FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
29.03.2026 klo 15:52:18 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Mitä mieltä?
Kyllä - 93 (20.2%)
Ei - 329 (71.5%)
EOS - 38 (8.3%)
Äänestäjiä yhteensä: 458

Sivuja: [1] 2 ... 5
 
Kirjoittaja Aihe: 20 joukkueen liiga Suomeen!  (Luettu 5199 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
WiZ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat


: 30.08.2007 klo 23:25:50

Alkaa nää yleisömäärävouhotukset sun muut jo sen verran vituttaa, että ehdottaisin Suomeen 20 joukkueen liigaa.
(yleisömäärä ja maapisteet ovat tietysti ainoat oikeat mittarit.)


Plussat:

- Sarja pelattaisiin kaksinkertaisena (38 peliä!) - Aivan kuten lutuurimaissa!

- Uusia mielenkiintoisia vastustajia kaikille joukkueille.

- Futis saisi enemmän näkyvyyttä kun pelejä olisi enemmän sekä joukkueita useammilla paikkakunnilla.

- Kautta pidennettäisiin ja tehtäisiin otteluohjelma, jossa olisi pääasiassa peli kerran viikossa
(Muutamina viikkoina olisi kaksi peliä). Ei enään tyhmiä otteluohjelmia, jossa on kuukauden pelitaukoja ja sitten buukattu 5 peliä pariin viikkoon! Tottakai otteluohjelmassa olisi huomioitu euro-ottelut!

- Uuden pääsponsorin saaminen liigaan voisi helpottua kun näkyvyys olisi taattu lähes kaikissa Suomen isoimmissa kaupungeissa. -> Enemmän rahaa veikkausliigalle.

- Veikkausliiga osioon tulisi uusia aktiivipostaajia paljon (tämähän on hyvin tärkeä asia).

- Kovempi kilpailu pelaajista sekä se pikkuseuran laadukas ei valmentajan suosiossa oleva junnukin saisi mahdollisuuden
näyttää taitonsa.

- Enempi paikallispelejä miltei joka alueella!

- Faneille mitä mainoin asia, enemmän vierasmatkoja! Ei tarvi odotella viikkoja nähdäkseen oman suosikkiseuran pelejä.
Futis olisi jatkuvana puheenaiheena. : )

- Ihmiset eivät unohtaisi liigan olevan menossa koska pelejä olisi tasaisin väliajoin ja se pysyisi puheenaiheena pitkän aikaa.

- Tulosruudun olisi pakko käyttää veikkausliigaan vähintään 5 sekunttia enemmän lähetyksestä koska 10 ottelun tulokset eivät mahtuisi millään yhdelle ruudulle.

jne. siinä pari syytä mitä äkkiä keksin! Tottakai olosuhteissa yms. olisi toistaiseksi vielä kehittämistä, mutta muuten ei pitäisi olla ongelmaa, JOS liigassa olisi hommansa osaava markkinointikoneisto ja taustahenkilöt! Palkkaisivat vaikka TPS:n markkinointihenkilöt liigalle ellei muu auta! Yleisömäärä keskimääräisesti laskisi mahdollisesti vähäsen (osalla joukkueilla varmasti jatkaisi nousuaan, jos markkinointi on kunnossa), mutta lisääntyneen ottelumäärän ja joukkueiden ansiosta katsojia olisi yhteensä paljon enemmän.
Tason laskusta vielä, että JJK on esim. tiputtanut TPS:n ja Mypan jo cupissakin joten eiköhän niitä pelaajiakin vielä pariin joukkueeseen mahtuisi! Sitäpaitsi Suomessa on junnuja paljon ja kun hiljalleen saadaan paremmaksi valmentaminen , niin tulee yhä enemmän laadukkaita pelaajia liigan käyttöön. : )

Joukkueet: (esim.) Ketä tämä lista ei houkuttelisi? :o

1.  HJK
2.  HIFK
3.  FC Honka
4.  Allianssi
5.  MP
6.  KTP
7.  JJK
8.  TPS
9.  Inter
10. Popa
11. TamU
12. FC Lahti
13. Haka
14. FF Jaro
15. KPV
16. VPS
17. OPS
18. RoPS
19. TPV
20. KuPS

Tämän lisäksi ykkösessä olis Viikinkejä, PK-kolmevitosta, PS Kemiä, TP-neljäseiskaa, JIPPOA,MIFK, TP-seinäjokea, Gebistä, Atlantista, Pallo-iiroja jne. ettei sielläkään taso olisi mikään hirveän paska. Ylos (No GBK ehkä vähän sitä tasoa laskisi ;) )

Mietteitä? Mitä muita positiivisia/negatiivisia asioita tulee mieleen? (huomioikaa alussa mahdollisesti olevien negatiivisten asioiden olevan mahdollista korjata ajan kuluessa kuten olosuhteet)

Onko vihdoin radikaalien ratkaisujen aika ?



Viesti kirjoitettu 'hieman' nopeasti, mutta älkää välittäkö kielioppivirheistä.
« Viimeksi muokattu: 30.08.2007 klo 23:27:01 kirjoittanut WiZ »
Johtaja Calu

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Neemias Barbosa


Vastaus #1 : 30.08.2007 klo 23:28:34

Itse ehotan kymmenen joukkueen liigaa. Pelin taso paranisi. Amatööriseurat (Viikingit, MIFK) ja Oulu divariin.

Muuten jatkettaisiin alustavasti samoilla.

WiZ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat


Vastaus #2 : 30.08.2007 klo 23:30:31

Itse ehotan kymmenen joukkueen liigaa. Pelin taso paranisi. Amatööriseurat (Viikingit, MIFK) ja Oulu divariin.

Muuten jatkettaisiin alustavasti samoilla.


Tämä topikki oli nyt lähinnä tällainen heitto, mutta ite oon kans siinä mielessä samaa mieltä, että jotain on tehtävä. Oli se sitten 10 tai 20 joukkueen liiga, mitään välisarja yms. vastaavia sekoiluita en kuitenkaan haluaisi nähdä vaan, jos tällä kertaa muutokset tekisi joku oikeasti ammattitaitoinen?

E: Tarkoituksena on herättää keskustelua nykytilanteesta ja tulevaisuudesta minne se sitten johtaakin.
« Viimeksi muokattu: 30.08.2007 klo 23:31:57 kirjoittanut WiZ »
asiantuntija

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 30.08.2007 klo 23:40:59

Ehdoton ei.  :keskari:



nykyisten joukkueiden lisäksi 6 muuta...  :o

RoPS, KuPS, TP-47, JJK, PK-35, TPV... Siinä mahdolliset tulevaisuuden Veikkausliigakandidaatit...  ::)
asiantuntija

Poissa Poissa


Vastaus #4 : 30.08.2007 klo 23:42:58

Itse ehotan kymmenen joukkueen liigaa. Pelin taso paranisi. Amatööriseurat (Viikingit, MIFK) ja Oulu divariin.

Muuten jatkettaisiin alustavasti samoilla.



Sama.

Ja joukkueet olisivat:
TamU, Haka, HJK, Honka, TPS, MyPa, Lahti, KooTeePee, Inter ja VPS. Saataisiin ainakin pelien taso ylös...

Oulu, MIFK, Viikingit ja Jaro hiuksista...  :keskari:
John Rambo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen seksikkäin


Vastaus #5 : 30.08.2007 klo 23:45:34

Nykyinen neljäntoista joukkueen liiga alkaa olla jo maksimikokoa, yhtään suurempi liiga johtaisi väistämättä valtavaan tasonlaskuun kun viikinkien ja mifkien lisäksi sarjaan pukkaisi vielä enemmän amatööriseuroja. Muutenkin naurettavaa muuttaa jatkuvasti liigan kokoa, aivan kuin se vika sieltä löytyisi. Jos kokoa todella lähdettäisiin muuttamaan, pitäisi sen pikemminkin tapahtua toiseen suuntaan. Otteluohjelma pitäisi vain nytkin tehdä huomattavan paljon paremmin ja keskittyä sen matchdayn luomiseen täysillä. Listaan en viitsi mennä edes vähän alusta, puhut alueellisesta tasa-arvosta mutta itä-Suomi on unohdettu listassasi oikeastaan kokonaan Mikkeliä lukuunottamatta.

