FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.03.2026 klo 05:49:00 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 39 [40] 41 ... 130
 
Kirjoittaja Aihe: HJK 2026 - Välikauden jälkeinen välikausi  (Luettu 581390 kertaa)
3 jäsentä ja 4 vierasta katselee tätä aihetta.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #975 : 24.01.2026 klo 17:48:27

Turha panikoida, myös KuPsilla, äsjeekolla ja Ilveksellä on nolla pistettä omassa lohkossaan...
hoohoijr

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #976 : 24.01.2026 klo 17:49:13

Ei näistä tuloksista kannata liikaa tehdä vielä johtopäätöksiä, mutta voitoton putki on karu fakta. Se olisi pitänyt saada tänään sarjanousijaa vastaan poikki keinolla millä tahansa. Eli hetkeksi sivuun kauteen valmistaminen jne. Yksi voitto ja sitten olisi taas voinnut rakentaa prosessia jne. 

Juuri näin nyt tarvittaisiin se "uskottavuuden" palauttava voitto.
SerGo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #977 : 24.01.2026 klo 17:53:28

Ei näistä tuloksista kannata liikaa tehdä vielä johtopäätöksiä, mutta voitoton putki on karu fakta. Se olisi pitänyt saada tänään sarjanousijaa vastaan poikki keinolla millä tahansa. Eli hetkeksi sivuun kauteen valmistaminen jne. Yksi voitto ja sitten olisi taas voinnut rakentaa prosessia jne. 

Sitä tuossa varmasti yritettiinkin, mutta futis on välillä tällaista. Klubin hallintaahan tuo peli oli ja paikat varmaan 5-6 maaliin, mutta kun kaveri teki omista parista tilanteestaan yli 50% tehokkuudella ja itse vedettiin tyhjästäkin maalista ohi, niin minkäs teet.

Yleisemmin näen sen vain hyväksi, että joukkueen henkistä kanttia koetellaan ihan kunnolla jo tammikuussa. Tässä on kuitenkin lähes 2.5 kuukautta aikaa paitsi vahvistaa jengiä niin myös hankkia niitä positiivisiakin kokemuksia. Paljon mieluummin mä näen systemaattisen työn tuloksena hiljalleen parantuvia otteita, jotka johtavat huippukuntoon maalis-huhtikuun taitteeseen mennessä kuin viimekauden kaltaista talvikauden dominointia jossa ensimmäiset vaaran merkit tulevat näkyviin kauden kenraaliharjoituksissa ja kunnon lässähdys osuu sitten Veikkausliigan ensimmäiselle kierrokselle.
Laukaisukoneenkuljettaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claude Simon


Vastaus #978 : 24.01.2026 klo 17:59:46

Klubi! VMP! Saatanan pässit. Mikä vittu teitä vaivaa?! Kukaan ei osaa eikä kykene! Rantanen! :D Vuorinen! :D (Ägä, uuh.)

Pitäiskö pojat vähitellen heräillä ja tuoda OSAAJAA sisään mjötöööh?! -- Ei täsä mikä kiire täsä koko pre-season aikaa pistää peli kuntoon ja tuoda kovia nimiä rosteriin hyvä hyvä.

Ja jengi sai taas bizzeä juodakseen. Tapu tapu. :D
hyökkäävä linkki

Poissa Poissa


Vastaus #979 : 24.01.2026 klo 18:08:13

Vaikka tuloksista ei liikaa johtopäätöksiä pidä tehdä, tämä totta osaltaan. Mutta kriittinen saa ja pitää olla. Positiivista se että tässä on seuraavat neljä peliä tasan viikon välein. Inter seuraava. Näissä peleissä pitää edistymistä olla näkyvissä, ja tulokset tulisi siinä mukana.
äftsicä

Poissa Poissa


Vastaus #980 : 24.01.2026 klo 18:09:20

Henkinen tila on tila voi tietysti osalla pelaajista olla matala mutta nyt ei kyllä kannata panikoitua. Onhan se karua hävitä pari peliä heti alkuun mutta kentällä meininki on viimeistelyä lukuun ottamatta näyttänyt tuloksia paljon paremmalta. No puolustuksessa ne muutamat virheet kostautavat myös aika rajusti, joten niitäkään ei sopisi päästää. Ei häviäminen kivaa ole mutta mieluummin näin, kun että revittäisiin nihkeän esityksen jälkeen 1-0 voitto hallista. Kesällä sitten kerkeää niitä ottaa ja nyt harjoitellaan. Tietysti jossain vaiheessa täytyy alkaa voittamaan sitä en kiistä.

Se on ainakin selvää ettei muutamalla pelaajalla riitä millään. Huddin vahvuuksia on oikeasti todella vaikea keksiä. Möllerillä ei vaan Klubissa lähde. Kallinen, Ritari, Bogicevic, Brooklyn yms. kakki ovat ihan kivoja liigapelaajia ja varmasti hyviä Klubiinkin jossain roolissa. Mutta ei näitä määräänsä enempää voi kentällä samaan aikaan olla.

Cicale taas vaikutti siltä, että kuuluu Klubin avaukseen. Vaikeampaa on sitten löytää vielä kolme "Cicalea" lisää ja luotettava kakkoskärki. Ja tämäkin sillä oletuksella, että uusi toppari on pelimies.
Laukaisukoneenkuljettaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claude Simon


Vastaus #981 : 24.01.2026 klo 18:09:41

Kyllä ja ei. Tämänkinhetkisestäkin materiaalista tuo ~optimiavaus riittää kyllä, mutta sen jälkeen taso tippuu käsittämättömän paljon, eikä näistä nyt puoliajalla vaihtoon otetuista Huddeista ja Ritareista tunnu olevan yhtään mihinkään. Hämmentävää kyllä, kun samoilla miehillä näyttää riittävän muualla, mutta Klubissa ei edes vähää alusta.

Ja kuten Kiinanmuuri ihan oikein sanoo, niin onhan tuo valmennuskin ollut viimeiset 2.5 kautta aivan retuperällä. Nyt (siis tällä kaudella, ei välittömästi) sitten nähdään, mikä merkitys sillä on, kun Toket ja Nuutiset vaihtuvat varmuudella Veikkausliigan top 3:een kuuluvaan valmentajaan.

Vaihtui ja vaihtui. Valmentaja joka toimii reippaalla ja tervehenkisellä maaseudulla ei välttämättä riitä Klubin vetelässä vellissä vähää alusta. Kaikkein vähiten nysväke nimeltä Rantanen. Ei kaverissa ole sitä räjähtävää temperamenttia ja raudanluja johtajuutta jota nyt tässä henkisessä limbossa kaivataan. Ulos vain saman tien!

Klubi tarvitsee ehdotonta ja uskottavaa auktoriteettia: piiskaa ja armotonta piiskaajaa.

Lopettakaa nyt se vitun vammainen vatulointi ja vetelöinti perkele!

Kyllä minä voin toki tulla ja pistää homman pelittämään.
pienitanssija

Poissa Poissa


Vastaus #982 : 24.01.2026 klo 18:22:08

Vaikka tuloksista ei liikaa johtopäätöksiä pidä tehdä, tämä totta osaltaan. Mutta kriittinen saa ja pitää olla. Positiivista se että tässä on seuraavat neljä peliä tasan viikon välein. Inter seuraava. Näissä peleissä pitää edistymistä olla näkyvissä, ja tulokset tulisi siinä mukana.

Niin, Interiltä kuokkaan ens matsissa ja kauden ensimmäinen kriisi on valmis. Ihan vähintään saadaan lukea taas Virtasen ja Innasen viiltävän tarkkoja analyysejä, joka on jo itsessään niin paha rangaistus, että kyllähän sen mielellään olisi välttänyt.

Sivuhuomiona todettakoon, että Möllerin suoritus ensin punaiseen johtaneessa tilanteessa ja sitten vielä sitä seuranneessa vaparissa oli niin hirveää paskaa, että toivottavasti joutui väistelemään kopissa hiustenkuivaajia tms. Joko Rantasen tai Brooklynin viskomana. Oikeastaan myös aika oiva allegoria Möllerin urasta tähän mennessä. Lahjakas kaveri ja näin, mutta ylimielisellä löysäilyllä lopputulos on tämä.

Henkinen tila on tila voi tietysti osalla pelaajista olla matala mutta nyt ei kyllä kannata panikoitua. Onhan se karua hävitä pari peliä heti alkuun mutta kentällä meininki on viimeistelyä lukuun ottamatta näyttänyt tuloksia paljon paremmalta.

Ensimmäinen puoliaika oli järkyttävän huono. Punaisen jälkeen sitten hakattiin päätä seinään ja yritettiin kuljettaa palloa maaliin.
Sama.Tämä.Eri.

Poissa Poissa


Vastaus #983 : 24.01.2026 klo 18:29:09

Suomesta puuttuu kriittinen jalkapallomedia. Sellainen joka uskaltaa arvioida pelaajat numeroilla.
Voisiko se antaa valmennukselle ja taustoille jonkinlaista osviittaa siitä, kuka osaa pelata ja kuka ei.
eikka okapi

Poissa Poissa


Vastaus #984 : 24.01.2026 klo 18:47:44

Yksi ongelma tämän hetken rosterissa on se ettei kunnon kilpailua pelipaikoista ole. On jotakuinkin ykkösavaus ynnä muut, mikä johtaa siihen että tulee turpaan näiltä divaritason laheilta ja mifkeiltä ja välillä jopa voitetaan. Peliajasta ei ole tervettä Klubi-mittapuun taistelua. Klubin luokan seurassa pitäisi olla kaksi avauskokoonpanollista pelaajia jotka voi pelata mestaruudesta ja sen mukana tuoma kilpailu peliajasta, kuten monena kautena on ollutkin.

Enkä todellakaan usko että Petri saa hankittua 4-5 avaustason pelaajaa.
« Viimeksi muokattu: 24.01.2026 klo 19:00:28 kirjoittanut eikka okapi »
meiju suvakki

Poissa Poissa


Vastaus #985 : 24.01.2026 klo 19:04:52

Petri Vuorisen palkkaaminen oli iso virhe. Siinä kohdassa olisi pitänyt löytyä malttia ja yrittää löytä joku oikeasti pätevä, eikä ensimmäistä nimeä, joka tulee mieleen. Samat ongelmat jatkuvat niin kauan, kunnes tuohon joukkueen rakentamiseen saadaan jotain järkeä. Turhakkeet olisi pitänyt lakaista pois viime kauden päätteeksi, mutta siihen ei pystytty.
Tunteeton

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK ja muutkin Suomen seurat


Vastaus #986 : 24.01.2026 klo 19:18:19

Ongelma on pelaajisto. Ei valmennus. Liian vähän muutoksia ja sehän nähtiin jo viime kaudella, että isolla kädellä pitää pelaajia laittaa kilometritehtaalle ja uusia parempia pelaajia riittävästi sisään.
YksiKommentti

Poissa Poissa


Vastaus #987 : 24.01.2026 klo 19:21:59

Yksi kommentti. Klubin omat kasvatit eivät oaa puolustaa. Lingman Simojoki Mentu ja Möller. Ihan hyviä pelaajia pallon kanssa mutta erittäin huonoja puolustajia. Siihen huonoja puolustajia vielä hankinnoista lisäksi esim Ylitolva niin on aika vaikea voittaa mitään peliä kun joukkue ei osaa puolustaa lainkaan. Hankinnat ei ole oikea tie vaan opetetaan näille nykyisille puolustamista ja lisäksi valitaan pelitapa jossa nää huonotkin puolustajat pärjäävät. Sitten pitäis muuttaa juniorivalmennusta että sieltä omasta akatemiasta tulee edes auttavia puolustuspelin osaajia. Älkää rakentako enää näitä ikäluokan dreamteameja vaan kaksi-neljä tasaista jengiä jotka joutuvat myös puolustamaan ikävuosina 10-15. Totta kai ne omat kasvatit ovat paskoja puolustamaan kun ne on pelannu koko junnuikänsä 80% pallonhallintaa.
atletico1

Poissa Poissa


Vastaus #988 : 24.01.2026 klo 19:27:54

Yksi kommentti. Klubin omat kasvatit eivät oaa puolustaa. Lingman Simojoki Mentu ja Möller. Ihan hyviä pelaajia pallon kanssa mutta erittäin huonoja puolustajia. Siihen huonoja puolustajia vielä hankinnoista lisäksi esim Ylitolva niin on aika vaikea voittaa mitään peliä kun joukkue ei osaa puolustaa lainkaan. Hankinnat ei ole oikea tie vaan opetetaan näille nykyisille puolustamista ja lisäksi valitaan pelitapa jossa nää huonotkin puolustajat pärjäävät. Sitten pitäis muuttaa juniorivalmennusta että sieltä omasta akatemiasta tulee edes auttavia puolustuspelin osaajia. Älkää rakentako enää näitä ikäluokan dreamteameja vaan kaksi-neljä tasaista jengiä jotka joutuvat myös puolustamaan ikävuosina 10-15. Totta kai ne omat kasvatit ovat paskoja puolustamaan kun ne on pelannu koko junnuikänsä 80% pallonhallintaa.

Tämä. Eivätkä osaa myöskään kamppailla 1vs1 edes vähää alusta. täysin käsittämätöntä miten näin tärkeä ominaisuus on laiminlyöty täysin.
Jema Pelle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #989 : 24.01.2026 klo 19:29:19

Niin, Interiltä kuokkaan ens matsissa ja kauden ensimmäinen kriisi on valmis.

Inter pelas tänään Veritaksella. Saas nähdä, miten ens vkl. Jos pakkaset jatkuvat niin voi tulla aika jähmeä matsi.
ginger baker

Poissa Poissa


Vastaus #990 : 24.01.2026 klo 19:31:16

-
« Viimeksi muokattu: 11.02.2026 klo 13:30:53 kirjoittanut ginger baker »
Kim Suomisen ponnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #991 : 24.01.2026 klo 19:31:53

Inter pelas tänään Veritaksella. Saas nähdä, miten ens vkl. Jos pakkaset jatkuvat niin voi tulla aika jähmeä matsi.

Kympin pakkasrajaa kunnioitetaan Turun päässäkin ja eiköhän tuo ensi viikonlopun peli halliin mene jos ei sitten säässä tule jotain tosi radikaalia muutosta tässä viikon sisään.
Kiinanmuuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #992 : 24.01.2026 klo 19:33:33

Kympin pakkasrajaa kunnioitetaan Turun päässäkin ja eiköhän tuo ensi viikonlopun peli halliin mene jos ei sitten säässä tule jotain tosi radikaalia muutosta tässä viikon sisään.
Mahtuuko hallin katsomoihin pari bussilastillista pipopäitä?
Kim Suomisen ponnari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #993 : 24.01.2026 klo 19:37:12

Mahtuuko hallin katsomoihin pari bussilastillista pipopäitä?

Mahtuu kyllä mutta eri asia että saako ottaa ketään paikan päälle katsomaan kyseistä peliä? Tulevan cup-derbyn kohdalla poliisisetä päätti samalta istumalta että ovet pysyy säpissä, joten saattaa olla pientä "katsomojärjestelyä" luvassa myös ensi viikolla. Olisi tietty kaikkien kannalta kiva että asiasta tiedotetaan mahdollisimman aikaisin eikä perjantaina alkuillasta.
AleksisKivi

Poissa Poissa


Vastaus #994 : 24.01.2026 klo 19:37:57

Tämä. Eivätkä osaa myöskään kamppailla 1vs1 edes vähää alusta. täysin käsittämätöntä miten näin tärkeä ominaisuus on laiminlyöty täysin.

Tässähän olisi ollut mm. Ahiabu saatavilla vapailla papereilla, mutta ei kelvannut. No, Interille kelpasi.
Kiinanmuuri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #995 : 24.01.2026 klo 19:40:28

Tässähän olisi ollut mm. Ahiabu saatavilla vapailla papereilla, mutta ei kelvannut. No, Interille kelpasi.
Klubi havahtu tulevaan kauteen vasta marraskuun puolivälissä. Ennen oli voittamisen kulttuuri, nykyään on jahkailun.
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #996 : 24.01.2026 klo 19:40:49

No Ilveksessä Rantanen avasi kauden 2024 ottamalla liigacupissa kolmen ottelun voittoputken (KuPS, VPS, Oulu).

Ja 2025 lohkovaihe meni 4-1-0.
YksiKommentti

Poissa Poissa


Vastaus #997 : 24.01.2026 klo 19:49:32

Tämän ongelman kanssa tuskin tapahtuu Rantasen valmennuksessa mitään positiivista kehitystä, kun eihän tuo ole ymmärtänyt puolustuksen valmentamisesta aiemminkaan tuon taivaallista. Sinne täytyisi saada valmennusporukkaan joku erikoismies hoitamaan asia kuntoon.

Tästä olen aikalailla samaa mieltä. Rantanen  ei taida pohtia mitään puolustamiseen liittyvää. Tai ehkä sitä prässäämistä käydään läpi mutta ei ilmeisesti opeteta kun katselee miten Mentu prässää. Hän aina menee sellaisella 60% vauhdilla prässiin ja sitten ihmettelee kun ei ehtinyt aiheuttaa ongelmaa pallolliselle ja lopettaa liikkeen siihen. Se vähän surullista katteltavaa. Sanooko kukaan sille että hei ei sitä noin kuulu tehdä? Pohtiiko ton joukkueen valmennuksessa kukaan miten joukkue puolustaa ja miten pitäisi puolustaa?
JunnunVPS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vepsu, Barca, Liverpool


Vastaus #998 : 24.01.2026 klo 19:56:53

Yksi kommentti. Klubin omat kasvatit eivät oaa puolustaa. Lingman Simojoki Mentu ja Möller. Ihan hyviä pelaajia pallon kanssa mutta erittäin huonoja puolustajia. Siihen huonoja puolustajia vielä hankinnoista lisäksi esim Ylitolva niin on aika vaikea voittaa mitään peliä kun joukkue ei osaa puolustaa lainkaan. Hankinnat ei ole oikea tie vaan opetetaan näille nykyisille puolustamista ja lisäksi valitaan pelitapa jossa nää huonotkin puolustajat pärjäävät. Sitten pitäis muuttaa juniorivalmennusta että sieltä omasta akatemiasta tulee edes auttavia puolustuspelin osaajia. Älkää rakentako enää näitä ikäluokan dreamteameja vaan kaksi-neljä tasaista jengiä jotka joutuvat myös puolustamaan ikävuosina 10-15. Totta kai ne omat kasvatit ovat paskoja puolustamaan kun ne on pelannu koko junnuikänsä 80% pallonhallintaa.

Hyvä pointti, Klubin junnut dominoinu kai joka ikäluokas, niin ei oo oikein ollu tarvetta opetella puolustushommia.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #999 : 24.01.2026 klo 20:26:27

Hyvä pointti, Klubin junnut dominoinu kai joka ikäluokas, niin ei oo oikein ollu tarvetta opetella puolustushommia.

Tämä ei pidä paikkaansa. 2023 kun Mentu, Mero ja Simo pelas P17 SM:ää, niin Klubi tuli viidenneks. Edellä Honak, ACO, Lathi ja VJS. 2021 sama porukka dominoi p15 liigaa pitkälit Ezehin ja Emil Ingmanin toimesta. 2020 sama porukka voitti, mtuta tossa oli neljän kärki tyyliin pisteen sisällä, eli voittmisesta huolimatta kyseessä ei ollut dominointi. Granilla naksun heikompi maaliero niin jäivät kakkoseks.


 
Sivuja: 1 ... 39 [40] 41 ... 130
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa