FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.03.2026 klo 06:11:20 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1] 2 3
 
Kirjoittaja Aihe: Real Madrid - Campeón de la liga dos mil y siete  (Luettu 3907 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Alfredo

Poissa Poissa


: 17.06.2007 klo 23:56:56

Tuon toisen otsikon vopite sitten muuttaa vaikka David Beckhamille omistetuksi englantilaisen jalkapallon ystävien oman erinomaisuutensa pönkittämiseksi ja muisteluiksi, kun miehen ura nyt huipulla sitten päättyi kuitenkin mestaruuteen.

Pointtini on siis, että pelasi siellä valkoisissa muitakin ja Tuomas Virkkusen kantaan pitää yhtyä, eli joukkueen ylivoimaisesti paras pelaaja tässä viime kausien aikana on ollut Iker Casillas, jota itse pidän samalla viivalla Buffonin kanssa.  Buffon toki voitti maailmanmestaruuden lähes yksin Fabio Cannavaron kera viime vuonna.  Mutta Ikerman on niin monet kerrat pitänyt joukkuetta pystyssä ja on madridismon yksi ilmentymiä yhdessä Raúlin, Gutin, ja muiden omien kasvattien kanssa, joita ykkösmiehistössä on, sanokaa mitä sanotte, mutta yksi feeliksen tuojia tuolla Bernabeúlla on nimenomaan nuo oman kylän pojat.  Omistan Ikermanille tämän mestaruuden! 

Toki v. Nistelrooyn maaleja ei pidä unohtaa.  Ja vuosi sitten jampan osto tuntui kummalliselta, mutta heikko MM-turnaus, riidat söör Alexin ja v. Bastenin  kanssa olivat heikentäneet kenties miehen sädekehää.  31-vuotias hyökkääjä ei ole mikään nuori varsa  8) enää.  Varsinkin, kun haaveiltiin Kakásta ja saatiin hummanihei, niin skeptisyyttä oli ilmassa.  Niinpä vain Rutgerus Johannes Martinus teki ne tärkeät maalit ja voitti Pichichi-tittelin.

Toivottavasti tätä ei nyt laiteta lukkoon, mutta katsoisin tuon toisen edustavan ihan muuta kuin Real Madridia, varsinkin kun se on tunnetun Raúl-vihaajan aloittama.     
« Viimeksi muokattu: 18.06.2007 klo 00:05:48 kirjoittanut Alfredo »
Setämies

Poissa Poissa


Vastaus #1 : 18.06.2007 klo 00:01:36

Kunnon Realin miehen pitäis kuitenkin rakastaa kaikkia ja jokainen syvällä sisimmässään tietää kuin tärkeää Beksun nosto takaisin joukkueeseen mestaruuden kannalta oli. Loistava tason nosto muutenki koko joukkueelta suhkot katastrofaalisen alkukauden jälkeen.

Onnea kuitenki kaikille tasapuolisesti  Ylos
Alfredo

Poissa Poissa


Vastaus #2 : 18.06.2007 klo 00:02:46

Toki arvostan Beckhamia pelaajana ja oli todella tärkeä lenkki kevätkaudella.  Juhanan kommentteja Fantsun panoksesta, odotellessa  Tuoppi 8) Tuoppi
Louhikkokoskettaja
Vastaus #3 : 18.06.2007 klo 00:02:57

Taidanpa tosiaan mieluummin onnitella Real Madridia tässä topikissa Tuoppi
Enpä olisi koskaan uskonut, että Capellon joukkue saattaisi pelata tuollaista peliä ja voittaa vielä mestaruuden 8) Tuoppi
Lunael

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu


Vastaus #4 : 18.06.2007 klo 00:06:39

Kyllähän sitä onnitella pitää. Real kokosi itsensä kovaan rynnistykseen heikon alkukauden jälkeen. Toivottavasti se alkukausi ei kuitenkaan unohdu mestaruudesta huolimatta.

Toivottavasti Realin johdolla nähdään myös Mestarien Liigassa vahvemmin pelaava espanjalaisedustus.

Tuoppi
marstravolta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid


Vastaus #5 : 18.06.2007 klo 00:14:07

Real Madridin pelaajat, nuo hienot miehet. Useimmille heistä varaukseton  Tuoppi
Alfredo

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 18.06.2007 klo 00:15:27

Nyt joukkue lähti Bernabeulta kohti Cibelesiä

http://wwitv.com/portal.htm?http://wwitv.com/television/index.html?http://wwitv.com/television/191.htm

ja cnn+  Tuoppi
« Viimeksi muokattu: 18.06.2007 klo 00:16:44 kirjoittanut Alfredo »
Alfredo

Poissa Poissa


Vastaus #7 : 18.06.2007 klo 00:38:29

Marcan toimittaja oli jo ehtinyt Cibelesille ja madridistat olivat suut sangen messingillä. 

"Hemos sufrido toda la temporada, pero merece la pena"
"Eto'o cabrón, saludale al campeón"
"Madrid, lo mejor. Porque ha perdido el Barca"

 8)
« Viimeksi muokattu: 18.06.2007 klo 00:41:08 kirjoittanut Alfredo »
Kapteeni Koukku

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 18.06.2007 klo 00:58:10

Onnea nyt sitten  Tuoppi
S.K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #9 : 18.06.2007 klo 01:37:30

Real Madridin pelaajat, nuo hienot miehet. Useimmille heistä varaukseton  Tuoppi
Kuulemma myös erittäin kovia miehiä panemaan. Onnittelut!
Sports Academy tyhjeni puolilleen 3-1 maalin jälkeen.  8) Ylos
Knapp

Poissa Poissa


Vastaus #10 : 18.06.2007 klo 02:19:50

Onnitteluja Madridiin ja etenkin Ikermanille, milloinkohan miehen todellinen arvo tullaan huomaamaan. Ajoittaista epävarmuutta keskityksissä ja muutamia helppoja maaleja viimeisten kausien aikana, mutta vastaavasti enemmän huippupelastuksia kuin kellään muulla veskalla. Nopeimmat refleksit Barthezin jälkeen.
Phizza

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Paul Scholes


Vastaus #11 : 18.06.2007 klo 07:10:25

Onnittelut Real Madridille ja heidän kannattajilleen mestaruuden johdosta. Oli mukavaa, että mestari jälleen vaihtui Espanjassakin. Itse olin mestaruustaistossa ehdottomasti Madridin puolella, mutta täytyy kyllä sanoa, että näkemieni tv-pelien perusteella minusta Barca pelasi parempaa futista. Jotenkin jäi sellainen fiilis, että Real pelasi parasta futistaan, kun taas Barcalla olisi ollut vielä paljon parannettavaa. Mutta ei siinä mitään, Real voitti ansaitusti (ainahan liigamestaruus on ansaittu) liigan, ja tulipahan ainakin jännittävä loppu.

Erityisesti mieltäni lämmittää se, että voittajissa pelasivat Becks, Ruud ja Raul. Kaikkia heitä kolmea on täällä paljon haukuttu, jopa Madridin omien kannattajien toimesta, mutta niin vain he, varsinkin kaksi ensiksi mainittua, olivat suuressa roolissa mestaruuden kääntyessä Madridille. Becksin tapaus on käsitelty niin moneen kertaan, ettei enää viitsi. Ja eilenhän Reyes tuli hänen tilalleen ratkaisemaan pelin.

Ja täytyy myös sanoa, että Iker Casillas ansaitsi tämän mestaruuden enemmän kuin kukaan muu. Hän esittää huipputorjuntoja pelistä toiseen, ja pitää joukkuetta pystyssä, vaikka puolustus usein vuotaakin kuin seula. Fantastinen maalivahti, hieno ihminen jne.

Mitä tulee hollantilaiseen, niin muistan kuinka Juhana laittoi viime kesänä linkin johonkin Marcan kyselyyn, jossa muistaakseni 80 prosenttia ihmisistä eivät kelpuuttaneet Ruudia Madridiin. Nyt olisi mukava kysyä, kenelle kelpasi Ruudin paukuttamat 33 maalia, joista 25 tuli liigassa (liigan maalipörssin voitto), ja varsinkin reilun viikon takainen loppuhetkien tasoitus Zaragozaa vastaan?


Onnittelut Tuoppi
« Viimeksi muokattu: 18.06.2007 klo 07:12:54 kirjoittanut Phizza »
abu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #12 : 18.06.2007 klo 07:28:01

Laitoin jo toiseen topiciin mut laitetaan tännekki.
Onnea! Ylos Tuoppi

Jouduin tuulettamaan realin voittoa eilen vaikka en mikään fanaattinen real fani olekkaan :)
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #13 : 18.06.2007 klo 10:44:28

Laitoin jo toiseen topiciin mut laitetaan tännekki.
Onnea! Ylos Tuoppi

Jouduin tuulettamaan realin voittoa eilen vaikka en mikään fanaattinen real fani olekkaan :)

Samat.
Alfredo

Poissa Poissa


Vastaus #14 : 18.06.2007 klo 10:49:29

Kyllähän tuo oli maaginen ilta eilen.  Täpötäysi Bernabeu ja valkoiset soturit menivät vaikeuksien kautta voittoon.  Mainittakoon vielä, että eilen joukkueen heikoin lenkki teki sitten sen ratkaisumaalin + JA Reyes, jonka ei edes pitänyt alun perin pelata Madridissa, teki kaksi.

Uskomatonta.  Voittoa on muuten juhlittu koko Espanjassa, eikä Cibelesin kaulaan ripustettu Madrid-escudolla koristeltu Espanjan lippu ollut mitään turhaa silmänlumetta, vaan symbolinen merkki Españan voitosta.  España 1 - Catalunya 0.   Tuoppi
Lazy Town

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FCK


Vastaus #15 : 18.06.2007 klo 11:18:13

Vaikka voittoa on juhlittukin koko Espanjassa niin Suomessa ei juurikaan. Madridin mestaruus oli Hesarin urheilun viimeisellä sivulla siinä taulukoiden vieressä. Tekstikanavilta tuli vain Ángel Cabreran US Open-voittoa. :D

Itse olisin toivonut voittoa Sevillalle. Kävi heille vähän Real Sociedadit kun jäivät loppumetreillä Realin voittamiksi. Hyvä kausi silti Ylos
OGS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MUFC, KTP


Vastaus #16 : 18.06.2007 klo 11:45:03

Aika kohtalokkaaksi lopulta saattoi koitua Barcan kannalta tuo tuomarin virhe jättää ajamatta Reyes kentältä. Ei tainnut kantti kestää näyttää punaista.

Oli miten oli, onnea Madridiin! Vaikka vähän hampaita kiristellen tuon joutuu sanomaankin, onhan Real Madrid ollut jo kauan inhokkilistan kärjessä. Vaan eihän sitä voinut olla vähän symppaamatta kun näki Ikerin kyynelissä johtomaalin jälkeen. Hieno mies, hieno maalivahti.  Ylos Becksin ja Ruudinkin juhlia olisi voinut katsoa pidempään.

Voin vain kuvitella Los Blancos-fanien fiiliksiä eilisen pelin lopputuoksinnassa ja päätösvihellyksen kuulemisen jälkeen. Helvetistä taivaaseen jne.  Ylos

Onnea!
Alexio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid ja HUUHKAJAT


Vastaus #17 : 18.06.2007 klo 11:57:58

Fiilis vähän jo laskenut, mutta silti ripustin nyt vihdoin Ruud van Goalin julisteen seinälleni, ja heitin Raulin paidan riippumaan katonrajasta. Blancos pelasi uskomattoman kauden, ja huomaa kuinka Real on voittajajoukkue. Vaikka kuinka ollaan ahdingossa, löytyy ratkaisija, joka lopulta kääntää pelin Realille. Oikeastaan viimeiset pelit tuntuivat olevan pelaajille väen vänkää vääntämistä, eikä peli-iloa olisi niin kauheasti ollut, mutta se toimi! Nyt kaikilla riittää iloa. Naureskelin vähän tota "Daddy" paitaa, jotka oli Becksin mukuloilla päällä.

Real Madrido, yá cámpioné, síempre cámpioné!

Kauden alussa usko oli koetuksella, kun Don Fabio palkattiin luotsiksi. Hankintoihin olin jo silloin tyytyväinen, mutta Emersonin ja Cannavaron sopeutuminen oli kysymysmerkki, ja kestihän se sopeutuminen aikansa. Emersonilta ailahteleva kausi, mutta loppukausi pelasti miehen. Itse myisin Italiaan, mutta täytyy Brassia kiittää silti sydämellä, että jaksoi (ei aina jaksanut) pelata valkoisissa! Cannavaronkin peli meni uomilleen kauden loppupuolella, ja pelasikin kuin se entinen maestro. Cassanosta ei voi sanoa mitään. Kaveri ei näyttänyt muuta kuin oman typeryytensä, ja lähettäisin maitojunalla Italiaan. En edes jaksa kiittää Cassanoa mistään. Diarra oli hyvä hankinta, jonka puolella olin. Malilaisen peli oli kumminkin välillä niin nappulaliiga meininkiä, että olin puolessa välissä kautta laskemassa kaverin flopiksi. Loppukaudella alkoi syötötkin mennä omille. Ja Ruud. Mitäs hänestä? Fantastico! Kaveri on maestro parhaimmillaan! Upea hankinta. Kaveri ansaitsee mestaruuden.

Diós lie nuestrá con.

Kauden europelit oli pettymys, mutta voisin sanoa, että tämä mestaruus ei olisi onnistunut, jos olisimme olleet monessa kilpailussa mukana pitkälle. Joukkueen puhti olisi loppunut. ManU hiipui liigassa, ja muissakin kilpailuissa, ollessaan kaikissa mukana pitkään. Mestarien liiga tippuminen Bayernille oli kirpaiseva, mutta nyt se ei tee enää yhtään pahaa. Copa del Reystä ei voi edes sanoa mitään, niin aikaisin tiputtiin siitä. Jo puolessa välissä kautta saatiin keskittyä pelkästään liigan hoitamiseen kotiin, ja se tehtiin. Los Blancos onnistui siinä, mitä sen oli tehtävä. Pelaajat ei hylännyt faneja, vaikka fanit hylkäsivät välillä pelaajat. Joukkue taisteli loppuun asti, ja puristi tärkeät voitot. Don Fabion taktiikat ihmetytti välillä monia Madridistoja, mutta nyt niitä ei muistella pahalla mielellä, nyt ei katsota Italialaista huonolla silmällä, hän teki mitä hän tuli tekemään, hän toi mestaruuden takaisin kotiin!

