Fin_Gooner
Poissa
|
 |
Vastaus #225 : 19.12.2007 klo 11:11:20 |
|
Oliko nolo tappio eilen?  Kotikentällä ykkösjoukkueella Le Arsen junnuja vastaan turpaan. No okei, olihan siellä kuitenkin Eduardo vähän maineikkaampana pelaajana mukana.
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #226 : 19.12.2007 klo 11:45:47 |
|
Tuossa vain valitettavasti näkyy tämä jako neljän suuren ja muiden välillä. Ei ehkä kaikki suoraan avaukseen, mutta kyllähän tuostakin Arsenalin joukkueesta lähes jokaikinen ainakin sivullekirjoittaneelle Roversiin kelpaisi. Kun koko Roversin avauskokoonpano maksoi 13-14M£(mutu), niin tällä hinnalla Arsenal on saanut Diabyn, Denilsonin ja Eduardon reservijoukkueeseensa. Minkäs teet? Olisihan se mukava nähdä Ranskan, Tanskan, Puolan, Kroatian ja Sveitsin maajoukkuemiehiä Roversinkin reserveissä, mutta tasan eivät mene onnen lahjat.
Noloa? Ei. Lähinnä vaan ikävää.
|
|
|
|
|
Fin_Gooner
Poissa
|
 |
Vastaus #227 : 19.12.2007 klo 12:25:06 |
|
Tuossa vain valitettavasti näkyy tämä jako neljän suuren ja muiden välillä. Ei ehkä kaikki suoraan avaukseen, mutta kyllähän tuostakin Arsenalin joukkueesta lähes jokaikinen ainakin sivullekirjoittaneelle Roversiin kelpaisi. Kun koko Roversin avauskokoonpano maksoi 13-14M£(mutu), niin tällä hinnalla Arsenal on saanut Diabyn, Denilsonin ja Eduardon reservijoukkueeseensa. Minkäs teet? Olisihan se mukava nähdä Ranskan, Tanskan, Puolan, Kroatian ja Sveitsin maajoukkuemiehiä Roversinkin reserveissä, mutta tasan eivät mene onnen lahjat.
Noloa? Ei. Lähinnä vaan ikävää.
No joo... raakileitahan nuo silti melkein kaikki ovat, ei noiden voi millään odottaa pääsevän Arsenalin tasoisen joukkueen avaukseen. Sinänsä ikävää tämä kahtiajako, ja Hughes on kyllä kasannut oivan porukan Blackburnille todella rajallisella rahamäärällä (onko jopa koko liigan halvimpia joukkueita?). Mutta haittasiko budhaa Roversin rikkaus kun Walker latoi puntia pelaajiin 90-luvun puolessavälissä? EDIT: Ja et kyllä voi väittää ettet odottanut Blackburnin hoitavan homman kotiin? Ethän?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.12.2007 klo 12:54:23 kirjoittanut Fin_Gooner »
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #228 : 19.12.2007 klo 13:09:05 |
|
No joo... raakileitahan nuo silti melkein kaikki ovat, ei noiden voi millään odottaa pääsevän Arsenalin tasoisen joukkueen avaukseen. Sinänsä ikävää tämä kahtiajako, ja Hughes on kyllä kasannut oivan porukan Blackburnille todella rajallisella rahamäärällä (onko jopa koko liigan halvimpia joukkueita?). Mutta haittasiko budhaa Roversin rikkaus kun Walker latoi puntia pelaajiin 90-luvun puolessavälissä?
Juuri näin: ei saumaa Arsenalin avaukseen ja harva edes pitkällä tähtäimellä sinne onnistuu pääsemään. Se, että isot joukkueet keräävät nuoria pelaajia verkolla mato-ongen sijaan vaikeuttaa pienemmillä resursseilla toimivien seurojen toimintaa kummasti, kun uusrikkaiden kanssa ei pysty kilpailemaan siitä pelaaja-arsenaalista, jotka eivät suurseuroja kiinnosta, ja suurseurat hamstraavat kaikki vähänkin kiinnostavat nuoret omiin akatemioihinsa ja reserveihinsä. Kun rahalla tai vetovoimalla ei pysty kilpailemaan, on otettava riskejä, joita muut eivät olleet valmiita tekemään (Samba, Nelsen, Friedel, McCarthy), kasvatettava omia junioreita ykkösjoukkueeseen (Derbyshire, Dunn), odotella, että suurseurojen juniorit kasvavat ulos potkuhousuistaan (Bentley, Santa Cruz, Warnock) tai saatava suurseurojen kiikarissa olevia pelaajia houkuteltua managerin lupauksilla peliajasta tms (Gamst, Emerton?). Toivottavasti Rovers kuitenkin onnistuu jatkossakin näissä kaikissa yhtä hyvin kuin tähän asti, muuten Ewood Parkilla saatetaan ihmetellä Coca-Cola -liigan karua maailmaa keskipitkällä tähtäimellä. Mahdollinen omistajanvaihdos tietysti voi muuttaa Roversin asemaa Valioliigassa tai sitten ei. Ja ei tietenkään haitannut, kun Rovers pystyi kilpailemaan maailman huipuista ja kieltäytyä zidaneista. Ja en tästä toki ainakaan tarkoituksella purnannut, jos tekstistä sellainen kuva jäi. Sille ei paljon täältä kaukaa pohjoisesta voi: paita kaudessa ja muutama satunnainen lippu kotipeliin ei Roversin asemaa Valioliigassa heilauta suuntaan tai toiseen. Näillä mennään, pää pystyssä ja huli-kävelyä kädet heiluen.
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #229 : 23.12.2007 klo 12:51:46 |
|
Mitähän sitä sitten? Huonot tulokset saavat jatkoa tänään, mutta katse täytyy siirtää eteenpäin. NotW kertoi tuossa männäpäivänä Roversin ja Newcastlen suunnittelevan Benni-Viduka -vaihtokauppaa. Molemmat ovat jutun mukaan tyytymättömiä nykyisessä seurassaan. Newcastlen osalta kaupan voisi ymmärtää, mutta mitä helvettiä Rovers Vidukalla tekisi? Mielummin vaikka Ameobi, jos Ashley ei halua miljardikukkaroaan avata, jolla voisi olla vielä potentiaalia kehittyä keskitason Valioliigakärjeksi, kun Vidukan merkitys Roversille olisi lähinnä Ewood Parkin piirakkakojun myynnin kasvattaminen. Hughes on sivulauseissa valitellut mediassa, että rahaa siirtoihin ei ole taaskaan juurikaan käytössä. Luulisi walesilaisen tähänkin tottuneen. Toisaalta, mihin helvettiin "valtavat tv-rahat" ovat menneet? Luultavimmin Trust ei vain ole valmis antamaan varoja, koska toivoo omistajamuutoksen tulevan ennemmin kuin myöhemmin. Mokoena on valmis lähtemään Roversista kesällä, jos peliaikaa ei tule nykyistä enemmän. Täytyy toivoa, että Kirves poistuu riveistä kesällä, sillä jos etelä-afrikkalainen saa kevätkaudella vielä nykyistäkin enemmän peliaikaa, niin kunnian kukko ei todellakaan laula. Kirves on nähtävästi pyytänyt siirtoa, mutta pyyntö on hylätty, kuten Robertsinkin samanlainen pyyntö. Myös Savagen lähtö on kiistetty sekä Pj. Williamsin että Hughesin toimesta. Vaikka harvemmin tulee spekuloitua, niin jos nyt sitten kerrankin. McCarthy, Roberts, Mokoena ja Savage. Tästä nelikosta voisi saada ehkä £4M + £3M + £1M + £2M = £10M. Keskikentän keskustaan olisi jäljellä Reid, Dunn ja Tugay. Suurseurassa tyytymättömän keskikenttämiehen saisi varmaan £4-5M:lla, tyyliin Sidwell tai Diarra, jolloin keskikenttä olisi kesään asti (Tugayn lähtö) kunnossa. Hyökkäykseen jäisi Santa Cruz, Derbyshire, Rigters ja lainalta mahdollisesti palaava Gallacher. Rigters voi tietysti olla täysi tunari, mutta ainakin hollantilaiselle luulisi tulevan tässä kuviossa muutama näytönpaikka. Robertsin korvaaminen viimeminuuttien rymistelijänä luulisi kuitenkin onnistuvan. McCarthyn korvaamiseen jäisi tässä skenaariossa siis £5-6M. Mitähän tällä nyt sitten saisi? Valioliigasta ei oikein tule mieleen ketään, ehkäpä ulkomailta joku löytyisi? Tänään Samba pelikiellossa, joten Kirves tai Khizanishvili pelannee Nelsenin parina. Kaikki katastrofin merkit ilmassa. Sivullekirjoittaneen ollessa puikoissa tänään kokeiltaisiin Treacyjä, Rigtersejä ja kumppaneita, jotta torstain City-ottelussa kaikki olisivat kuosissa, mutta eiköhän aikalailla ykkösnipulla mennä. Benni saattaa olla penkillä, siksi paska etelä-afrikkalainen on taas ollut ja Hughesin täytyy nuoleskella Robertsia. Santa Cruz osunee kerran ja Chelsean osumatarkkuudesta riippuen omissa soi 2-6 kertaa. Edit: Reading on huhujen mukaan laittanut Litalle £5M hintalapun, joten englantilainen sopisi tuohon yo. spekulaatioon McCarthyn korvaajaksi. Edit2: Mitähän Koeman tekee Valenciassa? Irtoisikohan Zigic? Edit3: Ja jouluja kaikille: 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.12.2007 klo 15:54:52 kirjoittanut budha »
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #230 : 23.12.2007 klo 20:13:18 |
|
Hyvä peli, varsinkin ensimmäiset 70 minuuttia käytössä ollut 4-4-1 toimi mainiosti ja Chelsea oli alakynnessä pääosan ajasta. Maaleja ei vain tullut. Kun Tugay tuli pois ja Rovers siirtyi 4-4-2:n, niin peli tasoittui selvästi. Bentley oli hyvä Santa Cruzin takana, mutta pelin ehdoton hahmo oli Khizanishvili. Toivottavasti Hughesilla riittää munaa tiputtaa Nelsen penkille Cityä vastaan ja lähteä Zurab-Samba -kaksikolla liikenteeseen. Noin sadan voitottoman pelin jälkeen hävittävää ei ainakaan ole.
Ainoa maali tuli, kun Nelsen päätti syöttää pallon oman kenttäpuoliskon puolestavälistä ilman häirintää puoleenkenttään vihulaiselle, joka vapautti nopeasti Colen vastahyökkäykseen, ja Nelsen ei tietenkään englantilaisen perässä pysynyt. Mainio viimeistely, mutta koko tilanne olisi voitu välttää. Nyt on Nelsenin aika kokeilla, miltä penkillä istuminen tuntuu.
Dunn oli näkymätön oikealla, mutta ainakin osaksi se johtui siitä, että Hughes luuli lähtevänsä kolmen miehen keskikentän keskustalla (Reid, Bentley, Tugay), mutta vain 2 ilmestyi paikalle, kun turkkilainen pakoili peliä minkä kerkisi. Näin Dunn joutui kaventamaan paljon keskelle, kun Bentleyn noustessa Reid jäi keskelle täysin yksin. Cityä vastaan Tugay harmaista hiuksistaan vittuun ja kuten jossain huhussa kekseliäästi sanottiin, Armaniin pukeutuva Roy Keane tilalle. Vaikka aiemmin sivullekirjoittaneen silmiin Bentley on vaikuttanut "kymppipaikalla" pelatessaan liian diivailevalta, niin tänään Arsenal-kasvatti oli paikallaan mainio, joten toivottavasti näin jatketaan myös torstaina. Etelä-afrikkalaiset ja Roberts voivat värjötellä penkillä.
Torstaina on aika rikkoa Cityn kotikupla. Jos Rovers pelaa samalla sykkeellä kuin tänään ensimmäiset 70 minuuttia, ja onnistuu muutamasta paikasta pallon maaliin sohimaan, niin voitto ei olisi mahdottomuus.
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #231 : 23.12.2007 klo 20:50:55 |
|
Naurahdin tuolle budhan aloitukselle otteluraportissa, mutta minkäs teet. Se on hauskaa, kun se on totta.
Näkemättä peliä olen jopa yllättynyt siitä, että Zurab pelasi hyvin. Itselleni käy Nelsenin viime aikaisten otteiden perusteella vallan mainiosti, että mies olisi Cityä vastaan penkillä Zurabin luutiessa Samban parina kentällä. Veikkaanpa kuitenkin, että tätä ei nähdä. Cityä vastaan olisi kuitenkin hyvä päästä pisteisiin taas käsiksi.
edit: oikeinkirjotus
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.12.2007 klo 20:56:22 kirjoittanut Vastapallo »
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #232 : 23.12.2007 klo 21:13:03 |
|
Ettei tule väärinkäsityksiä, niin vaikka Tugayn poisvaihtaminen sekoittikin Roversin pelin, niin Tugayn ansiota/syytä tämä ei ollut. Tugayksi puettu mallinukke olisi pystynyt vähintäänkin yhtä hyvään esitykseen: luomaan tasatilanteen keskikentän keskustaan. Kun Roberts tuli kentälle, koko joukkueen taktiikka muuttui astetta "hyökkäävämmäksi", joten Dunnkaan ei enää yhtä usein tullut keskikentän keskustan avuksi ja 3(4)-3 -tasatilanne (Reid, Bentley, Dunn (, Tugay) vs. Mikel, Lampard, Essien) muuttui 2-3 -tilanteeksi (Reid, Bentley) ja näin ei ollut enää Roversin käsissä. Tugay oli kuitenkin saatava pois kentältä ja nähtävästi Robertsin sisääntulo tuntui hyökkäävämmältä vaihtoehdolta, vaikka todellisuudessa Mokoena olisi varmasti ollut fiksumpi vaihtoehto tässä tilanteessa. Tällöin Rovers olisi pystynyt pitämään 3-3 -tilanteen keskikentän keskustassa, saada oikeasti jonkun vartioimaan Lampardia ja vapauttanut Dunnin pelaamaan oikeasti laiturin roolissaan.
|
|
|
|
|
Ylliksen Mummo
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC (´95), RoPS (´85)
|
 |
Vastaus #233 : 23.12.2007 klo 21:17:23 |
|
Huhges torpedoi tänään Roversin mahkut nousta tasoihin. Tosin niin teki myös Roque Santa Cruz, joka ei osuisi edes ladon oveen sekä maailman paras kolmosmokke Hilario
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #234 : 23.12.2007 klo 21:28:17 |
|
Jep, kyllähän Roversin olisi pitänyt se maali jo ennen vaihtoakin saada aikaan, mutta hieman omituisesti Hughes peliä luki tehdessään tuon vaihdon. Vaikka Tugay ei kentällä mitään tehnytkään, turkkilaisen fyysinen preesens antoi Roversille yliotteen keskikentän keskustassa ja se yliote olisi vain kasvanut, jos hänen tilalleen olisi tullut Savage tai Mokoena, joista olisi voinut olla johonkin muuhunkin kuin kädet taskuissa seisoskeluun.
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #235 : 24.12.2007 klo 11:24:20 |
|
Warnock ja Savage ovat sivussa City-ottelusta saatuaan kauden viidennet keltaisensa Arsenal-pelissä, joten kutsuhuuto Armaniin pukeutuvan Roy Keanen osalta kaikuu kuuroille korville. Emerton saattaa ottaa Warnockin paikan vasemmalta ja näin oikealle olisi tarjolla joko Reid tai Khizanishvili, kun Samba palaa oman pelikieltonsa jälkeen kokoonpanoon.
Toivottavasti alakerta muotoituu Khizanishvili-Samba-Nelsen-Emerton -muotoon, jotta Reid pysyy keskikentällä ja Tugay voidaan jättää pois avauksesta, olettaen, että 4-4-2:lla lähdetään. Bentley-Reid-Dunn-Gamst keskikentällä ja Benni RSC:n pariksi kärkeen. 4-5-1:lla oikealle joudutaan istuttamaan taas Dunn, joka ei mikään laituri ole, ja Reidin kanssa Bentleyn alapuolelle tullee taas Tugay, vaikka Mokoena voisi olla pätevämpi vaihtoehto.
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #236 : 28.12.2007 klo 00:25:56 |
|
Ei todellakaan mikään ihmeellinen esitys, mutta ilman Newcastlea takana olisi ollut noin 15 perättäistä tappiota, joten siinä valossa pistekin kelpaa. Toivottavasti kahdesti tasoihin noususta joukkue saa sen verran nostetta, että Derby, Sunderland, (Coventry), Bolton ja Middlesbrough -otteluista tulee ainakin lähes täydet pisteet.
1-0 -maalissa Khizanishvili menetti pallon hyökkäyspään kulmalipulla ja oli lähtötilanteessa noin 50 metriä Petrovia perässä. Siitä huolimatta Cityn nopea hyökkäys oli 3 vs. 3 -muotoa, joka sitten muuttui 1-2 -tilanteeksi maalin edessä, kun sekä Samba että Nelsen liukuivat nollakulmaan itsensä juosseen Petrovin jalkoihin. Berner oli voimaton puolustaessaan Vasselia ja Irelandia(?) maalilla.
1-1 -tasoituksessa Santa Cruz ryntäsi mainiosti etutolpalle Bentleyn vapaapotkuun ja puski kelpo osuman.
2-1 -maali oli aika samanlainen kuin ensimmäinen. Petrov vei Khizanishvilin kahville laidalla ja pääsi keskittämään. Tällä kertaa Nelsen oli kyljellään maalin edessä ja pääsikin palloon, mutta epäonnistui sen ohjaamisessa ohi maalin.
2-2 -tasoitus tuli kulmapotkutilanteesta, kun Santa Cruz nousi jälleen etutolpalle puskemaan. Linjamies nosti lippunsa, kun paitsiossa höntsäillyt Dunn yritti päästä palloon, mutta jostain syystä tuomaristo hyväksyi maalin keskustelunsa jälkeen. Ei Dunn tilanteeseen suoraan vaikuttanut, koska häntä ei kukaan puolustanut, ja ei Dunne Santa Cruzille tilanteessa Dunnin takia hävinnyt, mutta ehdottomasti Dunn yritti tilanteeseen vaikuttaa.
Itse ottelu ei kovin kummoinen ollut Roversin osalta, mutta ei Citykään ihmeitä esittänyt. Toisessa ottelussa putkeen Hughes luki tilannetta hieman väärin: Khizanishvilin avauspaikka oikeana puolustajana saattoi maksaa tänään voiton. Kun Emerton tuli toiselle jaksolle oikeaksi puolustajaksi ei Petrov päässyt esille kuin kerran Bentleyn vapauttaessa hänet nousuun noin 30 metrin kohdalla Emertonin odottaessa Bentleyn syöttöä noin 10 metriä ylempänä. Muutenkin 4-4-2:ssa puolustus toimi paljon paremmin, vaaratilanteet tulivat lähinnä vain omista hölmöilyistä, joita tuttuun tapaan oli taas enemmän kuin pari.
Yleisesti ottaen asenne tuntui olevan täysin hukassa verrattuna Chelsea-otteluun. Liekö karvas tappio vaikuttanut vai oliko masut vielä täynnä lipeäkalaa? Edes lyhyet syötöt eivät napsuneet omien pelaajien lapoihin, saatikka sitten keskitykset, jotka maaleja lukuunottamatta menivät päädystä yli tai ensimmäisen puolustajan jalkaan. Ohitustilanteissa ainoa ratkaisuvaihtoehto tuntui olevan silmät kiinni ja kolmesta puolustajasta keskeltä läpi. Loput tilanteet päättyivät sitten säälittäviin pallonmenetyksiin ja käsienlevittelyyn. Harmi, että aikataulu on tiivis, joten mihinkään rankaisujuoksutreeneihin ei ole aikaa, mutta jotenkin kelkka täytyisi nyt kääntää. Sunnuntaina Pride Parkille.. ainoastaan Newcastle tai Rovers nykykunnossaan voi jäädä ilman täyttä pistepottia. Canalilta suorana ja myös teräväpiirtona.
|
|
|
|
|
SubPop
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK, QPR, Rayo
|
 |
Vastaus #237 : 28.12.2007 klo 00:45:52 |
|
Mutta mitä ihmettä on tapahtunut Mortenille? Mies on viikosta toiseen enemmän tai vähemmän yössä..  Ei taida enää Anfieldin suunnalta kiinnostusta riittää.
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #238 : 28.12.2007 klo 01:01:57 |
|
Norjalainen ei ole tosiaan pelannut kovinkaan kummoisesti tällä kaudella. Edellisillä kausilla Gamstilla on ollut heikompia jaksoja, jotka loppuivat muutamalla penkityskomennuksella, mutta tällä kaudella nekään eivät ole norjalaista takaisin huippuvireeseen nostaneet. Paha tosiaan mennä sanomaan mikä on vialla. Hughes on koittanut nostaa Gamstin virettä lepuuttamalla ja nyt viime aikoina peluuttamalla, vaikka pelit eivät ole kovin kummoisesti sujuneetkaan. Vastuu erikoistilanteissa on tietysti vähentynyt Bentleyn hyvien otteiden myötä, mutta tuskin sekään kaikkea selittää. Monilla pelaajilla, kuten managereilla, on oma aikansa yhdessä joukkueessa ja voisin vaikka lyödä vetoa, että norjalaisen esitykset paranisivat siirron myötä, mutta ongelmana tällä hetkellä on se, että nykyotteilla kiinnostuneiden joukko on varsin rajattu ja tuskin Hughesia kiinnostaa myydä yhtä potentiaalisesti parhaista pelaajistaan samoista sijoista kilpailevaan joukkueeseen. Ja tuskin Roversin tilanne paranee sillä, että Gamst myydään £3M:lla johonkin newcastleen ja tilalle ostetaan joku kevin kilbane.
|
|
|
|
|
Ricardo Leite
Poissa
Suosikkijoukkue: Ylimieliset
|
 |
Vastaus #239 : 28.12.2007 klo 02:52:33 |
|
Pokerihulinoiden seassa kykenin hieman jopa seuraamaan ottelua. Ei mikään ideaaliesitys todellakaan Roversilta, mutta pisteen hakeminen CoM:lta on ilman muuta hieno suoritus. Jopa mairitteleva. Niin lähellä City oli 3-1 osumaa useaan otteeseen. Petrov tuntui vievän Zurabia laidallaan miten tahtoi ja vain Cityn heikko viimeistely esti lisämaalien syntymisen. Gamstin nykyvire on todellakin hiukan huolestuttava. Viimeisen kahden-kolmen kauden aikana mies on ollut mielestäni Roversin ehdottomasti paras, ja tavallaan myös tasaisin suorittaja, vaan kaukana on mies entisestä vireestään. Toivottavasti mies saavuttaa tasonsa jälleen pian, koska taidot eivät todellakaan ole mihinkään kadonneet. Mutta entäs Benni. Olipas jälleen hirvittävää katsottavaa. Hiuksista vittuun. Lopuksi positiiviset: on muuten todella mukava nähdä Reid jälleen kehissä. Ensimmäistä kertaa näin miehen pelaavan tällä kaudella muutoin, kuin koosteissa  .
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #240 : 28.12.2007 klo 09:02:59 |
|
Kun Cityn kotikupla on saatu puhkaistua, on aika kerätä taas huhuja ensi kuun ikkunaa silmälläpitäen taas yhteen.
"Uusimpana" huhuna on Savagen siirtyminen joko Sunderlandiin tai Wiganiin, £1,5M-2M siirtosummalla. Walesilaisella taitaa olla sopimusta jäljellä vielä 1,5 vuotta, joten Rovers saanee ainakin osan £3M siirtosummasta takaisin, jos mahdollinen siirto realisoituu. Reidin kuntoutumisen myötä keskikentän keskustaan on määrällisesti paljon vaihtoehtoja, mutta sekä Reidin että Dunnin, *kop kop*, loukkaantumishistorian, Tugayn iän ja Mokoenan ANC-matkan myötä tilanne ei välttämättä ole niin hyvä kuin se paperilla vaikuttaisi, varsinkin jos korvaajaa ei Savagen tilalle ostettaisi. Sivullekirjoittaneen puolesta sekä Savage että Mokoena voitaisiin heivata hiuksista vittuun, jos tilalle saataisiin joku pelimies tyyliin Sidwell tai Arsenalin Diarra. Tugayn sopimus päättyy (taas) tulevana kesänä, joten hänen vapauttamisesta ei olisi mitään rahallista hyötyä ja tietysti toivoisi, että Ewood Parkin legendan Rovers-ura saisi päätöksen duurivoittoisesti.
Bentleyn La Liga -huhut (Valencia, Atletico) sivuutin täysin, mutta uusimpana joukkueena huhuissa Davidin tavoittelijoihin on liittynyt Liverpool. Huhujen mukaan siirtosumman suuruus olisi £10M kokoluokassa. Jos summassa on mitään totuudenhiventä, niin moinen varmasti kovettaisi Roversin finanssipuolen ihmisiä, mutta joukkueen hyökkäyssuuntaan ehdottomasti tärkeimmän pelaajan myynnissä ei pelillisesti olisi mitään järkeä. Koskemattomia pelaajia pitäisi tällä hetkellä olla oikeastaan vain Friedel, Samba, Warnock, Reid, Bentley ja Santa Cruz, muut sivullekirjoittanut olisi valmis päästämään "if the price is right". Vaikka Bentleystä tuon £10M saisikin, niin minkälaisia nimiä voisi Roversin kuvitella tuovansa tilalle? Puolet summasta Trustin pohjattomiin taskuihin ja lopuilla pari Hughesin hiomatonta timanttia jostain? Vaikea kuvitella, että tällä hetkellä Rovers olisi niin houkutteleva, että ketään Bentleyn tasoista pelaajaa kiinnostaisi Ewood Park muuten kuin vierasjoukkueen asussa.
McCarthyn osalta ei mitään uutta ole kuulunut, tämänpäiväinen esitys oli taas aikamoista kuraa, mutta kyllä etelä-afrikkalainen aika iloiselta vaikutti, kun Webb maalin hyväksyi. Tiedä häntä, kunhan ei Vidukaa kärrätä tilalle. Lance Davids lienee edelleen paperilla, £500k siirtosummasta on ollut puhe, mutta pelaaja kiertelee edelleen seuroja, Newcastle nähtävästi nyt/seuraavaksi vuorossa. Huddlestone on saanut muutaman kiven pois vyötäröltään ja päässyt Spursissa taas pelaamaan, joten hänen siirtonsa taitaa Leiten iloksi olla jäissä.
Lädifoorumilla pyörii tietysti kaikenlaisia nimiä, mutta pääosin ne vaikuttavat enemmän FM 2008 -leikeiltä kuin oikeilta huhuilta. Kyllähän näitä voi kuka tahansa heitellä: Bent lainalle, Isaksson, Maloney, Barnes, Hoyte...
Khizanishvilin jatkosopimusneuvottelut ovat edenneet ja uutisia tältä rintamalta saataneen lähiaikoina. Taivas ja helvetti, Chelsea-pelistä eiliseen murhenäytelmään, mutta Zura on ehdottomasti ansainnut jatkosopimuksen, jos/kun Ooijer ja Henchoz kesällä Roversin jättävät ja ei Nelsenkään enää tästä nuorru, joten peliaikaakin voi jatkossa olla tiedossa tätä kautta enemmän, kunhan ei laidalla.
|
|
|
|
|
Tomzie
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #241 : 28.12.2007 klo 12:32:09 |
|
Eilisestä Hughesille ruusuja sekä risuja. Edellisiä Bernerin "rohkeasta" nostamisesta avaukseen ja jälkimmäisiä sitten Zurabin vastaavasta. Kun tiedettiin Warnockin pelikiellon aiheuttavan muutoksen puolustuslinjaan, niin eikö olisi ollut paikallaan pitää Emerton linjassa. Nyt pistettiin samalla puolet linjasta uusiksi. Johan sen baarin sohvaltakin arvasi, että Zurabilla tulee helvetinmoinen (lue: liian) kiire Petrovin kanssa. Mahdoton tietenkin sanoa, olisiko aussi hommasta sen paremmin selvinnyt, mutta rohkea arvaus voisi olla, että olisi. Berner selvisi puhteestaan vähintään kohtuullisesti eikä ainakaan mulla suurta huolta (enää) ole Warnockin mahdollisten poissaolojen suhteen. Cityn oikea laita tosin oli käytännössä olematon, kun Petrovkin oli jo ihan puhki siirtyessään Elanon tulon jälkeen oikealle.
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #242 : 28.12.2007 klo 12:39:38 |
|
Jos lasketaan muutokseksi Zurabin siirto keskeltä oikealle Samban palattua pelikiellon jälkeen avaukseen, niin muutoksia oli 3. Emerton->Zurab, Zurab->Samba ja Warnock->Berner. Emertonin peluutus keskikentällä johtui luultavasti Chelsea-ottelussa hyvin toimineesta 4-5-1:n jatkumisesta: Dunn, joka tuossa ottelussa pelasi oikealla, ei ole todellakaan mikään laituri, ja Bentley jatkoi tuossa vapaassa roolissaan, joten keskikentän oikealle laidalle ei käytännössä ollut enää ketään muita jäljellä kuin Emerton. Reidillä tuskin vielä kunto riittää laidalla ravaamiseen. Ja tietysti Zurab täytyi hyvästä Chelsea-pelistä palkita ja Hughesilla ei ollut munaa esimerkiksi sivullekirjoittaneen toivomaan Nelsenin penkitykseen.
|
|
|
|
|
Tomzie
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Kaveriporukka
|
 |
Vastaus #243 : 28.12.2007 klo 14:32:30 |
|
Miksi Nelsen pitäisi penkittää?
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #244 : 28.12.2007 klo 21:57:16 |
|
Jotta Khizanishvili saisi muutaman ottelun putkeen keskuspuolustuksessa. Toisaalta, Nelsenin korttitili on tällä kaudella täyttynyt sellaista vauhtia, että georgialainen voi päästä kolmeksi peliksi avaukseen nopeammin kuin arvaakaan, jos Ooijer ei ole vielä kuntoutunut. Mutta ideana siis se, että eivät uusi-seelantilaisenkaan pelit kovin kummoisesti ole tällä kaudella sujuneet ja ei kapteeninnauhankaan pitäisi mikään kausikortti avaukseen olla.
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #245 : 29.12.2007 klo 10:57:24 |
|
"There is no chance of that because the price I would get for Benni wouldn't allow me to replace him with a player of the same ability.
"I would find it very difficult to justify letting him go under any circumstances." Varmaan samaa mieltä kaikki muutkin, mutta jos potentiaalista on käytössä motivaation puutteen takia 10%, niin asetelma kääntyy päälaelleen. Mutta täytyy toivoa, että Hughes saa motivoitua Bennin viimekautiseen / tämän kauden hyvän jakson vireeseen. Soppariahan on jäljellä vielä 2½ vuotta, joten sen osalta mitään myyntipakkoa ei ole. Toisaalta jossain vaiheessahan tämä uusi pykälä, jossa sopimuksen voi ostaa ulos, tulee voimaan, mutta löytyykö kiinnostuneita kesällä (2 vuotta sopimuksen alkamisesta? Vai 3?), jos Benni on jatkanut perseilyä koko loppukauden? "I would suggest trading someone is the only way we could look at bringing new players in.
"I still think we have a decent squad when everyone is fit and in form - it's strong enough.
"If things happen and situations present themselves then we'll look at them." Tammikuun siirtoikkunasta yleensä, mikä on tietysti totta. Jos kaikki pelaajat pelaisivat oman osaamisensa ylärajoilla, kyllä laatua ja määrää pitäisi olla europaikoista taistelemiseen, mutta tällä hetkellä näin ei vain valitettavasti ole. Käytännössä mahdolliset lähtijät löytynevät Roberts, Mokoena ja Savage -kolmikosta. Mahdolliset tulijat, Hughesin alennuskorilöytöjen lisäksi, tullevat puolustuksen oikealle laidalle, keskikentän keskustaan ja/tai hyökkäykseen. "Ooijer is happy at Blackburn, but was also willing to make a move to Feyenoord,"
"However, currently it's impossible to sign him." Mitä tuokin sitten tarkoittaa? Hughes ei ole valmis päästämään hollantilaista ennen kesää vai haluaako jopa käyttää seuralla olevan option lisävuodesta?
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #246 : 30.12.2007 klo 17:33:41 |
|
Perusonnistujien (Bentley, Santa Cruz) lisäksi Khizanishvili oli taas hyvä, eikä Mokoenakaan ollut huono. Gamst näytti väläyksittäin jo ihan pelaajalta, harmi ettei se vapaapotku mennyt maaliin, koska maalista Gamst saisi varmasti tarvittavan boostin nousta takaisin parhaaseen vireeseensä. McCarthy oli ensimmäisellä jaksolla ihan hyvä, mutta toisella aika kehno. Nelsen oli taas ensimmäisellä jaksolla jopa katastrofaalisen huono, mutta toisella jaksolla onnistui riittävän hyvin. Tugaysta ei ollut mitään haittaa, joten se täytyy laskea onnistumiseksi, mutta muutamaa kelpo passia lukuunottamatta aika turha. Keskiviikkona Sunderland saapuu Ewoodille, 3 pistettä taas haussa. Toivottavasti kaikki huilin tarpeessa olleet saivat taas huilia ja otteluun lähdetään Warnock, Nelsen, Samba, Emerton, Gamst, Dunn, Reid, Bentley, Santa Cruz, McCarthy -ihannekokoonpanolla. Sivullekirjoittanut ei pahastuisi, vaikka Khizanishvili olisi Nelsenin tilalla, mutta tätä odotellessa ei tuskin hengitystä kannata pidätellä. Edit: Hughes ei ollut järjestänyt rankaisujuoksutreenejä, mutta antanut koko remmille hiustenkuivaajakäsittelyn. Mikä varmasti oli tarpeen ja tehtävä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.12.2007 klo 18:18:51 kirjoittanut budha »
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #247 : 30.12.2007 klo 18:52:56 |
|
Jotenkin väkinäisen pakkovoiton maku tuosta jäi, vaikka Burn suurimman osan pelistä olikin niskan päällä. Bentley ja Santa Cruz tosiaan onnistuivat jälleen mainiosti ja ilahduttavaa oli nähdä, että Gamstkin jo aika ajoin näytti merkkejä viime kausien otteista. Paljon on silti miehellä parannettavaa. Myös Emerton ja Warnock selvisivät omissa silmissäni puhtain paperein. Sen sijaan tuo Mokoena ei oikein vakuuttanut. Itse laitan Derbyn ensimmäisen maalin Mokoenan laiskuuden piikkiin ja muutenkin jäi sellainen maku, että Mokoenan mahdolliset onnistumiset olivatkin vain Derbyn huonoutta. Tugaylta en odottanut yhtään mitään, enkä oikein mitään saanutkaan - hyvässä enkä pahassa, joten kaipa se oli ihan mallikas suoritus. Tärkeintä tuossa oli kuitenkin voitto, joka toivottavasti tuo itseluottamusta joukkueelle. Tulevien pelien suhteen kuulun itsekin siihen koulukuntaan, joka toivoo Nelsenille pelin tai parin jäähyä, sillä ei miehen otteet tänäänkään - varsinkaan ensimmäisellä puoliajalla - olleet sitä mitä niiden olisi pitänyt olla. Niin ja Brad The Immortalia ei tietenkään sovi unohtaa. Pelin kulminaatiopiste oli kuitenkin Bradin torjuma rankkari. Ja tässä yhteydessä voidaan toki unohtaa, että Howardin veto oli sysipaska. 
|
|
|
|
|
budha
Poissa
Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA
|
 |
Vastaus #248 : 31.12.2007 klo 12:47:11 |
|
Tribalfootball on keksinyt, että Rovers yhdessä Sunderlandin kanssa on kiinnostunut Heartsin 22-vuotiaasta topparista Christophe Berrasta. Sen enempää tietoa kaverista ei ole, mutta Wikipedian mukaan skotti "is noted for his physical presence and aerial ability", joten kuulostaa ihan Rovers-muottiin sopivalta pelaajalta. Lisätietoja otetaan vastaan, vaikka lähde nyt onkin taas kovin kyseenalainen. Robertsin perässä eri lähteiden mukaan on mm. Derby, Middlesbrough ja Birmingham. Samojen lähteiden mukaan grenadalaisen mahdollinen siirtosumma olisi samaa luokkaa kuin Savagen (n. £2M). Jos £2M on sitten lopullinen summa, niin Rovers ottaisi tuossa kaupassa £0,5M kuokkaan, mutta se lienee ihan hyväksyttävää, koska viime kauden viimeistä viidennestä lukuunottamatta Roberts ei ole kauheasti vastuuta saanut. Lädifoorumin syväkurkku tietää kuitenkin kertoa, että ainoa konkreettinen tarjous olisi tullut Championshipistä (Sheffield United, Leicester, QPR, ?), ja sekin olisi lainasopimus, jossa mahdollisuus pysyvään siirtoon. Jossain lehdessä taisi olla, että Derby haluaisi antaa Earnshawin vaihdossa, mutta perinteinen :keskari: tälle idealle. Benniä on tällä kertaa lainattu eri medioissa niin, että etelä-afrikkalainen ei olisi taas lähdössä minnekään: "I have a contract with Blackburn and nobody at the club has said they don't want me," McCarthy told The People. "If they did not get rid of me in the summer then I don't believe they will now.
"I am working hard every day to be in the team as often as possible. I am giving everything on the pitch when I am in the team. I am ready to play 90 minutes every game.
"Hughes and I have very special characters but we are professionals and we respect each other.
"I have no problem with the coach. The day there is a problem I will leave. Savagen osalta Sunderland on kuuleman mukaan tarjonnut £1M, mutta tätä tuskin on hyväksytty, mutta veikataan nyt, että walesilainen lähtee ennen Robertsia.
|
|
|
|
|
Vastapallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo
|
 |
Vastaus #249 : 03.01.2008 klo 00:54:48 |
|
Skysportsilta löytyy pari huhua, jotka ajattelin läiskiä tänne, eli: Blackburn testaa Levski Sofian Valeri Domovchyskia.ja Vähemmän yllättävä tieto siitä, että Black Cats on tehnyt tarjouksen Robbie Savagesta.Itsellä ei ole oikein mitään käsitystä tästä Levskin kärjestä, sen sijaan Savagesta olisin valmis luopumaan, jos rahaa liikkuu riittävästi Burnin kassaan. Tämän päivän pelistä en tiedä juuri senkään vertaa, eli käytännössä vain lopputuloksen ja sen, että Brad The Immortal torjui pilkun ja heti perään Benni kuittasi voittomaalin toiseen päähän. Lisää luvassa, jos jaksan ennen budhaa selailla lädifoorumeja sun muita tietolähteitä.
|
|
|
|
|
|
|
|