quiquilija
Paikalla
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #7850 : 31.05.2025 klo 18:14:04 |
|
Aiempaan viitaten, olisiko puolestaan tällaista koskaan tapahtunut?
- Maan "X" pelaaja "A" pelaa muutaman ensimmäisistä maaotteluistaan vuonna xxx1. - Saman maan pelaaja "B" aloittaa vuonna xxx2 oman maajoukkueuransa, joka jatkuu lähes yhtäjaksoisesti vuoteen xx12. Kyseinen pelaaja tekee samalla maansa maajoukkueen ennätyksen edustusvuosien määrässä. - Vuonna xx13 tuo pelaaja "A" valitaan pitkän tauon jälkeen uudelleen maajoukkueeseen, ja pelaa vähintään yhden virallisen maaottelun. - Eli pelaajan "A" välivuosien määrä ylittää tuon pelaajan "B" edustusvuosien määrän ennätyksen.
|
|
|
|
Hossam Ramsu
Poissa
|
 |
Vastaus #7851 : 01.06.2025 klo 09:53:58 |
|
Roman Eremenkon ja Matias Siltasen kohdalla ei pääse aivan toteutumaan seuraava tapahtuma: Maajoukkueessa yhdessä pelannut kaksikko, joista toinen oli pelannut maajoukkueessa ennen toisen syntymää. Siltanen syntyi maaliskuussa 2007, Roman pelasi ensimmäisen maaottelunsa saman vuoden kesäkuussa.
Onko vastaavia toteutuneita tapauksia kuinka paljon kaikki maajoukkueet mukaan lukien?
Mainitaan alta pois George Weahin hassuttelupaluuna pelaama harjoitusottelu Nigeriaa vastaan vuonna 2018, jolloin kentällä oli useita vuoden 1986 jälkeen syntyneitä pelaajia.
|
|
|
|
Virallinen
Poissa
|
 |
Vastaus #7852 : 01.06.2025 klo 10:03:25 |
|
Litti ja Pukki nyt ainakin. Hradeckykin iän puolesta, mutta en muista oliko Luke kentällä Kuninkaan viimeisissä matseissa.
E: Luke ja Litti pelasivat Viroa vastaan 2010.
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.06.2025 klo 10:09:19 kirjoittanut Virallinen »
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #7853 : 01.06.2025 klo 11:27:18 |
|
... Åke Petterssonin kahden A-maaottelun väli on oikeasti kahdeksan vuotta ja kymmenen kuukautta. Ennätys ei kuitenkaan vielä ole menossa rikki, mutta jos Roma vain roikkuu kesäkuussa mukana pelaamatta minuuttiakaan, mutta pelaa syyskuussa, silloin hänelle tulee täyteen pyöreästi yhdeksän vuoden tauko. ...
- Åke Petterssonin 69 vuotta vanhan ennätyksen rikkomisen todennäköisyys kasvoi juuri hiukan.
|
|
|
|
Röytän Karhu
Poissa
|
 |
Vastaus #7854 : 01.06.2025 klo 11:40:17 |
|
Stanley Matthewsin viimeisissä maaotteluissa 1957 oli useampikin pelaaja, joka oli syntynyt 1934 tapahtuneen maajoukkuedebyytin jälkeen.
Cristiano Ronaldon majudebyytin 2003 jälkeen syntyneitä Portugalin riveissä on esim. João Neves.
Näitä löytynee vaikka ja kuinka.
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.06.2025 klo 11:44:26 kirjoittanut Röytän Karhu »
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #7855 : 01.06.2025 klo 12:17:01 |
|
... Näitä löytynee vaikka ja kuinka.
- Pat Jenningsin kanssa samaan aikaan pelasi ainakin Norman Whiteside, Steve Penney ja Dave Campbell. Kaikki MM-lopputurnauksessakin, Whiteside jopa kahdessa.
|
|
|
|
Piippu-Virtanen
Poissa
|
 |
Vastaus #7856 : 03.06.2025 klo 05:03:05 |
|
Vaikka jälleen yhteen entisistä kysymyksistäni on oltu vastaamatta niin tässä olisi uusi kysymys tai oikeammin muutamakin pienempi kysymys:
Milloin Jalkapallokirjoissa alkoi järkevä seurakohtainen yleisöseuranta tietyille aikaväleille seuroista riippuen?
Esimerkkiseura olkoon tähän vaikka nyt se kovimmista kovin yleisöseura yleensä ja hurjimmillaan nk. Kymppitonniotteluja keräävä HJK.
Jalkapallokirjan 2012 ja 2013 aikaan HJK:lla oli seurakohtaista yleisöseurantaa sen hetken tilanteen mukaan aikaväliltä 1985-2011 ja 1985-2012 riippuen vuosipainoksesta.
Sen sijaan nykyään kaikkein tuoreimmassa mahdollisessa Jalkapallokirjassa HJK:n seurakohtainen yleisöseuranta kattoi enää vain vuodet 2000-2024 eli nykyhetkeen asti Milleniumista lähtien.
Niin paljon on siis pienentynyt seurantaväli näinä vuosina.
Tosiaan kysynkin siis, että milloin tuo seurakohtainen tarkempi yleisöseuranta tietyille aikaväleille seuroista riippuen alkoi?
Millainen tilanne oli esimerkiksi vielä Jalkapallokirjojen 2007 ja 2008 aikoihin?
Seurattiinko tuolloin ja jos seurattiin noin tarkasti niin olivatko silloin yleisömäärien seuranta kattamassa vielä vaikkapa näin muistin varasta heitettynä vuosia 1975-2006 tai 1975-2007 vai oliko tuolloinkin enää seurantaväli 1980-luvulta eteenpäin koskeva eli vuodet 1980-2006 tai 1980-2007?
Ja tietenkin muuten kysyn sitä, että missä tietyssä Jalkapallokirjassa tuo ominaisuus yleensäkin edes esiteltiin ensi kerran vai esiteltiinkö se kaikki jossain kohtaa ja aloitettiin 'lennosta' niiden kerronta?
Ja karsiutuiko jos aloitettiin vaikkapa vuodesta 1965 niin vuosi 1970 ja siitä eteenpäin kokonaan pois jossakin vaiheessa?
Sen tiedän kyllä, että riittävän vanhoissa Jalkapallokirjoissa oli vain luentaa seurojen tietyistä yleisöennätyksistä tuolloin ikään kuin pelkkää yhtä sarjaa koskien vuotta kerrallaan ja mielestäni mainiten kunkin seuran omalla ainakin oletetulla seuraennätyksellä päivittyen vain jos tekijätiimissä muistettiin niin tehdä.
Olisikohan tuo tarkempi yleisöseuranta ikään kuin tiettyä seuraa kohti korvannut Jalkapallokirjassa myös tuon jopa useita eri nk. Liiton Sarjoja koskeneen käytännön tavallaan sitä parempana, mutta tavallaan huonompana kun alemmista sarjoista niiden tiettyjen seurojen niissä pelatessa ei ollut toivoakaan enää tietää katsojalukuja edes vaikka yksittäisen sen vuoden yleisökärkituloksenkaan osalta?
Toivottavasti tämä kysymys tai oikeammin kysymykset selviäisivät!
|
|
|
|
|
janne#1
Poissa
|
 |
Vastaus #7858 : 14.06.2025 klo 17:47:17 |
|
Tähän varmaankin joskus haettu täällä vastaus mutta tuli mieleen, että koska on ollut Suomen maajoukkueessa pelaaja Suomen toiselta sarjatasolta? Tuli mieleen Tuomo Hakala ehkäpä vuodelta 1979 mutta täytyyhän tämänkin jälkeen ollut pelaajia.
|
|
|
|
voseli
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka, Sakari Saarinen, viski
|
 |
Vastaus #7859 : 14.06.2025 klo 17:53:29 |
|
Tähän varmaankin joskus haettu täällä vastaus mutta tuli mieleen, että koska on ollut Suomen maajoukkueessa pelaaja Suomen toiselta sarjatasolta? Tuli mieleen Tuomo Hakala ehkäpä vuodelta 1979 mutta täytyyhän tämänkin jälkeen ollut pelaajia.
Useampi Hakan divarikeikalta '97: Sami Väisänen, Lasse Karjalainen, Harri Ylönen
|
|
|
|
Kaitsu Kille
Poissa
|
 |
Vastaus #7860 : 18.06.2025 klo 23:28:39 |
|
Helvetin tyhmä kysymys, mutta onko jalkapallon säännöissä määritelty että nurmikon on oltava vihreä? Tekonurmihan nyt teknisesti ottaen voisi olla minkä värinen vaan. Ja luonnonnurmissakin on Suomen oloissa eri sävyjä kellertävästä rusehtavaan ja onhan hiekkakenttiäkin eri värisiä.
|
|
|
|
quiquilija
Paikalla
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #7861 : 19.06.2025 klo 00:58:51 |
|
Niin, voisihan ruoho olla vaikka valkoinen, viivoitukset sinisiä, maalit punaisia ja pallo musta. 
|
|
|
|
Giantkilleri
Poissa
|
 |
Vastaus #7862 : 19.06.2025 klo 09:06:27 |
|
Tähän varmaankin joskus haettu täällä vastaus mutta tuli mieleen, että koska on ollut Suomen maajoukkueessa pelaaja Suomen toiselta sarjatasolta? Tuli mieleen Tuomo Hakala ehkäpä vuodelta 1979 mutta täytyyhän tämänkin jälkeen ollut pelaajia.
No onhan maajoukkueessa ollut pelaajia, jotka eivät edes pelanneet jalkapalloa. Muutoin kuin siinä maajoukkueessa.
|
|
|
|
Tähtirinta
Poissa
|
 |
Vastaus #7863 : 19.06.2025 klo 09:12:09 |
|
Tähän varmaankin joskus haettu täällä vastaus mutta tuli mieleen, että koska on ollut Suomen maajoukkueessa pelaaja Suomen toiselta sarjatasolta? Tuli mieleen Tuomo Hakala ehkäpä vuodelta 1979 mutta täytyyhän tämänkin jälkeen ollut pelaajia.
Ari Mäkynen pelasi karsinnoissa Kreikkaa vastaan 70-luvun lopulla. Seurana LappBK ja sarjataso II-divisioona. Muistelisin että Kreikka-pelin aikaan LappBK oli II-divarilohkonsa hännillä.
|
|
|
|
Giantkilleri
Poissa
|
 |
Vastaus #7864 : 19.06.2025 klo 09:17:26 |
|
Niin, voisihan ruoho olla vaikka valkoinen, viivoitukset sinisiä, maalit punaisia ja pallo musta.  Ei ne voi olla. Jalkapallosäännöt 2024 Sääntö 1 – Pelikenttä 1. Kentän pinta Pelikentän tulee olla kokonaan luonnonnurmea tai kilpailumääräysten salliessa kokonaan keinotekoinen. Kilpailumääräysten salliessa myös näiden yhdistelmä on mahdollinen (hybridi).
Keinotekoisen pelialustan värin tulee olla vihreä.
Kun keinotekoista pelialustaa käytetään joko FIFAn jäsenliittojen välisissä kilpailuotteluissa tai kansainvälisissä seurajoukkueiden välisissä otteluissa, alustan on täytettävä ”FIFA Quality Programme for Football Turf” tai ”International Match Standard” –laatuvaatimukset, ellei IFAB ole antanut erivapautta. 2. Kentän merkinnät Pelikentän tulee olla suorakaiteen muotoinen ja merkitty jatkuvin rajoin, jotka eivät aiheuta vaaraa. Keinotekoisen pelialustan materiaalia voidaan käyttää luonnonnurmikenttien merkintöihin, jos tämä ei ole vaarallista. Nämä rajat kuuluvat alueisiin, joita ne rajoittavat. Vain säännössä 1 kuvatut rajat merkitään pelikenttään. Kun keinotekoista pelialustaa käytetään, ovat muut merkinnät sallittuja edellyttäen, että ne ovat erivärisiä ja selvästi erottuvia jalkapallokentän merkinnöistä.
|
|
|
|
Kaitsu Kille
Poissa
|
 |
Vastaus #7865 : 19.06.2025 klo 18:53:52 |
|
Ei ne voi olla.
Keinotekoisen pelialustan värin tulee olla vihreä.
Eli luonnonnurmi saa olla minkä värinen tahansa. Miksei kukaan ole tarttunut miljardibisnekseen - nurmikon jalostukseen..?
|
|
|
|
Työmaa
Poissa
|
 |
Vastaus #7866 : 27.06.2025 klo 20:35:50 |
|
Eli luonnonnurmi saa olla minkä värinen tahansa. Miksei kukaan ole tarttunut miljardibisnekseen - nurmikon jalostukseen..?
Valkoinen, keltainen tai ruskea kuulostaa ihan mahdollisilta.
|
|
|
|
Bunuel
Poissa
Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo
|
 |
Vastaus #7867 : 03.07.2025 klo 22:13:28 |
|
En tiedä onko jo pohdittu jossain muussa topikissa mutta mikä mahtaa olla tasaisin sarjataulukko kauden päätteeksi joka on nähty, siis pienin piste-ero ensimmäisen ja viimeisen joukkueen välillä? Tämä siis tämän kauden kotimaisen Ykkösen vuoksi noussut mieleen kun 12 joukkuetta on 12 kierroksen jälkeen 8 pisteen sisällä toisistaan.
|
|
|
|
Hossam Ramsu
Poissa
|
 |
Vastaus #7868 : 03.07.2025 klo 22:41:38 |
|
Aikana, jona voitosta on saanut kolme pistettä, liigassa kausi 2010 tulee mieleen ensimmäisenä. HJK 52-Lahti 26.
|
|
|
|
stan gamla
Poissa
|
 |
Vastaus #7869 : 04.07.2025 klo 02:23:45 |
|
En tiedä onko jo pohdittu jossain muussa topikissa mutta mikä mahtaa olla tasaisin sarjataulukko kauden päätteeksi joka on nähty, siis pienin piste-ero ensimmäisen ja viimeisen joukkueen välillä? Tämä siis tämän kauden kotimaisen Ykkösen vuoksi noussut mieleen kun 12 joukkuetta on 12 kierroksen jälkeen 8 pisteen sisällä toisistaan.
Algerian pääsarja kaudella 2014-15 on ainakin hyvä ehdotus tähän. 16:n joukkueen sarja ja 30 matsia. Mestari ES Setif 48 pinnaa ja viimeinen USM Bel Abbes 33 pinnaa. Mestari ja viimeinen päästivät molemmat saman verran maaleja, 28. Eniten maaleja teki sijalle 14 sijoittunut ja sarjasta pudonnut MC El Eulma, 40 maalia.
|
|
|
|
voseli
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka, Sakari Saarinen, viski
|
 |
Vastaus #7870 : 04.07.2025 klo 02:24:46 |
|
|
|
|
|
Hossam Ramsu
Poissa
|
 |
Vastaus #7871 : 04.07.2025 klo 05:58:18 |
|
Mureşul Deva pelasi selvästi täysin väärässä sarjassa.
|
|
|
|
Bunuel
Poissa
Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo
|
 |
Vastaus #7872 : 04.07.2025 klo 08:10:04 |
|
Mahtavia sarjataulukoita, kiitos löydöistä  Mikä lienee lähimpänä näitä isoista sarjoista?
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #7873 : 04.07.2025 klo 08:25:45 |
|
Mahtavia sarjataulukoita, kiitos löydöistä  Mikä lienee lähimpänä näitä isoista sarjoista? Valju: 41 pistettä United - Forest 96-97 LaLiga: 41 pistettä Deportivo - Sevilla 99-00 Noi tuli 3 pisteen ajalta mieleen. Eli kovin tiukaksi ei mene oikein millään.
|
|
|
|
Hossam Ramsu
Poissa
|
 |
Vastaus #7874 : 04.07.2025 klo 08:34:22 |
|
Bundesliigassa
1997/98: Kaiseslautern-Bielefeld 36 pistettä 2000/01: Bayern-Bochum 36 pistettä
Kierroksia vähemmän kuin Englannin ja Espanjan sarjoissa.
|
|
|
|
|
|