muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #450 : 09.07.2007 klo 21:30:59 |
|
Hetemaj puolustukseksi on sanottava, että hänhän joutuu pelaamaan väärällä pelipaikalla. Hän kuuluu keskikentän pohjimmaiseksi, ankkuriksi, aivan kuten Markus Heikkinenkin. Hetemaj peli sekoaa, kun joutuu pelaamaan tuossa ylempänä. En tajua miksei Medoa voi siirtää ylemmäs silloin, kun keskikentällä on Medo-Mehu kaksikko.
|
|
|
|
päätykatsomo
Poissa
|
 |
Vastaus #451 : 09.07.2007 klo 21:43:48 |
|
yleisöä 2681 :  Kyllä on joskus samanlaisella määrällä ilmoitettu reilusti 3000 päällekkin yleisöä olevan. Tiedä sitten mikä on totuus kun en itse jaksanut alkaa laskemaan..
|
|
|
|
niftan
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #452 : 09.07.2007 klo 21:49:15 |
|
Kyllä on joskus samanlaisella määrällä ilmoitettu reilusti 3000 päällekkin yleisöä olevan. Tiedä sitten mikä on totuus kun en itse jaksanut alkaa laskemaan..
Televisiosta arvioituna yleisöä oli tuskin tuhattakaan.
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #453 : 09.07.2007 klo 21:55:11 |
|
Teksti-TV:n kuvan perusteella arvioisin yleisöä olleen noin 400.
|
|
|
|
bobo vieri
Poissa
|
 |
Vastaus #454 : 09.07.2007 klo 22:20:51 |
|
Miten Zeneli voi olla tossa vitun tähdistössä? Ei hemmetti, kaverillahan oli pari erinomaista paikkaa ratkasta matsi, mutta jäi pyöritteleen palloa jalkoihin.. ONNISTUNEELLE FILMAUKSELLE VITUN  SAMA POPOLLE  edittiä: täytyy siis ärtyneenä iltiksen jellonille, kehua matsia. erinomaista poitsut!
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.07.2007 klo 22:28:01 kirjoittanut bobo vieri »
|
|
|
|
|
sonny burnett
Poissa
Suosikkijoukkue: Raimon bisnekset
|
 |
Vastaus #455 : 09.07.2007 klo 22:22:22 |
|
radioselostuksen perusteella noin 220 henkeä
|
|
|
|
JJO
Poissa
Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS
|
 |
Vastaus #456 : 09.07.2007 klo 22:22:58 |
|
Hetemaj puolustukseksi on sanottava, että hänhän joutuu pelaamaan väärällä pelipaikalla. Hän kuuluu keskikentän pohjimmaiseksi, ankkuriksi
Vahva eri. Kaverilla on vartta vaikka muille jakaa, mutta liike on verkkaista ja kundi on todella heppoinen kaksinkamppailuissa. Eritoten tuo älytön pehmeys kaksinkamppailuissa kyllä pelottaa. Pistäisin puolen vuoden lihaskuurille.
|
|
|
|
The Hammer
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, West Ham, TPV (ja muutkin manselaiset)
|
 |
Vastaus #457 : 09.07.2007 klo 22:23:29 |
|
Hieno ja värikäs ottelu kunnon futiskentällä. Kyllä kannatti ajella Tampereelta katsomaan. Viihdettä koko rahalla.  - Miinusta Valkeakosken rahvaalle joka ei täyttänyt sankoin joukoin Tehtiksen katsomoa. Alle 3000 on klassikolle häpeällinen yleisömäärä - olkoonkin vaan tv-peli, sateinen päivä jne.
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #458 : 09.07.2007 klo 22:40:25 |
|
Vahva eri. Kaverilla on vartta vaikka muille jakaa, mutta liike on verkkaista ja kundi on todella heppoinen kaksinkamppailuissa. Eritoten tuo älytön pehmeys kaksinkamppailuissa kyllä pelottaa. Pistäisin puolen vuoden lihaskuurille.
