja päälle tulee lisää hyviä kundeja, niin ei kai tässä hätää tosiaan ole.

Ehkä tulevissa matseissa selviää paremmin miltä se meidän keskikenttä tulee näyttämään? Nyt tuosta ei oikein ottanut selvää, eikä juuri tuttujakaan näkynyt.
« Viimeksi muokattu: 01.03.2026 klo 14:22:11 kirjoittanut vesikalja »
Heckler

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #72 : 07.03.2026 klo 18:44:51

Olikos kukaan tänään Mukkulassa, pieni raportti pelistä olis jees!

Edit: Näemmä Plaani on tehnyt varsin loistavan raportin pelistä, tässä se kaikille:

https://unionplaani.com/uutiset/10103/

Union Plaani - HPS 1-2 (0-2)

Luka Heiskanen
Karlo Kajanoja 45'

Afila

« Viimeksi muokattu: 07.03.2026 klo 19:10:06 kirjoittanut Heckler »
vesikalja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HPS


Vastaus #73 : 07.03.2026 klo 20:57:59

Hyvä raportti. Tsemppiä Plaanin kaverille, toivottavasti ei hajonnut pahemmin.

Olisi kiva tietää, että millä porukalla HPS on Lahteen lähtenyt. Sen sijaan ei tarvitse sen suurempi oraakkeli olla, että pystyy sanomaan Kajanojan olevan Hopsille iso vahvistus. Tekeminen näytti hyvältä jo Epsiä vastaan. Kukas tää Heiskanen on - soppari vai testimiehiä?
AntelaisLukas

Poissa Poissa


Vastaus #74 : 09.03.2026 klo 10:48:17

.
« Viimeksi muokattu: 09.03.2026 klo 10:52:27 kirjoittanut AntelaisLukas »

 
Sivuja: 1 2 [3] 4
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa