FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.03.2026 klo 18:50:24 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 73 [74]
 
Kirjoittaja Aihe: Ilves 2026 - Kysymysmerkkien kausi?  (Luettu 320150 kertaa)
7 jäsentä ja 20 vierasta katselee tätä aihetta.
onc

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.


Vastaus #1825 : tänään kello 16:14:06

Ostaako Suomessa monet lipun futispeliin 2 viikkoa ennen peliä? Varsinkin, jos tiedossa ja ennakoitavissa, että ei ole pelkoa ettei lippua enää saa pari päivää ennen peliä.

Pari vuotta sitten toki eri asia, kun stadionin avauspeli liigassa. Mut joo, toki mainostamista/markkinointia pitäisi parantaa. Sitä ei kiistä kukaan.
Pari vuotta sitten uuden stadionin avauspeli ei nyt mitenkään mairittelevasti myynyt sekään... Viime vuonna taas saatiin vastustajan ja hyvin menneen edelliskauden hypellä markkinoitua kotiavaus erinomaisiin lukuihin. Nyt puolestaan taas näyttää aika kehnolta kiinnostus sekä menekki.

Mutta siis siihenhän pitäisi päästä, että jokainen vähänkään kiinnostunut ostaisi lippuja heti kuin vain ehtii ja voi. FOMOa tarvitaan, pelko siitä että missaa jotain ainutlaatuista ja ei ole millään tavalla kannattavaa uhkapeliä jättää lipun hankkimista pariin päivään ennen peliä. Porukka ajoissa lippukaupoilla, niin saisi sometiimikin matskua postailla lippukiimasta ja pian loppuunmyyvistä katsomoista. Nyt toistaiseksi tietysti tilanne sallii sen, että lipun ostamista voi odotella ihan viimeisille tunneille asti. Mikä puolestaan näyttäytyy vähänlaisena kiinnostuksena peliä kohtaan, kun katsomokartta näyttää vielä värikartalta. Mikä puolestaan vähentää luonnollista hypeä... Ja niin edelleen.

Oho no tää tulis puskan takaa. Toivottavasti jatkoprossat on kunnossa, vaikka sinänsä 600k näin rikkonaisen vuoden ja vähäisten näyttöjen jälkeen olisi aika hyvin. Vai? Toki odotukset oli viime keväänä korkeammalla.
No jos leikitellään ajatuksella, eikä oteta sen enempää kantaa huhun toteutumiseen niin;

600k Tiitisestä jo annetuilla näytöillä, ihan jees.
600k Tiitisen potentiaalista, liian halpaa ja pettymys imo.
600k nyt Tiitisestä puhtaana käteen, minimoidaan raa'asti omat taloudelliset riskit loukkaantumishistorian suhteen jne. ja Allsvenskan marinoi seuraavan seitsemännumeroisen siirron, mistä siivu meille, sangen solid.

Jos toteutuisi vain laina, mistä seuraisi toteutuma pelkällä puhtaalla ~600k osto-optiolla, niin vähän jäisi kaivelemaan. Samalla toki muistettava, että vaikka seuraavat kuukaudet sujuisivat kuin unessa, niin Tiitisen potentiaalinen myyntihuippu Ilveksestä ja Veikkausliigasta liikkuisi parhaimmillaankin isolla todennäköisyydellä siinä 1-1,5milj välissä.
« Viimeksi muokattu: tänään kello 16:29:17 kirjoittanut onc »
Limppu6

Poissa Poissa


Vastaus #1826 : tänään kello 16:52:13

Ostaako Suomessa monet lipun futispeliin 2 viikkoa ennen peliä? Varsinkin, jos tiedossa ja ennakoitavissa, että ei ole pelkoa ettei lippua enää saa pari päivää ennen peliä.

Pari vuotta sitten toki eri asia, kun stadionin avauspeli liigassa. Mut joo, toki mainostamista/markkinointia pitäisi parantaa. Sitä ei kiistä kukaan.

Osa ostaa, mutta tämä osa tietää pelin ajankohdan ilman yhtäkään mainosta. Maksullinen mainostaminen paljon ennen ekaa peliä menee mielestäni hukkaan. Paljon parempi on mainostaa kausikortteja joista isomman hyödyn seurakin saa. Pelien mainostaminen tehdään niille harvakseen peleissä käyville tai ainakin niin toivon. Se hevijuuseri joka käy peleissä vaikka taivaalta tulisi mitä, niin tietää pelien ajankohdat ilman mainostamista. Taas sitten ne jotka käyvät ekaa kertaa pelissä tai käyvät vain muutaman kerran kaudessa valitsevat jonkun muun pelin kuin huhtikuun tai lokakuun pelin. Luultavasti silloin valitaan HJK:n kohtaaminen kesällä. Ainakin itse valitsisisin, jos vain yhden pelin katsoisin.

Edellisellä kaudella HJK ja Pukki vetivät yleisöä avaukseen ei mainostaminen. Sitä edellisellä kaudella Lahti ei vetänyt paljoa yleisöä avaukseen, vaikka tämä taisi olla Tammelan eka isompi tapahtuma. Ilves on omasta mielestäni mainostanut hyvin näinä kahtena kautena. Aika samalla kaavalla ollaan menty mainostamisen alkaessa noin viikko ennen peliä. (Silti mainostaminen on ollut monen mielestä huonoa silloin kun on tullut vähän yleisöä taas silloin se on ollut hyvää, kun yleisöä on ollut paljon. Itse en ole mitään eroa huomannut mainostamisessa) Poislukien, jos edellisestä kotipelistä on alle viikko aikaa. Silloin mainostaminen aloitettiin vasta edellisen kotipelin jälkeen. Ns. ilmaisia mainoksia (ei ole täysin ilmaisia, kun ei niitä talkoilla tehdä) omissa kanavissa saisi olla vähän enemmän. Toki eipä näitäkään taida nähdä muuta kuin ne jotka tietävät kotipelien ajankohdan.
Kopteff4Ever

Poissa Poissa


Vastaus #1827 : tänään kello 17:25:01

Raapin hankinta menisi loogisesti siihen sapluunaan, jota aiemmin uumoilinkin, että joku olisi lähdössä nuorukaisista. Toki en ihan Allsvenskaniin nähnyt edes Tiitistä, vaikka se potentiaali on varmasti vielä korkeammalla. Olisiko sitten hyvä siirto pelaajan kannalta, tiedä häntä.
onc

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.


Vastaus #1828 : tänään kello 18:40:48

Viikkokirjeestä:

Lainaus
Perjantaina talvikauden viimeinen harjoitusottelu

Talvikauden viimeinen harjoitusottelu ennen kauden alkua pelataan Tammelan Stadionilla perjantaina 27.3. kello 14.00, kun Mikkelin Palloilijat saapuvat Ilveksen vieraaksi.

Otteluun on yleisölle ilmainen sisäänpääsy B-katsomoon, muut katsomolohkot eivät ole avoinna. Sisäänkäynti tapahtuu BC-kulmasta. Portit aukeavat kello 13.30.

 
Sivuja: 1 ... 73 [74]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa