• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

JJK - KuPS 4-0 - KIIMA sen kuin vain jatkuu

Aloittaja Azazello, 29.07.2007 klo 22:28:19

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

niftan

Lainaus käyttäjältä: Ior Bock - 30.07.2007 klo 17:01:50
Klubi ei ehkä ole pystynyt käyttämään täyttä potentiaaliaan mutta n.70% nousu kolmessa vuodessa on silti aika kunnioitettavaa. Myöskään medialta ei juurikaan apua saada. En ole lukenut positiivista klubi juttua moneen vuoteen. Usein mollauksissa ei ole edes mitään järkeä vaan niistä paistaa läpi katkeruus/tyhmyys, valitettavasti lukijat eivät niitä osaa haistaa.

Ainakin Hesari tosiaan antaa paskaa niskaan melko huolella. Välillä on tuskin mainintaa siitä, että Klubi on voittanut pelinsä, tai jos onkin yleensä voitosta kirjoitetaan negatiiviseen sävyyn. Mahtaisiko urheilutoimituksessa olla joku Klubi-antipatioita omaava henkilö.

Dondinho

Katsojamääristä, Jyväskylän seudulla asuu kyllä huomattavasti enemmän kuin tuo vähän päälle 80 000 ihmistä. Jyväskylän kaupunki on pinta-alaltaan varsin pieni. Maalaiskunnan asukkaat voi hyvin laskea lähialueista mukaan, jolloin päästään reilusti yli sadantuhannen. Kohtahan tuo maalaiskunta saattaa faktisestikin sulautua kaupunkiin. Kaupunkien asukasmäärää ei siis kannata pelkästään tuijottaa, seutu on myös otettava huomioon. Niinhän se otetaan kaupankäynnissäkin, Jyväskylään on tunkua isoilla kansainvälisillä firmoilla.

Ottakaa huomioon se, että esim. eilen Kiri pelasi samanaikaisesti superpesistä kilometrin päässä Harjusta. Ei taida olla koskilla tällaista valinnanvaraa. Lisäksi Jyväskylä tuntuu olevan oikea kesäteattereiden luvattu kaupunki. Ei voida siis suoraan suhteuttaa asukaslukuja ja katsojamääriä. On luonnollista, että pienillä paikkakunnilla yhden joukkueen noustessa pääsarjaan se vie päähuomion. Joukkue merkitsee yhteenkuuluvuutta kaupungin ihmisten keskuudessa. Suuremmissa kaupungeissa kilpailu on kovempaa. Enemmän kannattaisi keskittyä lajien keskinäisiin suhteisiin eri paikkakunnilla. Jyväskylässä futis on tällä kaudella noussut haastamaan pesistä, vaikka alkukaudesta Kirittärien ekassa kotipelissä oli kaksinkertainen määrä katsojia JJK:n kotiavaukseen verrattuna (jälkimmäisessä huomioitava lätkän MM-finaalin samanaikaisuus, mutta silti). Turussa ja Tampereella futis tuntuisi olevan suhteessa isompi asia ihmisille kuin Helsingissä. HJK:n peleissä voisi käydä enemmänkin katsojia. Turussa lätkän alamäki on merkittävä asia myös jalkapallon kannalta, kun samaan aikaan TPS on jalkapallossa tehnyt uutta nousua. Tampereella kiekossa on valtavasti perinteitä, mutta Unitedille löytyy silti ihan hyvin katsojia. Oulussa Kärpät on turhan vahva suhteessa muihin. Joensuusta puuttuu lätkäliigajengi, mutta muita vahvoja palloilujen pääsarjajoukkueita on sitäkin enemmän. Lappeenrannassa jalkapallon edellä ovat Saipa ja vahva korisjengi LrNMKY. Kotka ja Pori ovat suunnilleen samankokoisia kaupunkeja, mutta vain viime mainitusta löytyy lätkäliigajengi. Ilmankos fudisjoukkueella on ollut taloudellisia vaikeuksia... Lahdessa talousvaikeuksia on ollut vähän joka seuralla. Siellä on hiihto viemässä oman osansa palloiluilta.

Tässähän näitä oli, mutta pointti siis on se, että joka paikkakunnalla on omat perinteensä urheilun saralla. Perinteet muuttuvat hitaasti. Siksi mielestäni JJK:lla menee tällä hetkellä vähän liiankin lujaa. Toisaalta tätä huumaa on ollut niin hienoa elää, että turha kyynisyys on kai vain heitettävä romukoppaan. Oma vaikutuksensa JJK:n ensi kauden sarjatasoon on kiistatta Kirin loppukauden esityksillä. Jos Kiri tippuu ykköspesikseen, JJK:n nousu Veikkausliigaan ei välttämättä olisi lopun alkua. Kirin kiriessä kuiville JJK:n voisi olla parempi kerätä kokemusta vielä ykkösestä. Jos vielä seuraavalla kaudellakin ihmiset olisivat kiinnostuneit jalkapallosta, pohja olisi huomattavasti vahvempi ponnistaa Veikkausliigaan vähemmän riippuvaisena muiden lajien menestyksestä alueella. BC Jyväskylä tuskin tulee vielä ensi kaudella nousemaan Korisliigaan, joten se tuskin tulee olemaan merkittävä taloudellinen tekijä kaupungissa. Ja sitten on vielä se h-tin Jyppi. Mitäs sille tehtäisiin?

Lopuksi jälleen kiitokset Azazellolle kuvista. Meikäläinen oli vartin yli viisi Harjulla, mutta teidän seurue oli jo paikalla. Onhan se oltava ajoissa, että saa hyvät paikat.  :ylos:

Azazello

Mulla on muutenkin tapana olla hyvissä ajoin liikkeellä, oli tapahtuma mikä tahansa. Ja jos lähtee myöhässä, onkin vakiopaikka jo viety. Esiottelussa olisi kiinnostanut lähinnä ikuistaa Jani Tanskasen vapaaohjelma, mutta ei jaksanut tällä kertaa pyörähdellä.  >:(

FC HOLLYWOOD

Pois sieltä liigasta kaikki pikkukaupungit, pyörii vaan siellä jollain paperitehtaiden rahoilla.
Vähintään pitää olla 50.000 asukasta, ja jos ei oo niin rupekaa porsimaan.
JJK:lle onnea matkaan!

Olympiastadionin Huuhkaja

Lainaus käyttäjältä: no16 - 30.07.2007 klo 10:56:55
Herääkin lähinnä kysymys miksi HJK ei pysty hyödyntämään moninkertaista katsojapotentiaalia pätkääkään?
Stadissa asuu niin helvetisti janareita ketkä kannustavat täällä edelleen asuessaan sitä oman pitäjän joukkuetta. Varsinkin kendopuolella tuon huomaa todella selvästi kun sudettisavolaiset menevät hurramaan jotain Kalpaa peruukit päässään. Puhumattakaan niistä Oulusta muuttaneista lappalaisista mitä varsinkin keväisin näkee kaikkialla etsimässä kiimaansa.

Eli siksi ei mun mielestä voi Helsingin puolta miljoonaa ihmistä pitää HJK:n potentiaalisena yleisönä. Vaikea luoda "me-henkeä" kun naapurit on ties mistä kotoisin.

Just my two cents...

WiZ

Lainaus käyttäjältä: Ricardo Leite - 30.07.2007 klo 11:16:33
Kuten sanottua, kyläjengeillekin on ilman muuta paikkansa Suomen futiskartalla, mutta ne eivät valitettavasti ole niitä joukkueita tai seuroja, jotka vievät suomifutista eteenpäin pitkässä juoksussa.
Toivon mukaan ei hirveän kauan, hienon näköistä kun parin tehtaan sponssirahat pystyy pitämään pari kyläseuraa liigatasolla. :alas:
Toivottavasti suomifutis menee sen verran eteenpäin, että nämä seurat tippuvat pakostaki divariin. :ylos: Urheilullisin perustein tietty..

Kuville :ylos:

erno

LainaaHerääkin lähinnä kysymys miksi HJK ei pysty hyödyntämään moninkertaista katsojapotentiaalia pätkääkään?

Tämä on taas perus mitään mistään tajuamattoman lappalaisen puhetta, kun luulee että HJK:n potentiaaliseen kannattajakuntaan kuuluu kaikki helsinkiläiset.

HJK = Töölö = 28 000 ihmistä = sangen kohtuullinen lukema prosenteissakin.

niftan

Lainaus käyttäjältä: erno - 30.07.2007 klo 20:24:43
Tämä on taas perus mitään mistään tajuamattoman lappalaisen puhetta, kun luulee että HJK:n potentiaaliseen kannattajakuntaan kuuluu kaikki helsinkiläiset.

HJK = Töölö = 28 000 ihmistä = sangen kohtuullinen lukema prosenteissakin.

Jostain muistan lukeneeni, että syntyperäisiä helsinkiläisiä on Helsingissä nykyään vajaat 30%. Eli alle 10k töölöläistä. Melko helvetin hyvään osallistumisprosenttiin päästäisiin tätä kautta :D.

Johtaja Calu

Töölö on lampaantissi. Siel on miljoona väkeä mut matseis hiljasta. Homot.

lörtsy88

Lainaus käyttäjältä: Calumus - 30.07.2007 klo 21:52:25
Töölö on lampaantissi. Siel on miljoona väkeä mut matseis hiljasta. Homot.
eikös 8-12 vuotiaiden nukkumaan meno aika muka mennyt jo? zZzZzZzZ öitä zZzZzZzZ

Johtaja Calu

Lainaus käyttäjältä: lörtsy88 - 30.07.2007 klo 22:01:51
eikös 8-12 vuotiaiden nukkumaan meno aika muka mennyt jo? zZzZzZzZ öitä zZzZzZzZ

T:lörtsy 88 :D :ylos:

temetainio


nimim.huhkaja

Kyllähän se vaan on niin väärin että ykkösen herruus meinataan riistää KuPSilta :alas:

WiZ

Lainaus käyttäjältä: erno - 30.07.2007 klo 20:24:43
Tämä on taas perus mitään mistään tajuamattoman lappalaisen puhetta, kun luulee että HJK:n potentiaaliseen kannattajakuntaan kuuluu kaikki helsinkiläiset.

HJK = Töölö = 28 000 ihmistä = sangen kohtuullinen lukema prosenteissakin.
Väitätkö tuossa olevan HJK:n potentiaalisen kannattajakunnan. :D

Eiccu

Lainaus käyttäjältä: WiZ - 02.08.2007 klo 20:47:55
Väitätkö tuossa olevan HJK:n potentiaalisen kannattajakunnan. :D

Ei kai sentään tosissaan?  Luultavasti tuo on hieman kärjistetty vastaväite sille, että MyPan potentiaalinen kannattajakunta on vajaat 20000.

Tai no, nuohan nyt riippuu siitä miten potentiaalinen kannattajakunta määritellään...

nimim.huhkaja

Tuli vain mieleen että nuo teidän HJK:n prosentuaaliset todennäköisyys katsojalukemat eivät liity tähän topiciin millään tavalla
http://futisforum2.org/index.php?topic=21504.0 menkää tuonne jos yleisömäärät noin kiihottavat