Niin no eihän Mehu välttämättä pärjäisi edes ankkurina, ainakaan tämän päivän itseluottamuksella, mutta se on hänen pelipaikkansa joka tapauksessa. Tietysti vieraalla pelipaikalla pelaaminen tiputtaa tasoa entisestään - sitä minä vain koitin sanoa, ottamatta kantaa, riittääkö Mehun tämän hetken taso ylipäätään veikkausliigaan. Surullisen hengetöntä ja pehmeetä Mehun pelaaminen tällä hetkellä kyllä on.  Mutta kyllä Mehu silti kannattaisi keskikentän ankkuriksi laittaa, jos hänet kentälle laittaa. Medokin pääsisi pelaamaan vapaammin, käyttämään juoksuvoimaansa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.07.2007 klo 22:41:38 kirjoittanut muumi »
|
|
|
|
|
Masiina
Poissa
Suosikkijoukkue: Oranssinen, timanttinen, nuori mutta ikuinen!
|
 |
Vastaus #459 : 09.07.2007 klo 22:54:07 |
|
Tämän maapallon ainoalle ja oikealle el klassikolle  HJK-Hakat ovat aina kauden parhaat pelit 
|
|
|
|
ballKicker
Poissa
|
 |
Vastaus #460 : 09.07.2007 klo 23:03:47 |
|
Kekelle vain jatkopaperia kouraan, jos mies suostuu katselemaan tänään nähdyn kaltaista ei-niin-kurinalaista, mutta viihdyttävää peliä. Molemmat joukkueet yrittivät pelata maata pitkin kovasta temmosta johtunutta ajoittaista räiskintää lukuun ottamatta. Kumpaisenkin joukkueen puolustus oli täysin tuuliajolla, mutta lyön vetoa, että posiitiivinen ja rakentava peli kehittää suomalaista jalkapalloa huomattavasti enemmän kuin Hjelmin ja Malisen kaltaisten kyynikoiden totaalipuolustus ja silmitön räiskintä. Pelaajat taisivat hieman väsähtää viimeisen viidentoista minuutin aikana, mutta kaiken kaikkiaan peli oli äärimmäisen viihdyttävää ja muutoinkin hyvää mainosta Veikkausliigalle. Kun tuomarilinja saadaan kuntoon ja tusinaulkomaalaiset korvataan medoilla ja hooiveldeillä, potkisliigaa voidaan alkaa pitää jalkapallona.
|
|
|
|
Taigu
Poissa
Suosikkijoukkue: En keskustele yleisömääristä - älä sinäkään!
|
 |
Vastaus #461 : 09.07.2007 klo 23:05:20 |
|
Ei Hjelmin TamU ainakaan tällä kaudella mitään tylsää futista ole pelannut ainakaan niissä matseissa mitä minä olen nähnyt. Kyllä esim Klubi-TamU pelissä Klubi se tylsä osapuoli oli
|
|
|
|
Jukka Emil Vanaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi & FC TPS
|
 |
Vastaus #462 : 09.07.2007 klo 23:16:31 |
|
Varmasti paras Veikkausliigan tv-peli, jonka olen ikuna nähnyt. Molemmat joukkueet pyrkivät hyökkäämään ja olikin mielestäni oikein, ettei kumpikaan joukkue jäänyt pisteittä. Vallu kyllä jaksaa ihmetyttää vuodesta toiseen - saa pelaamisen näyttämään niin uskomattoman helpolta. Ainoa mikä todella kummastutti olivat Keken kommentit pelin jälkeen: "hyvä ja voitettu piste jne". Vaikka peli olikin viihdyttävä, niin en mitenkään ymmärrä kyseisiä kommentteja. HJK ei tavoittelekaan kärkisijoja? Niin, ja oli hienoa nähdä taas Vuorinen kehissä. Ehtii vielä hyvin tämän kauden maalikuninkaaksi. 
|
|
|
|
jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
Vastaus #463 : 09.07.2007 klo 23:17:55 |
|
Kangaskorven laittaminen aluksi vasemmalle ja Strandvallin oikealle oli sellainen kuningasidea Okalta, että hetken joutuu miettimään mitä sillä haettiin. Ilmeisesti Oka kuvitteli Nuren pelaavan oikealla ja halusi Juuson häntä vastaan. Kun oikeasta laidasta ei käytännössä tultu lainkaan, niin Oka onneksi siirsi kapteenin oikealle jossa Strandvall oli täysin yössä. Mutta miksei Holopainen aloittanut vasemmalla ja Juuso oikealla, jos oikeaa laitaa kerran pelättiin? Hakasta kauimpana tasostaan ovat ne pelaajat, jotka viime vuosina ovat olleet joukkueen parhaita. Vallun keskenkuntoisuuden ymmärtää (ja olihan siellä hyviä väläytyksiä, mutta odotukset ovat huipussa), mutta Juuson ja varsinkin Manun pehmeys yllättää. Uusia vastuunkantajia on löytynyt mukavasti. Kunhan tähtitrio nousee tasolleen, niin luvassa on vielä parempaa. Tänään Hakan parhaimmistoa olivat kentän ykkönen Fowler, Innanen sekä Kauppila. Lehtisen kahta osumaa ei tietysti voi sivuuttaa. Okkoselta käsittämätön nukahdus Klubin viimeiseen maaliin. Ja ensimmäinen siis Strandvallin piikkiin. Klubin puolelta samoja ajatuksia kuin monella edellä. Zeneli oli luokattamampi kuin aiemmissa näkemissäni Klubin matseissa, tasapainoelimessä oli tänään pahasti vikaa. Hema Vuorinen oli yllättävän pirteä avauksessaan. Herkun kannalta toivoisi ettei taktiikkaa taas seuraavaan matsiin vaihdeta. Todennäköisesti kuitenkin niin käy, kun Äijälä ja ennenkaikkea Smith vapautuvat pelikielloista. Viihdyttävään saumaan sattui ensimmäinen tv-otteluni tälle kaudelle, ainoa miinus ärsyttävälle selostalle. Jätä Klubilasit välillä himaan  Toivottavasti tv:n ääressä oli myös se eilinen Myyrmäessä ollut janari, joka valitti Veikkausliigaa läpsyttelyksi ja totesi, että Veikkausliigan potkupalloa kyllä katselisi jos siinä syntyisi yhtä paljon tilanteita kuin eilisessä matsissa. Taitaa tosin olla turha toive, että katseli. Tuloksesta ei valitettavasti kiitä kuin TampU.
|
|
|
|
jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
Vastaus #464 : 09.07.2007 klo 23:20:14 |
|
Ai niin, Okan vaihtoja piti ihmettelemäni. Aivan kuin Huttunen olisi tyytynyt tasuriin.
Samaan aikaan kun Klubi otti hyökkääviä vaihtoehtoja kehiin niin Oka vaihtoi puolustavampia. Ja miksi Lehtinen otetaan tasatilanteessa ulos? Samoin hyvin pelanneen Innasen vaihto jätti mietityttämään.
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #465 : 09.07.2007 klo 23:26:11 |
|
...rakentava peli kehittää suomalaista jalkapalloa huomattavasti enemmän kuin Hjelmin ja Malisen kaltaisten kyynikoiden totaalipuolustus ja silmitön räiskintä...
 Asiantuntevaa läppää, joka perustuu toki teksti-tv:n havaintoihin? Viihdyttävään saumaan sattui ensimmäinen tv-otteluni tälle kaudelle, ainoa miinus ärsyttävälle selostalle. Jätä Klubilasit välillä himaan  Sitten kun Virkkunen on Klubilasit päässä, niin Kinkykin varmaan syö ne 10 hatullista paskaa!
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.07.2007 klo 23:29:13 kirjoittanut Yourworstnightmare »
|
|
|
|
|
Vornander
Poissa
|
 |
Vastaus #466 : 09.07.2007 klo 23:26:28 |
|
Ai niin, Okan vaihtoja piti ihmettelemäni. Aivan kuin Huttunen olisi tyytynyt tasuriin.
Samaan aikaan kun Klubi otti hyökkääviä vaihtoehtoja kehiin niin Oka vaihtoi puolustavampia. Ja miksi Lehtinen otetaan tasatilanteessa ulos? Samoin hyvin pelanneen Innasen vaihto jätti mietityttämään.
Siellä kentällä taisi jo pelata kaikkein hyökkäävin kokoonpano. Strandvall otti Mannisen paikan jopa yllättävän hyvin luoden todella vaarallisia tilanteita maalilla. Lehtinen ja Innanen otettiin pois ja laitettiin tilalle tuoreita jalkoja. Strandvallin peluuttaminen oikealla oli todellakin yllättävä veto. Olisko ajatuksena ollut myös se, että Oka halusi herätellä vauhtilaidan toimintaa? No ensi pelissä näin ei tule tapahtumaan. Strandvall on erittäin lupaava laituri, ei peluuteta sitä enää puolustuksessa, eihän? Ainoa vaihto, mitä oikeastaan ihmettelin oli se, että miksi Holopainen laitettiin vasemmaksi pakiksi kun penkillä olisi ollut myös Viljanen?
|
|
|
|
jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
Vastaus #467 : 09.07.2007 klo 23:32:53 |
|
Siellä kentällä taisi jo pelata kaikkein hyökkäävin kokoonpano. Lehtistä, Mannista ja Innasta hyökkäävämpiä vaihtoehtoja ei toki penkiltä löytynyt, mutta miksi koko kolmikko piti ottaa penkille. Manu oli sen verran pimennossa, että tuon ymmärrän. Muita vaihtoja en.
|
|
|
|
Ricardo Leite
Poissa
Suosikkijoukkue: Ylimieliset
|
 |
Vastaus #468 : 09.07.2007 klo 23:41:13 |
|
Olipa hieno ottelu. Kaiken kaikkiaan loistavaa urheiluviihdettä ja parasta mahdollista mainosta suomalaiselle seurajalkapalloilulle. Kyynikko voisi sanoa, että ottelu oli huono. Molemmat joukkueet olivat varsin huonosti organisoituja - paitsi puolustuksessa, niin myös hyökkäyssuuntaan pelatessa. Huolimatta yhteensä kuudesta tehdystä osumasta. Tämä on kuitenkin juuri sitä, mitä suomalainen jalkapalloilu kaipaa seurajoukkuetasolla. Tuskin kukaan ottelun nähnyt voi väittää ottelua tylsäksi roiskimiseksi. Mieshuorien ja kendopuristien suosikkiargumentille ei tänään annettu kaikupohjaa lainkaan. Peli oli ensi hetkistä lähtien äärimmäisen nopeatempoista, luovaa ja näyttävää. Taktisella huippuosaamisella kumpaakaan joukkueista ei huomisen lehdissä kehuta, mutta yleisö viihtyi taatusti. Pelin sisältä parhaina erottuivat keskikentän työmyyrät, Fowler ja Medo. Loistavaa kahden suunnan pelaamista molemmin puolin. Kovia taklauksia, lukemattomia katkoja ja kruunuksi varsin pätevää pelin avaamista. Tällaisia "ulkomaalaispelaajia" Veikkausliiga tarvitsee lisää. Määrä kun ei edes Suomessa korvaa laatua. Urheilukanavan otteluiden lisäksi en tällä kaudella ole nähnyt ainoatakaan Veikkausliigan ottelua, mutta väittäisin silti, että tuo kaksikko lienee Juska Savolaisen ohella tällä hetkellä Veikkausliigan parasta antia keskik entän keskustassa. Huonoimpina erottuivat Hakasta ensimmäisellä jaksolla täysin Zenelin vietävänä ollut Strandvall. Onneksi Huttunen päästi miehen tuskistaan ja siirsi Kangaskorven pelaamaan Zeneliä vastaan. Klubista heikoimpana voisi mainita kenties maalista huolimatta Kabba Samuran. Jos miehen todellakin piti pelata oikeaa laitaa, niin mies tuntui tekevän hiukan kaikkea muuta. Haka pystyi keskittymään puolustamaan lähes täysin Zenelin laitaa, koska Samuraa ei oikealla juuri näkynyt. Ammattipelaajan tulisi kyllä ymmärtää mikä merkitys leveyden pitämisellä on, vaikkei palloa omaan laitaan heti pelattaisikaan. Silmien väsyessä täytyy sanoa vain, että olipa lopulta hieno jalkapalloilta. Urheilukanavan selkeästi eteenpäin mennyttä televisiointia myöten. Tehtaankentän juoksuradattomalle areenalle vielä erikseen  Futis vittuun yleisurheilukentiltä. Tai yleisurheilufasiliteetit vittuun fudiskentiltä. Kuinka vain. EoM.
|
|
|
|
Thouni
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #469 : 09.07.2007 klo 23:50:35 |
|
Perkele mikä matsi!  Kannatti lähteä.Tulos mielestäni ihan oikeutettu,kunnon maalit 2-2 ja lahjarankkarit 1-1.Tunnelmakin oli varsin mainio.Harmittamaan jäi kyllä se Zenelin toisen puoliajan tilanne kun olisi voinut syöttää Nurelle tai itse laukoa etuylänurkkaan,mutta jäi hautomaan palloa ja lopulta menetti sen.Enempää en jaksa matsista ainakaan nyt tarinoida.
|
|
|
|
niftan
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #470 : 09.07.2007 klo 23:55:36 |
|
Huonoimpina erottuivat Hakasta ensimmäisellä jaksolla täysin Zenelin vietävänä ollut Strandvall. Onneksi Huttunen päästi miehen tuskistaan ja siirsi Kangaskorven pelaamaan Zeneliä vastaan. Klubista heikoimpana voisi mainita kenties maalista huolimatta Kabba Samuran. Jos miehen todellakin piti pelata oikeaa laitaa, niin mies tuntui tekevän hiukan kaikkea muuta. Haka pystyi keskittymään puolustamaan lähes täysin Zenelin laitaa, koska Samuraa ei oikealla juuri näkynyt. Ammattipelaajan tulisi kyllä ymmärtää mikä merkitys leveyden pitämisellä on, vaikkei palloa omaan laitaan heti pelattaisikaan.
Peliä avattiin aivan tarkoituksellisesti vasemman kautta, joka aiheutti Kabban näennäisen näkymättömyyden. Kabba oli suurimmaksi osaksi oikealla laidalla, mutta välillä leikkasi keskelle tai pyrki maalin eteen. Oletan, että tämä myös on ollut ohjeistus. Kabban maali muuten syntyi juurikin tilanteesta, jossa peli avattiin vasemman kautta ja Kabba pääsi rauhassa tuikkaamaan pallon sisään merkkauksen petettyä. Tässä kohtaa tarvitsisi taas muistaa se, että Kabba on melko ikävä vartioitava. Kabban pelaamisen merkitys näkyi Pertti Perusjanarillekin taas parhaiten Jarnon tultua sisään. Klubin hyökkäyspäästä puuttui yksi pelaaja, joka pystyy kuljettamaan palloa ja jakamaan sitä. Joku voisi sanoa, että Jarno ei pelannut oikealla paikallaan, mutta sama tilanne on toistunut jokaisessa pelissä tällä kaudella. Kabban arvo joukkueen hyökkäyspelille on kummallinen, mutta ilmeisen todellinen. Kabban kentälläolo tuntuu jo itsessään avaavan peliä muulle hyökkäykselle. Kabballa oli pelissä kolme maalintekopaikkaa, joista mies käytti yhden hyväkseen. Osumatarkkuus on parempi kuitenkin, kuin vaikkapa Inzaghi nuoremmalla  . Rehellisesti sanottuna itsekin kaipaisin Kabbalta enemmän aktiivista liikkumista ja ennenkaikkia onnistumisia maalien muodossa. Kyllähän mies taidoiltaan niihin pystyy. Täysin tyytyväinen ei voi olla, mutta on alkukauden pahan pettymyksen jälkeen kuitenkin tullut selväksi, että kyseessä on pelimies. Josko niitä maalejakin saataisiin, kunhan taktiikka vaihdetaan kahteen kärkeen ja tukea boxin alueella on enemmän.
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.07.2007 klo 23:57:32 kirjoittanut niftan »
|
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #471 : 09.07.2007 klo 23:59:33 |
|
Kinkyn hh:ko se siellä Forzan katsomossa itki?
ei ollut matsissa. 
|
|
|
|
Clint Itäpuu
Poissa
Suosikkijoukkue: Jokke ja suurseurat
|
 |
Vastaus #472 : 10.07.2007 klo 00:16:12 |
|
"Tuloksesta ei valitettavasti kiitä kuin TampU." Kyllä tää tulos kelpaa erinomaisesti myös Myllykoskelle 
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #473 : 10.07.2007 klo 00:17:17 |
|
Syvä paheksunta myös sakilaisten natsi-huudoille. Kansallissosialistista Erika-laulua ei missään muodossa toivoisi kuulevan suomalaisessa jalkapallo-ottelussa. 
|
|
« Viimeksi muokattu: 10.07.2007 klo 00:18:31 kirjoittanut Boris Pugo »
|
|
|
|
|
kinkkukiusaus
Poissa
|
 |
Vastaus #474 : 10.07.2007 klo 00:20:51 |
|
Erittäin viihdyttävä ja isomaalinen ottelu, Virkkunen komppasi hyvin. Hyvää mainosta tälläiset maali-iloittelut Veikkausliigalle, mikä vittu niillä hakan pelaajilla oli Nurea vastaan?  Herkun otteille  , kun keskenkuntoisena pystyy tuollaiseen suorituksen, niin mitens sitten täysi-kuntoisena  , vain luoja voi tietää... Vuorinen oli kyllä ylivoimaisesti kentän huonoin pelaaja. En ihmettele ettei kelpaa Norjaan..
|
|
|
|
|
|