FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
08.02.2026 klo 20:39:15 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 28
 
Kirjoittaja Aihe: Valencia Club de Fútbol 2007-2008 - Segundaan Uefa-cupia pelaamaan?  (Luettu 37556 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Alexio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid ja HUUHKAJAT


Vastaus #525 : 30.03.2008 klo 22:32:54

Joku on paljastanut Koemanille, että vielä ehtii tippua Segundaan tällä kaudella!  :D Ylos
jorggeli

Poissa Poissa


Vastaus #526 : 31.03.2008 klo 00:54:16

http://www.goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoId=640774

Mitä vittua Koeman  :D Alkaako pokerinaama murtua pikku hiljaa? Suuri ihme, että mies ottaa Mallorca-tappion piikkiinsä ja samalla jo puhuu tulevan kauden joukkueen rakentamisesta, toivottaavasti tämä on vain Koemanin toiveajattelua  :keskari:
Hyeena

Poissa Poissa


Vastaus #527 : 31.03.2008 klo 14:05:50

Lainaus
"...If there are any players here that do not believe in what we are doing then they will go."
Toivottavasti Koeman ei todellakaan pääse rakentamaan ens kauden joukkuetta. Jotenkin tuntuu että Koeman ei paljoa kyselisi pelaajilta että kuka uskoo joukkueeseen vaan päättäisi näistäkin asioista yksinään.
Angulo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I used to care, but things have changed


Vastaus #528 : 31.03.2008 klo 14:31:27

Mm. Steven Pienaarilla on ajatellut täyttää saunan puolityhjiä lauteita joten toivotaan todellakin..

Mutta en nyt jaksa uskoa, että seurajohto pitäisi kiinni valmentajasta jolla ei ole pelaajien luottamusta ja josta fanit eivät pidä, varsinkaan nyt kun Soler ei ole enää johdossa...
Dogger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Euskal Selekzioa


Vastaus #529 : 31.03.2008 klo 14:55:54

Jos miestä ei vähintään kauden loppumisen jälkeen välittömästi eroteta, joukkueen runko hajonnee täydellisesti kasaan. Vai mahtaakohan Silva, Villa, Vicente, Joaquin (+ muut espanjalaiset) ym. uskoa siihen mitä Koeman haluaa tulevaisuudelta? ::)

Siinähän sitä sitten riittää Hollannin jämäpelaajia ostettavaksi ja räpelletään seuraavakin kausi, Koemanin kanssa tai ilman. Varmasti hieno peli eilen. 0-2 riitti omalla kohdalla striimin sulkemiseen.
Angulo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I used to care, but things have changed


Vastaus #530 : 02.04.2008 klo 10:46:33

Heh, http://goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoId=643788

Oikeastaan sopisi ihan hyvin joukkueen jatkuvasti kehittyvään ja eteenpäinvievään nykyimagoon  Ylos
Leka Harkko

Poissa Poissa


Vastaus #531 : 02.04.2008 klo 10:52:48

Heh, http://goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoId=643788

Oikeastaan sopisi ihan hyvin joukkueen jatkuvasti kehittyvään ja eteenpäinvievään nykyimagoon  Ylos

:D
Cesar

Poissa Poissa


Vastaus #532 : 07.04.2008 klo 08:15:01

Saatanan Qman, eroa!!!

 :keskari:

Ei tätä kestä enää.
Saxon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valencia & Las Chivas


Vastaus #533 : 07.04.2008 klo 13:09:46

Kuumies saa kyllä lähtea, mutta enää toista hätäpaskavalmentajaa ei tälle kaudelle tartteta. Saataisko edes junnuvalkku tms loppukaudeksi niin voitaisiin tämäkin aika sitten käyttää jonkun oikean valmentajan etsimiseen.

