• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Futsal-Liiga 2007-2008

Aloittaja Jaska2, 29.07.2007 klo 15:04:39

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Gennadi

TP-Kaarle-VALO 11-3 (3-2) Enpä ole aikoihin näin heikkoa joukkuetta futsalissa nähnyt kuin mitä VALO oli tänään. Joukkueessa oli vain kaksi pelaajaa jotka edes vähän yrittivät. Toinen oli partamies Miettinen sekä Nevanperä joka viimeisteli joukkueensa kaikki maalit.
Jospa tästä Kaarlen peli saisi hieman lisäpotkua. Päivän positiivisin esitys oli juuri U18-maajoukkueehdokasleirille jalkapallossa valittu 90-syntynyt Petteri Forssell joka tekaisi hattutempun.
Myös Juha Saarela merkkautti hienot kolme maalia.

JN79

No on kyl VALO ollu harvinaisen paska, ku ei toi TP-Kaarlekaan mitään kärkijoukkueita oo.

Henke

TPK:n sivuilta löytyy koosteet maxeistä ja gft:stä.

Modig oli kuulemma yrittänyt kiivetä laurikaisen reppuselkäänkin kesken pelin (tonttu kertoi). Kait se peli sieltäkin käsin onnistuu.

Joga Bonito#10

#353
TPK-Madmax oli erittäin viihdyttävä ottelu, vielä kun pallokerho olisi vienyt...  :tuoppi: GFT:stä otettu voitto lämmittää myös. Suunta ylöspäin.

Kandee käydä kattelees maalikoosteita yms täältä.

nuohooja

#354
kaarle-lokomotiv 11-3.
jos avopaikat ois laitettu sisään, ois kaarle tehnyt toiset 11 maalia. ja jos hyvät paikat, niin 33 maalia. jos kaikki paikat, niin 44. lopputulos ei yllätys ollut, sen sijaan kuminaama nevanperän pelaaminen vierailla tuli mulle yllärinä. nähtävästi selkävaivoista ja psyykkisistä vaivoista kärsivä paska-pasi ei tainnut omalla puolustusalueella käydä koko pelin aikana. mukava tieten, että lajissa on persoonia, mutta eiköhän pasin oikea paikka olisi laitoksessa pehmustetussa pyöreässä huonessa, jossa pasi ei voisi kusta nurkkaan eikä hakata päätään verille. onnea pasin elämään.
kaarlen maalit (muistaakseni): saarela 3, forssell 3, mannström 2, n. kalliokoski 2, j. kalliokoski.
lokomotiv: nevanperä teki 3, mutta oli joukkueen heikoin lenkki.

Kansio

Lainaus käyttäjältä: nuohooja - 10.12.2007 klo 00:14:12
kaarle-lokomotiv 11-3.
jos avopaikat ois laitettu sisään, ois kaarle tehnyt toiset 11 maalia. ja jos hyvät paikat, niin 33 maalia. jos kaikki paikat, niin 44. lopputulos ei yllätys ollut, sen sijaan kuminaama nevanperän pelaaminen vierailla tuli mulle yllärinä. nähtävästi selkävaivoista ja psyykkisistä vaivoista kärsivä paska-pasi ei tainnut omalla puolustusalueella käydä koko pelin aikana. mukava tieten, että lajissa on persoonia, mutta eiköhän pasin oikea paikka olisi laitoksessa pehmustetussa pyöreässä huonessa, jossa pasi ei voisi kusta nurkkaan eikä hakata päätään verille. onnea pasin elämään.
kaarlen maalit (muistaakseni): saarela 3, forssell 3, mannström 2, n. kalliokoski 2, j. kalliokoski.
lokomotiv: nevanperä teki 3, mutta oli joukkueen heikoin lenkki.

Kokkalasta kajahtaa.  :D :ylos:

Keisarin esimies

Onko juna jyrännyt jonkun kokkolalaisen?  :D :ylos:

JMP

Lainaus käyttäjältä: terwari - 08.12.2007 klo 21:18:57
Albaanikaksikko oli tuttuun tapaansa vauhdissa. Adi iski kaksi osumaa ja Dritanille kirjattiin kaksi syöttöä + PoPan oman maalin esityö. Maalivahti Rissanen oli erinomainen ja antaa hyvää painetta Jupin suuntaan, ykkösmaalivahdin paikka pitää Jupinkin ansaita. Tosin erityisesti avauspeliä Rissasen on kehitettävä vielä paljon, vaikka tänään ensimmäinen tehopiste tulikin.

Obsy, JMP tai Spili voinevat antaa tarkemmat raportit kunhan koneen ääreen pääsevät, ellei sitten brenkuttelu vie täysin mielenkiintoa. 

Mielestäni terwarin puhelinraportit ovat huomattavasti laadukkaampia, kuin mitä itse kykenisin heikolla substanssillani antamaan.  :D

Anyways, täytyy sanoa, etä albaanikaksikon otteet olivat siinä määrin jäätäviä, että tulee mieleen löytyneekö heille pysäyttäjää lainkaan. 2-0 -maali oli ehdottomasti kauden hienoin näkemäni. Aiemmilla kausilla vahvasti "on/off" -pelaajanakin tunnettu Adi on tällä kaudella olltu lähes koko ajan "on". Peli on parempaa kuin koskaan ja tunteetkin ovat pysyneet kurissa verrattain hyvin (vaikka nyt keltainen kortti aiheellisesta kimmastumisesta tulikin). Maajoukkuekamaa ilman muuta kunhan kansalaisuuden tässä toivottavasti piakkoin saa.  :ylos:

Ja todellakin hienoa, että Jupille löytyy taustalta kilpailua. Ainakin minut Rissanen yllätti erittäin positiivisesti.

Toivottavasti huhut siitä, että Malinen olisi kieltämässä AC:ssa ensi kaudella pelaavilta futsalin, eivät pidä paikkaansa. Mikä näitä suomalaisia jalkapallovalmentajia oikein vaivaa? Eivätkö he ole kuulleet mm. Ronaldinhon, Ronaldon tai Pelen kommentteja futsalin merkittävästä vaikutuksesta heidän tekniseen kehittymiseensä? Voihan sitä loukkaantua hemmetti tuolla liukkaalla kadullakin!  >:( Ja futsalissa ei saa edes taklata..

kylmä yö

#358
Futsal MadMaxin sivulta+ jälkimmäinen FC HAKAn sivuilta:


"Jape" Mattila sopimukseen Hakan kanssa.


Sovittelu talviharjoittelun ja futsalin kesken vielä auki.


Mad Maxin hyökkääjäkomeetta Jarno Mattila on tehnyt FC Hakan kanssa vuoden kestävän jatkosopimuksen. Talviharjoittelu Hakalla on jo alkanut, mutta vielä on auki, miten "Jape" sovittaa aikataulut futiksen ja futsalin kanssa yhteen.

- Jape on luvannut pelata otteluita edelleen Max-paidassa. Tärkeintä kuitenkin on, että kaveri ei polta itseään loppuun jo talvella, sillä Japella on kuitenkin pitkä kesä edessä. Pallo on täysin Japella, miten hän jaksaa. Tietysti haluaisin hänelle paljon peliminuutteja vielä parketilla, mutta asiat on laitettava tärkeysjärjestykseen, kertoo Maxin valmentaja Tomi Eerola.

Jarno Mattila teki menneellä Veikkausliigakaudella kaksi maalia Hakassa, molemmat Mestari TamU:n verkkoon. Hyökkääjänä tunnettu Mattila paikkasi menneellä kaudella runsaasti myös Hakan puolustuslinjaa loukkaantumisten vuoksi.

- Jape on myös meillä monikäyttöinen pelaaja, jonka laukaus on huippuluokkaa, tekniikka hyvä, pallonriistokyky loistava ja puolustusmoraali kohdallaan. Toivon, että Hakalla on miehelle entistä enemmän käyttöä tulevalla kaudella, kehaisi Japen ketjukaveri Veli Helpiö.


Haka testaa pelaajia
11.12.2007
FC Hakan harjoituksissa nähdään lähipäivien aikana kolme testipelaajaa.

Maanantaista lähtien joukkueen mukana ovat olleet maalivahti Janne Leino, 20, joka tulee Lahden City Starsista ja keskikenttäpelaaja Sebastian Björkstrand, 20, jonka seura on GBK. Keskiviikkona joukkoon liittyy GrIFK:ssa maaleja sylkenyt hyökkääjä Petter Mayer, 22.

Pelaajat ovat valkopaitojen harjoituksissa jouluun saakka.


Toivottavasti pojat saavat vielä pelata Futsalia ainakin tammikuun!!! :)
Mitenköhän Bassen maajoukkue pelaamisen käy??? ???

Supertele

Milloinkas Joao Gaetti ilmestyy taas PoPan kokoonpanoon ?. Parin ekan kotipelin jälkeen näytti olevan nouseva trendi, sen jälkeen ei ole miesta näkynyt kokoonpanosssa  ???

kaatuilija

Lainaus käyttäjältä: Supertele - 14.12.2007 klo 00:20:03
Milloinkas Joao Gaetti ilmestyy taas PoPan kokoonpanoon ?. Parin ekan kotipelin jälkeen näytti olevan nouseva trendi, sen jälkeen ei ole miesta näkynyt kokoonpanosssa  ???
Taitaapi olla Brasiliassa, mutta ei hätää toinen "ulkomaan"apu saapuu jo Ilveksen kaatoon (siis se tärkeämpi) ;)

TE

Gaetti palaa tammikuussa PoPan kokoonpanoon.

Aachi

Tänään olisi meikäläiselle eka mahdollisuus nähdä futsalia livenä. Onko miten liigapelaajia Valolla mukana? Entä Tervareilla?  ??? Riippuen toki jaksamisen tilasta jaksaakohan sitä lähteä tikkurilaan  ::) :ylos:

Keisarin esimies

Lainaus käyttäjältä: Arto92 - 15.12.2007 klo 10:02:22
Tänään olisi meikäläiselle eka mahdollisuus nähdä futsalia livenä. Onko miten liigapelaajia Valolla mukana? Entä Tervareilla?  ??? Riippuen toki jaksamisen tilasta jaksaakohan sitä lähteä tikkurilaan  : :) :ylo s:

Aatsi aatsi... ehdottomasti menet paikalle.  :ylos:

vps


Paska, ku Ruutupaidat menetti Pasi Nevanperän VaLon joukkueeseen, tai ei ne oikeestaan menettänyt, mutta kun Pasi muuttaa Helsinkiin niin mies siirtyy VaLon joukkueeseen... Arto jos meet kattoon VaLon peliä sanoppas, että pelaako Pasi Nevanperä jo tänään siellä??

Keisarin esimies

Lainaus käyttäjältä: vps - 15.12.2007 klo 12:41:58
Paska, ku Ruutupaidat menetti Pasi Nevanperän VaLon joukkueeseen, tai ei ne oikeestaan menettänyt, mutta kun Pasi muuttaa Helsinkiin niin mies siirtyy VaLon joukkueeseen... Arto jos meet kattoon VaLon peliä sanoppas, että pelaako Pasi Nevanperä jo tänään siellä??

Pelasihan se jo viime pelissäkin.  ???

vps

#366
OK


Kaikki vantaalaisosumat tehtaili VALOn riveissä debytoinut kokenut target-peluri Pasi Nevanperä. Vaasalaisryhmä Ruutupaidoissa jo tälläkin kaudella kymmenen tehopistettä keräämään ehtinyt konkari lukeutuu liigan historian tehokkaimpiin pistemiehiin.


"Pasi muuttaa alkavalla viikolla Vaasasta Helsinkiin. Hän otti syksyllä itse yhteyttä ja pyysi päästä joukkueeseemme. Otimme luonnollisesti tuon tason pelimiehen avosylin vastaan. Olisimme saaneet hänet mukaan jo liigan alusta lähtien, mutta muuttoajankohta viivästyi, kun asuntoa ei meinannut löytyä pääkaupunkiseudulta", Heinonen kertoi."



No hyvin näytti alkavan, 3+0 heti ei paha, toivotaan, että nakuttaa noita bojoja siellä Vantaalla, kun VaLo tulee Vaasaan niin se ottelu on aivan pakko mennä kyllä katsomaan... :D

Aachi

Ei taas huvita yhtään mitään, mutta kai se on mentävä.  ::) :keskari: Näkee muutenkin tosi harvoin tätä lajia  :redface:

Obsy

AATSILLA oiva tilaisuus bongata terwari, Oulun komein mies Takkula sekä Spaisspoissit. Suosittelen  :ylos:

TE

Tänään on saatu jo kaksi kamppailua päätökseen.

MadMax löylytti TP-Kaarlea kotonaan peräti 10-3 (4-2).

TPK puolestaan vei pisteet Vaasan Ruutupaidoilta 5-2 (1-2).

VALO - Tervarit on tauolla lukemissa 0-1.

TE


Speedy

TPK voitti tosiaan Ruutupaidat 5 - 2 ( 1 - 2 ). TPK:n peli ei tunnu kotona kulkevan, väkinäistä oli tänäänkin. Reilut 38 minuuttia oli Ruutupaidat ainakin pisteessä kiinni, sitten TPK iski kolme maalia reiluun minuuttiin. Maja-Laurikainen - kaksikko teki ratkaisevat maalit, Björkstrandkin (TPK) osui kerran (2 - 2 - tasoituksen).

Aachi

Jarno Parikalle maali Otto Pekka Jurvainen 2 syöttöpistettä.  :ylos: Iltsu pelasi lopussa maalivahtina. Lukemat ei kerro koko totuttaa. Sillä Tervarit teki 2 häkkiä tyhjiin. 2-3 on uskottavempi.  :redface:

JN79

Toisaalta VALO teki 2-3 kavennuksen ilman maalivahtia. Kokonaisuutena Tervarit oli mielestäni parempi joukkue ja ansaitsi voittonsa. Rizvani oli selkeästi kentän paras pelaaja. Kotijoukkueesta Otto-Pekka Jurvainen erottui edukseen.