• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Kenttäpelaajat maalivahtina

Aloittaja allapito, 19.09.2006 klo 18:45:43

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Möpsi

Lainaus käyttäjältä: allapito - 19.09.2006 klo 18:45:43
tapauksia, jossa kenttäpelaaja on joutunut menemään maalivahdiksi, kun oikea maalivahti on loukkantunut tai ajettu kentältä, eikä joukkueella ole vaihtoja jäljellä? Miten pikakomennuksen maalivahdiksi ovat pärjänneet tolppien välissä?

KuPSissa Eero Rissanen on tullut vaihdosta pari kertaa loukkaantuneen mv:n paikalle. Markus Räsänen on siirtynyt kentältä maalille mv:n ulosajon jälkeen. Avauksen mv on ollut myös "täysiverinen" kenttäpelaaja eli Harri Nyyssönen (varsinaiset mv:t loukkantuneina).

Ja vähän toisinpäinkin. KuPSissa maalivahteja on useinkin pelannut kentällä avauksessa ihan vaan sen takia, että ovat olleet hyviä myös kentällä:
- Thure Leskinen useita pelejä (teki maalejakin)
- Pertti Hänninen useita pelejä (teki myös maaleja, ja kenttäpelaajana myös 1968 cupvoitossa)
- Risto Pyykkö avauksen pelaaja muutaman kerran
- Jyrki Rovio kerran (oliko Jykke hyvyyttään kentällä voi olla kyseenalaista)
- Pekka Hieta on tullut Kopareissa pelatessaan ainakin kerran vaihdosta kentäpelaajaksi.

The Real Wolf

#51
Lainaus käyttäjältä: Möpsi - 11.02.2007 klo 13:13:06


Ja vähän toisinpäinkin. KuPSissa maalivahteja on useinkin pelannut kentällä ...

- Muistan myös ainakin Harri Hollin (Ilves) ja Olli Huttusen (Haka) pelanneen pääsarjassa kenttäpelaajana.

Holli muuten Kuopiossa Ilveksen vihreässä vieraspaidassa KuPSia vastaan. Oka Tampereella Ilvestä vastaan. Nokkelat Haka-huoltajat järjestivät Okalle oikein oman numeronsa pelipaidan: Numeron 17 tai jotain valkoisesta Haka-paidasta teipattiin valkoisella teipillä se seiska piiloon. :ylos:

Bristol Rovers

Jagielka muutamaan otteeseen.

Farooqplvi

Lainaus käyttäjältä: Mogitus - 19.09.2006 klo 22:23:58
Valencian ja Interin välisessä UEFA Cup ottelun toisessa osaottelussa Mestallalla kaudella 01/02, Francesco Farinos joutui Interin maalille Toldon nähtyä punaista 88. minuutilla. Itse en ottelua nähnyt, mutta kuullut olen espanjalaisen tehneen useitakin torjuntoja mm. selvitessään 4 minuutin lisäajasta Valencian yrittäessä tasoittaa peliä. Inter lopulta voitti 0-1 ja meni jatkoon yhteismaalein 1-2.

Ja vielä edellistä seuraa vastaan sen kotikentällä, aika hyvin Farinokselta  :keskari: :tuoppi:

Möpsi

1960 tuli Suomessa sääntöihin vaihtomahdollisuus, ja ko. vuonna vain maalivahdin sai loukkaantumistapauksessa vaihtaa, 1961 kuka vaan, 1962 maalivahdin lisäksi toisenkin ja 1968 kaksi vaihtoa ilman "loukkaantumisvelvoitetta". Jotenkin noin, en löydä nyt tarkkaa faktaa. 3 vaihtoa 90-luvulla.

En ole syvällisemmin eli siis en ollenkaan selvittänyt, mutta jonkun kerran ennen kautta 1960 Suomessakin mv:n tilalle on varmaan täytynyt mennä kenttäpelaaja.

idän_ihme

Kollerhan taidettiin jopa valita kierroksen parhaaksi maalivahdiksi sillä kertaa kun maaliin joutui. Hänhän ilmeisestipelasi junnuna enemmänkin maalissa ja vaihtoi pelipaikkaansa kärjeksi vasta melko myöhään.

Näistä päinvastaisista tilanteista tuli mieleen joku ruotsin liigan matsi joka urheilukanavallakin näytettiin. Tappiolla oleva joukkue laittoi viimeiselle minuutille varamaalivahdin targetiksi kärkeen. Voittikin pari pääpalloa, mutta maalia ei ihan saanut tehtyä...

ahmed!

janne hyökyvaara oli ihan loistava joskus aikoinaan hakassa 90-luvulla, miehellä kun tuota vartta on n. 170cm  :D

Tozsér

Pistä, Benitez, Crouchy maaliin José Manuel "TOP3-Pepe" Reina Páezin tilalle, mjaaaathaaah!?!!11oneOK?!!!

GreenEyez

Tämäkin on topicin otsikkoon nähden käänteinen, mutta mm. Atletico Madridin ja Deportivo La Corunan ent. maalivahti Jose Molina teki maajoukkuedebyyttinsä vasempana laitalinkkinä Norjaa vastaan 1996.