• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

FC Inter Turku - Helsingfors IFK, Suomen Cupin 7. kierros

Aloittaja Bunuel, 12.07.2007 klo 23:44:17

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Espen

Lainaus käyttäjältä: Bunuel - 15.07.2007 klo 13:44:08
Nimenomaan lauluissa ja kannatuksen organisoinnissa SK on muita edellä.

Miltä näyttää jalkapallon ja jääpallon lisäksi lutuuririntama pesäpallossa ja keilailussa?
Jos väität että meillä ei ole capoja niin tervetuloa ryhmän "tuntumaan".

Loyd

Lainaus käyttäjältä: FinGer - 16.07.2007 klo 04:59:24
Jos Klubi tahkoisi kendon sm-sarjaa niin takuulla moni SK:n jätkä olis naperona valinnu toisin.

Jos HIFK tahkoisi futiksen sm-sarjaa niin takuulla moni klubbenin jätkä olis naperona valinnu toisin. ::)

Eikö ole helvetin hienoa, että Suomesta löytyy tälläisiä seuroja - kuten IFK - joilla on toimintaa monessa lajissa, eikä pelkästään vaikkapa kendossa. Vrt. esim Jokerit ja HJK...

Amado Guevara

Lainaus käyttäjältä: gobbi vi inculeranno - 15.07.2007 klo 23:07:53
.. sama kai se missä juuret ovat, faktat ovat kuitenkin faktoja, eikä ole Kingien syy jos HooJiiKoo ei kiinnosta muita kuin mimmifutaajia.
Hohhoijaa mitä paskaa taas. Eipä ollut HIFK:n matseissa juurikaan jengiä edes silloin kun pelasivat ykkösessä, ykkösen vertailussa olivat varmaan viimeisten joukossa katsojakeskiarvossa. Melko huono provo, jopa sinulta.

FinGer

Lainaus käyttäjältä: Loyd - 16.07.2007 klo 16:18:54
Jos HIFK tahkoisi futiksen sm-sarjaa niin takuulla moni klubbenin jätkä olis naperona valinnu toisin. ::)

Eikö ole helvetin hienoa, että Suomesta löytyy tälläisiä seuroja - kuten IFK - joilla on toimintaa monessa lajissa, eikä pelkästään vaikkapa kendossa. Vrt. esim Jokerit ja HJK...

Eka kappale oli jo niin huono etten jaksa edes kommentoida...

Mun pääkoppaan ei vaan mahdu se, että kinkkien menoa hypetetään ympäri maata kun se meininki ei sen kummallisempaa ole. Se ei ole täyttä paskaa mutta ei suomen kärkeäkään... Kauhea hypetys ja ihailu ilman mitään siteitä ko. seuraan vain sen takia että pelaavat 3.div.

nakkisormi

#129
.


Valtion vihollinen

Stadin Kingit  :ylos:

Sakilaisilta enemmän tekoja ja vähemmän selittelyä.

Kahn

Lainaus käyttäjältä: nakkisormi - 17.07.2007 klo 03:02:01
Mut se kolmosdivari... Foorumin nettiskenetietäjät katsoo uutuubist videon kinkkien hypetetystä matsista munat pystyssä, vaikka livenä näkee saman menon monestakin paikasta ja vielä parempaakin löytyy. Ei siinä mitään, mutta syy hehkuttamiseen on se kolmosdivari.



Kyllähän toi nyt on tietääkseni ihan koko Suomen tasolla ihan hyvää meininkiä. Faktana en voi sanoa, kun en oo parina viime kautena nähnyt kun about 5-7 liigamatsia + pari cup peliä. Hauskaa on vaan, että jos joku postaa Kingien tai jonkun muun ryhmän videon jossa on hyvä meno, niin tulee heti muutama oikeinkannattaja sanomaan, että kyllä tollasta löytyy paljon muualtakin. Ja varmasti löytyykin. Eikä se ole keltään muulta pois, vaikka joku toinen ryhmä vetääkin kovat meningit katsomossa. Lähinnä sen pitäis aiheuttaa kilpailua, joka taas vie koko hommaa eteenpäin.

Amado Guevara

Lainaus käyttäjältä: Valtion vihollinen - 17.07.2007 klo 05:58:39
Stadin Kingit  :ylos:

Sakilaisilta enemmän tekoja ja vähemmän selittelyä.
Mitä vittua nyt taas? Eihän täällä Sakilaiset ole käyneet mitään selittelemässä.

iivu

Lainaus käyttäjältä: Amado Guevara - 16.07.2007 klo 17:08:39
Eipä ollut HIFK:n matseissa juurikaan jengiä edes silloin kun pelasivat ykkösessä, ykkösen vertailussa olivat varmaan viimeisten joukossa katsojakeskiarvossa.

.. mikäli näin todellakin on, näkökulma hieman muuttuu. Mikä on tietysti valitettavaa. Kingien kanta tähän ?

simo hylje

Lainaus käyttäjältä: Bunuel - 16.07.2007 klo 12:27:16
Kerro ihmeessä mistä asiasta olet eri mieltä. Olen ollut jokaisen varteenotettavan suomalaisen ryhmän mukana eikä vastaavia capoja ole ollut kertaakaan. Laulun aloittajat ovat eri asia kuin sellaiset jotka ovat selkä kenttään päin johtamassa ryhmää. Laulujen äänekkyydessä porukan kokoon nähden pärjäävät oikeastaan vain FCLK ja sakilaiset, ensin mainitut häviävät parin yksittäisen biisin ja huudon liialla toistolla ja jälkimmäiset porukan pienellä koolla. Sinikaartilla olisi suurin potentiaali mutta mukana on turhan paljon niitä jotka eivät menetä pelien aikana ääntään ja laulut ovat edelleen aika heikolla tolalla mm. sävelkulkujen suhteen.

Ei sillä etten arvostaisi jokaista em. porukoista tai vaikka MyPassionia mutta kun kerran perusteluja vaatimalla vaadittiin niin noin minä olen matseissa tilanteen kokenut. Ei toisen ryhmän paremmuus ole toisilta pois vaikka tietenkään klubin miehet eivät voi jotain artoa lukuunottamatta sitä myöntääkään.

Que sera?

Bunuel

Lainaus käyttäjältä: simo hylje - 17.07.2007 klo 11:56:33
Que sera?

No se kyllä toimii hyvin mutta ette kai te sitä vedä muuten kuin cupin ratkaisuvaiheissa? En ole ainakaan itse muulloin kuullut. Aiempina syksyinä olen ollut Lahden matseissa ettekä sitä silloin vetäneet minuuttikaupalla, mutta Tampereella oli kuulemma nyt eeooämmää  :ylos:

Lahtelaisilla on paikoitellen nerokkaat viisut mutta välillä homma jäkkiintyy liiaksi lahti-klapklapiksi ja oi lahti on-huuteluksi.

Tulen Kokkolaan analysoimaan lisää jos tekin tulette  :tuoppi:

Amado Guevara

Lainaus käyttäjältä: gobbi vi inculeranno - 17.07.2007 klo 11:34:47
.. mikäli näin todellakin on, näkökulma hieman muuttuu. Mikä on tietysti valitettavaa. Kingien kanta tähän ?
Totta tuo on, kun joskus itsekin siellä peleissä olin järkkärinä, katsojia oli yleensä muutama sata, todellisia kannattajia vajaa kourallinen.

Kahn

Lainaus käyttäjältä: gobbi vi inculeranno - 17.07.2007 klo 11:34:47
.. mikäli näin todellakin on, näkökulma hieman muuttuu. Mikä on tietysti valitettavaa. Kingien kanta tähän ?

Kingien toiminta aloitettiin vuonna 2001, kun IFK tosiaan skulas vielä ykkösessä. Silloin alussa, niinkuin yleensä, toiminta oli pientä, mukana oli vajaa 10 jannua. Seuraavalla kaudella toiminta kasvoi ja tehtiin jo pari vierasmatkaa, joilla oli mukana ~25 jannua. Kotimatseissa meininkin oli enemmän satunnaista huutelua. En nyt jaksa koko historiaa tänne alkaa kirjoittamaan, mutta lisätietoa kiinnostuneille www.stadinkingit.com -> historia. Sen ajan katsojakeskiarvosta ei tarkkaa muistikuvaa, mutta vissiin siinä 500:n paikkeilla, eli todella heikko suoritus.


El Tequito

#139
Lainaus käyttäjältä: prins murwa - 13.07.2007 klo 15:37:01
Grabbarna 09 vastasi soihdutteluista matsin lopussa.


Oho! Onkos "hulivilit" saaneet  jotain aikaan?  :o

Jaakko

Lainaus käyttäjältä: Kahn - 17.07.2007 klo 12:20:37
Kingien toiminta aloitettiin vuonna 2001, kun IFK tosiaan skulas vielä ykkösessä. Silloin alussa, niinkuin yleensä, toiminta oli pientä, mukana oli vajaa 10 jannua.

Olin silloin  2002 katsomassa HIFK-TPS ottelun, muutama kaveri siellä oli, jotka taputtelivat vähän tiheämpään ifk:lle. HIFK:n keskiarvo taisi olla jossain 300 alapuollella about samoissa kuin Hongan. Potentiaalia kuitenkin IFK:lla olisi liigassakin.   

Kahn

Lainaus käyttäjältä: Jaakko - 19.07.2007 klo 16:47:47
Olin silloin  2002 katsomassa HIFK-TPS ottelun, muutama kaveri siellä oli, jotka taputtelivat vähän tiheämpään ifk:lle. HIFK:n keskiarvo taisi olla jossain 300 alapuollella about samoissa kuin Hongan. Potentiaalia kuitenkin IFK:lla olisi liigassakin.   

Muistin keskiarvon näköjään väärin. Eikä tosin missään väitetäkkään, että joka pelissä olisi ollut organisoitua kannatusta.

Positiivista, että tällä kaudelle Bolliksen peleissä on ollut yleisöä päälle pari sataa. :ylos:

Jaakko

Lainaus käyttäjältä: Kahn - 19.07.2007 klo 17:40:00
Muistin keskiarvon näköjään väärin. Eikä tosin missään väitetäkkään, että joka pelissä olisi ollut organisoitua kannatusta.

Positiivista, että tällä kaudelle Bolliksen peleissä on ollut yleisöä päälle pari sataa. :ylos:
Paikallispeleissä ainakin Jokereita vastaan oli IFK:lla enemmänkin menoa. 

Olympiastadionin Huuhkaja

Lainaus käyttäjältä: Jaakko - 19.07.2007 klo 17:49:53
Paikallispeleissä ainakin Jokereita vastaan oli IFK:lla enemmänkin menoa. 
Ja osasivat myös juostakin.

Blanco


FinGer


Olympiastadionin Huuhkaja

#146
. ???


Suopotkupallo

Onse kummaa, että IFK faneille vittuillaan Kiekko taustoista. Haloo? asumme Suomessa. Täällä kuitenkin se jääkiekko on suurin laji ja sitäkautta myös kiekon puolella parhaat fanit (UltrasJokerit). SK,n jokaista fania varmaan kaivataan yhtäpaljon siellä kiekon puolella haastamaan Jokerifanit taistoon suomen parhaimman faniporukan tittelistä. Enemmänkin antaisin tälläsenä "kermaperse hunttaajana" isoja peukkuja sinne Stadiin joka porukalle, jotka vievät meidän kulttuuriamme eteenpäin positiivissa merkeissä.

IFK,n faneja sen verran viellä kehuten,että tuttavani Sissiryhmästä kehuskeli että Veritaksella ei ole koskaan moista meteliä ollu, kuin Inter-IFK pelissä. Toivotaan että vaikka Sinikaarti korjaa tilanteen tulevaisuudessa.

Masiina

Kendojanarit jääköön halleihiinsa, ei kaivata futiskentillä  :keskari:

WiZ

Lainaus käyttäjältä: Masiina - 24.07.2007 klo 15:54:10
Kendojanarit jääköön halleihiinsa, ei kaivata futiskentillä  :keskari:
Ei helvetti mikä viesti, Suomi on jääkiekkokansaa ja näin ollen futis jääkin ikuiseksi kakkoslajiksi tällaisella asenteella. Itse kävin ennen joku kahdeksan vuotta aktiivisesti Hermeksen kendopeleissä, vierasmatkoilla välillä jne. Vituttaako? Viimeiset kolme vuotta olen kuitenkin innostunut jalkapallosta & KPV:sta kunnolla ja käynyt kaikissa kotipeleissä ja useissa vieraspeleissä. Väärin kannatettu?