• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Paanasen Kasper - Maalikuningas

Aloittaja 10 puukkoa, 09.11.2025 klo 20:09:13

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

jester

Lainaus käyttäjältä: John Daker - 27.02.2026 klo 22:01:37
Täällä yksi, joka ei yllättynyt yhtään. Omaan silmään ei ole esittänyt mitään erikoista ja vaikuttaa aika tasapaksulta pelurilta. Veikkaan, että samaan ovat päätyneet ulkomaiset seurat. Uran huipun ennustan olevan jossain Superettanin kärjen ja Allsvenskanin peräpään paikkeilla, johon siirtyy ilmaiseksi tai pienellä korvauksella. Toivotaan toki, että osoittaudun puusilmäksi. :D
Täällä samoin. Kova tekee maaleja, mutta muuten vaatii kyllä paljon kehittymistä, että ulkomailla pärjää.

günthers

Yleltä:
LainaaSJK:n odotettiin myös rikastuvan tänä talvena, mutta toisin kävi. Joukkueen arvokkain pelaaja ja Veikkausliigan viime kauden maalikuningas Kasper Paananen ei laajasta kiinnostuksesta huolimatta mennyt kaupaksi.

– Tarjouksia tuli tasan yksi ja se oli alamittainen. Ei siihen hintaan mikään suomalainen seura maalikuningastaan myy, toteaa SJK:n puheenjohtaja Raimo Sarajärvi.

Eihän tuo nyt ihan putkeen SJK:lta mennyt, kun kiinnostus jäi noin vähäiseksi tykkikauden jälkeen. Ja vaikka poikkeuksiakin löytyy, niin kertoo taas kerran karua kieltä, miten siirtomarkkinoilla kiinnostus reilusti yli 20-vuotiaita suomalaisia Veikkausliigapelaajia kohtaan on rajattua, mikäli seurat (sinänsä ymmärrettävästi) vaativat kunnollisia siirtokorvauksia. Hieman vastaava esimerkkihän on Jukkola, joka siirtyi varmasti hyvän palkan perässä ennemminkin sivusuunnassa, jos liigojen tasoja vertaillaan.

Onnenonkija

Mistä Paananen siis tarkalleen SJK:ta kritisoi kun sanoi että seura oli passiivinen siirtomarkkinoilla? Eikö pelaajan kaupittelu kuitenkin ole agentin tehtävä. Vai tarkoittiko että olisi pitänyt myydä ainoalle tarjoajalle eli Kalmarille jollain 100k:lla?

Floppi

Lainaus käyttäjältä: Onnenonkija - 03.04.2026 klo 14:39:58
Mistä Paananen siis tarkalleen SJK:ta kritisoi kun sanoi että seura oli passiivinen siirtomarkkinoilla? Eikö pelaajan kaupittelu kuitenkin ole agentin tehtävä. Vai tarkoittiko että olisi pitänyt myydä ainoalle tarjoajalle eli Kalmarille jollain 100k:lla?

Voisin kuvitella että jonkun Ruopin tms. kohdalla on heidän edellinen seura osoittanut aktiivisuutta myynnissä sen sijaan että siellä olisi istuttu käsien päällä, eli seura kontaktoi, yrittää ja haluaa saada rahat kotiin. Paanasen kohdalla taas seura on voinut laittaa korkean hinnan, tai vaikka siellä olisi ollut joku kohtuullinen ulosostopykälä, seura ei omalta osaltaan yrittänyt myydä pelaajaa tai proaktiivisesti laittanut papereita omalta osaltaan sellaiseen kuntoon että ostajan on helppo tarttua.

En ole jaksanut lueskella tarkemmin, mutta kaikesta päätellen SJK on katsonut että heille on selkeästi parempi jos pelaaja ei lähde yhtään mihinkään juuri nyt, ja toiminut sen mukaisesti.

faktat pöytähän

Toisaalta ymmärtää että 23-vuotiaasta  veikkausliigapelurista ei mitään tähtitieteellisiä summia voi odottaa, mutta ei minun nähdäkseni alle puolen miljuunan kannata myydäkään.

neliö

Lainaus käyttäjältä: Kurkiaura - 01.04.2026 klo 09:17:29
Mitä vittua sinä sössötät? Paria viikkoa ennen Veikkausliigakauden alkua voi olla aika lailla piimää pohkeissa. Siinä on viimeiset kovat treenit takana.

Maajoukkueesta kieltäytyminen ei ole taas nuorelle, terveelle pelaajalle vaihtoehto, koska ensinnäkään uudestaan ei kysytä, jos kieltäytyy ja toisakseen ihan puhtaasti bisnessyistä. Paanasella on tuon jälkeen ikuinen maajoukkustatus joka vaikuttaa jokaiseen sopimusneuvotteluun vuosi kausia eteenpäin.

Kunhan kyseenalaistin oliko mieltä lähteä hakemaan se "tarunhohtoinen" Finnish international-status jos kerran lähtökohdat oli tommoset. Tietty nytpä sitten tietää ettei kysellä uudelleen kysellä näillä näytöillä.

Lainaus käyttäjältä: The Real Wolf - 01.04.2026 klo 09:26:08
- Kuvaus maaleista sopisi myös Teemu Pukkiin. Hänellä se riitti Norwichiin asti, mutta vaati sen, että jossain vaiheessa lisäsi peliinsä merkittävästi fyysistä elementtiä. (Jonkun selostajan lanseeraama Paha Pukki.)

Jos verrataan alkuajoista ihan sinne huipputasolle niin näinhän se oli, mutta olihan siinä välissä useampi ulkomaansiirto mitkä ansaitsi tietyllä jatkumolla kun tehdyistä maaleista huokui silleen tekemisen meininki että niissä oli tehty teknis-taktisessa mielessä asioita mitä joukkueet yleensäkin pyrkii toteuttamaan pelatessa hyökkääjille palloja. Esim. laitatko pallon juoksuun, mistä kohtaa ja minne vai jalkaan mistä voi laukoa pakin jalkojen vierestä jne. Paanasen viime kauden maalikimarassa vaikkakin nuo on mainioita viimeistelyjä eikä niissä mitään vikaa tai lähde väittämään että ne jotenkin väärin olisi sinänsä tehty, pallot nyt vaan lähinnä kimpoilee pulustajien sääristä ja ties mistä jalkaan.

Wissi

[uutinen]Suomen urheilutähden mitta täyttyi armeijassa – tämä reissu oli liikaa: "Pelisilmän käyttö on ollut nolla"

Kasper Paananen pelasi täydellisen kauden, voitti Veikkausliigan maalipörssin ja meni armeijaan. Urheilujoukoissa hänen valmistautumisensa tähän jalkapallokauteen ei ollut ihanteellista.[/uutinen]https://www.is.fi/veikkausliiga/art-2000011915747.html

Jokkerson

1+1 tehot tänään. :ylos: Nyt vaan kovat näytöt pöytään alkukaudesta ja kesällä ulkomaille.