Blancos dar felicidadés é fortúné!

Tulevaisuudelta odotan Capellon jatkoa, Cannavaron pysymistä ja Kakán tuloa. Viimeisin vaikuttaa lähes mahdottomalta, mutta kaksi ensimmäistä olisi mahdollista. Capello hoiti hommansa kumminkin, ja ansaitsee uuden tilaisuuden. Mestarijoukkuetta ei kannattaisi kauheasti lähteä muuttelemaan, mutta mitä nyt Real Madridia ja sen ostotaktiikkaa tiedän, niin ainakin pari pelaajaa on luvassa. Cassanoa ja Emersonia pidän lähtijöinä, ensimmäisen lähtöä toivon, jälkimmäinen voisi jäädäkkin, jos parantaisi peliesityksiä, mitä brassi teki kauden lopussa. Cassano, Emerson kaksikosta olisin valmis luopumaan Kakán takia. Nuo kaksi ja sellaiset 30m kylkiäisiksi, niin hyvin menisi. Ruudilta nähdään vielä yksi kausi Realissa. Hyökkääjä ostoja ei minun mielestä kannattaisi tehdä, koska joukkueen hyökkääjistössä olisi ensikaudella Robinho, Soldado, Nistelrooy, Raul ja Higuain. Kyllä tuollainen viisikko kelpaisi. Joukkue varmasti rakentuu samoista pelaajista kuin tälläkin kaudella.
temetainio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #18 : 18.06.2007 klo 12:31:03

Mitä Real tekee Kakalla, onhan teillä Guti.  :o
Alexio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid ja HUUHKAJAT


Vastaus #19 : 18.06.2007 klo 12:48:43

Mitä Real tekee Kakalla, onhan teillä Guti.  :o
Guti ehkä lähtee, ja Guti on ailahteleva. Pelipäällä tasavertainan Kakan kanssa, mutta näitä pelipäiviä tulee harmillisen vähän. Guti myös filmaa välillä kohtuuttoman paljon, ja mies alkaa olla vanha.
Alfredo

Poissa Poissa


Vastaus #20 : 18.06.2007 klo 12:52:07

Vaikka voittoa on juhlittukin koko Espanjassa niin Suomessa ei juurikaan. Madridin mestaruus oli Hesarin urheilun viimeisellä sivulla siinä taulukoiden vieressä. Tekstikanavilta tuli vain Ángel Cabreran US Open-voittoa. :D

Itse olisin toivonut voittoa Sevillalle. Kävi heille vähän Real Sociedadit kun jäivät loppumetreillä Realin voittamiksi. Hyvä kausi silti Ylos

Toi ei varsinaisesti jaksa yllättää tai edes mitenkään vituttaa täällä jääkendon ja valioliigan luvatussa maassa.  HS:n taso on niin moneen kertaan nähty, että jo tuo kahden palstan "uutinen" oli jollain lailla eteenpäinmenoa.  Eihän kys. lehti edes kunnolla raportoi meklarienkaan liigaa.  Lähinnä kertoo toimittajien "tasosta" täällä Suomessa ja jalkapallon arvostuksesta.  Vaikka kyseessä on globaali urheilulaji, silti HS:n ja muun valtamedian mukaan sitä pelataan ainoastaan Englannissa ja aina MM-kisoissa Englannin huono menestys tulee yllätyksenä YLEn janareille ja HS:n "urheilutoimittajille".    
Juhana

Poissa Poissa


Vastaus #21 : 18.06.2007 klo 13:38:02

Juhana

Poissa Poissa


Vastaus #22 : 18.06.2007 klo 13:40:52

Marcan etusivulla paljon videoita juhlinnasta  Ylos
Juhana

Poissa Poissa


Vastaus #23 : 18.06.2007 klo 14:09:44

No voi helvetti, mun Eto'o topikkikin on poistettu  :keskari: :D :keskari: Jollekin moderaattorille otti ilmeisesti liian koville.
hombre

Poissa Poissa


Vastaus #24 : 18.06.2007 klo 14:30:28

Jokaiselle madridistalle futisforumilla, Suomessa, Espanjassa, Madridissa - maailmassa... Santiago Bernabeulla, Cibelesilllä - tasapuolisesti  Ylos ja Onneksi olkoon.

 
Sivuja: [1] 2 3
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa