• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

PK-35 - JJK Su 19.8. klo 18.30: kärjen perässä tulevat vedenjakajalla?

Aloittaja Turilas, 13.08.2007 klo 15:37:22

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Dondinho

Sen verran täytyy tuohon tuomarin arvosteluun kommentoida, että minun mielestäni vihelsi ihan kelpo pelin. Punaiseen johtaneesta tilanteesta en tosin osaa sanoa, se kun meni silmieni ohi. Täällä nyt tuntuu taas kauden edetessä tulleen tavaksi haukkua tuomarit jokaisen pelin jälkeen.

sukkasmurffi

Itellä tästä pelistä ole mitään käryä, mutta historian havinoissa nimi Kim Ittonen alkaa kuulostaa jo samalta kuin Jammu Siltavuori vuonna -89.

Kange kaitsja

Helvetti sentään mikä tuomari. Kumosi moneen kertaan vappuviuhkojen tuomioita, täysin arpomalla jakoi tuomioitaan ja korjaili niitä toisen kustannuksella, aivan ihmeellinen punainen kortti, sössötti parille pelaajalle koko ajan jotain... antoi vielä Kaijasillalle lopussa keltaisen, kun JJK:n pelaaja rikkoi häntä rankkarialueella. Meinasi vielä antaa jatkaa peliä normaalisti sen punaisen jälkeen avustavan liputtaessa kulmaa pidemmän tovin. Muuten voisi sanoa pelistä, että JJK:n porukka näytti ihan hyvältä divarijengin piirrustukselta, mutta homma lässähti ajoittain hasardisyöttöihin ja neppailuun. Positiivisesti esiintyivät heidän veskari ja se vaihtomies Sakke mikä lie. Kotijoukkueesta nostaisin esiin pienen, mutta pippurisen Marcion, joka raatoi enemmän kuin ketään muu kentällä yhteensä. Myös Juvonen oli vahva laidallaan ja teki paljon töitä molempiin suuntiin... negatiivisesti nostan esiin Jokiperän - mitäköhän hänellä luki tulosvetolapussa?!

Vierähtihän siitä 10 kuukautta, kun viimeksi Ykköstä on nähnyt. Tänään ei pelin taso noussut kovin korkeaksi, mutta "onneksi" tuomari pelasti pelin viihdyttävyyden puolesta.

DAF


Ikifani

Enpä ihmetellyt yhtään että PK:n ulosajettu pelaaja oli nro 3. Kaveri rappasi Rovaniemellä Mweetvaa takaapäin akillesjänteille. Seurauksena keltainen vaikka sääntöjen mukaan tuollaisesta pitäisi antaa kiistatta punainen. Nyt sai sitten oikeaa väriä.

Aku Ankka

Punainen tuli kuulemma kärkkäistä kommenteistä tuomarin toimintaa kohtaan. Kaijasilta filmaili siinä hieman ja tuomari antoi viimeisimmästä keltaisen kortin.

Jäi harmittamaan tasuri. Voitto oli omissa käsissä ja sitten hölmö rike -> vapari ja torjuttavissa oleva maali. En tiedä mikä Salkojärvellä oli, mutta luvattoman helposti meni vaikka siinä olikin lievä merkkausvirhe pakistoltakin. Noh, urheilu on tälläistä. Positiivista tosiaan pelin parantuminen. JJK pelasi hyvin maata pitkin ja loi tilanteita. Paikkoja oli useampaan maaliin mutta niin tehoton oli JJK tänään ettei maaleja tullut yhtä enempää.

Sakelle toki varaukseton :ylos:

moppi

PK:n sivuilla otteluraportissa on ajoitukseltaan loistavasti onnistunut kuva Kaijasillan ''filmaamisesta''. JJK:n numero 14 on ottanut tukevan syliotteen Kaijasillasta ja ainoastaan laajakaarinen heitto uupuu. Ilmeisesti heiton puuttumisen vuoksi JJK:n pelaajaa ei palkita suorituksesta. Erotuomarin tuomio oli varoitus Kaijasillalle, koska hän passasi heiton luvattomia otteita käyttäen.

jurveja

...antoi vielä Kaijasillalle lopussa keltaisen, kun JJK:n pelaaja rikkoi häntä rankkarialueella...

Ko. tilanne löytyy: http://www.pk-35.fi/1935/index.php?option=com_content&task=view&id=294&Itemid=1

Näyttää selvältä ja dramaattiselta, mutta kuva ei näytä mitä tapahtui 1-2 sekuntia ennen. Mielestäni molemmat rikkoivat/väänsivät ihan tasapuolisesti. Joku tuomari olisi viheltänyt rankkarin, Ittonen ei eilen.
Kuvilla voi näyttää, mitä haluaa...

Aku Ankka

Lainaus käyttäjältä: moppi - 20.08.2007 klo 10:23:23
PK:n sivuilla otteluraportissa on ajoitukseltaan loistavasti onnistunut kuva Kaijasillan ''filmaamisesta''. JJK:n numero 14 on ottanut tukevan syliotteen Kaijasillasta ja ainoastaan laajakaarinen heitto uupuu. Ilmeisesti heiton puuttumisen vuoksi JJK:n pelaajaa ei palkita suorituksesta. Erotuomarin tuomio oli varoitus Kaijasillalle, koska hän passasi heiton luvattomia otteita käyttäen.
Nyt olet käsittänyt väärin. Kyseinen kuvahan kertoo hyvin siitä kuinka Kaya halusi kovasti hypätä Jupe Häkkisen syliin. Toki Kaya oli kaatuillut yllättävän helposti aikaisemminkin ottelun aikana hyvin ohuesta kontaktista (tai jopa ilman kontaktia).

timotei tuuba

Aika pitkälti kaikki on taas pelistä sanottu, mutta korjataan vielä se, että lopun kulmurissa seitsemästä metristä yli ampunut pelaaja oli Häkkinen.

Minustakaan tuomari ei vihellellyt mitenkään ihmeen huonosti, eniten herätti ihmetystä se punainen kortti. Jälkipelistä ilmeisesti lähti, mutta siirretty punainen?  :o Aika rumasti kai pitää sanoa jotta mussuttamisesta suoran punaisen saa..?
Tuo kuva dramaattisine kuvateksteineen PK:n nettisivuilla taas on todella lapsellinen esitys. Kuva on kuva. Vääntötilanne se oli, joku olisi varmaan voinut viheltää rankkarinkin, mutta ei se nyt missään tapauksessa mikään "selvä pilkku" ollut.

JJK:lla neljä-viisi tilannetta, joista olisi ehdottomasti pitänyt pystyä ainakin se yksi maali tekemään. PK ei hirveästi paikkoihin päässyt, Salkojärvi torjui tosiaan yhden Jurvaisen vaparin todella lostavasti kulmaksi. En oikein ymmärrä väitettä, että maali olisi mennyt Salkon piikkiin.. Kova pusku viidestä metristä, ei kai siinä kovin paljon ole tehtävissä?

Kokonaisuutena kuitenkin JJK:n peli näytti huomattavasti paremmalta kuin parissa edellisessä pelissä. Tietty määrätietoisuus puuttuu, vähän tosiaan neppailun makua keskikentällä välillä.
Mutta hyvään suuntaan!  :ylos:

SubPop


Aku Ankka

Lainaus käyttäjältä: timotei tuuba - 20.08.2007 klo 11:29:58
En oikein ymmärrä väitettä, että maali olisi mennyt Salkon piikkiin.. Kova pusku viidestä metristä, ei kai siinä kovin paljon ole tehtävissä?
Se keskitys oli otettavissa kiinni, mutta Salkojärvi vaan seisoo paikallaan. Siinä mielessä se maali oli torjuttavissa.

Sterling

Lainaus käyttäjältä: Kange kaitsja - 20.08.2007 klo 00:50:11
... negatiivisesti nostan esiin Jokiperän - mitäköhän hänellä luki tulosvetolapussa?!

Tuli sama mieleen. Jokiperähän nukahteli viime kaudella RoPS-Mitshuk-pelissäkin. Uskomattoman avoimia ovia PK-puolustuksessa pelin loppuhetkillä. Kokko vaihdettiin pois, Haapimaa ajettiin ulos, lopulta Gomez-Marttila luuti topparina.

pu-nikki

JJK oli mielestäni pelissä parempi, ja huonoa onnea viimeistelyssä/McKennan hyvyyttä, ettei maalia tullut. Mitä tulee taas tuomariin, niin aika vapaasti antoi repiä rankkualueella. Myös punainen kortti tuli jälkiseurauksena, kun JJK -puolustus pysäytti PK:n hyökkäyksen painiotteilla boksissa. Tämän huomioon ottaen, olisin odottanut, että Kaijasiltaa (kuvassa) rikottaessa pallo olisi viety pilkulle. Tuomari oli tuossa mielessä johdonmukainen: "rangaistuspotkuja en vihellä."

Tuomarihommelista vielä sen verran, että mikään ei sytytä suomalaista futisyleisöä kuin huono tuomari. Punaisen kortin jälkeen alkoi yleisössä ilmetä jopa pientä hulinaa :ylos:.