Nykyiselläänkin liigalla olisi valtava potentiaali, uskon että suomifutiksen nousun myötä rahavirtojen puute pudottaa ainakin paskakosket urheilullista kautta divariin minne ne kokonsa puolesta kuuluvat, ja JJK:t ja Joensuut nousevat vielä joskus ensimmäistä kertaa korkeimmalle sarjatasolle synnyttäen valtavan futisbuumin molemmissa kaupungeissa. Perinteisistä futiskaupungeista Kuopion ja Oulun kehitystä seuraan tarkasti. Tilaustahan tässä maassa olisi futisbuumille niin perkeleesti.

Menee hieman ohi aiheen, mutta avauksesi kertoo myös ykkösen arvostuksen puutteesta. Ykkösen kehittämiseen pitäisikin satsata aiempaa enemmän.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #6 : 31.08.2007 klo 00:00:25

Jep. Pelaajia ei riitä tuohon. Jo tälläkin hetkellä liian moni ottelu on heikkotempoinen ja toinen joukkue sumputtaa. Harva joukkue on vaan sitten riittävän taitava rikkomaan sumppuja ja näin keskikasti pysyy tasaisena. Itse kaipaan enemmän Hakan, HJK:n, TPS:n ja miksei MyPan, Lahden ja Interinkin kaltaisia joukkueita, jotka pitävät yllä tempoa, TamU:n vastustajiksi. Ja pitäähän sinne ykköseenkin jotain mielenkiintoisia joukkueita jäädä? Tuolloin ykköseenkin jää mielenkiintoa ja todellisia nousijakandidaatteja. Ja kun vastustajat ovat keskenään tasaisempia, niin pelitkin paranevat  Ylos
WiZ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat


Vastaus #7 : 31.08.2007 klo 00:21:47

Otteluohjelma pitäisi vain nytkin tehdä huomattavan paljon paremmin ja keskittyä sen matchdayn luomiseen täysillä.
Täysin samaa mieltä

puhut alueellisesta tasa-arvosta mutta itä-Suomi on unohdettu listassasi oikeastaan kokonaan Mikkeliä lukuunottamatta.
Alueellisesta tasa-arvosta en välitä vaan valitsin omaan joukkuelistaan mielestäni mielenkiintoisia joukkueita. JIPPO ja Rakuunat ei pahemmin satu vaan kiinnostamaan.

Nykyiselläänkin liigalla olisi valtava potentiaali, uskon että suomifutiksen nousun myötä rahavirtojen puute pudottaa ainakin paskakosket urheilullista kautta divariin minne ne kokonsa puolesta kuuluvat
Harmittavasti vain riittää tällä hetkellä yhden tehtaan antamat rahat viemään vaikka kuinka pienen paikkakunnan joukkueen mitaleille asti. Sen verran pieniä budjetit ovat kaikilla tällä hetkellä.
Oli joukkuemäärä mikä tahansa kuitenkin, niin ammattitaitoisella pitkäjänteisellä työllä ongelmatkin voisi kääntää voitoksi. Vähentämällä joukkueiden määrää sarjan taso nousisi ehkä vähäsen ja tulisi ammattimaiseksi, mutta samalla tulisi vaaraksi liigan olevan vain muutaman paikkakunnan hupia ja ei näin saavuttaisi koko Suomen kattavaa suosiota sitten millään.
Toisaalta joukkuemäärän ollessa nykyistä isompi olisi ongelmia ainakin sarjataulukon alapäässä pelien tason lasku, josta olisi eniten haittaa kärkijoukkueille europelejä ajatellen.
Muuten sarja itseasiassa voisi tulla kiinnostavammaksi sekä kehittyneen valmennuksen myötä tulisi enemmän laadukkaita pelaajia. Eikä yleisömäärätkään paremmalla markkinoinnilla ainakaan laskisi? Kaikessa kuten valmennuksen kehittämisessä vain kestäisi kyllä jonkin aikaa ja vaatisi paljon tahtoa.

Menee hieman ohi aiheen, mutta avauksesi kertoo myös ykkösen arvostuksen puutteesta. Ykkösen kehittämiseen pitäisikin satsata aiempaa enemmän.
Itse arvostan ykköstä todella paljon, yleisökeskiarvokin on noussut jo reilusti yli 700:n ykkösessä sekä sarjassa on paljon mielenkiintoisia jengejä. Itseasiassa tällä hetkellä ykkösessä on se ongelma, että matkustuskulut ovat joukkueilla jopa isommat kuin liigassa, mutta budjetit ovat selvästi pienempiä ja sponsorien kerääminen vaikeampaa.
Laajennetussa liigassa joukkueiden budjetit kasvaisivat paljon ja moni joukkue voisi siirtyä ammattimaiseksi, ei olisi varmaankaan vaikeaa kerätä tarpeeksi isoa budjettia mm. Jyväskylässä, Porissa, Kuopiossa, Rovaniemellä jne.. jopa Kokkolassa yritykset olivat ottaneet yhteyttä tällä viikolla ja halusivat keskustella Kokkolalaisen futiksen tulevaisuudesta ja, että miten voisivat panostaa uuteen seuraan vuodessa jopa lähelle miljoonan per kausi.
Aika utopiaa tämä kuitenkin on, kunhan vain yritän saada keskustelua erityisesti tästä joukkuemäärästä. :)
idän_ihme

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 31.08.2007 klo 08:28:57

Jep. Pelaajia ei riitä tuohon. Jo tälläkin hetkellä liian moni ottelu on heikkotempoinen ja toinen joukkue sumputtaa. Harva joukkue on vaan sitten riittävän taitava rikkomaan sumppuja ja näin keskikasti pysyy tasaisena. Itse kaipaan enemmän Hakan, HJK:n, TPS:n ja miksei MyPan, Lahden ja Interinkin kaltaisia joukkueita, jotka pitävät yllä tempoa, TamU:n vastustajiksi. Ja pitäähän sinne ykköseenkin jotain mielenkiintoisia joukkueita jäädä? Tuolloin ykköseenkin jää mielenkiintoa ja todellisia nousijakandidaatteja. Ja kun vastustajat ovat keskenään tasaisempia, niin pelitkin paranevat  Ylos

Näitä sumppujoukkueita on kyllä ihan joka sarjassa, siihen ei sarjan koon pienentäminen auta. Kyllä Lahti ja Interkin käyvät sumputtamaan, jos uhkana on liigasta putoaminen kuten kymmenen joukkueen sarjassa välillä olisi...

Mielellään ei ainakaan radikaaleja muutoksia sarjaan tehtäisi, eli kaksinkertainen sarja pitää säilyttää. Ylipäänsä kaksinkertainen sarja ilman mitään loppusarjoja ja playoffeja on ainoa fiksu systeemi jalkapallon pääsarjalle. Tässä taas tulee kyseeseen pelimäärien takia joukkuemäärät 20-12, joista mielestäni 12 tuottaa liian vähän matseja kun taas 20 liian paljon, kun sarjaakaan ei ihan loputtomiin voi talven takia pidentää. 14, 16 ja 18 ovat siis ainoat realistiset systeemit.

Itse suosisin nykysysteemiä taikka sitten ruotsin mallin mukaan kuudentoista joukkueen sarjaa. Isomman sarjan etuna sarjasta voi pudottaa enemmän joukkueita ilman että vaihtuvuus ja yksittäisen joukkeen putoamisriski nousee ihan liian suureksi. 2 putoajaa kymmenestä on aika paljon, 2 neljästätoista vähän, kolme kuudestatoista ihan ok. Tämä taas lisäisi vaihtuvuutta liigasta ykköseen ja antaisi ykköselle mahdollisesti lisää uskottavuutta. Toki isompi sarja myös parantaisi lajin näkyvyyttä kun divarista ei välttämättä tulevaisuudessakaan jakseta kiinnostua kuin muutamassa kaupungissa. Muutaman vuoden liigassa pelannut joukkue voisi kuitenkin kiinnostaa divarissa enemmän kuin ikuisesti liigan alapuolella pelannut. Varsinkin jos nousumahdollisuudet ovat paremmat. Tärkeintä kuitenkin ettei mitään radikaaleja muutoksia tehdä liian usein. Ainoa radikaalimpi muutos mitä tarvittaisiin heti olisi parempi otteluohjelma.
Kuqqen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets


Vastaus #9 : 31.08.2007 klo 08:33:34

Itse ehotan kymmenen joukkueen liigaa. Pelin taso paranisi. Amatööriseurat (Viikingit, MIFK) ja Oulu divariin.

Muuten jatkettaisiin alustavasti samoilla.


samoilla linjoilla. Ei lisää paskaa liigaan.
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #10 : 31.08.2007 klo 09:15:15

"Hieno" idea. Seurauksena liiga, jossa puolet joukkueista Helsingistä.  ::) Ylos
JJO

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS


Vastaus #11 : 31.08.2007 klo 09:17:37

Mielestäni Ernon 28 joukkueen, kahden konferenssin NHL-tyylinen liiga olisi paras vaihtoehto. Mielellään ottelut 3*30 muotoon ja tsiirliiderit mukaan.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #12 : 31.08.2007 klo 09:20:46

Ehdotukseni sisälsi 4kpl 7 joukkueen konfferenssejä. Konfferenssin sisällä pelattiin kuusinkertainen sarja viikonlopputurnauksina ja sen jälkeen siirryttiin play offeihin.

Tuo 3*30min olisi kyllä mainio idea. Ensimmäisellä tauolla voisi kentälle tulla Katri Helena ja cheerleaderit. Toisella tauolla huikea monsteriauto show. Yleisömäärät nousisivat varmasti huikeisiin lukemiin.
« Viimeksi muokattu: 31.08.2007 klo 09:24:12 kirjoittanut erno »
Mystinen metsätyömies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taide, tiede ja rikollisuus.


Vastaus #13 : 31.08.2007 klo 09:30:58

Nokitan Leningrad coyboysilla ja Mestarit areenalla-showlla kauden avajaisGAALASSA.
WiZ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat


Vastaus #14 : 31.08.2007 klo 09:34:42

Ehdotukseni sisälsi 4kpl 7 joukkueen konfferenssejä. Konfferenssin sisällä pelattiin kuusinkertainen sarja viikonlopputurnauksina ja sen jälkeen siirryttiin play offeihin.

Tuo 3*30min olisi kyllä mainio idea. Ensimmäisellä tauolla voisi kentälle tulla Katri Helena ja cheerleaderit. Toisella tauolla huikea monsteriauto show. Yleisömäärät nousisivat varmasti huikeisiin lukemiin.
Taisit unohtaa maskotin mikä olisi pakollinen joka joukkueelle. ;)
idän_ihme

Poissa Poissa


Vastaus #15 : 31.08.2007 klo 09:35:45

Ehdotukseni sisälsi 4kpl 7 joukkueen konfferenssejä. Konfferenssin sisällä pelattiin kuusinkertainen sarja viikonlopputurnauksina ja sen jälkeen siirryttiin play offeihin.

Tuo 3*30min olisi kyllä mainio idea. Ensimmäisellä tauolla voisi kentälle tulla Katri Helena ja cheerleaderit. Toisella tauolla huikea monsteriauto show. Yleisömäärät nousisivat varmasti huikeisiin lukemiin.

Monsteriautoille finskin muovilla sutimassa :D  Ylos
JJO

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS


Vastaus #16 : 31.08.2007 klo 09:36:56

Ehdotukseni sisälsi 4kpl 7 joukkueen konfferenssejä. Konfferenssin sisällä pelattiin kuusinkertainen sarja viikonlopputurnauksina ja sen jälkeen siirryttiin play offeihin.

Tuo 3*30min olisi kyllä mainio idea. Ensimmäisellä tauolla voisi kentälle tulla Katri Helena ja cheerleaderit. Toisella tauolla huikea monsteriauto show. Yleisömäärät nousisivat varmasti huikeisiin lukemiin.

Oikeastaan viimeinen 30 minuuttia voisi olla joukkueiden omien MONSTERIautojen välinen kaksintaisto, jonka voittaja voittaisi myös pelin.
jaanu$

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva


Vastaus #17 : 31.08.2007 klo 09:43:25

seurojen lukumäärä pääsarjassa ainoa mittari ???
Brindellone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Anonymous Club Oulu


Vastaus #18 : 31.08.2007 klo 09:46:06

Montako ottelua ajattelitte pelata 10 joukkueen sarjassa per joukkue? Kaks on mielestäni maksimi yhtä seuraa vastaan, muuten tulee ähky ja menee maku.  Alas
JJO

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS PENUS


Vastaus #19 : 31.08.2007 klo 09:46:38

seurojen lukumäärä pääsarjassa ainoa mittari ???

Logiikka on yksinkertainen

Skotlannissa 10 joukkuetta --> paskaa
Veikkausliigassa 14 joukkuetta --> melko ok
Bundesligassa 18 joukkuetta --> Ne pela vaha tulsa peli
VALIOLIIGASSA 20 joukkuetta --> Ainoa Oikea
WiZ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat


Vastaus #20 : 31.08.2007 klo 09:47:51

nykyisten joukkueiden lisäksi 6 muuta...  :o

RoPS, KuPS, TP-47, JJK, PK-35, TPV... Siinä mahdolliset tulevaisuuden Veikkausliigakandidaatit...  ::)
  :D

Esim. Porista ei sun mielestä vois tulla veikkausliiga joukkuetta? Sitten joku PK-35 listassa joka ei kiinnosta ketään..vaikka onkin Suomen suurimpia junnuseuroja, niin edarit ei kerää yhtään kiinnostusta. Ei foorumin, yleisömäärän tai minkään muunkaan seikan perusteella..ehkä mielummin vaikka HIFK?
Brindellone

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Anonymous Club Oulu


Vastaus #21 : 31.08.2007 klo 09:51:09

  :D

Esim. Porista ei sun mielestä vois tulla veikkausliiga joukkuetta? Sitten joku PK-35 listassa joka ei kiinnosta ketään..vaikka onkin Suomen suurimpia junnuseuroja, niin edarit ei kerää yhtään kiinnostusta. Ei foorumin, yleisömäärän tai minkään muunkaan seikan perusteella..ehkä mielummin vaikka HIFK?

Eiköhän kyseinen henkilö viitannut listauksessaan tämän hetkiseen Ykkösen kuusikkoon...  ::)
WiZ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat


Vastaus #22 : 31.08.2007 klo 09:57:22

Eiköhän kyseinen henkilö viitannut listauksessaan tämän hetkiseen Ykkösen kuusikkoon...  ::)
Ei tullu näin väsyneenä huomioitua kun ei ihan sarjataulukon järjestyksessä ole. Silti sanoi tulevaisuuden mahdolliset veikkausliigakandidaatit ja kun itse puhun tulevaisuudesta en kyllä ajattele sen olevan tämän kauden loppuratkaisut vaan vähän pidemmällä aikavälillä. :) Esim. HIFK ilmeisesti lähellä nousta jo kakkoseen joten ei olisi 5 vuoden sisällä mahdoton nähdä HJK - HIFK derbyjä.. ;)
shots

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall


Vastaus #23 : 31.08.2007 klo 09:59:28

Ei tullu näin väsyneenä huomioitua kun ei ihan sarjataulukon järjestyksessä ole. Silti sanoi tulevaisuuden mahdolliset veikkausliigakandidaatit ja kun itse puhun tulevaisuudesta en kyllä ajattele sen olevan tämän kauden loppuratkaisut vaan vähän pidemmällä aikavälillä. :) Esim. HIFK ilmeisesti lähellä nousta jo kakkoseen joten ei olisi 5 vuoden sisällä mahdoton nähdä HJK - HIFK derbyjä.. ;)

Eiköhän HIFK mene suoralla putkella ykköseen sillä materiaali olisi jo tänä vuonna kakkosen parhaimmistoa.
Jälkipelin Mestari

Poissa Poissa


Vastaus #24 : 31.08.2007 klo 09:59:37

Jos ois se 20 joukkuetta niin pelin taso laskisi todella paljon, mutta tavallisen yleisön mielestä pelin taso nousisi todella paljon koska peleissä tulisi enemmän maaleja ja nähtäisiin kovempia yksilösuorituksia.  Ylos ::)

 
Sivuja: [1] 2 ... 5
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa