Maduduwinini
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK Helsinki
|
 |
Vastaus #2025 : 13.02.2026 klo 14:25:59 |
|
Hammarby vyörytti pitkään, mutta Ezeh iskee takanurkkaan tasoituksen. 
|
|
|
|
|
TimCalahan
Poissa
|
 |
Vastaus #2026 : 13.02.2026 klo 14:26:13 |
|
Aina uskonut.
E. Hyvin teki.
|
|
|
|
|
Switek
Poissa
|
 |
Vastaus #2027 : 13.02.2026 klo 14:29:11 |
|
Aina uskonut, aina luottanut  Eazy-E 
|
|
|
|
|
Floppi
Poissa
|
 |
Vastaus #2028 : 13.02.2026 klo 14:39:58 |
|
Tilli ei taaskaan huono. :jinx:
Oma maali.  (kuuluttaja toki kertoi muuta mutta tältä näytti katsomoon) Ens kerralla ootan pelin loppuun kunnes kerron näkemykseni.
|
|
|
|
|
unihattu
Poissa
|
 |
Vastaus #2029 : 13.02.2026 klo 14:44:34 |
|
Pontevampi maalivahti olis napannu molemmat tänpäiväiset.
|
|
|
|
|
agsu
Poissa
|
 |
Vastaus #2030 : 13.02.2026 klo 14:49:45 |
|
Kiriloville tarjottiin vielä tasoituksen paikkaa mutta ei kelvannut.
|
|
|
|
|
Raahaaja
Poissa
|
 |
Vastaus #2031 : 13.02.2026 klo 14:53:55 |
|
Pelasiko Borchers?
|
|
|
|
|
Gunvald Larsson
Poissa
|
 |
Vastaus #2032 : 13.02.2026 klo 14:56:59 |
|
Pontevampi maalivahti olis napannu molemmat tänpäiväiset.
Mitä, eikö Östin pitänyt olla ok+?
|
|
|
|
|
Epeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Runkkaan Lupille
|
 |
Vastaus #2033 : 13.02.2026 klo 15:05:20 |
|
Borschkeitolta lähti aika hyvä laukaus ahtaasta paikasta.
|
|
|
|
|
agsu
Poissa
|
 |
Vastaus #2034 : 13.02.2026 klo 15:05:26 |
|
Pelasiko Borchers?
Kävihän se kentällä, hirveästi pallon perässä raavaamisen ja muutaman kosketuksen lisäksi ei esittänyt. Kovin vaikea tosin muutenkaan hyökkäävien pelaajien suorituksia arvioida, kun ei oikein pystytty palloa pitämään, ja ne muutamat tilanteet tuli satunnaisista nopeista pallonriistoista. Tai näin ainakin tokan puoliajan nähneenä.
|
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2035 : 13.02.2026 klo 15:06:41 |
|
Mitä nyt ehdin töiden ohella sivusilmällä katella, niin ihan positiivisen puolelle jäi tappiosta huolimatta. Onhan toi hallipelaaminen kuitenkin aika sekavaa.
|
|
|
|
|
Rattikelkka
Poissa
|
 |
Vastaus #2036 : 13.02.2026 klo 15:32:38 |
|
Vaikka Borchers pelasi vaan 30 minuuttia ja väsyneempää puolustusta vastaan, niin kauden suurin kysymys taitaa olla, että missä kohtaa Mads ja Teme vaihtaa paikkoja. Sen verran apaattiselta Teemu vaikutti, et Ringilläkin meni alussa jo hermot, kun Teme hölkkäili prässissä.
|
|
|
|
|
pienitanssija
Poissa
|
 |
Vastaus #2037 : 13.02.2026 klo 15:51:18 |
|
Hieman tosiaan huolestuttaa tuo Pukin taso nimenomaan näitä kovia jengejä vastaan. Viime kaudella blokkipuolustaminen, prässääminen ja pelinavaus kärsivät kaikki Pukin olemattomasta fyysisestä preesensistä, eikä Ringikään mikään rakkikoira ole enää, joka osaltaan vielä hankaloittaa asioita.
Muita huomioita: kovatasoinen vastustaja ja pelihän oli hyvin tasainen. Cissokho on erittäin hyvä, Tikkanen myös solidi. Ezeh oli yllättävän pirteä (pelas(t)iko itsensä Turun reissulta?), mutta Östillä ja Huddilla ei valitettavasti riitä millään. Kallinen jahtaa, repii ja riistää kyllä kovaa irti päästessään, hyvä vaihtoehto rotaatioon. Borchers ihan lupauksia herättävä pienellä otoksella.
|
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #2038 : 13.02.2026 klo 16:07:53 |
|
Jos eka jakso oli molemmilta erittäin tarkkaa pallottelua, niin tokalla jaksolla paikkoja aukeni enemmän. Toki enemmän Klubin päähän ja vihu osui kulmapotkuista kaksi kertaa tolppaan. Joku muukin laatupaikka siellä oli. Ezehin maali tuli sinänsä vastoin senhetkistä pelin kuvaa, mutta sen jälkeen matsi taas tasaantui. Hammarby pääsi sitten kuitenkin iskemään voittomaalin, joka omaankin silmään kimpoili jostain Klubin omien pelaajien jaloista kohti omaa maalia, eikä Öst ehtinyt liruvan pallon eteen. Lisäajalla Simojoki prässäsi vastustajan veskaria ja pallo kimposi Kiriloville aivan täydelliseen maalipaikkaan, mutta asettelun jälkeen veto niukasti yli läheltä.
Brochers esitteli kertaalleen laukaustaan, mutta oli muuten aika näkymätön, kuten oli myös Kirilov pl. tuo maalipaikka. Ezeh selvästi näkyvin Klubin hyökkäävistä pelaajista maalinsa lisäksikin. Lopussa Klubilla oli melkoinen torniosasto kentällä, mutta jotenkin tätä ei pystytty hyödyntämään pelinrakentelussa. Nopeilla hyökkäyksillä niitä jonkinmoisia tilanteita kuitenkin saatiin.
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #2039 : 13.02.2026 klo 16:15:00 |
|
Aika samanlaisia havaintoja pelistä täälläkin. Itse nostaisin yllä mainittujen lisäksi positiivisesti esiin miehekkäästi pelanneet Mentun ja Simojoen, ja Pukin ohella taas häpeäpaaluun ainakin Lingmanin, jonka löysä ja hidas peli johti ties kuinka monta kertaa pallonmenetykseen. Luce vaikuttaa pelaajalta, joka voisi olla jossain vähän heikommassa sarjassa aivan älytön kurko, mutta heti kun aika ja tila viedään pois muuttuu pelaaja omalle jengille lähes pelkäksi rasitteeksi. Ja pakkohan sekin on mainita, että Pukin pelillinen anti oli tosiaan hyvin lähellä nollaa, mutta eiköhän Teme verry viimeistään kesään mennessä sellaiseen kuntoon, että pyssyttää lopulta kaksinumeroisen määrän maaleja, joista leijonanosa toki alemman loppusarjan jengejä vastaan. Uusi molari näytti lisäksi ihan skrodelta ja puhui suht hyvää englantiakin, mikä lupaa jatkon kannalta hyvää. Kun Till ja Tikkanenkin ovat ihan kiitettävän äänekkäitä, niin olettaa sopii, ettei puolustustyöskentely kaadu ainakaan kommunikaation puutteeseen. Joukkuerakennukseen liittyen plussaa myös useampien hankintojen suht isokokoisesta habituksesta: jos/kun tuohon saadaan mukaan vielä 190-senttinen vaspa, niin Klubihan alkaa olla keskipituudeltaan sarjan pisimpiä jengejä, eikä erikoistilanteista ole enää luvassa viimevuotisen kaltaista kärsimysnäytelmää.  Edit. Onkos Markovicin sopimuksen pituutta muuten ilmoitettu vielä missään? Veikataan 1v, mutta toiveissa 1+1 siltä varalta, että helmi olisi kerrankin löytynyt.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.02.2026 klo 16:46:26 kirjoittanut SerGo »
|
|
|
|
|
hppk
Poissa
|
 |
Vastaus #2040 : 13.02.2026 klo 16:24:48 |
|
Henry Asiaw aloittanut LinkedInin mukaan urheilujohtajan assistenttina.
|
|
|
|
|
Sinkkis
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool since 2018
|
 |
Vastaus #2041 : 13.02.2026 klo 17:03:24 |
|
Jotenkin ihan positiivinen vire pelissä, vaikka tappio tuli. Ezeh näytti tänään ensimmäistä kertaa pelaajalta, joka voisi pärjätä tarvittavalla tasolla. Pelipaikkahan oli enemmän oikeassa laidassa, kun tuli Meron tilalle puoliajalla. Voisiko sittenkin seistä? Heikoimmat lenkit tuntuu olevan edelleen Ylitolvan laita, keskikentän keskustan puolustavan pelaajan puute, Pukin vanheneminen ja maalivahtitilanne. Simojoki taas alkaa näyttää päivä päivältä enemmän siltä, että taso tulee riittämään hyvin tällä kaudella.
Jossan höttöunelmissa keskikentän keskusta olisi Mentu, Nylund, Kirilov, mutta tuleeko Nulli jr:lle tämä kausi liian aikaisin? Kirilov toivottavasti syrjäyttää viimeistään kesällä Ringin ja saadaan hallittu vallanvaihto.
|
|
|
|
|
tölikan gosse
Poissa
Suosikkijoukkue: Nicky Hayen
|
 |
Vastaus #2042 : 13.02.2026 klo 17:27:04 |
|
Pukki pitää uskaltaa penkittää ja Borschers ykköskärjeksi avaukseen.
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #2043 : 13.02.2026 klo 17:29:06 |
|
Heikoimmat lenkit tuntuu olevan edelleen Ylitolvan laita, keskikentän keskustan puolustavan pelaajan puute, Pukin vanheneminen ja maalivahtitilanne. Simojoki taas alkaa näyttää päivä päivältä enemmän siltä, että taso tulee riittämään hyvin tällä kaudella.
Näihin boldattuihin kun lisää sen, että uusi avauksen tason vaspa on ilmeisesti jo matkalla Helsinkiin, niin ei liene vaikea päätellä mitä tuleman pitää: Montano vasemmalle, Simojoki oikealle, ja Ylitolva viimeistään kesällä (saludoilla) maailmalle. Keskikentän osalta olisin ainakin itse valmis lukitsemaan Mentun avauspaikan ensimmäisenä, ja eiköhän Ring ole edelleen ykkösvalinta kympiksi Kirilovin kirittäessä tätä sopivasti taustalla. Jäljelle jäävälle paikalle laittaisin nykyiset ukot sitten järjestykseen Kallinen, Nylund, Lingman (tai oikeastaan Lingmanin Mentun varamieheksi), mikä kertoo osaltaan, kuinka tärkeä tuo yksi keskikenttähankinta vielä on. Hyökkäyspää lieneekin sitten jo valmis, ja enää arvotaan sitä, täyttääkö rosterin viimeisen ruudun Ezeh vai Jephta.
|
|
|
|
|
Kant
Poissa
|
 |
Vastaus #2044 : 13.02.2026 klo 17:36:53 |
|
Huddilla ei valitettavasti riitä millään.
Fanit eivät arvosta, mutta ilmeisesti ammattilaiset näkevät jotain, koska vaikka valmentajat vaihtuu, niin Hudd pysyy pelaavassa kokoonpanossa. Hudd selvästi edelleen taistelee paikasta pelaavaan miehistöön myös kaudella 2026, koska saa jakuvasti minuutteja, toisin kun vaikkapa Baranov, Vuorinen ja Ritari. Möllerin kunnosta ei koskaan tiedä, mutta kokoonpanosta hänkin näyttää kadonneen.
|
|
|
|
|
Kant
Poissa
|
 |
Vastaus #2045 : 13.02.2026 klo 17:40:34 |
|
Ezehin sopimus näyttää loppuvan, mutta maalintekoon kykenevä hyökkääjä on futismaailman arvokkain pelaaja. Siksi uskon että HJK pyrkii kaikesta huolimatta jatkosopimukseen.
|
|
|
|
|
pienitanssija
Poissa
|
 |
Vastaus #2046 : 13.02.2026 klo 17:47:12 |
|
Bogicevicin vähäinen vastuu on myös jonkinlainen mysteeri. Ymmärrän toki, että Cissokho/Tikkanen toppariparia halutaan ajaa sisään, mutta ehkä Bogikin voisi välillä käydä kentällä? Tikkanen nyt ainakin on jo ehtinyt vetää hyvät kilsat tässä about kuukauden aikana.
Ihan hyvältähän Bogin tekeminen näytti Mifk pelissä eikä Lahteakaan vastaan huono esitys tämän piikkiin mennyt. Tiedä häntä sitten onko treeneissä jatkuvasti huono tjsp.
|
|
|
|
|
Switek
Poissa
|
 |
Vastaus #2047 : 13.02.2026 klo 17:48:11 |
|
Ehkä Hudd on näitä kuuluisia kovia harjoittelijoita, joiden laadukasta arkea ei tietenkään kannattajat näe ja tämä tekee treenien pienpeleissä riittävästi jotain tiettyjä datatiimin ipad-janarien parametrejä triggeröiviä lateraaliliikkeitä, jotka oikeuttaa paikan joukkueessa paperilla, mutta silminnähden "perinteistä" hyökkäysuhkaa tästä ei kyllä ole.
|
|
|
|
|
Kroatian Pele
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #2048 : 13.02.2026 klo 18:02:49 |
|
Aikalailla pelin virtausta vastaan Klubi tasoittaa, Ring + Mentu riistää, Mentu syöttää ja Ezehiltä hyvä viimeistely.
Voinemme pitää tätä Ringin tämän kertaisena varttimillin onnistumisena. Minusta oli joukkueen heikoin. Hammarbyn vaparimaalissa kokeneen kapteenin pelisilmä ei ymmärtänyt muurissa mitään, vaikka vastustajat seisoo vieressä. Keskustan nelikko Tikkasella lisättynä saattaa olla kauden akilleen kantapää. Ihme, jos yhtä keskikenttäpelaajaa ei vielä tule.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|