grandEL
Poissa
|
 |
Vastaus #50 : 22.07.2007 klo 15:29:28 |
|
Romalla on kyllä kilpailukykyinen joukkue joka todennäköisesti (jälleen kerran) jää taistelemaan sijoista 3-5 koska aivan kärkeen materiaali ei ikävä kyllä vielä riitä. Viime kaudella ei myöskään nähty sellaista venymistä tiukoissa paikoissa jolla niitä mestaruuksia voitetaan. Hyvänä päivänä voitetaan mikä joukkue tahansa mutta niitä huonoja päiviä tulee vieläkin aivan liikaa 
|
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #51 : 22.07.2007 klo 17:47:12 |
|
Laiturin tontille alkaa olla vaihtoehtoja Giulyn ja Espositon saapumisen myötä, mutta hyvin puolustavaa laituria ei Taddein lisäksi pelaajaringistä löydy. Siinä mielessä laitapelaaminen on edelleen hieman rajoittunutta, vaikka hyökkäyssuuntaan pitäisikin löytyä hieman tasokkaampaa arsenaalia kuin viime kaudella.
E: uskoisin, että Okakasta voi kehittyä kelvollinen hyökkääjä Italian pääsarjan alemman keskikastin joukkueisiin, mutta tuskin Okakasta tähtihyökkääjää koskaan saadaan. Okaka on nähdäkseni pärjännyt hyvin ikäluokassaan lähinnä ison kokonsa, voimansa ja pallon suojaamisensa ansiosta, mutta tekninen puoli ei ole läheskään yhtä vakuuttavaa, ellei sillä puolella ole luvassa jonkinmoista harppausta.
Näihin kahteen kohtaan sama. Olisikohan Spalletti vaihtamassa taktiikkaansa astetta hyökkäävämpään, vai onko Mancini oikeasti siirtymässä pois? Muutenhan nuo uudet laiturihankinnat kuullostavat aika oudoilta juuri yllämainittujen asioiden vuoksi. Okaka voi tulevaisuudessa olla ihan kelpo vaihtokärki, tuskin tulee koskaan murtautumaan vakituiseksi avauskokoonpanomieheksi, mutta periaatteessa kakkos/kolmos kärjen roolia voisi miehelle tulevaisuudessa kaavailla.
|
|
|
|
|
Pietro Coscelli
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma, Arsenal, Bayern München ja HJK
|
 |
Vastaus #52 : 22.07.2007 klo 17:51:57 |
|
Asiaa vielä Barussosta. Mitään en tiedä pelaajasta. Lisätietoa?
|
|
|
|
|
grandEL
Poissa
|
 |
Vastaus #53 : 31.07.2007 klo 13:55:30 |
|
A rising star midfielder known as Ciro to his friends, the 1984-born starlet is making an impact after helping Manfredonia win triple promotion from the amateur Leagues to Serie C1. The Ghanaian is a ball-winning defensive midfielder who comes equipped with a deadly shot from long distance. His powerful, physical and technical style of play has been compared to other Ghana-born players. In particular a more technical Desailly, a physical Muntari and a powerful Michael Essien.[3]. (wikipedia)
|
|
|
|
|
|
|
grandEL
Poissa
|
 |
Vastaus #55 : 04.08.2007 klo 12:03:43 |
|
Alku vaa kovaa nii Inter/(Milan) ei pääse heti karkuun niin kuin viime kaudella 
|
|
|
|
|
#10
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #56 : 04.08.2007 klo 17:40:31 |
|
West Hamia vastaan Giuly onnistuu maalinteossa.
|
|
|
|
|
Salvatore
Paikalla
|
 |
Vastaus #57 : 04.08.2007 klo 22:10:36 |
|
Kertokaas Forumin Romanistit miten saa parhaiten lippuja Roman kotiotteluihin..? Eli keitä vastaan stadion on siis loppuunmyyty ja ovelta ei myydä.. Olis tarkotus keväällä lähteä kattomaan Roomaan peliä ja mitä kautta olette saaneet lennot halvimmalla ja missä olette majoittuneet?
|
|
|
|
|
Il Divin Codino
Poissa
|
 |
Vastaus #58 : 04.08.2007 klo 23:18:51 |
|
Kertokaas Forumin Romanistit miten saa parhaiten lippuja Roman kotiotteluihin..? Eli keitä vastaan stadion on siis loppuunmyyty ja ovelta ei myydä.. Olis tarkotus keväällä lähteä kattomaan Roomaan peliä ja mitä kautta olette saaneet lennot halvimmalla ja missä olette majoittuneet?
Eipä siellä taida olla kuin nämä kaikkein suurimmat ottelut loppuunmyyty, jos nekään aina.. eli Lazio, Inter, Milan peleihin kannattaisi jotain eri kautta ehkä lippua hakea, mutta muuten lipun osto käy varmaan parhaiten paikan päällä pari päivää matsia ennen, esim. AS Roma -kauppoja on ympäri kaupunkia ja niistä saa lippuja. Hotelleista ja lennoista en paljoa viitti sanoa, kun oma matka ei ihan halvimmasta päästä ollut ja muut täällä varmaan osaa paremmin siinä avittaa..
|
|
|
|
|
Azzurri #5
Poissa
|
 |
Vastaus #59 : 05.08.2007 klo 12:12:21 |
|
Eipä siellä taida olla kuin nämä kaikkein suurimmat ottelut loppuunmyyty, jos nekään aina.. eli Lazio, Inter, Milan peleihin kannattaisi jotain eri kautta ehkä lippua hakea, mutta muuten lipun osto käy varmaan parhaiten paikan päällä pari päivää matsia ennen, esim. AS Roma -kauppoja on ympäri kaupunkia ja niistä saa lippuja.
Hotelleista ja lennoista en paljoa viitti sanoa, kun oma matka ei ihan halvimmasta päästä ollut ja muut täällä varmaan osaa paremmin siinä avittaa..
Eipä ole Olimpico ollut loppuunmyyty aikoihin. Itsellänikin on reissu aijoittumassa Juventus- ja Fiorentina -otteluille, joten samaa olen miettinyt (Viola tosin vierasottelu). Paitsion puolella kuitenkin hyvät ohjeet http://www.paitsio.com/Lippuinfo.54.0.html. Lentoja olen vertaillut ja kyllä ne Finnairilla halvimmat lennot Roomaan ovat. Meno-paluun saa ainakin tässä syksyllä 257 eurolla, ellei halvemmallakin. Itse majoituin viime kesänä Bed and Breakfast Relaxissa lähellä Terminiä. Hyvä ja suhteellisen halpa yöpaikka oli.
|
|
|
|
|
Nemanja
Poissa
|
 |
Vastaus #60 : 11.08.2007 klo 11:43:39 |
|
Kertokaas Forumin Romanistit miten saa parhaiten lippuja Roman kotiotteluihin..? Eli keitä vastaan stadion on siis loppuunmyyty ja ovelta ei myydä.. Olis tarkotus keväällä lähteä kattomaan Roomaan peliä ja mitä kautta olette saaneet lennot halvimmalla ja missä olette majoittuneet?
Itse olen myös lähdössä Roomaan tässä lähiaikoina, ja olisi tarkotus mennä katsomaan peliä jos vaan sattuu kotipeli olemaan oikeaan aikaan kaupungissa. Ilmoittaakos italiaanot kotijoukkueen ihan perinteisesti (lue: kotijoukkue - vierasjoukkue) eikä toisin päin? Eli onko Palermo - Roma ottelu siis vierasottelu?
|
|
|
|
|
Il Divin Codino
Poissa
|
 |
Vastaus #61 : 11.08.2007 klo 11:46:13 |
|
Eipä ole Olimpico ollut loppuunmyyty aikoihin.
Kyllähän viime kaudella ainakin kotiottelu ManU:a vastaan UCL:ssä oli loppuunmyyty. Liput taidettiin myydä tuolloin loppuun jossain 20 minuutissa, toki tuo loppuunmyyty on hölmö sanonta Olimpicosta, sillä siellä jätetään kuitenkin aina joku osa tyhjäksi stadikalta.
|
|
|
|
|
ASR
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma
|
 |
Vastaus #62 : 11.08.2007 klo 13:35:31 |
|
Italiaanot ilmoittaa kotijoukkueen ihan samalla tavalla kuin täälläkin, eli Palermo - Roma-ottelu pelataan siis Sisiliassa. Otteluohjelmanhan löydät vaikka täältä: http://www.paitsio.com/Tulokset-ja-otteluohjelma.50.0.htmlOta huomioon kuitenkin, että siirtoja voi vielä tapahtua (ei koske palermo-peliä vaan myöhemmin syksyllä pelattavia) niin että esim. Sunnuntain peli siirretään lauantai-illaksi.
|
|
|
|
|
grandEL
Poissa
|
 |
Vastaus #63 : 12.08.2007 klo 10:26:38 |
|
Eilen taas melko perus Roomaa....2-0 johto juvea vastaan kääntyikin tappioksi mutta onneksi vasta preseasonilla ollaan : 
|
|
|
|
|
PirloMAnia
Poissa
Suosikkijoukkue: Ac Milan,As Bari, Azzurri
|
 |
Vastaus #64 : 19.08.2007 klo 17:34:48 |
|
pystyykö joku kertoo miten supercoppan sais mahd katsottua streamina tänään?sopcast ei näytä sitä joten mitä teen???
|
|
|
|
|
Huulio
Poissa
|
 |
Vastaus #65 : 19.08.2007 klo 21:32:36 |
|
pystyykö joku kertoo miten supercoppan sais mahd katsottua streamina tänään?sopcast ei näytä sitä joten mitä teen???
StreamerOne  Toimii, hyvällä kuvanlaadulla.
|
|
|
|
|
Bimbo d'Oro
Paikalla
Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers
|
 |
Vastaus #66 : 19.08.2007 klo 21:34:42 |
|
Meikäläisellä näkyy TVAntsin kautta melko hyvin.
EDIT: Totti luovutti näköjään heti kauden alusta lähtien ohjat pilkkujen suhteen nuoremmalle sukupolvelle ja tämän perusteella tuo päätös näyttää kannattaneen. De Rossin pilkkumaalilla (Burdisson kaadettua Tottin) Roma palkintokaappi saa täytettä heti kauden ensimmäisen ottelun jälkeen ja Interin valtakausi Super Coppassakin katkesi. Voitto oli oikeutettu, Roma oli lähes koko ottelun ajan selvästi parempi ja etenkin Totti pelasi loistavasti. Giuly oli pirteä, mutta hukkaili hirmuiset määrät hyviä maalipaikkoja. Toivottavasti tässä suhteessa tapahtuu parannusta jatkossa ja eiköhän tapahdukin, kausi kun on vasta alussa.
Ottelun loppupuolella nähtiin aika mielenkiintoinen tapaus kun Simone Perrotta oli tulossa vaihdosta kentälle, mutta neljännen erotuomarin vaatimuksesta Perrotta ajettiin suihkun puolelle suoralla punaisella ennen kuin Perrotta pääsi edes kentälle asti. Tämän johdosta Giulyn kentällä korvasikin Perrottan sijaan Brighi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.08.2007 klo 23:20:00 kirjoittanut Bimbo d'Oro »
|
|
|
|
|
ringhio
Poissa
|
 |
Vastaus #67 : 20.08.2007 klo 00:17:10 |
|
Mitähän se Perrotta teki että sai punaisen ennen kuin pääsi edes kentälle  Roma pelasi yllättävänkin hyvin. Ansaitsi kyllä voittonsa. Totti pelasi taas upeasti, näköjään jatkaa samaa rataa kuin viime kaudellakin.
|
|
|
|
|
Holmgård
Poissa
|
 |
Vastaus #68 : 20.08.2007 klo 00:36:22 |
|
|
|
|
|
|
Pietro Coscelli
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma, Arsenal, Bayern München ja HJK
|
 |
Vastaus #69 : 20.08.2007 klo 13:54:50 |
|
AS Roma Italian supercupin voittoon 19.08.2007 23:49
AS Roma on voittanut Italian supercupin lyötyään San Sirolla pelatussa ottelussa kotijoukkue Internazionalen maalein 1-0. Voitto oli pelitapahtumiin nähden ansaittu, sillä roomalaiset olivat ottelussa niskan päällä. Varsinkin kesällä värvätyllä Ludovic Giulylla oli useampi erinomainen maalipaikka, mutta ranskalainen ei maalitilastoja tänään kaunistellut.
Ottelun ainokainen syntyi rangaistuspotkusta, jonka laukoi sisään Roman keskikenttäpelaaja Daniele De Rossi. Ottelua oli maalin syntyhetkellä pelattu 78 minuuttia. Pilkku vihellettiin tilanteesta, jossa Inter-puolustaja Nicolas Burdisso kaatoi Roma-kapteeni Francesco Tottin rangaistusalueella.
Serie A käynnistyy ensi viikonloppuna. Futismaailman kausiennakko julkaistaan piakkoin.
|
|
|
|
|
Bimbo d'Oro
Paikalla
Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers
|
 |
Vastaus #70 : 20.08.2007 klo 17:14:06 |
|
Totti luovutti näköjään heti kauden alusta lähtien ohjat pilkkujen suhteen nuoremmalle sukupolvelle ja tämän perusteella tuo päätös näyttää kannattaneen. De Rossin pilkkumaalilla (Burdisson kaadettua Tottin) Roman palkintokaappi saa täytettä heti kauden ensimmäisen ottelun jälkeen ja Interin valtakausi Super Coppassakin katkesi. Komento takaisin. Totti totesikin tunteneensa lievää kipua reidessään ja pelkäsi reiden revähtävän rangaistuspotkusta joten jätti väliin ja antoi paikan De Rossille.
|
|
|
|
|
Lee Sharpe
Poissa
Suosikkijoukkue: Futisjätkät
|
 |
Vastaus #71 : 20.08.2007 klo 18:02:36 |
|
Komento takaisin. Totti totesikin tunteneensa lievää kipua reidessään ja pelkäsi reiden revähtävän rangaistuspotkusta joten jätti väliin ja antoi paikan De Rossille.
Paljonkos oli viime kaudella Tottin rangaistuspotkuprosentti, ja montako pistettä katosi missattujen rangaistuspotkujen muodossa? Ja oliko viime kausi vain poikkeus, ja aiemmin pilkut ovat uponneet tarvittavalla >80% varmuudella, kun itse muistelisin miehen noita aiemminkin melkolailla ryssineen. Todella vaikea tilanne valmentajalle, kun joukkueen tärkeimmältä pelaajalta ja suurelta seuraikonilta pitäisi ehkä ottaa rp. vastuu pois. e: Pyynnöstä "jumalan" nimi taivutettu/kirjoitettu oikein
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.08.2007 klo 18:46:43 kirjoittanut Lee Sharpe »
|
|
|
|
|
Lopez
Poissa
|
 |
Vastaus #72 : 20.08.2007 klo 18:38:41 |
|
Toti, missä pelaa 
|
|
|
|
|
Herstein
Paikalla
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #73 : 20.08.2007 klo 20:25:13 |
|
Paljonkos oli viime kaudella Tottin rangaistuspotkuprosentti, ja montako pistettä katosi missattujen rangaistuspotkujen muodossa? Ja oliko viime kausi vain poikkeus, ja aiemmin pilkut ovat uponneet tarvittavalla >80% varmuudella, kun itse muistelisin miehen noita aiemminkin melkolailla ryssineen. Todella vaikea tilanne valmentajalle, kun joukkueen tärkeimmältä pelaajalta ja suurelta seuraikonilta pitäisi ehkä ottaa rp. vastuu pois. e: Pyynnöstä "jumalan" nimi taivutettu/kirjoitettu oikein
Seitsemän pilkkua se ainakin viime kaudella missasi, mikä on aika paljon. 26 maalia ja 7 missattua pilkkua, eli yli 30 maalin kausi liigassa oli aika lähellä viime kaudella. En tosin tiedä, tekikö Totti kuinka monta maalia pilkun jälkitilanteista. Jokatapauksessa mukava voitto Interistä, ja hyvillä mielillä kauden avausta kohti. Tietoa Canalin teeveepeleistä?
|
|
|
|
|
Vaffanculo
Poissa
|
 |
Vastaus #74 : 20.08.2007 klo 21:42:44 |
|
Jokatapauksessa mukava voitto Interistä, ja hyvillä mielillä kauden avausta kohti. Tietoa Canalin teeveepeleistä?
No ainakin saamme ensi sunnuntaina katsella Canalilta missä kunnossa Roma kauteen lähtee kun vieraspeli Palermoa vastaan alkaa Canalilta klo.21.25. Suununtaina päiväotteluna näytetään ainakin Sampdorian ja Sienan välinen mittelö, muuten en osaa sanoa. 
|
|
|
|
|
|
|
|