Luís Fernando
Poissa
Suosikkijoukkue: Pupelluksen mestarit 2008, 2009
|
 |
Vastaus #100 : 21.07.2007 klo 19:17:07 |
|
Esimerkiksi Hongan ja Viikinkien kenttiin nähden Keskuskenttä on erinomainen. Vuosaaressa ei kuitenkaan kukaan valita mistään, vaikka joutuisikin seisomaan, sillä näkymät kentälle ovat hyvät joka paikasta (kiitos rinteiden) 
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #101 : 21.07.2007 klo 19:17:30 |
|
Juu kyllähän se sillon menettelee kun yleisöä on se 2000-3000, mutta kun tuollainen määrä tulee ei mikään auta enään. Hyvin on Jaro kuitenkin panostanut itse keskuskenttään.
|
|
|
|
Phrog
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Jaro, Suomi
|
 |
Vastaus #102 : 21.07.2007 klo 19:21:54 |
|
Kyllähän tuohon mahtavaan yleisöjuhlaan tuntuu aika ikävä sivujuonne tulleen. Mainituissa pukumiehissä kun on niitä joilla on päässä sekä maalaisjärkeä että ymmärrystä jalkapallosta, sekä niitä joita ei ole siunattu kummallakaan. Nyt on joku jälkimmäisistä tainnut olla vauhdissa.
Fanien kannattaa muistaa, että he kannattavat joukkuetta ja seuraa, jotka molemmat ovat kannattamisen arvoisia tällaisista yksittäisistä hölmöilyistä huolimatta.
Kyllä. Ennen ottelua tunnelma oli mainio ja faniryhmä lauloi jatkuvasti, ja jopa tuulipukukansa meinasi tulla rytmiin mukaan vaikka ottelun alkuun oli 15 minuuttia. En tosiaan istunut ihan faniryhmän vieressä mutta uskon että tilanne oli sellainen että tuo pukuherra käski fanit istumaan alas. Propsit vielä junnuryhmälle joka piti kiitettävästi mekkalaa kun seniorit oli poissa.
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat
|
 |
Vastaus #103 : 21.07.2007 klo 19:26:18 |
|
Juu kyllähän se sillon menettelee kun yleisöä on se 2000-3000, mutta kun tuollainen määrä tulee ei mikään auta enään. Hyvin on Jaro kuitenkin panostanut itse keskuskenttään.
Kyllä kritiikkisi ihan oikeutettua oli, ei siinä mitään. Ensi kauden vastaavaan otteluun tulisi varustautua siirrettävillä katsomoilla. Niiden ongelma vain on, että päädyissä ne ovat melko kaukana kentästä. Ne olisi mahdollista tuoda myös maalien taakse (mikä olisi mahtava juttu), mutta silloin pitäisi juoksuradat peittää ja koko alueen toimintalogistiikkaa muuttaa.
|
|
|
|
Luís Fernando
Poissa
Suosikkijoukkue: Pupelluksen mestarit 2008, 2009
|
 |
Vastaus #104 : 21.07.2007 klo 19:29:01 |
|
Kyllä kritiikkisi ihan oikeutettua oli, ei siinä mitään.
Ensi kauden vastaavaan otteluun tulisi varustautua siirrettävillä katsomoilla. Niiden ongelma vain on, että päädyissä ne ovat melko kaukana kentästä. Ne olisi mahdollista tuoda myös maalien taakse (mikä olisi mahtava juttu), mutta silloin pitäisi juoksuradat peittää ja koko alueen toimintalogistiikkaa muuttaa.
Kyllähän Vuosaaressakin homma hoituu niin, että ennen ottelua nosturi siirtää katsomot maalien taakse ja matsin jälkeen ne kiikutetaan sivuun.
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat
|
 |
Vastaus #105 : 21.07.2007 klo 19:43:24 |
|
Kyllähän Vuosaaressakin homma hoituu niin, että ennen ottelua nosturi siirtää katsomot maalien taakse ja matsin jälkeen ne kiikutetaan sivuun.
Tuota en tiennytkään, kiitos infosta  Miten nosturi muuten saadaan paikalle vahingoittamatta tartania ja millaisesta nosturista on kyse? Ovatko siirrettävät katsomot kaupungin vai Viikkareiden? Asia kiinnostaa, koska pohdin voisiko saman homman kopioida Pietarsaareen.
|
|
|
|
Phrog
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Jaro, Suomi
|
 |
Vastaus #106 : 21.07.2007 klo 20:01:20 |
|
Vuosaaren malli sopisi tällaisena päivänä Pietarsaareen oikein hyvin. Vielä kun saataisiin se moukari/kiekonheittoringin verkko h*lvettiin kun jalkapalloa pelataan.
|
|
|
|
Roiskiva toppari
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #107 : 21.07.2007 klo 20:26:18 |
|
Kotitappio on kuitattu! VPS jatkaa huikeaa putkeaan.
Olo on onnellisen sekava, täytynee talsia kaljakassin kanssa rantaan hakemaan selkeyttä.
Jaro-fanit tosiaan paiskattiin pääkatsomosta ulos joskus 20 minuutin pelin jälkeen. Syynä ilmeisesti istumapaikan istumatta jättäminen. Yleisöä oli muuten mahtavasti paikalla - Pietarsaaresta, Vaasasta ja muualta. Oliko sitä sitten 1300 silmäparia enemmän kuin viime vuonna, sitä en tiedä.
Hekumaa! (en nyt muutakaan sanaa keksi ja "kiimaa" en viitsi käyttää)
|
|
|
|
Amino
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, FC Kiisto
|
 |
Vastaus #108 : 21.07.2007 klo 20:30:39 |
|
Hyvä reissu ja kiva oli lähtee kotiin 3 pinnaa mukana. Ollolla oli paikka ratkasta peli toisen puoliajan alussa, mutta halus vissiin pitää pelin jännänä loppuun asti :  . Hyvä fiilis oli ainaki Vepsun fanimestoilla, ei sitte tiedä oliko kivaa pääkatsomos ku ei kuulunu mitää ääntä..  Ja nyt on hyvä käydä juomas muutama ilmanen  stereos.
|
|
|
|
Toffo
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #109 : 21.07.2007 klo 20:51:46 |
|
Hienoa! Upeaa VPS! Melkoinen putki menossa, eikä sitä tule katkaisemaan edes joku TumppU 4.8.  Pelin nähneet rapoa foorumille. Oliko voitto ihan ansaittukin vai oliko kenties hieman pullaa matkassa mukana?
|
|
|
|
rakkaudentukkumyymälä
Poissa
|
 |
Vastaus #110 : 21.07.2007 klo 20:54:30 |
|
Hieno yleisömäärä Jeppiksessä  ..Vepsu vaikuttaa tällä hetkellä olevan matkalla kohti harmaata keskikastia ja kuuluu liigan kuumimpien porukoiden joukkoon...Pygmin ulostaminen joukkueesta osoittautui tällä kertaa oikeaksi vedoksi..Muutenkin pohjanmaan porukat porskuttavat tällä hetkellä mukavassa myötätuulessa,kaikella todennäköisyydellä derbyjä nähdään myös ensi vuonna.
|
|
|
|
Roiskiva toppari
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #111 : 21.07.2007 klo 20:56:38 |
|
Pelin nähneet rapoa foorumille. Oliko voitto ihan ansaittukin vai oliko kenties hieman pullaa matkassa mukana?
Äärimmäinen tiivistelmä: tasaista pallottelua, VPS:llä enemmän paikkoja. Kaikki kortit olivat ansaittuja. Nyt täytyy lähteä kaatamaan useampi 
|
|
|
|
Luís Fernando
Poissa
Suosikkijoukkue: Pupelluksen mestarit 2008, 2009
|
 |
Vastaus #112 : 21.07.2007 klo 21:24:20 |
|
Tuota en tiennytkään, kiitos infosta  Miten nosturi muuten saadaan paikalle vahingoittamatta tartania ja millaisesta nosturista on kyse? Ovatko siirrettävät katsomot kaupungin vai Viikkareiden? Asia kiinnostaa, koska pohdin voisiko saman homman kopioida Pietarsaareen. Tällainen rekka varustettuna nosturilla pitää huolen siitä, että eteläpäädyssä on joka matsissa vieraskatsomo. Rekkahan ei itsessään vahingoita juoksuratoja, kun ei millään telaketjuilla kulje. Tuo eteläpäädyn katsomo on kaupungin tekemä/omistama ja hienosti "suunniteltu" siten, että se muodostuu muutamasta kappaleesta, jolloin katsomot saadaan heivattua sivuun tarvittaessa. Alkukaudestahan oli myös pohjoispäädyssä isompi katsomo, joka oli Viikinkien talkooporukalla (käsittääkseni kaupunki toimitti tavarat) rakennettu ja nyt myöhemmin myös purettu. Tämä katsomo oli kokonaan yhtenäinen, joten sitä ei voinut siirrellä mihinkään... eli yleisturhailijoiden painostuksella se purettiin kokonaan pois.
|
|
|
|
GT
Poissa
|
 |
Vastaus #113 : 21.07.2007 klo 21:30:29 |
|
Aika kova tuomio oli Aallon toinen kortti ja ulosajo. Ainakin televisiosta katsottuna : 
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #114 : 21.07.2007 klo 21:36:49 |
|
Aika kova tuomio oli Aallon toinen kortti ja ulosajo. Ainakin televisiosta katsottuna :  Kerubin loikaltahan tuo näytti, mutta urkkaruudun pätkä meni kyllä aika nopeasti ohi. Täytyy katsoa Iltalehden sivuilta kooste, kunhan se sinne joskus ilmestyy...
|
|
|
|
kuyrpa-koeman
Poissa
Suosikkijoukkue: suomifutis
|
 |
Vastaus #115 : 21.07.2007 klo 21:40:12 |
|
MJATAAH pietarsaarelle suuri  tälläisiä yleisömääriä lisää.
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #116 : 21.07.2007 klo 22:12:16 |
|
Aika kova tuomio oli Aallon toinen kortti ja ulosajo. Ainakin televisiosta katsottuna :  Iltalehden sivuilla ei vieläkään koostetta, mutta näin tapausta kuvattu PieRu:n kotisivuilla: "Reilun tunnin pelin jälkeen Jarolla oli jälleen maalipaikka, kun Jussi Aalto juoksi nopeasti pystypalloon, mutta hän kaatui vaasalaispuolustajan jalkaan rangaistusalueen sisällä. Erotuomari katsoi Aallon näytelleen tilanteessa, ja antoi hänelle iltapäivän toisen keltaisen kortin ja ulosajon."
|
|
|
|
Luigi
Poissa
|
 |
Vastaus #117 : 21.07.2007 klo 22:36:30 |
|
Kyllä. Ennen ottelua tunnelma oli mainio ja faniryhmä lauloi jatkuvasti, ja jopa tuulipukukansa meinasi tulla rytmiin mukaan vaikka ottelun alkuun oli 15 minuuttia. En tosiaan istunut ihan faniryhmän vieressä mutta uskon että tilanne oli sellainen että tuo pukuherra käski fanit istumaan alas.
Mikseivät jarofänit vain yksinkertaisesti nauraneet päin naamaa tälle pukuherralle ja jatkaneet seisomista omilla mestoillaan?
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #118 : 21.07.2007 klo 22:40:58 |
|
Mikseivät jarofänit vain yksinkertaisesti nauraneet päin naamaa tälle pukuherralle ja jatkaneet seisomista omilla mestoillaan?
Niin?
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #119 : 22.07.2007 klo 03:24:07 |
|
Jussi Aalto. Olet homo. Toit minulle -9 pistettä futispörssiin. Häpeä paska 
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #120 : 22.07.2007 klo 03:28:39 |
|
Jussi Aalto. Olet homo. Toit minulle -9 pistettä futispörssiin. Häpeä paska  Taisi filmauksesta tulla toinen keltainen ellen väärin nähny (metrin korkuiset aidat esti näkyvyyttä kyllä aika kivasti). Ansaitusti tuli 
|
|
|
|
kluru
Poissa
|
 |
Vastaus #121 : 22.07.2007 klo 03:39:28 |
|
Missä viipyy iltalehden video ? 
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #122 : 22.07.2007 klo 03:41:41 |
|
Missä viipyy iltalehden video ?
Niinpä. Perseestä. Vittu mitä puuhastelua 
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat
|
 |
Vastaus #123 : 22.07.2007 klo 03:43:03 |
|
Taisi filmauksesta tulla toinen keltainen ellen väärin nähny (metrin korkuiset aidat esti näkyvyyttä kyllä aika kivasti). Ansaitusti tuli  Saavatko alle metrin pituiset ihmiset (n. alle 8 vuotta) olla yksin peleissä?
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #124 : 22.07.2007 klo 03:49:42 |
|
Saavatko alle metrin pituiset ihmiset (n. alle 8 vuotta) olla yksin peleissä?
Koita ite nähdä kaikki 20 metrin päästä kentän laidalta + metrin korkuinen aita kun tilanne tapahtui aivan aidan toisella puolella kentän laidalla. Loikka kyllä näky jotenkin tuonne astikki. Tuomarikin epäröimättä näytti korttia ja näytti nähneen tilanteen hyvin.. Unohtamatta sitä helvetin moukarihäkkiä joka oli myös siinä vieressä.  e: Jaroa symppasin kyllä pelissä, mutta filmaamista en arvosta.  No ei ne aidat ihan metrin ole, mutta kuitenkin häiritsee kentän tasolla pelin seuraamista älyttömästi. Normaalipeleissähän tuota ongelmaa ei ole kun katsomoon pääsee kuka vaan, mutta nyt oli tilanne eri: 
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.07.2007 klo 03:56:48 kirjoittanut WiZ »
|
|
|
|
|
|
|