Tommy Blue
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, HJK, Atlético de Madrid
|
 |
Vastaus #225 : 21.10.2007 klo 11:41:09 |
|
Tänä iltana pääsee Atleti sitten vauhtiin, vastaan asettuu tasapisteissä majaileva Zaragoza. Viime vuonna molemmat kohtaamiset liigassa päättyivät Zaragozan 1-0 voittoon. Pitää toivoa ettei Javier ja Pedro onnistu estämään ottelun näkymistä UK:n ruudulla tänä iltana.
Atletilta puuttuvat loukkaantuneina Reyes, Seitaridis, Motta ja Mista. Lisäksi maalintekovoimaan saattaa vaikuttaa Maxin, El Kunin ja Forlanin raskaat reissut Etelä-Amerikan MM-karsintoihin. Paluun kokoonpanoon tekevät Juan Valera ja maalivahti Leo Franco.
Aguirre, en total, convocó a 18 jugadores: los porteros Leo Franco y Abbiati; los defensas Perea, Valera, Pablo, Ze Castro, Eller, Antonio López y Pernía; los centrocampistas Maxi Rodríguez, Luis García, Raúl García, Jurado, Maniche, Cléber Santana y Simao; y los delanteros Forlán y 'Kun' Agüero.
|
|
|
|
atleti
Poissa
|
 |
Vastaus #226 : 21.10.2007 klo 12:35:38 |
|
Toivotaan että UK pääsee näyttämään tämän loistavan ottelun illalla, vielä ei ole ainakaan varmistunut että Atleticon ja Zaragozan kohtaaminen tulis töllöstä.
Jep oikeen pakin paikka näyttäis olevan pienoinen ongelma ,vaikka Valera on pitkän loukkaantumisen jälkeen palannut joukueeseen. Aquirre näyttäis laittavan oikeelle Perean, joka on myös juuri parantunut loukkaantumisten jälkeen. Toisena topparina Pablon vieressä taitaa aloittaa Ze Castro. Keskikentän laidoilla aloittanee parivaljakko Maxi ja L. Garcia, muuten taidetaan mennä totutulla kokoonpanolla.
Mielenkiintoista illan ottelussa on myös nähdä kuinka ex-Atleticot Gabi ja Luccin onnistuvat vanhaa joukkuettaan vastaan.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.10.2007 klo 12:38:02 kirjoittanut atleti »
|
|
|
|
|
|
atleti
Poissa
|
 |
Vastaus #228 : 28.10.2007 klo 14:06:12 |
|
Viikolla tuli sitten väänettyä 3-3 tasuri Lokomotivia vastaan uefan lohkovaiheen ekas ottelussa. Aguero teki kaksi ja varsinkin ensimmäinen maali oli komeaa katseltavaa. Myös Forlan onnistui maalinteossa. Kärkipari on kyllä aikamoisessa iskussa, joten eiköhän "kunin" ja Forlanin johdolla kaadu tänään myös Levante. Seitaridis on edelleen loukkaantuneena ja Pernia pelikiellossa, joten Perea siirtyy oikeelle ja A. Lopez ottaa vasemman pakin paikan. Pablon vierellä siis aloittaa joko Ze Castro tai Eller. Toivottavasti Ze Castro :  Muuten mennäänkin tutulla kokoonpanolla. Keskikentän laidoilla siis Maxi ja Luis Garcia, keskustassa tuttu pari Maniche ja Raul Garcia ja kärkiparin jokainen voikin jo itse päätellä  edit: niin ja Leo tottakai maalin suulla
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.10.2007 klo 14:07:18 kirjoittanut atleti »
|
|
|
|
|
Rene Higuita
Poissa
|
 |
Vastaus #229 : 30.10.2007 klo 00:48:42 |
|
Vähälle peliajalle jäänyt Mista on laitettu siirtolistalle ja siirtynee todennäköisesti pois Atleticosta talven siirtoikkunan aikana. Real Murcia on huhujen mukaan vahva ehdokas mahdolliseksi uudeksi seuraksi.
|
|
|
|
atleti
Poissa
|
 |
Vastaus #230 : 31.10.2007 klo 22:09:01 |
|
Pablo on loukkaantuneena joten illan tärkeä ottelu Sevillaa vastaan jää väliin, toppareina aloittaa Ze Castro ja Eller, Perea jatkaa edelleen Seitaridiksen paikalla.
Tohon Mistan tilanteeseen... tällä hetkellä miehelle ei terveenäkään ole luvassa huippuvireisen kärkikaksikon takaa juurikaan peliaikaa, joten on ymmärrettävää että miestä kaupataa muualle. Mutta jos jumpikumpi Aguero tai Forlan loukkaantuu, niin kuka tilalle??? Ajatteleeko Aquirre että korvaajat tulee lähinnä parivaljakosta Luis Garcia ja Maxi.
|
|
|
|
Dopeman
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK ja Huuhkajat
|
 |
Vastaus #231 : 01.11.2007 klo 10:27:32 |
|
4 - 3 voitto 
|
|
|
|
atleti
Poissa
|
 |
Vastaus #232 : 01.11.2007 klo 16:57:51 |
|
4 - 3 voitto   Nyt on alkanu myös tulee voittoja ns. kovista joukkueistakin, Zaragoza ja Sevilla
|
|
|
|
atleti
Poissa
|
 |
Vastaus #233 : 11.11.2007 klo 23:54:35 |
|
Huonot otteet saivat jatkoa, viime viikolla siis takkiin Villarealilta ja tänään nihkee peli Almeriaa vastaan. Onneks katoin tuloksen etukäteen ettei tarvinnu tuskastella kattomalla tota jälkilähetystä.  Maaottelu tauko tulee joukkueen kannalta oikein hyvään saumaan, jos oltais taas sen jälkeen kunnon iskussa.
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #234 : 13.11.2007 klo 23:09:18 |
|
Jotkut lehdet kirjoittelevat jo huhuja, joissa Mourinhoa ollaan kovasti viemässä Atleticoon. Ei alkukauden otteet loistavia ole olleet, muttei mielestäni joukkueella ole mitään syytä edes harkita valmentajanvaihdosta tällä hetkellä. Mitäs mieltä olette, onko huhuilla minkäänmoista totuusperää?
EDIT. No, joukkue hävisi Villarrealille ja pelasi tasan Almeriaa vastaan, kuitenkin sijoitus liigassa 6.
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.11.2007 klo 23:11:53 kirjoittanut Herstein »
|
|
|
|
|
atleti
Poissa
|
 |
Vastaus #235 : 14.11.2007 klo 23:59:10 |
|
Jotkut lehdet kirjoittelevat jo huhuja, joissa Mourinhoa ollaan kovasti viemässä Atleticoon. Ei alkukauden otteet loistavia ole olleet, muttei mielestäni joukkueella ole mitään syytä edes harkita valmentajanvaihdosta tällä hetkellä. Mitäs mieltä olette, onko huhuilla minkäänmoista totuusperää?
Lähde  Toivottavasti ei oo totta, mielestäni Aquirrella on vahva luottamus seurajohdolta sekä ennenkaikkea pelaajilta.
|
|
|
|
olimpico
Poissa
|
 |
Vastaus #236 : 15.11.2007 klo 14:15:53 |
|
Lähde  Toivottavasti ei oo totta, mielestäni Aquirrella on vahva luottamus seurajohdolta sekä ennenkaikkea pelaajilta. Varmasti totta. Mutta en silti voisi sanoa ei kiitos Mourinholle. Mourinhon kanssa voitaisiin viimein jopa taistella siitä mestaruudesta eikä näistä 5-10 sijoista...
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #237 : 15.11.2007 klo 15:11:09 |
|
Lähde  Toivottavasti ei oo totta, mielestäni Aquirrella on vahva luottamus seurajohdolta sekä ennenkaikkea pelaajilta. Atletico Madrid kiinnostunut Mourinhosta 13.11.2007, 19:20 Espanjan liigassa kuudentena majailevan Atletico Madridin puheenjohtaja Enrique Cerezo paljasti madridilaisseuran olevan kiinnostunut portugalilaisvalmentaja Jose Mourinhon pestaamisesta. Tällä hetkellä Atleticoa luotsaa Javier Aguirre, mutta huhujen mukaan seuran johtoporras ei ole tyytyväinen joukkueen nykyiseen tilanteeseen. – Jose Mourinho on hieno valmentaja, ja Atletico on kiinnostunut hienoista valmentajista, Cerezo sanoi A Bola –lehden mukaan. http://www.urheiluviikko.net/?p=11583Itselläni vahva usko siihen, että Mourinho olisi oikea mies viemään Atleticon seuraavalle tasolle. Tosin Aguirre on tehnyt hienoa työtä, ja täksi kaudeksi rinkiä vahvistettiin niin paljon, että olisi erittäin epäreilua irtisanoa valmentaja tässä vaiheessa kautta.
|
|
|
|
SirLoser
Poissa
Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat
|
 |
Vastaus #238 : 15.11.2007 klo 23:18:44 |
|
Peli Almeriaa vastaan nyt urheilukanavalla. Viimeksi kun Atleticoa telkkarissa näin taisi olla Atleticon murskatappio- toivottavasti nyt menee paremmin.
2. tai 3. uusinta?  Tervetuloa foorumille! 
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #239 : 15.11.2007 klo 23:38:02 |
|
Tosin Aguirre on tehnyt hienoa työtä, ja täksi kaudeksi rinkiä vahvistettiin niin paljon, että olisi erittäin epäreilua irtisanoa valmentaja tässä vaiheessa kautta.
Osasunassa teki kyllä hyvää työtä. Atleticossa mies ei ole saanut mitään mainittavaa aikaiseksi 1½ vuoden valmennuspestinsä aikana. Viime kaudella peli oli materiaaliin nähden kovin aneemista. Tällä kaudella ei ole paljon kummoisemmin mennyt. Maaleja on tullut jonkun verran enemmän mutta toisaalta omissakin on soinut useammpin. Parantunut hyökkäyspeli johtuu enemmänkin siitä, että hyökkäyspää on nyt yksilötasolla lähes kauttaaltaan laadukkaampi kuin viime kaudella. Joukkueen yhteispeli ei juuri ole parantunut. Mourinho kylläkin taitaa kytätä managerin paikkaa jostakin aivan ökyseurasta eikä siinä kintaalla oleva Atletico välttämättä kiinnosta.
|
|
|
|
läski libero
Poissa
|
 |
Vastaus #240 : 16.11.2007 klo 05:22:35 |
|
en todellakaan haluaisi nähdä Atleticon pelaavan sellaista junnaavaa peliä mitä Mourinho laittoi Chelsean pelaamaan. mene Italiaan muri äläkä tule pilaamaan Atleticoa, sovit paremmin oliiviöljynaamojen luokse hiomaan vastahyökkäystaktiikkaasi kuin Espanjaan tappamaan yllätyksellisyyden pelistä.
|
|
|
|
El Conejo
Poissa
|
 |
Vastaus #241 : 16.11.2007 klo 09:24:18 |
|
Osasunassa teki kyllä hyvää työtä. Atleticossa mies ei ole saanut mitään mainittavaa aikaiseksi 1½ vuoden valmennuspestinsä aikana. Viime kaudella peli oli materiaaliin nähden kovin aneemista. Tällä kaudella ei ole paljon kummoisemmin mennyt. Maaleja on tullut jonkun verran enemmän mutta toisaalta omissakin on soinut useammpin. Parantunut hyökkäyspeli johtuu enemmänkin siitä, että hyökkäyspää on nyt yksilötasolla lähes kauttaaltaan laadukkaampi kuin viime kaudella. Joukkueen yhteispeli ei juuri ole parantunut. Aika tylyä tekstiä, joskin melko realistinen kuvaus asioiden tolasta. Tuo lihavoitu kohta sai kyllä hörähtelemään... Hieno ja oikea näkemys, ehdottomasti! Jostain tuli mieleen katsoa, miten Torres on siellä Valioliigassa pärjännyt... 5 maalia näkyy olevan saldo, eli jaettu seitsemäs sija maalipörssissä. Valioliigan maalipörssiä muuten johtaa 8 maalilla Benjani Mwaruwari...
|
|
|
|
tiipe
Poissa
|
 |
Vastaus #242 : 16.11.2007 klo 09:37:35 |
|
Aika tylyä tekstiä, joskin melko realistinen kuvaus asioiden tolasta. Tuo lihavoitu kohta sai kyllä hörähtelemään... Hieno ja oikea näkemys, ehdottomasti!
Jostain tuli mieleen katsoa, miten Torres on siellä Valioliigassa pärjännyt... 5 maalia näkyy olevan saldo, eli jaettu seitsemäs sija maalipörssissä. Valioliigan maalipörssiä muuten johtaa 8 maalilla Benjani Mwaruwari...
5 maalia 10 (7 avauksessa ja 3 penkiltä) ei kuitenkaan ole ensimmäisen kauden alun saldoksi mikään huono. Kaikissa peleissä on kasassa 8 maalia (13 peliä). Kyllähän Torres on ehdottomasti laadukkuutensa todistanut, eli mistään flopista ei missään nimessä ole kysymys.
|
|
|
|
El Conejo
Poissa
|
 |
Vastaus #243 : 16.11.2007 klo 09:44:52 |
|
Ei tietenkään ole huono saldo, mistä kertoo jo se, että koko sarjassa on vain 6 pelaajaa, jotka ovat tähän mennessä tehneet enemmän maaleja. Tosin jostain aikaisemmasta keskustelusta muistan lukeneeni, ettei noita maaleja oikein voi laskea, kun niitä on tehty vain heikompia joukkueita vastaan. Tuollaiset kommentit jätän kuitenkin omaan arvoonsa...
Ja jos se, että kerroin, kuka johtaa Valioliigan maalipörssiä sai sinut kuvittelemaan, että yritän sillä osoittaa, ettei Torres ole mistään kotoisin, niin päättelit väärin. Laiton sen näkyviin ensisijaisesti siksi, että maalipörssiä johtaa kaveri, jonka nimi ei minusta kuulosta edes etäisesti tutulta, mutta myös siksi, että se asettaa Torresin maalimäärän oikeisiin mittasuhteisiin, tietysti tuon jaetun seitsemännen sijan lisäksi.
Mutta kaikesta huolimatta, Torres on mielestäni mainettaan heikompi maalintekijä. Hakeutuu hyvin paikkoihin, mutta viimeistely ei oikein tahdo luonnistua. Tällainen kuva minulle on muodostunut niistä peleistä, mitä minä olen kaverilta nähnyt. Mutta koska minulla on suuri sydän, toivon luonnollisesti myös Fernando-herralle kaikkea hyvää ja suuria onnistumisia jalkapallokentillä.
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #244 : 16.11.2007 klo 11:35:35 |
|
Ei tietenkään ole huono saldo, mistä kertoo jo se, että koko sarjassa on vain 6 pelaajaa, jotka ovat tähän mennessä tehneet enemmän maaleja. Tosin jostain aikaisemmasta keskustelusta muistan lukeneeni, ettei noita maaleja oikein voi laskea, kun niitä on tehty vain heikompia joukkueita vastaan. Tuollaiset kommentit jätän kuitenkin omaan arvoonsa...
Ja jos se, että kerroin, kuka johtaa Valioliigan maalipörssiä sai sinut kuvittelemaan, että yritän sillä osoittaa, ettei Torres ole mistään kotoisin, niin päättelit väärin. Laiton sen näkyviin ensisijaisesti siksi, että maalipörssiä johtaa kaveri, jonka nimi ei minusta kuulosta edes etäisesti tutulta, mutta myös siksi, että se asettaa Torresin maalimäärän oikeisiin mittasuhteisiin, tietysti tuon jaetun seitsemännen sijan lisäksi.
Mutta kaikesta huolimatta, Torres on mielestäni mainettaan heikompi maalintekijä. Hakeutuu hyvin paikkoihin, mutta viimeistely ei oikein tahdo luonnistua. Tällainen kuva minulle on muodostunut niistä peleistä, mitä minä olen kaverilta nähnyt. Mutta koska minulla on suuri sydän, toivon luonnollisesti myös Fernando-herralle kaikkea hyvää ja suuria onnistumisia jalkapallokentillä.
Hyvää tekstiä, mutta pitää olla välillä hieman eri mieltä  Mielestäni Torres on joissain piireissä jopa hieman aliarvostettu. Täytyy myöntää, että on tullut muutama Poolinkin peli nähtyä, ja Torres on ollut aika kliininen viimeistelijä. Viimeisimmässä Fulham pelissä tuli vaihdosta kentälle ja ratkaisi välittömästi ottelun komealla yksilösuorituksella. Lisäksi miehen pääpeli on kehittynyt, valitettavasti Liverpoolin pitkä päätyyn palloilu ei välttämättä sovi miehelle täysin, mutta hyvinhän mies on pelannut. Atleticon aikainen kliinisyyden puute on kyllä fakta, mutta Fernandon aikana Atleticon pelinrakennus ei aina ollut nykyistä luokkaa, joten mies joutui hakemaan palloja erittäin alhaalta. Itse pidän miestä maailman 10 parhaan kärjen joukossa, ja toivon tottakai onnistumisia Poolissa. Tai oikeastaan en, saisi flopata ja siirtyä takaisin Espanjaan : 
|
|
|
|
tiipe
Poissa
|
 |
Vastaus #245 : 16.11.2007 klo 16:24:12 |
|
Ei tietenkään ole huono saldo, mistä kertoo jo se, että koko sarjassa on vain 6 pelaajaa, jotka ovat tähän mennessä tehneet enemmän maaleja. Tosin jostain aikaisemmasta keskustelusta muistan lukeneeni, ettei noita maaleja oikein voi laskea, kun niitä on tehty vain heikompia joukkueita vastaan. Tuollaiset kommentit jätän kuitenkin omaan arvoonsa...
Ja jos se, että kerroin, kuka johtaa Valioliigan maalipörssiä sai sinut kuvittelemaan, että yritän sillä osoittaa, ettei Torres ole mistään kotoisin, niin päättelit väärin. Laiton sen näkyviin ensisijaisesti siksi, että maalipörssiä johtaa kaveri, jonka nimi ei minusta kuulosta edes etäisesti tutulta, mutta myös siksi, että se asettaa Torresin maalimäärän oikeisiin mittasuhteisiin, tietysti tuon jaetun seitsemännen sijan lisäksi.
Mutta kaikesta huolimatta, Torres on mielestäni mainettaan heikompi maalintekijä. Hakeutuu hyvin paikkoihin, mutta viimeistely ei oikein tahdo luonnistua. Tällainen kuva minulle on muodostunut niistä peleistä, mitä minä olen kaverilta nähnyt. Mutta koska minulla on suuri sydän, toivon luonnollisesti myös Fernando-herralle kaikkea hyvää ja suuria onnistumisia jalkapallokentillä.
Valitettava toisiasia kuitenkin on, että Fernando puutteineen on selvästi paras ja kliinisin viimeistelijä mitä Poolilla tällä hetkellä on. Ja silmiin on pistänyt edellisessäkin viestissä El Conejon mainitsema seikka, että Torres pystyy ratkomaan pelejä henkilökohtaisilla suorituksilla. Se on mielestäni yksi suuren pelaajan tunnusmerkeistä. Täytyy kuitenkin muistaa, että englanti eroaa pelillisesti huomattavasti Espanjasta, eli mielestäni siihen nähden (plus loukkaantuminen ja Rafan rotaatio  ) mies on onnistunut jopa erinomaisesti. PS. ihan samoja seuroja vastaan ne miehen maalit on tehty kun muidenkin siellä maalipörssissä olevien pelaajien.
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #246 : 20.11.2007 klo 16:20:09 |
|
IS Veikkaajan mukaan Heitinga olisi jo käytännössä Atleticon mies. Mitäs mieltä olette hankinnasta?
|
|
|
|
Dopeman
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK ja Huuhkajat
|
 |
Vastaus #247 : 20.11.2007 klo 21:02:03 |
|
Loistava hankinta olisi 
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #248 : 20.11.2007 klo 21:10:17 |
|
IS Veikkaajan mukaan Heitinga olisi jo käytännössä Atleticon mies. Mitäs mieltä olette hankinnasta?
Riippuu vähän siitä millaiseksi siirtokorvaus lopulta muodostuu. Jos sellaisella 5-8 miljoonalla ekulla irtoaa niin varmasti hyvä täydennys Atleticon puolustuspäähän. Oikea laita on ollut tällä kaudella aika epävarma. Ajax tosin ei taida olla kovin innokas mies päästämään nyt kun Stamkin lopetti.
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #249 : 20.11.2007 klo 23:50:41 |
|
Riippuu vähän siitä millaiseksi siirtokorvaus lopulta muodostuu. Jos sellaisella 5-8 miljoonalla ekulla irtoaa niin varmasti hyvä täydennys Atleticon puolustuspäähän. Oikea laita on ollut tällä kaudella aika epävarma. Ajax tosin ei taida olla kovin innokas mies päästämään nyt kun Stamkin lopetti.
Jep, jonkinmoisesta esisopimuksesta puhuttiin. Tiedä sitten, mitkä ovat Veikkaajan lähteet, tuskin ihan hatustakaan vedettyjä kyseiset huhut ovat. Heitingahan on hyvä pelaaja myös monipuolisuutensa takia, periaatteessa pystyy pelaamaan jokaista puolustuksen pelipaikkaa, ja hätävarana jopa puolustavana keskikenttänä. Nuorikin vielä, hyvä hankinta 
|
|
|
|
|
|