FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.12.2025 klo 14:32:40 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 [2] 3 ... 25
 
Kirjoittaja Aihe: Suomi - Andorra - 17.11.2025 klo 19.00 - Tulosveikkaukset ja livespämmi  (Luettu 29184 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
TheJns

Poissa Poissa


Vastaus #25 : 16.11.2025 klo 17:02:43

Mikä idea on buukata matsi 100 sijaa heikommalla rankingilla olevaa maata vastaan.

No Euroopassa vaihtoehdot oli ne viisi joukkuetta joilla on lepovuoto viiden joukkueen lohkoissa vikana pelipäivänä, eli Kypros, Viro, Kazakhstan, Färsaaret ja Andorra, näistä Kypros ja Viro sekä Kazakhstan ja Färsaareet pelaa vastakkain, en jaksa alkaa kaivella missä järjestyksessä näitä matseja on julkaistu.
blackhawk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Suomi, Everton


Vastaus #26 : 16.11.2025 klo 17:18:01

No Euroopassa vaihtoehdot oli ne viisi joukkuetta joilla on lepovuoto viiden joukkueen lohkoissa vikana pelipäivänä, eli Kypros, Viro, Kazakhstan, Färsaaret ja Andorra, näistä Kypros ja Viro sekä Kazakhstan ja Färsaareet pelaa vastakkain, en jaksa alkaa kaivella missä järjestyksessä näitä matseja on julkaistu.

Argentiina olisi ollut mahdollinen, jos Palloliiton puheenjohtaja olisi hieman kaivanut kuvetta.
Hra Paisleyn 2. näkökulma

Poissa Poissa


Vastaus #27 : 16.11.2025 klo 17:19:19

No Euroopassa vaihtoehdot oli ne viisi joukkuetta joilla on lepovuoto viiden joukkueen lohkoissa vikana pelipäivänä, eli Kypros, Viro, Kazakhstan, Färsaaret ja Andorra, näistä Kypros ja Viro sekä Kazakhstan ja Färsaareet pelaa vastakkain, en jaksa alkaa kaivella missä järjestyksessä näitä matseja on julkaistu.
Tämä selvä. Tänks.
Kuku

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat


Vastaus #28 : 16.11.2025 klo 17:31:03

Mikä idea on buukata matsi 100 sijaa heikommalla rankingilla olevaa maata vastaan.
Voitetaan varmasti viimeinen matsi ennen pitkää taukoa, jää hyvä mieli kaikille. Itseluottamuksen kasvattaminen. Eteenpäin ollaan menemässä.
Tottis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #29 : 16.11.2025 klo 17:41:25

Tämä on tietysti siinä mielessä turvallinen ottelu järjestää, että todennäköisyys Suomen häviölle on erittäin pieni, eikä tämän pelin jälkeen siis tarvitse todennäköisesti liitossa mitään uusia johtopäätöksiä vetää. Jätetään nyt pieni varaus tuolle häviölle, vaikka se ainoastaan jotain prosenttien luokkaa varmaan onkin.
Umtiti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCB


Vastaus #30 : 16.11.2025 klo 17:58:45

No mitä maata vastaan sinä olisit matsin järjestänyt? Mitä maita mielestäsi oli käytettävissä?
Brasiliaa
Hra Paisleyn 2. näkökulma

Poissa Poissa


Vastaus #31 : 16.11.2025 klo 18:33:20

Joo, ymmärretty että täähän oliki perusteltu juttu.

Tietty täytyy toivoa ettei Andorra satu äitymään kovin ilkeelle pelipäälle. No vitsi vitsi.

Jätän tän pelin tulokset veikkaamatta. Meni muutama päivä sitten sen verran veikkaukset kohilleen ettei sitä täl kertaa kehtaa.

Tsemiä peliin. Ja valmennusjohdolle tommonen pieni ennenaikainen pikkujoulutoive: tää meidän uusi vasenjalkainen oikea pakki avaukseen.

Kirkkaasti perstai-illan tappion viihdyttävin huuhkaja! Nykyaikainen sivustan viilettäjä!
Sukerman

Poissa Poissa


Vastaus #32 : 16.11.2025 klo 19:31:30

20v sitten… Justo ”paskamaha” Ruiz, Andorran paahde ja kiikarilukemat tuoreessa muistissa. Josko kirpakka Tammela toisi paremman tuloksen?
Käännös

Poissa Poissa


Vastaus #33 : 16.11.2025 klo 19:53:57

Nyt kun ikkunan yleisketju on edelleen lukossa, niin avataan tälle spektaakkelille ketju jo etuajassa KIIMAN arvoisesti. Vakoilin treenejä oksanreiästä ja voin jo paljastaa melkoisen skuupin: Pukki avaa eikä osu edes ladonseinään. Friisin vakio vääränpaikankokeilu on tällä kertaa Keskinen oikeana pakkina ja Suhonen pelaa oikealla ylempänä. Muuten ns. vakiokokoonpano, johon, kyllä, kuuluu myös Kairinen. Lod ja Jolle nöyryyttivät ns. ykkösmiehistöä.

Luvassa solidi 4-0, lähinnä tekonurmi ja Tampere-etujen ansiosta.

Rehellisesti voi sanoa ottamatta kantaa konseptin järkevyyteen, mutta toisi lisäjännitystä peliin mikäli havaintosi pitää paikkansa ja meillä on Andorraa vastaan noin mielenkiintoinen kombo oikealle laidalle. Andorran vasen pakki huono ja se juostaan kumoon puolessa tunnissa? :D

Näin äkkiseltään herrat toisinpäin, eli Suhonen alempana tuntuisi järkevämmältä, mutta tuo on niin hullu ratkaisu (vai sittenkin puhdasta Friisin neroutta?), että jos kokeillaan, niin kokeillaan sitten kunnolla. Voisin kuvitella ratkaisun perustuvan siihen, että Malta pelissä Jukkola laitettiin oikeaksi pakiksi kun haettiin voittomaalia mahdollisimman hyökkäävällä kokoonpanolla ja kun se epäonnistui ja maali tuli omiin siltä laidalta, niin ei hylätty kokonaan konseptia, vaan nyt kokeillaan samaa treenipelissä, mutta vaan toisella kokoonpanolla. Jos tuo onnistuu, niin Keskisestä tulee valttikortti puolustajaksi kun halutaan maaleja mikäli näin taustaoletuksena saattaisi olla, että Antman on vielä toistaiseksi lähitulevaisuudessa se ykkönen vasemmalla laidalla ja Keskinen on liian hyvä pelaaja istumaan vaihdossa. Yksi pointti tuohon on, että koska Suhoselta löytyy kanssa niin paljon juoksuvoimaa, että pystyy tilanteen mukaan paikkaamaan puolustusta. Kuitenkin oletus on aina, että pystyvät tukemaan toisiaan tarjoamalla syöttösuuntia ja eikä niin, että automaationa laitahyökkääjä jää aina alemmas jos pakki nousee. Jollain toisella laitahyökkääjällä helposti jäisi kokonaan puolustussuunta hoitamatta jos Keskinen lähtee nousemaan kärjen tuntumaan jossain tilanteessa, mutta Suhonen voisi toimia pikakiiturina tuossa roolissa.
HomeTeamHeroes

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, ihmisoikeudet ja playhth.com


Vastaus #34 : 16.11.2025 klo 20:07:37

Onko Suhonen milloin pelannut oikeana laiturina? Oikeanpuoleisena AMF toki on, mutta laiturihommista oikealla en äkkiseltään löytänyt mitään dataa.
Julkea bulbul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TamU (JJK)


Vastaus #35 : 16.11.2025 klo 20:23:25

No eiköhän tuo niin mene, että hän leikkaa keskemmälle ja Keskinen nousee aina, kun mahdollista. Jätän pienen varauksen, että pieni tummahiuksinen pelaaja oli Suhosen sijaan Skyttä, sillä reikäni oli varsin pieni.
Maltan munahaukka

Poissa Poissa


Vastaus #36 : 16.11.2025 klo 21:30:02

Paikalla ollaan vaikka turha pelihän tämä on. Eipä sitä Pukin tasoista maalitykkiä ja legendaa pääse eläkkeelle saattamaan liian montaa kertaa elämässä.

Tammelakin tarjoaa puitteet ns. vimosen päälle Ylos
1/2-aika

Poissa Poissa


Vastaus #37 : 16.11.2025 klo 21:36:56

Eipä sitä Pukin tasoista maalitykkiä ja legendaa pääse eläkkeelle saattamaan

Korjasin. Ei pääsekään.
muumi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa


Vastaus #38 : 16.11.2025 klo 21:47:08

Jos tällä kertaa peli ei suju, syytetäänkö nyt Matti Peltolan sijaan Julkea bulbulia, kun hän tirkistysreikänsä kautta vuoti Suomen suunnitelmat julkisuuteen ja pakotti Friiserin vaihtamaan suunnitelmia / auttoi Andorran valmistautumista?
ratandy

Poissa Poissa


Vastaus #39 : 16.11.2025 klo 22:00:57

Eiköhän se muumin suosikki pääse ihan itse kentälle osoittamaan, miten paljon pelaaja voikaan taantua kainalomunan luvatussa maassa.
Sebbliiga

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Perinteiset pohjoismaalaiset suurseurat


Vastaus #40 : 16.11.2025 klo 22:01:20

Veikkaus: Teemu Pukki 5 maalia tai enemmän 100 x 10€
muumi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa


Vastaus #41 : 16.11.2025 klo 22:08:10

Eiköhän se muumin suosikki pääse ihan itse kentälle osoittamaan, miten paljon pelaaja voikaan taantua kainalomunan luvatussa maassa.

Ah totta, unohdin kokonaan, että tässä pelissä Masa vapautuu käytettäväksi <3
Osmonkääliö

Poissa Poissa


Vastaus #42 : 16.11.2025 klo 22:16:09

Onko Suhonen milloin pelannut oikeana laiturina? Oikeanpuoleisena AMF toki on, mutta laiturihommista oikealla en äkkiseltään löytänyt mitään dataa.

Tämä oikeastaan vituttaa enemmän kuin nuo esitykset. Fiilis ettei jengille edes anneta mahista onnistua tällä sekoilulla ja peluutetaan hyviäkin pelimiehiä väärillä paikoilla, jolloin jää pelimiehistäkin paska kuva.
Pasi Nyrkki

Poissa Poissa


Vastaus #43 : 16.11.2025 klo 22:19:16

Näköjään varsin vähämaalisia tappioita ottanut Andorra karsinnoissa, muunmuassa Englantia vastaan 0-1 ja 2-0 tappiot. Viimeisin Albaniaa vastaan 0-1.

Jos olisi virallinen peli, niin ei mikään helppo pala itseluottamuksensa menettäneelle huuhkajanipulle.
Hugh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet


Vastaus #44 : 16.11.2025 klo 23:35:56

Pikaisen googlauksen perusteella (korjatkaa, jos on parempaa tietoa) Andorran joukkue koostuu lähinnä Andorran oman liigan ja Espanjan alasarjojen - enimmäkseen 4. ja 5. sarjatason - pelaajista. Lisäksi joukkueessa on mukana pelaajia Serbian, Slovenian ja Saksan alasarjoista, yksi näistä kustakin. Onhan tuo nimilistaltaan vielä pari astetta Maltaakin heikompi jengi, ja toki Andorra vielä selvästi pienempi maakin. Silti en uskalla veikataan tästä pelistä yhtään mitään.
Jinete

Poissa Poissa


Vastaus #45 : 16.11.2025 klo 23:52:17

Maalivahti Iker Álvarez pelaa Segundaa Córdobassa, mutta taitaa olla ainoa, kun FC Andorrastakaan ei majussa ole ketään. Tai siis siellä ei ole andorralaisia, jotka voisivat maajoukkueeseen liittyä.
CCh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eberechi Eze, JB5, Gavi, Victor Boniface


Vastaus #46 : 17.11.2025 klo 00:01:28

Onkohan sukua Iker Casillakselle? Nyt huolestuttaa jo.
neliö

Poissa Poissa


Vastaus #47 : 17.11.2025 klo 00:07:53

Nyt kun ikkunan yleisketju on edelleen lukossa, niin avataan tälle spektaakkelille ketju jo etuajassa KIIMAN arvoisesti. Vakoilin treenejä oksanreiästä ja voin jo paljastaa melkoisen skuupin: Pukki avaa eikä osu edes ladonseinään. Friisin vakio vääränpaikankokeilu on tällä kertaa Keskinen oikeana pakkina ja Suhonen pelaa oikealla ylempänä. Muuten ns. vakiokokoonpano, johon, kyllä, kuuluu myös Kairinen. Lod ja Jolle nöyryyttivät ns. ykkösmiehistöä.

Luvassa solidi 4-0, lähinnä tekonurmi ja Tampere-etujen ansiosta.

Olikos siinä 20 vuoden takaisessa kiikarivieraspelissäkin jotain pelipaikkakikkailuja kun kokoonpanossa oli sekä Saarinen että Kallio kun en kyllä enää suoraan sanottuna enää muista mihin päin kenttää jälkimmäinen siihen aikaan pääasiallisesti sijottui?

Veikkaus: Teemu Pukki 5 maalia tai enemmän 100 x 10€

Ellei sitten oteta pelinumeron mukaisesti vaihtoon heti kun 10 minuuttia lävähtää taululle. Ystävyysottelussa tuollainen olis tietty helpostikin järjestettävissä, mutta ehkä maaottelussa sentään annetaan vähän reilumpi minuuttimäärä ja tunnin kohdilla standing ovationin kautta ulos?
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #48 : 17.11.2025 klo 00:22:15

Olikos siinä 20 vuoden takaisessa kiikarivieraspelissäkin jotain pelipaikkakikkailuja kun kokoonpanossa oli sekä Saarinen että Kallio kun en kyllä enää suoraan sanottuna enää muista mihin päin kenttää jälkimmäinen siihen aikaan pääasiallisesti sijottui?

Jyrä taisi lähteä tuohon peliin rohkeasti kolmella topparilla ja Kallio oli yksi niistä.
Eom92

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Lions ja The Three Lions


Vastaus #49 : 17.11.2025 klo 03:38:58

3-0. Malta-tappio jää osin taakse henkisesti.

 
Sivuja: 1 [2] 3 ... 25
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa