el_Diablo
Poissa
Suosikkijoukkue: visio 2020
|
 |
Vastaus #200 : 17.09.2007 klo 00:11:04 |
|
tuo tekee muuten 76 pinnaa. sillä voitettiin viime vuonna mestaruus. tosin jäätiin myös toiseksi.
|
|
|
|
|
ICKE
Poissa
Suosikkijoukkue: RSC Anderlecht, HJK
|
 |
Vastaus #201 : 17.09.2007 klo 00:11:40 |
|
Suurimmat joukkueet saavat aina eniten apua tuomareilta.... Eniten jengiä valittamassa huonosta tuomarista. 
|
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #202 : 17.09.2007 klo 00:12:00 |
|
19-19-0 -saldolla lienee kuitenkin melko lähellä mestaruuttakin?
Melko lähellä saatetaan olla, mutta itse epäilen ettei 76 pistettä riitä tällä kaudella mestaruuteen. Champpariliigapaikkaan 76 tietenkin riittää kirkkaasti.
|
|
|
|
|
ismael
Poissa
|
 |
Vastaus #203 : 17.09.2007 klo 00:17:12 |
|
Okei okei, pointti oli se, että Barcan peli on täyttä schaiberia tällä hetkellä ja sillä ei pitkälle pötkitä. Tarttis tehrä jotain.
|
|
|
|
|
Eki83
Poissa
|
 |
Vastaus #204 : 17.09.2007 klo 00:19:16 |
|
Okei okei, pointti oli se, että Barcan peli on täyttä schaiberia tällä hetkellä ja sillä ei pitkälle pötkitä. Tarttis tehrä jotain.
Eiks Fabio Capello ole edelleen vapaana 
|
|
|
|
|
ICKE
Poissa
Suosikkijoukkue: RSC Anderlecht, HJK
|
 |
Vastaus #205 : 17.09.2007 klo 00:23:31 |
|
Siinä olisi kova mies seuran peräsimeen. Sääli vain, että Barcelonan kannattajat/omistajat ovat kaavoihinsa kangistuneita. "Ei meidän joukkue saa pelata taktisesti kypsää peliä. Puolustusta on parannettava ilman, että hyökkäyspeli (lue : tulokseton pallonhallinta) kärsii piiruakaan." : 
|
|
|
|
|
ismael
Poissa
|
 |
Vastaus #206 : 17.09.2007 klo 00:30:44 |
|
Eiks Fabio Capello ole edelleen vapaana  No, ehkä eki tuntee meikäläistä jo sen verran, että tähän ei tarvitse vastata  . Itselle on tärkeintä se, että peli on kaunista ja että omasta suosikkijoukkueesta henkii tekemisen meininki ja iloinen peliasenne. Elämyksiä, sitä pelin tulisi tarjota - siinä ehkä idea tiivistettynä. Jos peli ei ole tuollaista, niin silloin mestaruudetkaan eivät ole ansaittuja (joita silti kaikesta paskasta huolimatta voi tulla, kuten viimekausi osoitti). Sevillan porukka on iloisin ja tasapainoisin, siitä porukasta saadaan kaikki teho irti. E: Vastasinpa silti näköjään.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 17.09.2007 klo 00:32:23 kirjoittanut ismael »
|
|
|
|
|
Polo
Poissa
Suosikkijoukkue: los Blancos
|
 |
Vastaus #207 : 17.09.2007 klo 09:05:05 |
|
Ei helvetti, huutonaurua Barcalle  Real Madrid voittaa ylivoimaisesti tänä(kin) vuonna  Floppi-Henrylle vielä erikseen 
|
|
|
|
|
isoreetu
Poissa
Suosikkijoukkue: St. Pauli, HJK
|
 |
Vastaus #208 : 17.09.2007 klo 09:10:26 |
|
No ei tässä vielä mestaruutta olla menetetty, mutta kuten ismael sanoi tarttis tehrä jotain. Ja sitä jotain Rijkaard ei näytä pystyvän tekemään. Jostain pitäisi kaivaa juuri se paljo puhuttu peli-ilo ja koikeilla jotain uutta eikä vain puskea samaa vanhaa paskaa. Melkoista kuraahan tämä tällä hetkellä on 
|
|
|
|
|
Alan
Poissa
|
 |
Vastaus #209 : 17.09.2007 klo 09:23:11 |
|
Real Madrid voittaa ylivoimaisesti tänä(kin) vuonna  Niin olihan se viime kaudenkin mestaruus melko ylivoimainen kun kaksi parasta joukkuetta oli kauden jälkeen tasapisteissä. :  Mutta vakavasti ottaen Sevilla taitaa olla Realin tämän kauden tiukin kilpakumppani. Vaikka tuli tuossa Alvesista kirjoitettua aika negatiiviseen sävyyn silloin kun miestä oltiin viemässä Chelsean paitaan niin täytyy sanoa, että kyllä Dani taas eilen näytti, että kyllä mies on aivan mahtavassa pelivireessä ja aivan äärettömän tärkeä pelaaja Sevillalle.
|
|
|
|
|
Vavá
Poissa
Suosikkijoukkue: Porco, Fogão, Blaugrana, Tusinaspurs
|
 |
Vastaus #210 : 17.09.2007 klo 09:54:06 |
|
No ei tässä vielä mestaruutta olla menetetty, mutta kuten ismael sanoi tarttis tehrä jotain. Ja sitä jotain Rijkaard ei näytä pystyvän tekemään. Jostain pitäisi kaivaa juuri se paljo puhuttu peli-ilo ja koikeilla jotain uutta eikä vain puskea samaa vanhaa paskaa. Melkoista kuraahan tämä tällä hetkellä on  Maaotteluissa Ronaldinho on pelannut puhtaasti keskikenttäpelaajan roolissa. Rijkaardin täytyy ymmärtää, ettei mies ole mikään keskushyökkääjä. Taitaa maaottelutauko painaa pahasti barcelonistojen jaloissa, kun ei rivijoukkuetta vastaan pärjää.
|
|
|
|
|
--FCB---CBF---FCB---CBF-
Poissa
|
 |
Vastaus #211 : 17.09.2007 klo 09:56:02 |
|
Rijkaard voisi kysya apua Realin pelaajilta, naillahan on vuosien kokemusta munattomista esityksista, josta ovat nyt paasemassa irti. Oho, joukkue ei ole enaa sama, 220 millones de euros muuttivat joukueen + valmentaja paalle siihen.
|
|
|
|
|
--FCB---CBF---FCB---CBF-
Poissa
|
 |
Vastaus #212 : 17.09.2007 klo 09:58:32 |
|
Maaotteluissa Ronaldinho on pelannut puhtaasti keskikenttäpelaajan roolissa. Rijkaardin täytyy ymmärtää, ettei mies ole mikään keskushyökkääjä. Taitaa maaottelutauko painaa pahasti barcelonistojen jaloissa, kun ei rivijoukkuetta vastaan pärjää.
Itsekin mietin, miksi ei ei pelaattaa miesta 10 paikala? 3 hyokkaajaa ja Roni siina alla, se toimii canarinhassa ainakin. Kaikesta huolimatta nolo esitys, miten ei ylpeys jo ala vaikuttaa?
|
|
|
|
|
Ramos
Poissa
|
 |
Vastaus #213 : 17.09.2007 klo 12:23:09 |
|
Rijkaard voisi kysya apua Realin pelaajilta, naillahan on vuosien kokemusta munattomista esityksista, josta ovat nyt paasemassa irti. Oho, joukkue ei ole enaa sama, 220 millones de euros muuttivat joukueen + valmentaja paalle siihen. Sniif, helpottiko? Ota nessu. On niistä munattomista esityksistä varmaan Kataloniassakin kokemusta. Ei siitä nyt niin kauan ole, kun Puyolin piti itkeä tappion tuskasta joukkueen bussissa.
|
|
|
|
|
el Blanco
Poissa
|
 |
Vastaus #214 : 17.09.2007 klo 12:33:25 |
|
naillahan on vuosien kokemusta munattomista esityksista, josta ovat nyt paasemassa irti.
Eivätköhän he päässeet näistä "munattomista esityksistä" irti kesäkuussa. Ja jos katsellaan viimeistä viittä vuotta niin Barsan pelaajilla niitä munattomia esityksiä on enemmän. Ainut keino ylöspäin katalaaneilla on valmentajan vaihto ja kaavoihin kangistuneiden peli-ilmeiden muutos. Kaikki tietävät, miten Barsa pelaa ottelusta toiseen. Tätä menoa alkaa Laportankin penkki tutista, mies kun ei näytä olevan muutoksen haluinen; myhäilee vain vittumaisesti ja uhkailee UEFA:a. Muutenkin toki tuli kesän aikana paljon naureskeltua Barsan "täsmähankinnoille", joiden varjossa "Real Madridin touhu näytti sirkukselta". Tosin, Valkoisten sirkus toimii, koska tirehtöörikin on järjissään. Kataloniassa sen sijaan Henry odotetusti on floppaamassa oikein maukkaasti, Ronaldinhoa ei kiinnosta ja Eto'okaan ei ole enää sama vanha maalipyssy; sitten joku Abidal ja Touré - "jee"...
|
|
|
|
|
Jii
Paikalla
|
 |
Vastaus #215 : 17.09.2007 klo 12:50:29 |
|
Siinä olisi kova mies seuran peräsimeen. Sääli vain, että Barcelonan kannattajat/omistajat ovat kaavoihinsa kangistuneita. "Ei meidän joukkue saa pelata taktisesti kypsää peliä. Puolustusta on parannettava ilman, että hyökkäyspeli (lue : tulokseton pallonhallinta) kärsii piiruakaan." :  Vahe cp? Miten tuo liittyy Barcelonaan tällä kaudella? Tai aloitetaan helpommasta: Miten tuo liittyy Barcelonaan millään kaudella?
|
|
|
|
|
razor
Poissa
|
 |
Vastaus #216 : 17.09.2007 klo 13:22:31 |
|
sitten joku Abidal ja Touré - "jee"...
Itseasiassa nuo kaksi olivat loistavia hankintoja ja ovat sen myös jo osoittaneet.
|
|
|
|
|
ismael
Poissa
|
 |
Vastaus #217 : 17.09.2007 klo 13:26:45 |
|
Eivätköhän he päässeet näistä "munattomista esityksistä" irti kesäkuussa. Ja jos katsellaan viimeistä viittä vuotta niin Barsan pelaajilla niitä munattomia esityksiä on enemmän. Ainut keino ylöspäin katalaaneilla on valmentajan vaihto ja kaavoihin kangistuneiden peli-ilmeiden muutos. Kaikki tietävät, miten Barsa pelaa ottelusta toiseen. Tätä menoa alkaa Laportankin penkki tutista, mies kun ei näytä olevan muutoksen haluinen; myhäilee vain vittumaisesti ja uhkailee UEFA:a. Muutenkin toki tuli kesän aikana paljon naureskeltua Barsan "täsmähankinnoille", joiden varjossa "Real Madridin touhu näytti sirkukselta". Tosin, Valkoisten sirkus toimii, koska tirehtöörikin on järjissään. Kataloniassa sen sijaan Henry odotetusti on floppaamassa oikein maukkaasti, Ronaldinhoa ei kiinnosta ja Eto'okaan ei ole enää sama vanha maalipyssy; sitten joku Abidal ja Touré - "jee"...
Paljon asiaa. Kauneus on katoavaista ja menestys samoin, tämän ovat molemmat isot osoittaneet vuorollaan. En vielä tyrmäisi hankintoja, mutta vastuunkantajiksi pitäisi jonkun nousta. Iniesta yritti eilen, mutta joukkuelajissa ei yksi mies kesää tee. Barca ei saanut edes sitä tarvittavaa vaparia, jonka R10 olisi laittanut sisään. Vaikka realin meno vaikutti päättömältä ja Sevillalta + harjoitusmatseissa tuli takkiin, niin niistä on opittu. Susteri on kehityskelpoinen valmentaja. Rijkaardilla taas näyttää eväät loppuneen. Piiskaa pitäisi antaa koko porukalle ja tähän ei taas Laportasta ole. Plantilla on kovaa luokkaa, mutta sitä ei osata hyödyntää. Pahinta on juuri se, kun usko pelin parantumiseen alkaa hiipua niin kannattajilla kuin seuran väelläkin. Pelaajatkin ovat menettäneet peli-ilonsa! Uusi valmentaja uusine taktiikoineen näyttäisi olevan nyt ainut vaihtoehto. Jos tämä vaatii Laportan lähtöä, niin senkus. Se on aivan sama ketä siellä kentällä on, jos omaan tekemiseen ei uskota. Miten voi olla mahdollista, että silti Barca pelaa pelistä toiseen samalla lailla? 
|
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #218 : 17.09.2007 klo 13:40:24 |
|
Henry on Barcelonan Shevtshenko? No ei, kolmen pelin jälkeen on turha vetää suurempia johtopäätöksiä, kausi on pitkä ja varmasti Realillekkin iskee huonompi jakso jossain vaiheessa. Jotakin kuitenkin tarttis Barcelonan tehdä, tällä menolla kaudesta voi tulla suuri pannukakku.
|
|
|
|
|
razor
Poissa
|
 |
Vastaus #219 : 17.09.2007 klo 14:33:31 |
|
Porukka tosiaan ajattelee että kausi on jo ohi  Barcan tuplamestaruus kauden alku 05-06 (Liiga+UCL voitto) Ensimmäiset kolme peliä olivat: Alaves 0:0 FC Barcelona FC Barcelona 2:0 Mallorca Atletico de Madrid 2-1 FC Barcelona Vielä erikseen Frank Rijkaardin taktiselle osaamiselle vahva :keskari:
|
|
|
|
|
quesis
Poissa
|
 |
Vastaus #220 : 17.09.2007 klo 15:19:56 |
|
Tekisi mieli kaivaa foorumin syövereistä joku oma avautumiseni viime keväältä siitä kuinka Rijkaard on kyvytön tekemään taktiikalleen mitään. Sen sijaan tyydyn vain lainaamaan Sportin otsikointia tältä päivältä: "Más de lo mismo". Eli vapaasti suomennettuna "samaa vanhaa paskaa".
|
|
|
|
|
|
|
kaappi
Poissa
|
 |
Vastaus #222 : 17.09.2007 klo 15:51:59 |
|
Tämä sen kertoi, maailman kaikkien aikojen luupavin junnu.. Ja taas barcas, on se vaan tähtitehdas...
|
|
|
|
|
Rene Higuita
Poissa
|
 |
Vastaus #223 : 17.09.2007 klo 15:55:03 |
|
Taidolle  Roiskimiselle :keskari:
|
|
|
|
|
hombre
Poissa
|
 |
Vastaus #224 : 17.09.2007 klo 16:26:54 |
|
Mitä vittua  Tehotonta näpertelyä.
|
|
|
|
|
|
|
|