Mourinho, Lippi nyt kovimpina vapaina niminä. Myös ikäloppu seniili Aragones olisi selvää eteenpäinmenoa (mikä kertoo lähinnä nykyisestä tasosta). Olis siinä olisi ainakin valmentaja joka ei turhaa starailua sietäisi sitten keneltäkään. Kovassa nosteessa on myös Racingin Marcelino Garcia, joka jo vihjaillut vaihtavansa isompiin ympyröihin. Montaa Racingin peliä en ole nähnyt, mutta tilastot puhuvat kovaa kieltä.

Tässä vaiheessa ny melkee kuka tahansa kelpaisi, mutta toivotaan, että seurajohdossa on nyt sen verta pitkänäköistä, että vaihtoehtoja todellakin kartoitetaan ja valitaan joku, jolla on eväät palauttaa Valencia vanhaan "loistoonsa" :)

Kyllä noi jätkät ny cup mestaruuden hoitaa oli sitten valmentamas kuka hörhö tahansa. Sen verta tasoa ja taitoa porukasta löytyy. Kuhan ny q-mies muistaa pitää helgueran ja arizmendin mahd kaukana pelikentästä.
« Viimeksi muokattu: 07.04.2008 klo 13:15:28 kirjoittanut Saxon »
Sutrakama

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Manchester United Rafael & Fabio Da Silva


Vastaus #534 : 07.04.2008 klo 17:02:20

Koeman pitäisi ehdottomasti potkia pois  Ylos Toivottavasti Valencia jo ensi kaudella muistuttaisi enemmän muutaman kauden takaista loistoaan kuin tämän kautista konttaamista.Hieno kaupunki,hieno seura  Ylos
Dogger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Euskal Selekzioa


Vastaus #535 : 07.04.2008 klo 17:23:57

Marcelino kelpaisi oikein hyvin, miestähän huhuttiin jo ainakin Newcastlen peräsimeen Keeganin seuraajaksi. ::)

Joka tapauksessa, Marcelinon tämän kauden Racingin nostaminen UCL-paikoista kamppailuun on jo huikea saavutus mutta vaikka on melko lyhyen ajan toiminut managerina, niin saavutti kuitenkin Recreativolla ensimmäisellä kaudella nousun ja viime kaudella 10. sijan. Ikää on vasta 42 vuotta joten kehittyneekin vielä jatkossa.. olisi melko maukas hankinta managerin paikalle moneksi vuodeksi.

Toki eri luokkaa kuin Mourinho ja Lippi sekä se pieni riskikin on olemassa kun ei ole manageroinut aikaisemmin Racingia isompaa seuraa, mutta taaksepäin tästä tilanteesta tuskin voi mennä, joten itse olisin ainakin valmis kokeilemaan.

Ihmetyttää vieläkin Joaquinin penkitys... ja Koeman muutenkin taisi kokeilla Marcan mukaan uutta 4-3-3 muodostelmaa eilen (eroaa normaalista siten, että laidat kärkien vierellä), varsin tehokkaasti tosin. Striimiä en löytänyt joten eipä sen enempää kommentoitavaa. Surkealta näyttää tilanne mutta putoamistaistelun kannalta hyvä että Zaragoza hävisi, Getafe tosin nipisti tasurin. Vituttaa sanoa putoamistaistelu, mutta sinnehän näemmä Valencia on lipsunut, niin uskomatonta kuin se onkin.

Muut otti kylmän, Ronald kuuman. Onko Villalla mitään isompaa loukkaantumista vai ensi viikolla jo kehissä?
« Viimeksi muokattu: 07.04.2008 klo 20:50:00 kirjoittanut Dogger »
Mágico Madrid

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: El Halcón


Vastaus #536 : 07.04.2008 klo 17:27:36

Kovassa nosteessa on myös Racingin Marcelino Garcia, joka jo vihjaillut vaihtavansa isompiin ympyröihin. Montaa Racingin peliä en ole nähnyt, mutta tilastot puhuvat kovaa kieltä.
Ainakin mies on saanut Racingin puolustuksen toimimaan. Vain 30 päästettyä maalia, joka La Ligan 3. vähiten. Sen sijaan maaleja Marcelinon pojat eivät ole mätänneet. Marcelinolla nyt kaksi hyvää kautta. Edelliskaudella hän sai nostettua Recreativon Primeraan, ja heti ekalla kaudella Primerassa 8. sija. Tällä hetkellä Racing palloilee viidentenä.

Olisi mukava saada Valencia taas kunnolla mukaan kärkikahinoihin. Se on lähes varmaa, ettei Kuumiehen avuin sinne päästä.
Saxon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valencia & Las Chivas


Vastaus #537 : 07.04.2008 klo 17:40:01

Muut otti kylmän, Ronald kuuman. Onko Villalla mitään isompaa loukkaantumista vai ensi viikolla jo kehissä?

Ronald otti kuuman ja tarjoili che-faneille kylmät :(

Villan pitäisi kuntoutua Cupin finaaliin ja tuskin miestä riskeerataan ennen sitä.
Johnny Rep

Poissa Poissa


Vastaus #538 : 07.04.2008 klo 17:45:18

Cupin voitto tekisi kyllä hyvää tämän "hehkeän" kauden päätteeksi ja en usko, että edes Qmies pystyy sitä tötöilemään(kaikkihan toki on mahdollista, mutta silti..). Toivottavasti mahdollinen voitto ei kuitenkaan tarkoita millään muotoa puukengän jatkoa Valenciassa, koska silloin pitäisi jo meikäläisenkin mennä psykiatrille hakemaan kuuri fluoksetiinia.

Toivottavasti uutta valmentajaa ollaan jo etsimässä, Valencialla kuitenkin luulisi jotain vetovoimaakin olevan. Vaikka tästähän Virallinen Totuus N5 onkin luonnollisesti toista mieltä..


el mono

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Kansanratio


Vastaus #539 : 07.04.2008 klo 19:42:51

Ihmetyttää vieläkin Joaquinin penkitys... ja Koeman muutenkin taisi kokeilla Marcan mukaan uutta 4-4-3 muodostelmaa eilen

Valencia häviää, vaikka kentällä on 12 pelaajaa :(
Teuvo Bucharest

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Istanbul United


Vastaus #540 : 07.04.2008 klo 19:55:56

Che que bo! Surullista luettavaa tosiaan tämä kausi. La leyenda continua!
Dogger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Euskal Selekzioa


Vastaus #541 : 07.04.2008 klo 20:49:46

Valencia häviää, vaikka kentällä on 12 pelaajaa :(

Koemanin kanssa kaikki on mahdollista ;)
Angulo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I used to care, but things have changed


Vastaus #542 : 08.04.2008 klo 12:05:03

Juu, ei kai ole enää mitenkään mahdollista, että Koeman saisi jatkaa myös ensi kaudella, tuli copassa voitto tai ei. Miehen asemaa ei myöskään ainakaan paranna miehen omat kommentit siitä kuinka joukkueessa on vain viisi pelaajaa jotka ovat täysin valmentajan puolella. Eiköhän seurajohdonkin pitäisi siinä tilanteessa tajuta, että tällä kaverilla ei varsinaisesti joukkueen luottamusta ole tukenaan.

Noista valmentajaspekulaatioissa pyörineistä nimistä tuskin kukaan näin huonoa jälkeä saisi aikaan. Toki Rafa olisi se ehdoton ykkösvalinta, mutta miehellä lienee muutenkin vientiä enkä tiedä onko sittenkään lähdössä Liverpoolista, varsinkaan jos taas kuukauden päästä palloilevat UCL-finaalia. Lippit ja Mourinhot lienevät tässä vaiheessa melkoista haihattelua, koska mestareiden liigaa ei ole tarjota, kun taas miehistä yhtälailla kilpailevat seurat pystyvät sitä tarjoamaan. Poislukien Milan, mutta silläkin on monta etua Valenciaan nähden.. Olisi vaan kannattanut miettiä kunnolla silloin kun Kike lähti, koska silloin olisi paljon nykyistä parempi valmentaja ollut saatavissa kun olisi heti päässyt mukaan mestaruustaisteluun ja mestareiden liigan jatkopeleihin..

Kenties kolme todennäköisintä nimeä tulevaksi valmentajaksi ovat tällä hetkellä Luis Aragones, Marcelino Garcia ja Unai Emery. Näistä Aragonesilla on ehdottomasti eniten nimeä ja paras huonoin mahdollinen sijoitus (ts. täydellisen epäonnistumisen mahdollisuus kaikista pienin). Kuitenkin mieluummin näkisin toisen näistä nuorista nousevista valmentajista mieluiten Valencian peräsimessä. Molemmat ovat tehneet hienoa työtä kääpiöseuroissa (vaikka Almerian kurssi onkin kääntynyt lievään laskuun) ja sitä kautta potentiaali lienee pykälän kaksi korkeampi kuin pappa-Aragonesilla. Kolme edellisistä vastaavaa valintaa kuitenkin osuivat hienosti kohdalleen Cuperin (sikäli kuin ainoastaan nousevaksi kyvyksi silloin laskettiin..), Benitezin ja Kiken muodossa. Muistetaan toki, että Kikellä tuli tasollisesti raja vastaan siinä vaiheessa kun olisi jättiläiset pitänyt haastaa pitkässä juoksussa, mutta kuitenkin tältäkin kaudelta olisi luultavasti tuonut sen sijoituksen 3-5. Enkä nyt puheitani ala perumaan, Kikellä ei ollut enää uutta tarjottavaa Valencialle ja lähtö oli oikea ratkaisu, se olisi vain pitänyt tapahtua jo jokusen kuukauden aikaisemmin. Vaikka väliäkö tuollakaan olisi ollut, koska Q-man sieltä olisi sitten tullut ruoriin jo heti kauden alusta..

Eli toivotaan, että valmentajaksi otetaan mieluummin nuori potentiaalinen kyky, kuin sellainen jonka ääritaso on tietyllä tavalla nähty jo valmiiksi (Ranieri, Koeman, Aragones..).
ensijokolmas

Poissa Poissa


Vastaus #543 : 08.04.2008 klo 13:07:59

Jep, pitää tosiaan muistaa, että pieneseurasta suurseuraan, joksi Valenciaa kai voidaan kuitenkin vielä toistaiseksi nimittään, siirtymisessä on aina se hyytymisen riski ilmassa vrt. esim Aquirre (Osasuna -> Atletico), Schuster (Getafe -> RMA) jne. Marcelino Garcia on tietenkin melko mielenkiintoinen kortti ja myös Unai Emery vaikuttaa todella omistautuneelta ja asiantuntevalta valmentajalta. Muista vapaista nimistä Espanjan maalta mainittakoon Zaragozasta ulos potkitut Victor Fernandez ja Javier Irureta, joilla kummallakin on kohtalainen kokemus spanskimaalta, mutta viime aikojen meriitit eivät olekkaan enää niin paljon puolestaan puhuvia. Mutta näinkin heikon kauden jälkeen lepakoiden vetovoima voi olla vähänkin nimekkäämmälle valmentajalle liian heikko. Hiipuvista tähdistä mainittakoon toki myös Camacho ja Del Bosque.. tosin näitä herroja tuskin kannattaa näihin spekulaatioihin mukaan vetää.

edit: mainittakoon nyt lisäksi, kun tuli muutenkin muutama ei-niin-potentiaalinen-koutsiehdokas tuossa otettua esille, että Real Betisin Mestareiden Liigaan johdattanut ja muutenkin pitkää uraa sekä Betisissa että Mallorcassa tehnyt Llorenç Serra Ferrer potkittiin helmikuussa ulos AEK Ateenan penkin päästä.. eikä sitä tiedä kauan Javier Clementekaan segundaan suuntaavan Murican peräsimessä jaksaa :D
« Viimeksi muokattu: 08.04.2008 klo 13:22:12 kirjoittanut ensijokolmas »
Josef K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Positiivisia lausuntoja antavat henkilöt


Vastaus #544 : 09.04.2008 klo 02:17:17

Entäs Laudrup?
Jaakob

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S


Vastaus #545 : 10.04.2008 klo 09:13:52

Vicente olisi taas palaamassa kentille. Tai Koemanin tunties penkinpäähän. On se nyt ***kele kun hyökkäyksen ja keskikentän saisi näyttämään vaikka:
--------Villa---------
Vicente-Silva--Joaquin--
-----Banega-Albelda (?)-

Johan siinä luulisi porkkanankin tajuavan miten peluutetaan mutta kun ei. Tosin loukkaantumisillehan ei mitn voi, paitsi Vicenten tapauksessa olisi jotain luullut tapahtuvan paremmin
Saxon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valencia & Las Chivas


Vastaus #546 : 10.04.2008 klo 10:51:10

Vicente olisi taas palaamassa kentille. Tai Koemanin tunties penkinpäähän. On se nyt ***kele kun hyökkäyksen ja keskikentän saisi näyttämään vaikka:
--------Villa---------
Vicente-Silva--Joaquin--
-----Banega-Albelda (?)-

Johan siinä luulisi porkkanankin tajuavan miten peluutetaan mutta kun ei. Tosin loukkaantumisillehan ei mitn voi, paitsi Vicenten tapauksessa olisi jotain luullut tapahtuvan paremmin

Huippukuntoinen Albelda saattaa hyvinkin olla se tärkein palapelin pala mikä Valencialta on puuttunut. Vähän kuitenkin tuntuu, että se on kuitenkin Koemanin ammattitaidottomuutta saada paketti toimimaan.

Hyökätessä harvemmin mennää suoraviivaisesti ja vauhdilla, mikä johtaa yleensä siihen, että hyökkäyksen vihdoin saavuttaessa vastustajan alueen, on puolustus kerennyt rauhassa ryhmittyä ja valencialla on kuitenkin ylhäällä 6-7 pelaajaa, joka taas johtaa siihen, että pallonmenetyksistä seuraa aina vaarallinen vastaisku. Välit venähtävät hyökkäyksen ja puolustuksen välillä liian pitkiksi, mikä omiaan auttaa vastaiskuilla iskeviä joukkueita vastaan. Se taasen on johtanut aika surkeisiin tappioihin ennalta heikompia vastaan. Tasaisiin otteluihin on oikeastaan kyetty vain sellaisia vastustajia vastaan, jotka pyrkivät enemmän hallitsemaan peliä (Real Madrid ja Barca).

Vicente voisi huippukunnossaan tuoda suoraviivaisuutta ja vauhtia hyökkäykseen. Mata on tosin ollut valencian parhaita, joten voisinkin melkein kokeilla Mataa kymppipaikalla Silvan sijaan. Silvan otteista on vähän paistanut takakireys ja pieni lepo voisi tehdä terää.

Noista valmentajista vielä sen verta, etten nyt laskis Aguirreä tai Schusteriä mitenkään kovin epäonnistuneiksi. Atletico menossa ensimmäistä kertaa ties kuinka pitkään aikaan mestareiden liigaan ja Real kuitenkin johtaa liigaa suht turvallisen tuntuisesti. Laudrupin getafe on toki euroopassa ja cupissa ollut hyvä, mutta liigassa meno ollut heikompaa. Noista esillä olleista vaihtoehdoista Marcelo vaikuttaisi parhaalta.

Toivottavasti pelaajien ammattiylpeys ja itsetunto nousee esille ja loppukausi suoritetaan edes joten kuten kunniallisesti. Koemanilta ei apuja ole tulossa, se on selvä.

ensijokolmas

Poissa Poissa


Vastaus #547 : 10.04.2008 klo 12:30:05

Noista valmentajista vielä sen verta, etten nyt laskis Aguirreä tai Schusteriä mitenkään kovin epäonnistuneiksi. Atletico menossa ensimmäistä kertaa ties kuinka pitkään aikaan mestareiden liigaan ja Real kuitenkin johtaa liigaa suht turvallisen tuntuisesti.

Ehkä vähän hätäisesti keksityt esimerkit, mutta ei kukaan varmaan voi sanoa, että Real Madridin kärkisija tai Atleticon neljäs sija olisivat jotenkin valmentajien onnistumisista kiinni. Etenkin Aquirren valttikortit oli aika nopeasti nähty. Mutta pointti oli tosiaan se, että tietyillä valmentajilla on kyky onnistua saamaan materiaaliltaan keskinkertaiset joukkueet pelaaman tiivinä ja kurinalaisena pakkana tehden joukkueesta vahvemman kuin sen osien summa eikä tämän konseptin siirtäminen tähtipelaajia täynnä olevaan suurseuraan, jolta vaaditaan ja odotetaan menestystä, onnistu.
Saxon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Valencia & Las Chivas


Vastaus #548 : 10.04.2008 klo 14:46:43

Ehkä vähän hätäisesti keksityt esimerkit, mutta ei kukaan varmaan voi sanoa, että Real Madridin kärkisija tai Atleticon neljäs sija olisivat jotenkin valmentajien onnistumisista kiinni. Etenkin Aquirren valttikortit oli aika nopeasti nähty. Mutta pointti oli tosiaan se, että tietyillä valmentajilla on kyky onnistua saamaan materiaaliltaan keskinkertaiset joukkueet pelaaman tiivinä ja kurinalaisena pakkana tehden joukkueesta vahvemman kuin sen osien summa eikä tämän konseptin siirtäminen tähtipelaajia täynnä olevaan suurseuraan, jolta vaaditaan ja odotetaan menestystä, onnistu.

Ymmärsin kuitenkin pointin ja taitaa meidän oma Kike taitaa käydä ihan hyvin esimerkistä; maksimitaso saavutettiin aika nopeasti, mutta parin vuoden jälkeen tuo oli jo kuitenkin nähty ja äijä olisi pitänyt heivata pois jo kesällä.

Noista mainituista kavereista vielä:

Aguirren Atleticohan on ollut varsinainen väriläistä ja otteista on puuttunut lähinnä tasaisuus. Huikeita esityksiä on seurannut aivan totaaliset mahalaskut. Toinen onglema on ollut leveyden puute. Jos Raul Garcia ei ole kunnossa, niin joukkueella ei ole oikein ketään laittaa keskikentän keskustaan. Jonkin sortin EOM:mäksi kuitenkin tuon mahdollisen UCL paikan laskisin ja antaisin äijän jatkaa vielä vuoden ihan hyvillä mielin.

Schusterin real oli vielä talvitauon jälkeenkin ihan piste-ennätys vauhdissa ja pieni hyytyminen nyt oli jälkiviisaasti lähinnä ajan kysymys. Siltikin mestaruuden laskisin vielä riittäväksi meriitiksi vuoden jatkopestiä ajatellen.

Pointtihan tässä nyt oli kuitenkin se, että kyllä mielestäni näiden kavereiden jatkopestit olisi perusteltavissa, mutta Kikellä tuota eteenpäin menoa ei sitten ekan vuoden jälkeen ole nähty ja viime kausi oli jo lähinnä taantumista. Tän kauden alku oli tuloksellisesti ihan ok, mutta pelillisesti yhtä sontaa.
ensijokolmas

Poissa Poissa


Vastaus #549 : 12.04.2008 klo 15:10:56

Ymmärsin kuitenkin pointin ja taitaa meidän oma Kike taitaa käydä ihan hyvin esimerkistä; maksimitaso saavutettiin aika nopeasti, mutta parin vuoden jälkeen tuo oli jo kuitenkin nähty ja äijä olisi pitänyt heivata pois jo kesällä.

Noista mainituista kavereista vielä:

Aguirren Atleticohan on ollut varsinainen väriläistä ja otteista on puuttunut lähinnä tasaisuus. Huikeita esityksiä on seurannut aivan totaaliset mahalaskut. Toinen onglema on ollut leveyden puute. Jos Raul Garcia ei ole kunnossa, niin joukkueella ei ole oikein ketään laittaa keskikentän keskustaan. Jonkin sortin EOM:mäksi kuitenkin tuon mahdollisen UCL paikan laskisin ja antaisin äijän jatkaa vielä vuoden ihan hyvillä mielin.

Schusterin real oli vielä talvitauon jälkeenkin ihan piste-ennätys vauhdissa ja pieni hyytyminen nyt oli jälkiviisaasti lähinnä ajan kysymys. Siltikin mestaruuden laskisin vielä riittäväksi meriitiksi vuoden jatkopestiä ajatellen.

Pointtihan tässä nyt oli kuitenkin se, että kyllä mielestäni näiden kavereiden jatkopestit olisi perusteltavissa, mutta Kikellä tuota eteenpäin menoa ei sitten ekan vuoden jälkeen ole nähty ja viime kausi oli jo lähinnä taantumista. Tän kauden alku oli tuloksellisesti ihan ok, mutta pelillisesti yhtä sontaa.

No palataan nyt vielä tähän. Aquirren Atletico ei ole mielestäni säväyttänyt kuin muutaman kerran näiden kahden kauden aikana, eikä se tuolla materiaalilla, mikä rojiblancosilla on käytössä, mairittele valmentajaa kovinkaan paljoa. Viime kauden alussa kuvittelin että meksikolainen tarvitsee vain aikaa, mutta peliesityksiin ei siltikään ole tullut, kuten mainitsit, yhtään tasaisuutta. Tuloksellisesti tällä hetkellä kuitenkin pyyhkii hyvin enkä sinänsä näe ulospotkimiselle mitään syytä minäkään, mutta siihen nähden minkälaiseen lentoon Aquirre Osasunan sai, on mies ollut ainakin allekirjoittaneelle hienoinen pettymys, sillä kun mies seuraan hankittiin, puhuttiin siitä, että se oli viimeinen askel mikä tulisi tekemään Atleticosta mestariehdokkaan Real Madridin ja Barcelonan rinnalle.

Schusterin puolestaan pitäisi ehdottomasti jatkaa Real Madridin peräsimessä edes jonkinlaisen jatkuvuuden vuoksi, mutta sakemanni on selvästi osoittanut että tämä on selvästi rajallinen ns. plan B:n laatija. Kun kaikki pelaajat ovat kunnossa, näyttää myös valkoisten peli hyvältä, mutta tämän keväinen taaperrus onkin ollut sitten kolikon kääntöpuoli. Ja pitkäänhän Los Blancos kääri voittoja surkeista peliesityksistä huolimatta, Ikerin ja hyvän onnen turvin.

Mutta eivät nuo sinänsä mitään parhaita esimerkkejä olleet.

Urheilu+Kanava siis näyttää tämän iltaisien Valencia - Racing ottelun. Eiköhän lepakot kaikesta huolimatta pienen ennakkosuosikkina otteluun lähde, vaikka Racing käytännössä taistelee jopa UCL-karsintapaikasta. Sensaatiomaisen kauden pelannut argopakki Garay on sivussa (on muuten koko loppukauden) vierasjoukkueelta ja viime aikoina santanderilaisten häkki onkin heilunut totuttua useammin miehen puututtua johtamasta puolustusta. Viime viikonloppuna joukkue otti kotonaan El Sardinerolla turpaan Deportivolta. En kuitenkaan usko että Valencia tulee helpolla Racingin puolustuksen läpi pääsemään. Santanderilaisten hyökkäyssommitelma on myös suht nimekäs (joskin melkoisen nimetön siihen nähden että joukkue on viidentenä sarjassa!), joten vierasvoitonkaan mahdollisuus ei ole poissuljettu. Eikä Koemanin Valenciasta koskaan voi tietää, millä pelituulella joukkue on. Keskinkertaisella vai huonolla..


 
Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 28
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa