FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.02.2026 klo 11:47:39 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 2 [3]
 
Kirjoittaja Aihe: Katsomokulttuuri Veikkausliigassa ja liigaseurojen kannattajatoiminta  (Luettu 12482 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
jevgeeeni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Fc Lahti, Reipas, Lahen Kortteliliiga


Vastaus #50 : 30.01.2026 klo 20:46:05

Onko luvassa ns. megamatka?

Tiettävästi tämä on tavoitteena.
Hampuusi

Poissa Poissa


Vastaus #51 : 01.02.2026 klo 10:46:29

Laitetaanpas jotain havaintoja vieraskannattajista:

-Oululaisilta sain parhaat naurut, se jatkuva tuomarille huutelu Ylos Olivat suht isolla porukalla liikkeellä.

-SJK:lta tulee lähipeliin yleensä hyvä määrä kannattajia, miniklopeille sympatiapisteet.

-Tepsiläisiä taisi olla liiga-aikoina ihan hyvä määrä, divarissa taso romahti.

-HJK:lla on aina ollut iso porukka mukana vieraissa ja Aachi on elävä legenda.

-Pakko antaa pisteet myös lahilaisille, vaikka toimillaan monesti alittavat riman, on tuokin kulttuuria. Sakkoja!

-Ilvekseltä oli iso porukka liikkeellä ja vaikuttivat ihan mukavilta tyypeiltä.

-Vaasalaiset lähtivät pois ennen pelin päättymistä.

-Muista kertoo kaiken se, etteivät ole jääneet mieleen Alas Tai no sille yksinäiselle ahvenanmaalaiselle irtopiste.
Kardooni

Poissa Poissa


Vastaus #52 : 01.02.2026 klo 11:14:53

Sopiiko täällä äänestää? Millä Suomen joukkueella on paras kannatus ja tunnelma?

Sanoisin, että ainoa oikea vastaus on HJK. Maan suurin seura suurimmasta kaupungista, eli kannattajamassaa riittää ja yleisökeskiarvo on paras - sekä yleisemminkin maan mittakaavassa erittäin korkea. Klubipääty taitaa myös olla maan isoin ääneenkannatusryhmä, ja lauluineen sekä tifoineen sun muineen luo oikeasti eurooppalaista tunnelmaa peleihin. Isoa miinusta tulee kuitenkin jatkuvasta törttöilystä, jota jostain syystä moni keskenkasvanut pelle pitää tärkeänä osana kannattamista.

Monen seuran ongelma omassa arvostelussani on, että ääneenkannatus on vielä melko vähäistä.

Laitetaanpas jotain havaintoja vieraskannattajista:

Minkä joukkueen näkökulmasta tämä on?
Hampuusi

Poissa Poissa


Vastaus #53 : 01.02.2026 klo 11:36:36

^Jaron
minävaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #54 : 01.02.2026 klo 11:54:26

^Jaron

Jännä, että luokittelit Ilveksen isoksi, kun tuo oli yksi meidän kauden pienimmistä reissuista. Se matsi siirrettiin lauantailta sunnuntaille europelien vuoksi ja ennalta kiimainen reissu vähän lässähti, vaikka sinne lähteneillä olikin kuulemma hauskaa.

Ensi kaudelle on merkattu kalentereihin hyvissä ajoin Pietarsaari-away, kun europelit eivät ole nyt siirtämässä alkuheinäkuun lauantaista peliä. En malta oottaa päästä tsekkaamaan itsekin paikan päältä tuota hienon näköstä seisomasektiota Tuoppi
Kylmä Tuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Abnormal Club Oulu, Huuhkajat


Vastaus #55 : 11.02.2026 klo 12:50:26

AC Oulun kannattajatoiminta luultavasti tulee paremmin näkyviin uuden stadionin myötä. Yleisurheilustadionin nurkasta äänet katoaa ja visuaalisesti vaikea tehdä mitään näyttävää.

Uskon ihan samaan. Johan tuota viime kaudella nähtiin vieraissa hyvää kannattamista ja reissaamista. Taisi olla lähes jokaisessa vierasmatsissa ainakin pieni porukka huutamassa. Parhaiten jäi mieleen Seinäjoki keskellä viikkoa kauden alussa, kun vieraskatsomoon oli saapunut noin kymmenen jätkää antamaan kaikkensa Tuoppi

Tampereelle olikin sitten isompaa reissua, ja oikein näyttävä tifo+pyrot myös.
Scholesin uima-allas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ITÄPÄÄTY


Vastaus #56 : 16.02.2026 klo 13:50:26

^Jaron

Monta kautta olet katsomoissa käynyt? Interillä oli ennen teidän divariaikaa muutama helvetin hyvä reissu siellä. Viime kaudella ei isompaa.
Hampuusi

Poissa Poissa


Vastaus #57 : 16.02.2026 klo 13:59:44

^Varmaan reilu 15v, välillä vähemmän aktiivisemmin. Nuo ihan oman muistin perusteella mitä on mieleen jäänyt.
gadi

Poissa Poissa


Vastaus #58 : 16.02.2026 klo 23:23:32

Väkeä on, kun etäkannattajat saadaan koottua paikalle, mutta ääntä ei silti tahdo lähteä. Erityisesti jää mieleen KuPSin kotipeli Ilvestä vastaan mestaruussarjassa, kun aktiiviporukkakin luovutti kokonaan Ilveksen siirryttyä aikaisin 2–0-johtoon. Varmasti jokaisella suomalaisella porukalla meno olisi siinä vaiheessa lässähtänyt, mutta kyllä useampi ryhmä olisi silti hoitanut kannatuksen kunniallisesti loppuun asti. Aikanaan KPO Crew oli arvostettu porukka, mutta pappautuminen on selvästi jättänyt jälkensä
Ikävää, jos meno lässähtää tuollaisissa tilanteissa, mutta epäilen, ettei näin usein käy. Olet varmasti seurannut Kuopion Palloseuran kannattajatoimintaa tarkemmin, mutta oman kokemukseni mukaan ääntä lähtee kyllä, vaikka parempaankin varmasti voisi pystyä.

KPO Crew on varmasti ollut arvostettu porukka, mutta lähtökohtaisesti kannattajakatsomossa oli ”pappojen” nuoruusvuosina se parisenkymmentä ukkoa. Siksi en ihan ymmärrä, millainen jälki ”pappaantumisesta” on jäänyt nyt, kun kannattajakatsomossa on ääneenkannattajia moninkertainen määrä enemmän. Määrä ei toki aina korvaa laatua jne, mutta kyllä siellä mielestäni on eteenpäin menty.

 
Sivuja: 1 2 [3]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa