ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #100 : 19.12.2007 klo 20:15:35 |
|
Gol TV:llä huhuiltiin Hernanesia Interin keskikentälle siksi aikaa kun Adriano osallistuisi SPFC:N Copa Libertadores-kampanjaan (jonka kyseinen seura on voittanut 3 kertaa). Hernanes on noussut SPFC:ssä Josuén jättämään rooliin keskikentän keskustassa. Kyseessä on puolustava pelaaja, joka taitaa tarvittaessa myös maalinteon taidon.
En oikein osaa sanoa auttaisiko nykytilanteessa jossa ei-EU-statuksen äijiä on liuta avauksessa. Joku Maiconin veroinen löytö kelpaisi kyllä mainiosti. Marescat yms. eivät oikein sytytä...
|
|
|
|
|
Vavá
Poissa
Suosikkijoukkue: Porco, Fogão, Blaugrana, Tusinaspurs
|
 |
Vastaus #101 : 19.12.2007 klo 20:17:45 |
|
Gol TV:llä huhuiltiin Hernanesia Interin keskikentälle siksi aikaa kun Adriano osallistuisi SPFC:N Copa Libertadores-kampanjaan (jonka kyseinen seura on voittanut 3 kertaa). Hernanes on noussut SPFC:ssä Josuén jättämään rooliin keskikentän keskustassa. Kyseessä on puolustava pelaaja, joka taitaa tarvittaessa myös maalinteon taidon.
Näin on. Hernanes teki mm. kauden sensaatiomaisimman maalin. Kyseessä on mahdollisesti maailmanluokan pelaaja. Adrianohan on tällä hetkellä SPFC:n "riveissä" - eli harjoittelee kyseisen joukkueen kanssa. Laadukkaampaa seuraa Brasiliasta saa tällä hetkellä todellakin hakea. Mestaruus tällä kaudella, viime kaudella Libertadores-cupin kakkostila ja sitä edeltävänä vuotena Libertadores-pysti. Kunnossa ollessaan ja motivoituneena Adriano saattaa olla samanlainen megatähti Etelä-Amerikassa kuin Riquelme on ollut. http://www.youtube.com/watch?v=wMNOAWfRasQ Hernanes! Hernanes + Richalyson = Show http://www.youtube.com/watch?v=z3e3ECg-U3I&NR=1Mielestäni Etelä-Amerikan paras: http://www.youtube.com/watch?v=HcFapZlXtww&feature=related
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.12.2007 klo 20:30:39 kirjoittanut Vavá »
|
|
|
|
|
Incarnation
Poissa
Suosikkijoukkue: PoPa, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #102 : 19.12.2007 klo 20:49:58 |
|
Keskikenttä kyllä tarvitsisi vahvistusta nyt kun sieltä on äijää lasaretissa enemmän kuin laki sallii. Jos olen ymmärtänyt oikein, niin Inter ei voi enää täksi kaudeksi hommata EU:n ulkopuolelta pelaajaa, jolla ei ole EU-passia. Onko mulle syötetty pajunköyttä vai pitääkö tämä millään asteella paikkaansa? Jos pitää, niin sääntö karsii jonkin verran vaihtoehtoja pois, mm. juuri tämän Hernanesin. Sitä paitsi, olisihan se ihan hienoa nähdä enemmän eurooppalaisia (tai jopa italialaisia) avauksessa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.12.2007 klo 20:52:05 kirjoittanut Incarnation »
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #103 : 19.12.2007 klo 21:16:12 |
|
Mainittavan arvoinen poiminta match triviasta: The Nerazzurri haven't conceded since the 39th minute of the 2-1 home win over Atalanta on 24 November. A total of 591 competitive minutes have elapsed since Floccari's goal in that match (remaining 51 minutes of Inter 2-1 Atalanta plus 3-0 home win over Fenerbahçe, 2-0 away win at Fiorentina, 3-0 home victory against Lazio, 4-0 win at home to Torino, 1-0 away win over PSV Eindhoven and 2-0 win at Cagliari). 
|
|
|
|
|
turo
Poissa
|
 |
Vastaus #104 : 19.12.2007 klo 21:41:15 |
|
Kokoonpano on siis aika lailla veikkaamani:
Orlandoni; Rivas, Materazzi, Samuel, Fatic; Solari, Pelé, Burdisso, Cesar; Crespo, Balotelli.
Pitäisi olla ihan riittävän vahva nippu Regginan kaatamiseksi.
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #105 : 19.12.2007 klo 22:05:53 |
|
Okei, myönnän olleeni väärässä... 29 minuuttia ja 0-2. 
|
|
|
|
|
turo
Poissa
|
 |
Vastaus #106 : 19.12.2007 klo 22:16:37 |
|
Okei, myönnän olleeni väärässä... 29 minuuttia ja 0-2.  Ja 2-0 maalin teki Mario BALOTELLI Barwuah! Edit: Super-Mario teki lopulta toisenkin maalin. 1-4.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.12.2007 klo 00:14:39 kirjoittanut turo »
|
|
|
|
|
gazzetta
Poissa
Suosikkijoukkue: 1927
|
 |
Vastaus #107 : 20.12.2007 klo 16:11:41 |
|
Adriano pelaa kesäkuuhun asti Sao Paulossa lainasopimuksella.
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #108 : 20.12.2007 klo 19:21:15 |
|
Aika nopsan oloinen veikkonen tuo Mario. Kunhan ei myytäisi Milaniin...
|
|
|
|
|
Incarnation
Poissa
Suosikkijoukkue: PoPa, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #109 : 22.12.2007 klo 10:04:23 |
|
Olisikohan Interissä käyttöä Ronaldinholle? Taikurilla on selvästi mennyt sukset ristiin Rijkaardin kanssa ja pidän lähtöä Barcelonasta lähes varmana. Milanhan on ollut Ronaldinhon perässä jo pitkään, mutta mikäpä olisi hienompaa kuin tehdä ns. "suazot" ja napata tämä brassi naapurin nenän edestä. Hieman tietysti mietityttää kuinka Ronaldinho sopisi Mancinin suunnitelmiin. Lisäksi nykykunto ei liene ihan paras mahdollinen, mutta maisemanvaihto toisi varmasti piristystä motivaatioon. Noniin, tämä nyt oli tällaista kuolaamista. 
|
|
|
|
|
GonzalesBlanco
Poissa
Suosikkijoukkue: R.I.P 2.4.2008
|
 |
Vastaus #110 : 22.12.2007 klo 10:28:46 |
|
Olisikohan Interissä käyttöä Ronaldinholle? Taikurilla on selvästi mennyt sukset ristiin Rijkaardin kanssa ja pidän lähtöä Barcelonasta lähes varmana. Milanhan on ollut Ronaldinhon perässä jo pitkään, mutta mikäpä olisi hienompaa kuin tehdä ns. "suazot" ja napata tämä brassi naapurin nenän edestä. Hieman tietysti mietityttää kuinka Ronaldinho sopisi Mancinin suunnitelmiin. Lisäksi nykykunto ei liene ihan paras mahdollinen, mutta maisemanvaihto toisi varmasti piristystä motivaatioon. Noniin, tämä nyt oli tällaista kuolaamista.  Ronaldinho...EI KIITOS!!! Mitään alkoholisoitunutta sirkuspelleä ei tarvita pilaamaan hyvää joukkuehenkeä ja toimivaa kokoonpanoa. R10 on jo parhaat päivänsä nähnyt, ennemmin näkisin jonkun nuoren ja lupaavan, kuitenkin jonkinlaisia näyttöjä aikuisten sarjoissa näyttäneen pelaajan keskikentällä. R10 on liian kova riski, voi pahimmassa tapauksessa sekoittaa koko joukkueen pelin.
|
|
|
|
|
Anselmo
Poissa
Suosikkijoukkue: AC MILAN Muut: Hull, West Ham, FC Rio Grande, RoPS
|
 |
Vastaus #111 : 22.12.2007 klo 14:27:42 |
|
Milanhan on ollut Ronaldinhon perässä jo pitkään, mutta mikäpä olisi hienompaa kuin tehdä ns. "suazot" ja napata tämä brassi naapurin nenän edestä.
Siitä vain! Ois melkein toivottavaa, että hankkisitte hevosnaaman jengiin..toivottavasti miestä ei Rossonerin paidassa tulla näkemään, IKINÄ! 
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #112 : 22.12.2007 klo 15:39:54 |
|
Siitä vain! Ois melkein toivottavaa, että hankkisitte hevosnaaman jengiin..toivottavasti miestä ei Rossonerin paidassa tulla näkemään, IKINÄ!  Ei kai hevosnaama ole myynnissä?  Meneekö Anselmolla nyt jyrsijät ja hiukan isommat eläimet sekaisin?
|
|
|
|
|
|
|
gazzetta
Poissa
Suosikkijoukkue: 1927
|
 |
Vastaus #114 : 24.12.2007 klo 22:46:15 |
|
Ronaldinho, Adriano, Ronaldo, Dida  Brasseilla pientä sekoamista ollu havaittavissa. Esim. Adriano poltettu loppuun ympärivuotisella peluuttamisella, vaikka kyseessä nuori pelaaja. Nämä alkoholiongelmat ovat vain seurausta tästä. Toki myös "minä vedän!" -asenne joka tilanteessa ei pidemmän päälle toimi. Liian yksinkertainen tyyli pelata ja muuntautumiskyvyn puute. Kokemattomuus. Makea elämä. Ei vaan osaa elää urheilijan elämää ja kohdata kivikovia vastustajia päivästä toiseen väsymättä henkisesti ja fyysisesti. Liian nuorena heitetty susille. Ronaldo lienee vain kylläinen sika, joten kunto rapistuu ja ikä alkaa painaa. Ei motivaatiota enää harjoitella kovaa. Pyrkii selviytymään ainutlaatuisen tekniikan varassa, mutta kroppa ei kestä tätä. Ronaldinholla ei tainnut pää kestää maailman parhaaksi hehkutusta. Myös liian luonnonlapsi huippujalkapalloon, vaikka näytti aina hymyilevänä kestävän kaikki paineet, niin ajautuu koko ajan syvemmälle. Ympäristön vaihdos voisi pelastaa tämän kaverin, miksei Imperatorenkin. Nuoria molemmat vielä. Didan ailahtelu nyt ehkä vaan on ihan kaverin tavanomaista tasoa. Yhteisenä nimittäjänä voi olla myös brassien ylikorostunut maajoukkueen&mm-kisojen arvostus ja sitten kun epäonnistuminen tulee, kuten viime kisoissa, niin toipuminen voi olla todella vaikeaa. Kyseessä on lähes maailmanloppu heille. Itse en kaipaa brasseja lisää Interiin, vaan esim. Argentiinalaiset ovat juuri hyviä tekniikan, kovuuden ja taktiikan yhteensovittamisessa. Aivan kuten Italialaiset.
|
|
|
|
|
Il Chino
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #115 : 26.12.2007 klo 01:28:13 |
|
Ronaldinho Interiin: :keskari:
Toivottavasti ei tule ikinä tapahtumaan, menkööt vaikka Milaniin höntsäämään
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #116 : 26.12.2007 klo 02:55:07 |
|
Ronaldo lienee vain kylläinen sika, joten kunto rapistuu ja ikä alkaa painaa. Ei motivaatiota enää harjoitella kovaa. Pyrkii selviytymään ainutlaatuisen tekniikan varassa, mutta kroppa ei kestä tätä.
En nyt puolustele Ronaldoa, vaikka hänestä futaajana erittäin paljon pidän. Ronaldon tapauksessa syynä saattaa olla luovuttaminen. Jatkuvat loukkaantumiset vienneet intohimon kaverista. Tuskin on pelannut peliäkään viime kausina ilman puudutuksia. Adrianon ja Ronaldinhon tapaukset ovat aivan erilaisia. Kummatkaan eivät ole kärsineet loukkaantumisista. Syyt ovat lähinnä nuo gazettan kertomat. Adrianosta olisi voinut tulla vaikka mitä, mutta juna on tainnut mennä jo.. Eiköhän tuo Sao Paolon reissu taida olla ns. keittoreissu. Ronaldinhoon monet näyttävät luottavan vieläkin. Itse toivon myös miehen nousevan takaisin huipulle, mutta pahalta näyttää. Ehkä siirto saattaisi auttaa, tai sitten ei. Robinhossa taitaa olla hieman samaa vikaa kuin edellä mainituissa. Ja onhan parin kauden aikana tullut jo erilaisia huhuja Robinhon kännireissuista. sorry off-topick..
|
|
|
|
|
Vilho
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale, AC Oulu
|
 |
Vastaus #117 : 26.12.2007 klo 15:47:28 |
|
Muistutetaan vielä, että Adrianon ongelmien perustana on ollut hänen isänsä kuolema ja muut perheongelmat. Ronaldinholla ei tietääkseni tällaisia ongelmia ole ollut ja Ronaldollakin vain loukkaantumiset haitanneet.
|
|
|
|
|
gazzetta
Poissa
Suosikkijoukkue: 1927
|
 |
Vastaus #118 : 26.12.2007 klo 17:20:41 |
|
Muistutetaan vielä, että Adrianon ongelmien perustana on ollut hänen isänsä kuolema ja muut perheongelmat. Ronaldinholla ei tietääkseni tällaisia ongelmia ole ollut ja Ronaldollakin vain loukkaantumiset haitanneet.
Voihan toki olla, että tuo julkisuudessa ollut vakioselitys Adrianon ongelmista pitää paikkansa. Jotenkin tässä vaan tuntuu, että syyt alamäkeen ovat paljon moninaisempia. Mutta kun ei kaverin pään sisään pääse, eikä voi tietää mitä kaikkea tähän liittyy, niin ei varmaksi voi sanoa mitään. Ronaldolla toki loukkaantumiset vaivanneet, mutta noiden loukkaantumisten taustalla on varmasti ikääntymistä ja huonoa harjoittelua, joka näkyy jo huippu-urheilijalle uskomattomana painon vaihteluna.
|
|
|
|
|
caucho
Poissa
Suosikkijoukkue: Antonio Cassano
|
 |
Vastaus #119 : 28.12.2007 klo 13:52:27 |
|
Inter on jo ilmottanu etta talven ykkoskohde on Aquilani Romasta.
|
|
|
|
|
GonzalesBlanco
Poissa
Suosikkijoukkue: R.I.P 2.4.2008
|
 |
Vastaus #120 : 28.12.2007 klo 16:27:29 |
|
Inter on jo ilmottanu etta talven ykkoskohde on Aquilani Romasta.
Aquilani  Mistäs kannattais hankkia 100-vuotis juhlasälää, esim. paitaa, mukia, yms...
|
|
|
|
|
Nasty
Poissa
|
 |
Vastaus #121 : 28.12.2007 klo 17:08:35 |
|
Itse en usko, että Adrianon kohdalla kyse olisi mistään alkoholiongelmasta. Italiassa vain paisutellaan näitä juttuja ja pari bisseä yökerhossa on maximi suoritus normi-italiaanolle. Adriano on sitten ehkä ottanut muutaman mojiton enemmän, mutta aika kaukana ollaan vielä alkoholismista. Onko sitten yökerhoissa hengailu alkoholismia? Ei todellakaan. Mielestäni kyseessä on vain ns. lahopää, joka sekosi pikku hiljaa saavuttamansa aseman takia. Pallo jalkaan, pieni siirto vasemmalle ja täysi potku. Tätähän miehen peli on ollut tason laskemisen jälkeen. Muutama vuosi sitten näytti vielä hyvälle, mutta nyt kyseessä vain epämääräinen menetetty talentti. Käykö miehelle kuten Chinolle, että roikkuminen Interissä tuhoaa lopullisesti mahdollisuuden hienon uran luomisesta? Kenties. Moratti ei vain kestäisi sitä, että Adriano löytäisi vireensä muualla ja täten miestä ei myydä. Korkeintaan joku sääli vuokraus Brasiliaan ja sillä siisti.
|
|
|
|
|
Il Chino
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #122 : 28.12.2007 klo 19:06:35 |
|
Aquilani ei olisi varmasti yhtään hullumpi vaihtoehto keskikentälle paikkaamaan Stankovicia ja kumppaneita 
|
|
|
|
|
Raksaus
Poissa
|
 |
Vastaus #123 : 29.12.2007 klo 01:43:06 |
|
Kanava nelosen höpinöistä jäi käsitys, että parikin pelaajaa mahdollisesti tulossa tammikuussa ja mielellään CL kelpoisia. Tämä taitaisi sulkea Aquillaanin joukosta.
Eikös Ronaldinhonkin isä hukkunut jo uima-altaaseen? Tosin muistelisin että siitä on jo vuosia. Suomalaiseen alkoholikulttuuriin tai vaikka opiskelijakulttuuriin tottuneella saattaa olla hivenen eri käsitys alkoholismista kuin aika monella muulla. Ja mitenkään yllättävänä en pitäisi sitä, että koko hommaa olisi melkolailla paisuteltu mediassa. Mutta eihän ammattijalkapalloilijalle varmaan "säännöt" ole ihan samat kuin kaikille muille ja se pitäisi itsekin ymmärtää jo tilipussin koostakin.
|
|
|
|
|
ForzaInter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Mieshuorat
|
 |
Vastaus #124 : 29.12.2007 klo 09:28:17 |
|
Kanava nelosen höpinöistä jäi käsitys, että parikin pelaajaa mahdollisesti tulossa tammikuussa ja mielellään CL kelpoisia. Tämä taitaisi sulkea Aquillaanin joukosta.
Eikös Ronaldinhonkin isä hukkunut jo uima-altaaseen? Tosin muistelisin että siitä on jo vuosia. Suomalaiseen alkoholikulttuuriin tai vaikka opiskelijakulttuuriin tottuneella saattaa olla hivenen eri käsitys alkoholismista kuin aika monella muulla. Ja mitenkään yllättävänä en pitäisi sitä, että koko hommaa olisi melkolailla paisuteltu mediassa. Mutta eihän ammattijalkapalloilijalle varmaan "säännöt" ole ihan samat kuin kaikille muille ja se pitäisi itsekin ymmärtää jo tilipussin koostakin.
Aquilaniin en toiveitani laita, koska a) CL-kelpoisuus oli ja meni täksi kaudeksi ja b) Roman kanssa ei rakennella siirtoja päivässä (muistetaan Chivu-episodi). Olisihan mies taidoiltaan jo melkein avauksen kaveri ja nuori. Italialaisuutta en tunnetusti pidä meriittinä ainakaan nykyisten EU-sääntöjen puitteissa. Brassifutareiden lähipiiriä tuntuu uhkaavan eniten kidnappausuhka, Vavá voi tulla heittelemään niistä laajempaa tarinaa. Siinä maassa löytyy sellaista yrittäjää, että henki on höllässä, varsinkin jos hengen voi hinnoitella €-hinnoissa...
|
|
|
|
|
|
|
|