Topboy_
Poissa
|
 |
Vastaus #25 : 11.08.2007 klo 12:12:56 |
|
9kk ja 10 joukkueen nelinkertainen sarja.
|
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #26 : 11.08.2007 klo 12:16:05 |
|
Liigacup jatkakoon. Kausi alkaa huhtikuun puolivälissä ja päättyy marraskuun puolivälissä. Eli aloitetaan viikkoa aikaisemmin ja lopetetaan kahta viikkoa myöhemmin. (ennen marraskuun maaotteluita) Eli aika samoilla linjoilla, mutta maltillinen pidennys kauteen.
|
|
|
|
|
Chegue
Poissa
|
 |
Vastaus #27 : 11.08.2007 klo 15:31:55 |
|
Yleisömäärien "romahtamisella" alku- ja loppupäässä ei loppujen lopuksi ole paljoakaan merkitystä. Yleisötulojen merkitys on seuroille taloudellisesti muutenkin suhteellisen pientä, niin muutamien otteluiden yleisömäärän laskulla 3000:sta 1500 tietämille ei oikeasti ole yhtään mitään merkitystä. ..Ellei sitten pidä yleisökeskiarvoa jonain jumalana. Muutenkin nykyisen yleisölaskutavan uskottavuus on aika nollissa tällä hetkellä; voidaanhan sitä heittää vaikka 2000 henkeä extraa näidenkin matsien yleisömääräksi, niin kaikki tämäkin asia on korjattu?
Loppujen lopuksi kuitenkin yleisömäärät (ja yleisön laatu) määrittävät (rehellisen) sponsoritulon suuruuden. Nykyisen yleisönlaskutavan uskottavuushan on heikoimmillaan juuri huonojen yleisömäärien aikaan. Siten ero katsojissa syksyn ja kesän välillä on paljon suurempi mitä numerot tällä hetkellä kertovat. Puhdas kusetus (suhteellisen laskutavan muuttaminen kaudesta toiseen) ei mene läpi, vaan ainut tapa kasvattaa liigaa on määrätietoinen työ todellisten yleisömäärien kasvattamiseksi. Toki on toinenkin vaihtoehto: Pitää vain löytää 14 miljonääriä leikkimään Veikkausliigalla Champpionship Manageria ja tuhlaamaan suuria summia rahaa. Tämä on kuviohan on tuttu monista liigoista. Tällöin fanien preferoima sarjajärjestelmä voisikin tulla kysymykseen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.08.2007 klo 15:33:00 kirjoittanut Chegue »
|
|
|
|
|
joks11
Poissa
Suosikkijoukkue: Rakennusliike M. Seppälä Oy
|
 |
Vastaus #28 : 11.08.2007 klo 16:36:37 |
|
28 joukkueen sarja, niin että on 4 konferenssiä, joissa jokaisessa 7 joukkuetta. 7 joukkuetta pelaa nelinkertaisen sarjan jonka jälkeen kuusi parasta jokaisesta konfferenssista jatkaa playoffeihin. Playoffeissa 24 joukkuetta arvotaan kahdeksaan kolmen joukkueen alkulohkoon, jonka jälkeen lohkoissa pelataan kuusinkertainen sarja. Tämän jälkeen kukaan ei tipu, vaan joukkueet arvotaan uudestaan samanlaisiin lohkoihin, joissa pelataan uudestaan kuusinkertainen sarja. Tämän jälkeen jokaisen lohkon viimeinen laitetaan koriin ö-jossa pelataan sijoitusista 17-28, muut laitetaan koriin a, josta joukkueet arvotaan cup tyyliin ja pelataan neljän ottelun mittainen sarja neutraalilla kentällä, jonka jälkeen otteluparista parempi menee kahdeksan parhaan joukkoon. Tätä rataa sitte jatketaan kunnes mestari on ratkennut.
Esimerkit konfferensseista: 1. Helsinki HJK Viikingit Atlantis PK-35 PuiU MPS KontU
2. Keskisuomi&Pohjanmaa TPS Inter KooTeePee Lahti FC Hämeenlinna TampU TPV
3. Eteläinen lappi JJK KupS KPV GBK Jaro VIFK VPS
4. Lapin pohjoiset osat RoPS TP-47 AC Oulu OLS OPS Inarin palloilijat Raahen palloveikot
Liian vähän kuumia paikalliskamppailuja. Ei jatkoon.
|
|
|
|
|
Orion
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #29 : 11.08.2007 klo 17:03:43 |
|
28 joukkueen sarja, niin että on 4 konferenssiä, joissa jokaisessa 7 joukkuetta. 7 joukkuetta pelaa nelinkertaisen sarjan jonka jälkeen kuusi parasta jokaisesta konfferenssista jatkaa playoffeihin. Playoffeissa 24 joukkuetta arvotaan kahdeksaan kolmen joukkueen alkulohkoon, jonka jälkeen lohkoissa pelataan kuusinkertainen sarja. Tämän jälk...........................
Otteluja siis noin 55-60? Ei jatkoon  Edit :olen siis periaatteessa sillä kannalla että pitäisi olla enemmän pelejä kuin nykyinen määrä, mutta pelejä ei yksinkertaisesti pystytä pelaamaan noin montaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 11.08.2007 klo 17:17:54 kirjoittanut Orion »
|
|
|
|
|
Vuoden Vaihde
Poissa
Suosikkijoukkue: OTP, AC Oulu, Djurgårdens IF
|
 |
Vastaus #30 : 11.08.2007 klo 17:19:46 |
|
Neljän joukkueen sarja (TamU, TPS, FC Honka, HJK). Viides paikka annetaan vuoden 2008 Suomen cupin voittajalle (joku muu siis). Kuitenkin tämän joukkueen peleistä ei lasketa pisteitä ja näin seuraavana vuonna paikan saa aina joku toinen, mikäli ei sitten satu voittamaan Suomen Cupia toiseen kertaan peräkkäin.
TamU, TPS, FC Honka ja HJK voivat keskenään päättää, kuka lähtee minäkin vuonna karsimaan mestareiden liigaan. Loput menevät luonnollisesti muihin cupeihin. Veikkausliiga jakaa rahaa näille joukkueille uskomattoman paljon ja jokaisen joukkueen rinnassa komeileekin suurena Veikkausliigan oma logo, sillä se on kaikkien joukkueiden suuri tukija. Pelejä pelataan jossain vaiheessa maaliskuun ja marraskuun välillä kuitenkin niin, että erityisesti ennen europelejä joukkueet voivat keskittyä rauhassa mm. veikkausliigan kustantamalla harjoitusleirillä.
|
|
|
|
|
Orion
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #31 : 11.08.2007 klo 17:20:52 |
|
Neljän joukkueen sarja (TamU, TPS, FC Honka, HJK). Viides paikka annetaan vuoden 2008 Suomen cupin voittajalle (joku muu siis). Kuitenkin tämän joukkueen peleistä ei lasketa pisteitä ja näin seuraavana vuonna paikan saa aina joku toinen, mikäli ei sitten satu voittamaan Suomen Cupia toiseen kertaan peräkkäin.
TamU, TPS, FC Honka ja HJK voivat keskenään päättää, kuka lähtee minäkin vuonna karsimaan mestareiden liigaan. Loput menevät luonnollisesti muihin cupeihin. Veikkausliiga jakaa rahaa näille joukkueille uskomattoman paljon ja jokaisen joukkueen rinnassa komeileekin suurena Veikkausliigan oma logo, sillä se on kaikkien joukkueiden suuri tukija. Pelejä pelataan jossain vaiheessa maaliskuun ja marraskuun välillä kuitenkin niin, että erityisesti ennen europelejä joukkueet voivat keskittyä rauhassa mm. veikkausliigan kustantamalla harjoitusleirillä.

|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #32 : 11.08.2007 klo 18:24:05 |
|
Otteluja siis noin 55-60? Ei jatkoon  Edit :olen siis periaatteessa sillä kannalla että pitäisi olla enemmän pelejä kuin nykyinen määrä, mutta pelejä ei yksinkertaisesti pystytä pelaamaan noin montaa. Itseasiassa ynnäsin privaatisti ja tähän topikkiin tulleet kehitysideat jo uuteen versioon (joka ei vielä ole online). Ottelumäärä siinä oli 74-92 ja osa ideaahan on se, että sarja pelataan viikonlopputurnauksina kesä-elokuussa.
|
|
|
|
|
Orion
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #33 : 11.08.2007 klo 19:35:51 |
|
Itseasiassa ynnäsin privaatisti ja tähän topikkiin tulleet kehitysideat jo uuteen versioon (joka ei vielä ole online). Ottelumäärä siinä oli 74-92 ja osa ideaahan on se, että sarja pelataan viikonlopputurnauksina kesä-elokuussa.
Viikonlopputurnaukset ehkä soveltuvat johonkin salibandyyn, mutta ei huippujalkapalloon. Ei ole yksinkertaisesti mahdollista että pelaajat pelaavat edes peräkkäisinä pelipäivinä, saati sitten 3+ peliä viikonlopussa. Kyseinen formaatti ei sovellu lainkaan jalkapalloon ja sitä ei pitäisi edes harkita. Pelejä pitäis olla noin 30-35 jotta pelaajat kehittyisivät ja tottuisivat huippusarjojen rytmiin, vähemmän pelejä ei kehitä pelaajia tarpeeksi, ja paljon enemmän rasittaa liikaa, tasapaino on löydettävä. Silti,  että joku edes yrittää miettiä vaihtoehtoja, valitettavasti nämä vaihtoehdot eivät ole toteutettavissa.
|
|
|
|
|
lammaspaimen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Kiisto 1904 Vaasa
|
 |
Vastaus #34 : 11.08.2007 klo 20:17:20 |
|
->Tässä on vaikea päätellä, että viekö nimim. erno nimim. Orionia kuin kuoriämpäriä vai toisinpäin... Joka tapauksessa 
|
|
|
|
|
TTJL
Poissa
|
 |
Vastaus #35 : 11.08.2007 klo 20:36:10 |
|
16 joukkuetta kertaa kaks maaliskuun puolivälistä marraskuuhun. yksin kertasta ja helppoo. joo yleisö määrät ja sponsorit ja imago ja mitä muuta mutta tosta se lähtis.
|
|
|
|
|
NedvedinPakara
Poissa
Suosikkijoukkue: My Land, ТамU, VfB
|
 |
Vastaus #36 : 11.08.2007 klo 20:37:39 |
|
10 joukkueen sarja! 4 kertaa kaikki vastaa (2kotona ja 2 vieraissa).. 8-9kk sarja..
Samoilla linjoilla. Pelien tasokkuus säilyy hyvänä ja pelien määrä olisi samaa luokkaa per kausi kuin Euroopan huippusarjoissa. Jatkoon. 
|
|
|
|
|
Mystinen metsätyömies
Poissa
Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.
|
 |
Vastaus #37 : 11.08.2007 klo 20:39:54 |
|
Onko play-offeja ehditty jo ehdottaa? Entä 4:n kierroksen lisäksi vielä ylimääräiset paikalliskierrokset? Sarjan sulkeminen?
|
|
|
|
|
Vernuri
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, PuiU
|
 |
Vastaus #38 : 11.08.2007 klo 20:42:14 |
|
kendoliigasta pöllityille ehdotuksille  :keskari: 
|
|
|
|
|
Kange kaitsja
Poissa
Suosikkijoukkue: Luís Fernando!
|
 |
Vastaus #39 : 11.08.2007 klo 20:44:59 |
|
|
|
|
|
|
Orion
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #40 : 12.08.2007 klo 02:06:09 |
|
->Tässä on vaikea päätellä, että viekö nimim. erno nimim. Orionia kuin kuoriämpäriä vai toisinpäin... Joka tapauksessa.....
 Jokatapauksessa, pöllitään huippiliigojen formaatti, eli 20 joukkuetta ja 38 peliä, eiköhän siiinä ole tekemistä ja haastetta! Uittu!
|
|
|
|
|
niftan
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi
|
 |
Vastaus #41 : 17.08.2007 klo 10:51:42 |
|
Tämän kauden sarjataulukon perusteella Veikkausliiga on Euroopan tasaisin sarja ja ketään näin tasaisesta sarjasta ei toivoisi tippuvan Ykköseen ensi kaudeksi. Ykkösessä taas on vuosi vuodelta ollut 2-4 joukkuetta, jotka ovat selkeästi erottuneet muista.
Johtopäätös:
Veikkausliigan tason kärsimättä suuresti, voidaan joukkeiden määrää nostaa 2-4:llä, jolloin ottelumääräksi per kausi saadaan 30-34. Tämä mahdollistaisi kauden pidentämisen.
|
|
|
|
|
BetLong
Poissa
|
 |
Vastaus #42 : 17.08.2007 klo 10:54:04 |
|
Sama kuin Venäjällä. 10.3.- 20.11.  Näin täytyy ilman muuta olla. Pelattiinhan Kuusysi - Steua matsikin Maaliskuussa! Nyt pitäisi jo kaudella 2008 pidentää kautta molemmista päistä!
|
|
|
|
|
BetLong
Poissa
|
 |
Vastaus #43 : 17.08.2007 klo 10:58:30 |
|
Mitäs helvetin merkitystä yleisömäärillä on Tamun eurmenestyksen kanssa? Ei yhtään mitään. Tamun etu on, että se saa pelata kotimaisia otteluita 9 kk vuodesta nykyisen 6 kk:n täyteen ahdetun tynkäkauden sijaan. Marraskuun mahdolliset tyhjät katsomot ovat pieni murhe silloin, jos euromenestyjä saa kotimaan sarjan kilpailukaudesta buustia kansainväliseen kilpailukykyynsä. Yleisö on mikkihiiri. Toki Jaroille ja muille maakunnan yleisömäärä-harrastelijaporukoille tämä olisi katkera pala, mutta suomalaisille euromenestyjille ainoa elinehto.  Sitäpaitsi Euroopassa menestyminen tarkoittaisi juuri sitä, että Joulukuussakin pelattaisiin!
|
|
|
|
|
Taitopallo
Poissa
|
 |
Vastaus #44 : 17.08.2007 klo 11:14:08 |
|
Näin täytyy ilman muuta olla. Pelattiinhan Kuusysi - Steua matsikin Maaliskuussa!
Nyt pitäisi jo kaudella 2008 pidentää kautta molemmista päistä!
OKEI!!!
|
|
|
|
|
V
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS
|
 |
Vastaus #45 : 17.08.2007 klo 11:18:09 |
|
16 joukkueen yksinkertainen sarja, jonka jälkeen joukkueet jaetaan kahteen 8 joukkueen lohkoon (ylempi ja alempi). Nämä lohkot pelaavat sitten kaksinkertaisen sarjan. Alkusarjan pisteet pysyvät mukana.
Yhteensä 29 peliä per joukkue
8 parhaalle tulee huomattavasti enemmän kovia pelejä ja alkukaudella riittää keskikastissa hurjasti panosta, kun kisataan paikasta aurinkoon. Pienempien kaupunkien joukkueilla on joka vuosi mahdollisuus yllättää ja päästä 8 parhaan joukkoon taistelemaan mitaleista.
|
|
|
|
|
JDredd
Poissa
Suosikkijoukkue: TF 141
|
 |
Vastaus #46 : 17.08.2007 klo 12:52:39 |
|
16 joukkueen yksinkertainen sarja, jonka jälkeen joukkueet jaetaan kahteen 8 joukkueen lohkoon (ylempi ja alempi). Nämä lohkot pelaavat sitten kaksinkertaisen sarjan. Alkusarjan pisteet pysyvät mukana.
Miten ajattelit päättää, ketkä pelaavat ketä vastaan kotona/vieraissa tuossa yksinkertaisessa sarjassa? Tällainen järjestelmä ei kuulostaisi ollenkaan pahalta ellen suhtautuisi kaikenmaailman lohko/ala-yläsarja/playoff -systeemeihin lähtökohtaisen negatiivisesti.
|
|
|
|
|
lasse11
Poissa
Suosikkijoukkue: itäinen taivas
|
 |
Vastaus #47 : 17.08.2007 klo 12:54:52 |
|
10 joukkuetta maaliskuun loppupuolelta marraskuun alkuun. Marraskuusta maaliskuulle Itämeren liigaa.
|
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: UEFA+FIFA+SWI=3MAFIA
|
 |
Vastaus #48 : 17.08.2007 klo 13:12:57 |
|
16 joukkueen yksinkertainen sarja, jonka jälkeen joukkueet jaetaan kahteen 8 joukkueen lohkoon (ylempi ja alempi). Nämä lohkot pelaavat sitten kaksinkertaisen sarjan. Alkusarjan pisteet pysyvät mukana.
Yhteensä 29 peliä per joukkue
8 parhaalle tulee huomattavasti enemmän kovia pelejä ja alkukaudella riittää keskikastissa hurjasti panosta, kun kisataan paikasta aurinkoon. Pienempien kaupunkien joukkueilla on joka vuosi mahdollisuus yllättää ja päästä 8 parhaan joukkoon taistelemaan mitaleista.
Vastustan kerrankin vähän vakiintumaan päässeen sarjan mulkkausta henkeen ja vereen, mutta jos mulkattaisiin niin tuo ei ole ollenkaan huono idea. Kun vielä kaksi putoaisi suoraan ja yksi karsisi, niin riittäisi alaloppusarjassakin panosta. Toki osalle joukkueista tulisi alkusarjassa 8 kotimatsia ja osalle 7. Mutta tämä kun ratkaistaan sarjaohjelman teon aluksi arvonnalla, niin sillä siitäkin pääsisi. Samoin olisi arvottava, kuka pelaa ketäkin vastaan kotona ja vieraissa, ja sen jälkeen laadittava ohjelma.
|
|
|
|
|
FS Södra
Poissa
Suosikkijoukkue: The Nameless Thing
|
 |
Vastaus #49 : 17.08.2007 klo 13:17:18 |
|
Ei riitä Suomesta 16 joukkuetta pääsarjaan. 14 on siinä ja siinä.
|
|
|
|
|
|
|
|