FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.02.2026 klo 06:54:39 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 13 [14] 15 ... 43
 
Kirjoittaja Aihe: Blackburn Rovers FC 2008-09: Beefin' up!  (Luettu 51912 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #325 : 22.03.2008 klo 22:13:53

Nopeasti googlettamalla edellinen professional foul, joka tuli mieleen oli Zat Knightin punainen Chelseaa vastaan, josta toppari sai tosiaan vain yhden pelin pelikiellon.

Kellään linkkiä moiseen porsaanreikään? Onko maalintekotilanteissa rikkomiset aina professional foul, ja aina vain yhden pelin pelikiellon arvoinen? Ja ainoastaan nämä ei-maalintekotilanteissa rikkomiset ovat sitten kolmen (tai enemmän) pelin arvoisia rikkeitä?
oman_elämänsä_marco_di_vaio

Poissa Poissa


Vastaus #326 : 22.03.2008 klo 22:28:51

Professional foul on yhden matsin väärti, violent conduct kolmen. Esim. Martin Tayloria muistettiin moisella Eduardon jalan nirhaamisen jälkeen. Käsipalloilut alueella, alimpana miehenä kaatamiset ym puolestaan professional fouleja, jos niissä ei sukitella napit edellä tms.
Vastapallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Isabelle Forrerin massiivinen juomapullo


Vastaus #327 : 23.03.2008 klo 04:09:03

No jopas. Olen elänyt tosiaan koko ajan siinä uskossa, että suora punanen tietää vähintään sitä kolmea peliä, oli rike mikä tahansa.

Aina sitä oppii uutta Ylos
temetainio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #328 : 23.03.2008 klo 11:25:02





Tästä taklauksesta Koumasille 3 ottelun pelikiellon. Mielipiteitä?
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #329 : 23.03.2008 klo 12:07:45

Ei tuo pallo kovin kauaksi ole Cahillin jaloista ehtinyt, mutta onneksi ei tarvitse itse olla tuomari. Jos kyseessä olisi Rovers-pelaaja, heittelisin keskisormia ja huutaisin oikeusmurhaa, mutta paha noista on mennä sanomaan.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #330 : 27.03.2008 klo 21:57:26

Plop. Vogel sai numerokseen kasin, Kirves taklasi Santa Cruzin sairastuvalle harjoitusottelussa, mutta vamma ei nähtävästi kovin paha ole, ja Nelsen saattaa tehdä paluun ykkösmiehistöön Reading-peliin, kun Samba suorittaa pelikieltoaan. Ei muuta. Over and out.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #331 : 29.03.2008 klo 10:46:43

Viideltä vierasilla Madejskilla TV-pelis.. eikun ei olekaan. Epävarmoja tapauksia ovat Emerton ja Santa Cruz, joiden pelaamisesta tehdään päätös vasta ottelun alla, sekä Nelsen, joka tosin on ehtinyt jo julistaa itse itsensä pelikuntoiseksi. Lisäksi Samba on pelikiellossa Wigan-punaisensa takia. Kongolaisen korvaaja löytyy kaksikosta Nelsen-Emerton. Jos sekä Nelsen että Emerton ovat pelikuntoisia, voi Khizanishvili löytää itsensä penkiltä. Jos ainoastaan Emerton on pelikunnossa, niin aussi ottanee paikkansa oikealta, Ooijerin ja Khizanishvilin muodostaessa toppariparin. Jos ainoastaan Nelsen on pelikunnossa, niin kapteeni pitänee Ooijerin oikealla, ja pelaa itse keskellä Khizanishvilin kanssa. Santa Cruz on muutenkin huilin tarpeessa, joten veikataan, että paraguaylainen aloittaa penkillä. Vogelin pelilupa-asiat ovat saatu kuntoon, joten sveitsiläinen löytänee itsensä penkiltä. Eli esimerkiksi näin:

Friedel
Ooijer-Nelsen-Khizanisvili-Warnock
Bentley-Reid-Dunn-Gamst
McCarthy-Roberts

Brown, Vogel, Santa Cruz, Mokoena, Derbyshire

Wigan-pelin walk in the parkin sijaan tänään ei Roversilla tule olemaan helppoa. Tasainen vääntö tiedossa. 1,2-1,2 Tulosvetoon.
BandW

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lena Oberdorf, Pedri


Vastaus #332 : 29.03.2008 klo 13:18:51

Saattaa olla luvassa aika viihdyttävä ottelu, toivotaan Debyshirelle tänään peliaikaa.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #333 : 11.04.2008 klo 19:27:55

Mitähän sitä sitten. Sunnuntaina Liverpoolin vieraaksi TV-ottelussa. Roversin mahdollisuudet pisteille ottelussa lepää mahdollisen paremman motivaation varassa, mutta koska myös kyläseuran pelit alkavat tältä kaudelta olla aikalailla pelatut, niin tuskinpa Anfieldilta on paljon kotiintuomisia. Dunn ja Roberts ovat kysymysmerkkejä, Vogel ja McCarthy korvannevat, jos ensin mainittu kaksikko ei pelaa. 2,3-0 voisi osua Tulosvedossa.

Bennin uusi, kesään 2011 jatkuva, sopimus on lyöty eri medioissa jo lukkoon, mutta Roversin virallisten sivujen mukaan mitään ei ole vielä allekirjoitettu. Kaikki kuitenkin viittaa siihen, että etelä-afrikkalainen on saamassa viime kauden näytöillä täysin järjettömän palkankorotuksen, ja nousee seuran parhaiten ansaitsevaksi pelaajaksi (mutu). Bentley ja Gamst seurannevat kohta perässä, ja McCarthyn asettama rima kohtuullisen korvauksen tasossa lienee tavoitteena myös Englannin ja Norjan maajoukkuemiehillä.

STEVEN Davis, Bradley, Bullard, Soares, Mendy, Jason Lampkin .. ei paljon koveta.
« Viimeksi muokattu: 11.04.2008 klo 19:34:22 kirjoittanut budha »
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #334 : 03.05.2008 klo 18:04:30

Villa ja Pompey pupeltavat, joten saumat Intertotoon ovat vielä olemassa. Voitolla Birminghamista Villalle ei riitä tasapeli West Hamia vastaan. Toki Villa pitää voitolla kuudennen sijansa. Toisaalta, pelien mennessä sopivasti vituilleen, saumat ovat vielä yhdeksänteenkin sijaan. Mielenkiintoa siis riittää muuallakin kuin ylimmässä ja alimmassa kerroksessa.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #335 : 10.05.2008 klo 14:26:12

Mitähän sitä nyt on tapahtunut, kun laiskuus on pitänyt sivullekirjoittanutta otteessaan?

Bennille on viilattu uusi sopimus, jolla etelä-afrikkalainen nähtävästi nousi seuran eniten ansaitsevaksi pelaajaksi (mutu £40k/vk). McCarthyn esimerkkiä ovat seuranneet Warnock, Olsson ja Derbyshire. Seuraavaksi odotellaan uutisia Bentleyn ja Gamstin osalta. Enckelmanin, Bernerin ja Henchozin sopimukset loppuvat kesällä, eikä uutisia jatkosopimuksista kannata odotella. Ooijerin sopimus päättyy myös kesällä, mutta Roversilla on optio lisävuoteen, joten hollantilainen jatkanee Ewood Parkilla, koska tuskin kukaan Ooijerista on valmis mitään maksamaan, ja käyttöä rotaatiossa vielä löytyy. Viides pelaaja, jonka sopimus kesällä päättyy on Tugay, jonka jatkosta odotellaan kuumeisesti uutisia. Hughes ei näytä olevan kovin kiinnostunut tarjoamaan jatkosopimusta, eikä turkkilaiselle enää mitään käyttöä joukkueessa ole, mutta silti ainakaan sivullekirjoittanut ei haluaisi päästää turkkilaista lähtemään, jos hän on aikeissa jatkaa uraansa. Jos kaipuu Turkkiin ei ole liian kova, niin maagiselle keskikenttämiehelle löytyy varmasti töitä myös valmennuspuolella.

Todennäköisimmät muut lähtijät löytyvät Mokoena, Roberts, Rigters, Gallacher, Peter -viisikosta. Mokoenalle, Gallacherille ja Peterille ei taida olla käyttöä. Roberts on oikeastaan ainoa pelaaja, jonka myynnillä Rovers voisi saada rahaa siirtoihin vaikuttamatta joukkueen parhaaseen yhteentoista, ja Rigters ei ole onnistunut ainakaan vielä murtautumaan edes vaihtopenkille. Jos nämä visiot tulisivat toteen, niin joukkueen runko jäisi tälläiseksi:

Friedel; Emerton, Samba, Nelsen, Warnock; Bentley, Vogel, Reid, Gamst; McCarthy, Santa Cruz
Brown; Khizanishvili, Ooijer; Dunn, Olsson, Treacy; Derbyshire

Ja muutama junnu päälle. Tuskin kuitenkaan ihan kaikki ym. pelaajat seurasta lähtevät, joten "katsomoonkin" jää vielä muutama kokeneempi pelaaja. Toiseen suuntaan on varmasti tulossa ainakin muutama pelaaja, mutta jos esimerkiksi Bentley lähtee, niin suurempikin määrä on mahdollinen. Huhuissa on tietysti liikkunut kaikenlaisia nimiä, joista ei sen enempää, koska mitään konkreettista ei ole nähtävästi vielä tapahtunut.

Jokaiselle pelipaikalle ehkä puolustuksen ja keskikentän vasenta laitaa lukuunottamatta lienee ainakin jonkinlaista tarvetta: Friedel jatkanee 2-3 vuotta, jonka jälkeen Brown (jos on) olisi istunut penkillä 4-5 vuotta, joten tuskin walesilaisesta on ykköseksi enää silloin. Ainakaan sivullekirjoittaneella ei ole juurikaan hajua ressuissa, lainalla ja junnuissa pyörivien Nielsenin, Fieldingin, Jonesin, Bussmannin ja Arestidoun tasosta saatikka kehityksestä.

Oikeaa puolustajaa joukkueessa ei oikeastaan ole, joten Khizanishvili, Ooijer, Emerton ja jopa Reid ovat joutuneet vuoroillaan siellä pelaamaan. Jos Nelsenin vaivat eivät ota hellittääkseen ja Samba ei pysty nostamaan tasoaan viime kevään tasolle, on joukkueessa tilausta jopa parillekin topparille. Ooijer on liian vanha ja Khizanishvili kelpaa hyvin rotaatioon, mutta ei ole valitettavasti tarpeeksi pätevä avaukseen. Vasemman puolustajan paikka on tiukasti Warnockin, mutta toivottavasti jo ensi kaudella Olsson pystyy lyömään englantilaiselle hieman haastetta. Warnock on kuitenkin Roversiin aikalailla maksimitason pelaaja.

Keskikentän oikealle laidalle ei ole Bentleyn lisäksi vaihtoehtoja. Kun tähän lisää Bentleyn halun pelata mielummin keskellä, niin oikealle laiturille olisi käyttöä. Reid on pelannut myös keskikentän oikealla laidalla, mutta valitettavasti irlantilaisen vauhti ei oikein riitä. Keskikentän keskustaan on viime peleissä vakiutunut Vogel-Emerton -kaksikko, mutta eiköhän ensi kaudella Emerton palaa oikeaksi puolustajaksi ja Reid siirry takaisin keskikentän keskustaan. Dunn on pelannut hyvän kauden ja toivottavasti pysyy kunnossa ensi kaudella, ja haastaa avauksen pelaajat. Gamst on ollut aika yössä tällä kaudella, joka osittain johtuu Bentleyn tason- ja pallonhautomismäärän noususta - norjalainen on tippunut kakkosvaihtoehdoksi erikoistilanteiden antajana ja pallon ylöstuojana. Kaikesta huolimatta norjalainen on Warnockin tapaan enemmän tai vähemmän maksimitason pelaaja Roversiin, joten parempaakaan tuskin on tarjolla realistisuuden raameissa. Treacy toivottavasti saa muutaman näytönpaikan norjalaisen varjossa ja näin nähtäisiin, onko irlantilaisesta Valioliigatason pelaajaksi vai ei.

Kärjessä jatkavat Santa Cruz, McCarthy ja Derbyshire. Jos tähän vielä lisätään Roberts, niin mitään tarvetta muutoksille ei ole. Jos Roberts lähtee, niin joku rymistelijä lienee kiikarissa.

Huomenna kausi pakettiin Birminghamin vieraana: saumat Intertotoon ovat vielä olemassa, joten tuskin kovin suurta perseilyä on luvassa. Tosin pikamaali tai pari kotijoukkueelle voi johtaa rumiinkin lukuihin. Rovers jatkanee täysin samalla kokoonpanolla kuin mitä se on viime pelit pelannut. Tasapeli ei luultavasti kelpaa kummallekaan joukkueelle, joten eiköhän se tasan sitten pääty: 1-1 ja 2-2 Tulosvetoon.
Tomzie

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Kaveriporukka


Vastaus #336 : 12.05.2008 klo 00:11:05

...ja Rigters ei ole onnistunut ainakaan vielä murtautumaan edes vaihtopenkille.

Turhaa kommentointia, mutta onhan Rigters käynyt kentälläkin Arsenalia vastaan. Saatoit ehkä tarkoittaa murtautumisella vähän pysyvämpää tapahtumaketjua.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #337 : 12.05.2008 klo 10:21:58

Turhaa kommentointia, mutta onhan Rigters käynyt kentälläkin Arsenalia vastaan. Saatoit ehkä tarkoittaa murtautumisella vähän pysyvämpää tapahtumaketjua.

Khyl. Oli jopa avauksessa Coventryä vastaan, mutta tässä tapauksessa murtautumisella tarkoitin eri asiaa kuin pistäytymisellä :)
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #338 : 16.05.2008 klo 23:12:23

Joidenkin huhujen (mm. Daily Mail) mukaan Tugaylle ollaan tarjoamassa vuoden jatkoa ja mahdollisuutta ottaa osaa Roversin nuorisojoukkueen valmennukseen. Sopimuksen perusosa lienee korvauksellisesti nykyistä pienempi, mutta sisältänee boonuksia mahdollista esiintymisistä. Jos turkkilainen haluaa uraansa Turkin ulkopuolella ja korkeimmalla sarjatasolla jatkaa, niin eiköhän Turkish Delight sopimukseen nimensä rustaa.

Bentleytä viedään ympäriinsä (Chelsea lienee realistisin huhutuista vaihtoehdoista), mutta ainakin sivullekirjoittanut uskoo vielä englantilaisen ymmärtävän oman parhaansa ja allekirjoittavan uuden sopimuksen Roversin kanssa. Jos erään seniilin sveitsiläisen hulluimmat suunnitelmat menevät läpi, niin 6+5 -sääntö (joukkueen avauksessa täytyy olla 6 pelaajaa, jotka voisivat edustaa seuran kotimaan maajoukkuetta) voisi jopa tuplata Bentleyn markkina-arvon, joten mikään kiire Roversilla ei ole Bentleyn myynnin kanssa. Jos Bentley Roversissa jatkaa, ja pelaa toisen samanlaisen kauden, niin kesällä 2009 peterboroughlaisen pitäminen Ewoodilla olisi kuitenkin mahdotonta - oli sopimuksesta jäljellä 2 tai 10 vuotta.

Mahdollisten hankintojen osalta on varsin hiljaista. Jos Bentley ei lähde, niin voi hyvinkin olla, että huhuttu £10M siirtokassa uppoaa yhteen profiilipelaajaan, ja muutamaan toni kallioon. Vogelin hankinnasta huolimatta keskikentän tilanne on hieman epävarma (Emerton avauksessa), joten ko. profillipelaaja olisi luultavasti keskikenttämies, mieluusti kohtuullisen monipuolinen. Sivullekirjoittaneen märissä unissa on Michael Johnson, lädifoorumilla Pablo Zabaleta - todellisuudesta ei tiedä kuin Hughes, jos hänkään. Heerenveen ei luovu Bradleysta halvalla, ja amerikkalainen haluaa agenttinsa mukaan Saksaan, Koumas - ei, kuka näistä tietää..
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #339 : 17.05.2008 klo 13:28:39

Kausi (Opta-)numeroina:

Vajaa 12% Roversin vedoista meni maaliin (vähän keskiarvoa heikompi)
Vajaa 44% Roversin vedoista meni kohti maalia (vähän keskiarvoa parempi)
11 tolppaa ja ylärimaa (vähän keskiarvoa enemmän)
7 pilkkua (vain yksi vähemmän kuin ykkösellä ManU:lla) - tosin vain 5 sisään.
Vajaa 17% syötöistä oli "pitkiä" (kuudenneksi vähiten kolmen suuren, Tottenhamin ja Man Cityn jälkeen)
583 rikettä (eniten)
535 rikettä Roversia kohtaan (toiseksi eniten)
177 päästettyä vetoa (alempaa keskikastia)
22 käytttyä pelaajaa (vähiten Villan kanssa)
23 pistettä otteluista, joissa Rovers oli tappiolla (eniten)
8 puskumaalia Santa Cruzille (eniten)

http://www.guardian.co.uk/football/2008/may/14/premierleague2
http://www.guardian.co.uk/football/2008/may/14/premierleague1

Edit: eli voidaan päätellä Roversin yrittävän pelata (pitkät syötöt), ja vaikka joukkue pelaa kovaa (rikkeet), niin vastustajat tekevät Roversin kohdatessaan samoin (rikkeet kohtaan).
« Viimeksi muokattu: 17.05.2008 klo 13:32:05 kirjoittanut budha »
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #340 : 18.05.2008 klo 14:53:12

Mahdollisten hankintojen osalta on varsin hiljaista. Jos Bentley ei lähde, niin voi hyvinkin olla, että huhuttu £10M siirtokassa uppoaa yhteen profiilipelaajaan, ja muutamaan toni kallioon. Vogelin hankinnasta huolimatta keskikentän tilanne on hieman epävarma (Emerton avauksessa), joten ko. profillipelaaja olisi luultavasti keskikenttämies, mieluusti kohtuullisen monipuolinen. Sivullekirjoittaneen märissä unissa on Michael Johnson, lädifoorumilla Pablo Zabaleta - todellisuudesta ei tiedä kuin Hughes, jos hänkään. Heerenveen ei luovu Bradleysta halvalla, ja amerikkalainen haluaa agenttinsa mukaan Saksaan, Koumas - ei, kuka näistä tietää..

Tonge-huhut ovat taas täyttäneet aamun papereita, toivottavasti Rovers ei hänen perässä oikeasti ole. Barnes on myös papereiden mukaan Hughesin listalla, vaikka 19-vuotias lupaus ei olekaan pelikuntoinen ennen lokakuuta. Duffin lähtö harakoista näyttää entistä todennäköisemmältä, mutta irlantilainen taitaa olla jo menneen talven lumia, valitettavasti. Myös Farfan-huhut ylittävät uutiskynnyksen tasaisin väliajoin..

Reid on käynyt jälleen polvileikkauksessa - kyseessä on sama polvi, jota viimeksi viime vuonna rassattiin. Tällä kertaa kyseessä oli kuitenkin selvästi pienemmän mittakaavan operaatio, ja Reidin pitäisi olla kunnossa hyvissä ajoin pre-seasonia varten. Myös Derbyshire lienee käynyt omassa tyräleikkauksessaan, jonka takia englantilainen oli puolikuntoinen lähes koko kevätkauden, mutta tästä ei ole vielä mitään uutisia ainakaan sivullekirjoittaneen korviin kuulunut.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #341 : 19.05.2008 klo 19:46:56

Enckelmanin, Bernerin ja Henchozin sopimukset loppuvat kesällä, eikä uutisia jatkosopimuksista kannata odotella. Ooijerin sopimus päättyy myös kesällä, mutta Roversilla on optio lisävuoteen, joten hollantilainen jatkanee Ewood Parkilla, koska tuskin kukaan Ooijerista on valmis mitään maksamaan, ja käyttöä rotaatiossa vielä löytyy. Viides pelaaja, jonka sopimus kesällä päättyy on Tugay, jonka jatkosta odotellaan kuumeisesti uutisia.

Hughes on tänään ilmoittanut, että kolmikolle Encks, Berner ja Henchoz ei tarjota jatkosopimuksia, joten kolmikko on vapaa lähtemään, mitä nopeammin sen parempi. Ressujen puolelta Sotonissa aikoinaan lainalla vakuuttanut kassari Zak Jones ja loukkaantumisten takia valitettavasti taantunut Raffaele De Vita saivat walesilaiselta samanlaisen viestin.

Tugay on nähtävästi suullisesti hyväksynyt tarjolla olleen sopimuksen, joten turkkilainen jatkaa miehistössä myös ensi kaudella. Ressukassareista ensi kaudella on nähtävästi Nielsenin vuoro hakea kokemusta lainalla, ja tällä kaudella Wycombessa lainalla torjunut Fielding jää vuorostaan reserveihin antamaan näyttöjä.

Ja Santa Cruz.. toivottavasti ei ole lähdössä minnekään. Mistäs näitä toisaalta tietää.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #342 : 20.05.2008 klo 19:02:52



 Tuoppi Ylos

- nettiaviisien Nostradamus, Tribalfootball, kertoo Roversin olevan kiinnostunut Crewen junnukassarista, Owain fon Williamsista. Walesin U21-kassari on ainakin sivullekirjoittaneelle täysin tuntematon nimi, mutta taas uuden nuoren maalivahdin hankinta kuulostaisi hieman oudolta, kun Friedelin, Brownin ja Encksin lisäksi riveissä on Englannin U19-veskari Fielding, reservien maalia vartiova Färsaarten U21-kassari Nielsen, viime kaudella(?) Sotonissa lainalla käväissyt Jones ja kasa akatemiakassareita. Mutta mikäs siinä, jos Hughes jotain käyttöä walesilaiselle näkee.

Williams on taas noussut esiin, kun selvisi ettei walesilainen ole jatkamassa Crewessä. Skyn jutun mukaan kiinnostusta pelkästään juniori- ja reservitasolla pelanneeseen kassariin on Roversin lisäksi mm. Middlesbroughissa ja Derbyssä.

Muut päivän huhut ovat nähtävästi Tribalfootballin varmoista lähteistä levinnyt Faye (Newcastle)-huhu, Mirrorin Espanyolista arvaamat Torrejon ja Corominas - toisaalla Corominas on korvattu Rieralla, kolmannessa paikassa kaikki kolme ovat tulossa jne. Myös Duffin ja Justin Hoyten kerrotaan olevan Hughesin listoilla. Näistä Faye ja Duff saavat jäädä tulematta. Vaikka koko Espanyol-kuvio tuntuukin aika hatusta vedetyltä - Hughes ja Bowen olivat yhdessä Espanyolin ottelussa ollessaan kertomansa mukaan täysin muilla asioilla kaupungissa - niin eiköhän ainakin Torrejon ja Riera ole ihan pelimiehiä, Corominasista ei mitään hajua. Se on kyllä varmaa, ettei Rovers Torrejonia ja Corominasia Mirrorin kertomalla £11M:lla osta, mutta saa nähdä mitä tapahtuu. Hoyte olisi siirtyessään seuran ainoa oikea puolustaja, joten englantilainen voisi olla ihan käyttökelpoinen, mutta kiinnostuneita lienee muitakin ja tuskin Arsenal ihan halvalla 23-vuotiaasta luopuu.
Herstein

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #343 : 20.05.2008 klo 19:39:36

Jaahas, en ole huomannutkaan, että noin montaa Espanyol pelaajaa viedään Blackburniin. Torrejon ja Jarque muodostivat viime kaudella toimivan ja tasokkaan topparikaksikon, ja kumpaakin huhuiltiin medioissa vahvasti jopa maajoukkueeseen asti. Rierahan maajoukkueeseen nousi, ja on kovasti menossa myös EM-kisajoukkueeseen asti. Vasemmalla laidalla viihtyvä hyvin tekninen pelaaja pelasi kauden Manchester Cityssä, joten liigakin on ilmeisen tuttu. Corominas on Espanyolin oma kasvatti, ja osaa pelata kummassakin laidassa, mutta parhaiten viihtyy kärjessä. Noussut fanien kulttipelaajaksi, sillä hän on iskenyt monta hyvin tärkeää maalia. Sopimus loppuu tähän kauteen, joten hän liikkuu ilmaiseksi. Mallorca on tietojen mukaan ollut myös hänen perässään.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #344 : 21.05.2008 klo 08:22:49

Mainiota, kiitos lisäselvennyksestä.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #345 : 22.05.2008 klo 09:34:15

Seuraavat huhut uunista ulos: sisään Altidore ja Ghaly, ulos Rigters (Norwich). Mitäpä noista nyt sanoisi? Altidore on nähtävästi ihan kyky, mutta työlupa-asiat lienee aika suuri este, ManUun menisi exceptional talent -porsaanreiän kautta, mutta tuskin Roversiin - jos siirtyy, niin varmaan jonnekin, missä työlupaa ei tarvita (Hollanti, Espanja?). Ghalyn asenne on aikamoinen kysymysmerkki, mutta eiköhän egyptiläinen halutessaan ihan ok-pelaaja Roversiin olisi. Rigters lienee nähty, joten pihalle vaan.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #346 : 25.05.2008 klo 11:57:44

Roversin vastaus Ghalyn väitteisiin, että seura olisi hänen perässään, oli yksikantaan "emme ole", joten tästä voinemme olettaa (vai voimmeko?), ettei Rovers ole kiinnostunut egyptiläisestä.

ManU:n Scholes ja Giggs ovat nostettu viime päivinä esille, eikä varmasti vähiten Hughesin hyvien Utd-suhteiden takia. Kaksikko olisi kuitenkin varmasti aika kookkaan kompensaation perässä, joten jos Roversin kiinnostus on aitoa, niin olisiko seuralla varaa maksaa kaksikolle 50% enemmän kuin mitä esimerkiksi Bentleylle ollaan tarjoamassa? Ja olisiko sitten kaikki muut Bentleystä lähtien samantasoisen kompensaation perässä? Tietysti kaksikon pitäisi ensin olla lähdössä Utdista ja olla edes kiinnostunut siirtymään Roversiin, mutta saahan sitä spekuloida.

Muut naamat huhuissa ovat Anthony Annan (Stabækissa lainalla Startista) - uusi Pablo Aimar, uusi Michael Essien. LET:ssa lainattiin perjantaina Annania, joka kertoo agenttinsa kertoneen hänelle, että Rovers, M'boro ja Bolton ovat kiinnostuneita hänestä. Rovers lienee pelillisesti houkuttelevin vaihtoehto, mutta mitä luultavimmin rahallisesti vähiten houkuttelevin, joten saa nähdä - toisaalla huhut kertovat, että Rovers on mahdollisesti kiinnostunut, mutta että Annan ei olisi mikään prioriteetti tällä hetkellä. Kiinnostuksen kohde Espanyolissa on nähtävästi Pablo Zabaleta, Argentiinan maajoukkueeseenkin tällä hetkellä mahtuva oikea laituri/puolustaja. Bradley on nähtävästi menossa nyt vuorostaan M'boroon.

Liverpool haluaa Bentleyn ja Chelsea Hughesin.. tuskin.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #347 : 27.05.2008 klo 22:06:34

Bentley on ilmoittanut haastatteluissa, että sopimusneuvotteluita ei tällä hetkellä käydä, joka tietysti on herättänyt jo hieman hiljentyneitä huhuja. Uusin nimi paalulla on Liverpool, jonka kerrotaan jo tehneen £12M tarjouksen englantilaisesta. Jos tuolla hinnalla Bentley lähtisi, niin kesän siirtokassa lähes 2,5-kertaistuisi, jolla tietysti voisi olla positiivisia pitkäntähtäimen vaikutuksia (Hughes), mutta tuskin ensi kaudeksi Bentleytä yksi-yhteen Rovers pystyisi kuitenkaan korvaamaan. Jos Hughesin ajan keskimääräinen pelaajasta maksettu siirtokorvaus on (mutu) miljoonan luokkaa, niin tuolla mahdollisella £10+12M:lla Hughes pystyisi tuplahintaankin tuomaan kokoonpanollisen uusia naamoja Ewoodille. Käytännössä kuitenkin palkkabudjetti sanelee sen, että tuskin ykkösmiehistö hirveästi nykyisestä levenee, oli siirtosummiin rahaa käytössä £10M tai £25M. Poistuneet Henchoz, Encks ja Berner olivat korkeintaan Valioliigan mediaanipalkkalaisia, luultavasti jopa sen alapuolella, joten palkkakulut ovat edelleenkin vähintäänkin tapissa. Jos oletetaan, että lähtenyt kolmikko tienasi kympin per nuppi, ja Bentleylle on varattu viisikymppiä, niin ei £80k/vk:n kovin montaa isoa nimeä mahdu. Ja jokainen ekstra £20k/vk tarkoittaa miljonaa puntaa vuodessa..

Jos Bentley on päättänyt lähteä, niin ei auta muuta kuin toivoa, että apajille tulisi muitakin seuroja - kiukutteleva Bentley ja kiinnostustansa menettävä Liverpool elokuussa olisi pahin mahdollinen skenaario - jos Rovers joutuu avauksen pelaajista luopumaan, niin se täytyy pyrkiä tekemään parhaassa mahdollisessa markkinaraossa, ei alehintaan ainoalle kiinnostuneelle.

Bentleyn mahdollinen menetys ei kuitenkaan Roversin Valioliiga-statusta uhkaa, toisin kuin Chelsea/Hughes-linkki. Isot pojat kertovat Chelsean johtoportaassa olevan muutama Hughes-intoilija, mikä on vallan ikävää. Bolton näytti menneellä kaudella hyvää esimerkkiä siitä, mitä Roversille voisi käydä managerin vaihtuessa, joten täytyy pitää sormia ristissä, ettei Hughes ole riittävän iso nimi Romanille. Jos Hughes lähtee, niin luultavasti mukana lähtisi ainakin osa hänen staffistaan (Hitchcock & Niedzwiecki molemmat ovat entisiä Chelsean miehiä) - mikä veisi rumasti pohjaa jatkuvuudelta. Bowenin pitäminen ja manageriksi nostaminen tuntuisi ainakin tällä hetkellä paremmalta valinnalta (kaikista huonoista esimerkeistä huolimatta) kuin joku Allardyce tai ex-pelaaja, mutta toivottavasti tämä tulee eteen myöhemmin kuin ennemmin.

Jokaisella pilvellä on myös hopeareunuksensa, ja tällä kertaa se on Ooijerin ilmoitus, että hän haluaa lähteä kesällä, koska tippui penkille loppukaudesta. Hei vaan hei - penniäkään hollantilaisesta ei saa, mutta tuleepahan palkkabudjettiin mediaanipalkkaa suurempi reikä jollekin, jolla ei ole jo 1½ jalkaa haudassa.
Parkour

Poissa Poissa


Vastaus #348 : 02.06.2008 klo 19:51:52

Mark Hughes pyytänyt ja saanut luvan neuvotella Manchester Cityn vapautuneesta valmentajan pestistä, seuralta tullut ihan virallinen ilmoituskin asiasta. Isomman pestin havittelun olis ehkä Hughesilta ymmärtänyt, olen hieman yllättynyt että on kiinnostunut Cityn pestistä.

Jos Hughes päättää lähteä, kuka tulee seuraajaksi? Souness taitaa olla vieläkin vapailla markkinoilla...  8)
Northern Rock

Poissa Poissa


Vastaus #349 : 02.06.2008 klo 20:00:48

Jos Hughes päättää lähteä, kuka tulee seuraajaksi? Souness taitaa olla vieläkin vapailla markkinoilla...  8)

Lehdistön mukaan ykkösvaihtoehtona Big-Sam Allardyce...

 
Sivuja: 1 ... 13 [14] 15 ... 43
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa