• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

SC: Jippo - MP | ti 14.4. klo 18.00 | Mehtimäki

Aloittaja Yltiöoptimisti, 13.04.2026 klo 17:02:38

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Huupponen

Lainaus käyttäjältä: ButcherBill - 14.04.2026 klo 18:14:41
Housuissas on huumorikokoonpano.
Se on toki totta mutta kyllä pelin lopputulos puhuu puolestaan.

Yltiöoptimisti

#26
Lainaus käyttäjältä: Yltiöoptimisti - 14.04.2026 klo 18:40:46
Ihan positiivinen avausjakso kakkosmiehistöltä.

Toisesta ei voida sanoa samaa. MP ei paljon riskejä ottanut enää johtomaalinsa jälkeen, vaan keskittyi puolustamiseen ja ajanpeluuseen jo aikaisessa vaiheessa, eikä Jippo saanut kunnollista kiriä aikaiseksi. Hatunnosto toki MP:lle, hyvin pelasivat tilanteen. :ylos:

Ykkösliigan keskittyminen näkyi kyllä vaihdoissakin, kun Forss ja Forsman otettiin jo aikaisessa vaiheessa pois, samalla kun Nuutinen, joka tippui totaalisesti kyydistä toisella jaksolla, oli kentällä täydet 90 minuuttia. Tämä jäi kyllä vähän vituttamaan, vaikka ymmärränkin vahvan rotaation.

Lainaus käyttäjältä: Underdogg - 14.04.2026 klo 19:55:07
2026 ja Smithin pää ei kestä edelleenkään.

Kyllähän tuo peli jo erittäin ratkenneelta näytti, kun Tiko koitti vielä viime hetkillä filmata pilkkua (jos se nyt siis yleensä oli filmi). En hirveästi syyttele, kun mies oli muuten joukkueen paras pelaaja tänään.

Matthias Sindelar

Ihan reipas esitys kakkosketjulta. Paikat oli voittaa peli, ja muutenkin iloisempi peli kuin kauden kotiavaus.

Parsifal

Viihdyttävä ja mielenkiintoinen peli, josta parempi joukkue jatkaa cupin neljännelle kierrokselle.

Erityistä lisäarvoa toi vaihtoalueiden väliin sijoitettu tehostemikrofoni, joka mainiosti poimi joukkueiden valmennusstaffien pelinohjaukset ja keskustelut avustavan erotuomarin kanssa. Hyvin kuului, vielä kun oli Sennheiserit korvilla.

Issan lukuisat ohjeetkin kuuluivat hyvin, ja niidenkin perustella eMPeen peli on vielä selvästi kesken. Mutta mikäs siinä, kun esitykset näyttävät ajankohtaan nähden yllättävän asialliselta. 

ButcherBill

Lainaus käyttäjältä: Huupponen - 14.04.2026 klo 19:58:22
Se on toki totta mutta kyllä pelin lopputulos puhuu puolestaan.

Tappio toki tuli. Mutta olisi voinut tulla ykkösmiehistölläkin. En lähtisi huumori-etuliitettä antamaan tänään kentällä olleille.

Huupponen

Lainaus käyttäjältä: ButcherBill - 14.04.2026 klo 20:58:55
Tappio toki tuli. Mutta olisi voinut tulla ykkösmiehistölläkin. En lähtisi huumori-etuliitettä antamaan tänään kentällä olleille.
Ehkä huumori on turhan vahvasti sanottu.

Ratana

Lainaus käyttäjältä: Underdogg - 14.04.2026 klo 19:55:07
2026 ja Smithin pää ei kestä edelleenkään.

Oon samaa mieltä tästä. Ennen toista korttiaan taklasi jo joitakin kertoja aika rottamaisesti. Jotenkin tuntuu että Tico ei vain kykene pelaamaan täyttä ottelua normaalia jalkapalloa. Aina pitää tehdä jotain joukkueelle vahingollista.