Eilen illalla näyttivät laittaneet päivityksen, jossa sanottiin että viikon loppuun mennessä pitäisi saada €22k täyteen eli varmaankin maksusuunnitelma on hyväksytty jotenkin ehdollisesti tuohon maksuun sidottuna. Harkitsin suuremmankin lahjoituksen laittamista tuohon suuntaan, mutta jotenkin kantti ei kestä kun ei ymmärrä tuota hippo-raha ym. hommaa. Mun korvaan kuulostaa semisti kavallukselta jos on järjestetty tapahtuma ja jätetty tietoisesti maksamatta palveluntuottajille kuitenkin jo saaduista maksuista.
Asia on yksinkertaisesti niin, että varainhankinta ei ole onnistunut. Tiedän vastaavia tapauksia, joissa edari ei ole saanut kasattua kuin osan rahoista ja sen seurauksena yhdistys on joutunut maksamaan edarin kuluja rapiat 40 000-50 000 euroa.
Tässä tapauksessa kun junioreista, lue ainoasta säännöllisestä tulonlähteestä, on luovuttu, homma on kaatunut siihen.
Toivon mukaan seura pystyy jatkamaan toimintaa, mutta jos itse olisin kyseisen yhdistyksen hallituksen jäsen, ottaisin kokouksessa esiin, että jos nyt käy niin, että homma ei kaadu tähän, miten tulevaisuudessa? Vuorot ei jatkossakaan tule olemaan ilmaisia ja edustusjoukkueen toiminta tulee jatkossakin maksamaan, ja pahimmassa tapauksessa yhdistyksen hallituksen jäsenet voivat joutua maksumiehiksi, jos yhdistys ajautuu konkurssiin.
Ottamatta minkäänlaista arvopohjaista kantaa seuraavaan, ainoastaan asian todeten, jos käy niin, että seura menee nurin, ei pidä paikkansa, ettei paikkakunnalla ole muita seuroja. Ymmärtääkseni Palokan Riento on myös Jyväskylästä, joten alueelta löytyy myös jatkaja.