|
jhaime
Poissa
|
 |
Vastaus #7876 : 05.09.2016 klo 20:34:02 |
|
Ei nyt ihan vain kömmähdys, vaan onkohan suoranaista vittuilua Ylen työntekijöiltä. Ajasta 3:30 eteen päin näemme sinänsä positiivisessa aamu-tv:n juttutuokiossa tunnelmia juuri siitä yhdestä ottelusta, kun poliisin jouha-joukot tulevat kaarteeseen. Elämmekö sairaassa maassa, jossa suorastaan jalkapalloa vihataan? http://yle.fi/urheilu/3-9144017#wearetheresistance
|
|
|
|
huus giddink
Poissa
|
 |
Vastaus #7877 : 06.09.2016 klo 20:14:14 |
|
Tämä Iltalehden klassikko ei vielä tainnut olla täällä. 
|
|
|
|
Billy the Badger
Paikalla
Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта
|
 |
Vastaus #7878 : 06.09.2016 klo 22:14:43 |
|
Kannattaa soittaa Ohne Beraterille, on kuulemma hommia paremmassa jengissä kuin paska-Vereinslosissa.
|
|
|
|
Demian
Poissa
Suosikkijoukkue: Bauhaus
|
 |
Vastaus #7879 : 07.09.2016 klo 01:41:34 |
|
Kannattaa soittaa Ohne Beraterille, on kuulemma hommia paremmassa jengissä kuin paska-Vereinslosissa.
Endnu Ukendtiin pääsisi varmasti.
|
|
|
|
Spangen
Poissa
|
 |
Vastaus #7880 : 07.09.2016 klo 13:02:38 |
|
Oliko tuo Laitis-Ilen lomaillessa vai eikö Ile ole kielimiehiä?
|
|
|
|
laardi79
Poissa
Suosikkijoukkue: Großverdiener
|
 |
Vastaus #7881 : 10.09.2016 klo 08:38:57 |
|
Ja pitäisihän kielitaidottomallakin kellot soida. Vereinslosin kotisivuilla ois ainakin kannattanut käydä, jollei seuraa tunne. Toki sitten eri asia, jos on Vereinslosin kannattaja.
|
|
|
|
Prolemaios
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Klubi
|
 |
Vastaus #7882 : 10.09.2016 klo 10:32:05 |
|
En tiedä onko kömmähdys, mutta uskomatonta tuubaa Juhani Karila suoltaa HS:ssä. On niin hirveä teksti, että liitän sen suoraan tähän, ettei saa turhaan klikkauksia. Vai onko sittenkin hassuttelua: Tehdään jalkapallosta parempi tv-laji Urheilun sääntöjä on jo kauan rukattu tv:lle sopiviksi, kirjoittaa Juhani Karila.
RADIO JA TV 10.9.2016 2:00 Päivitetty: 10.9.2016 7:44 Juhani Karila HELSINGIN SANOMAT
Ennen kuin katsoin Suomen ja Kosovon välisen jalkapallon MM-karsintaottelun televisiosta viime maanantaina, pelasin vähän Fifaa.
Se on videopeli. Säädin puoliaikojen pituudeksi kahdeksan minuuttia. Pelasin Barcelonalla Real Madridia vastaan ja otin turpaan koko ajan kunnes tajusin, että minun on vietävä pallo ylös nopeammin. Sitä ei kannattanut jäädä hautomaan keskialueelle kuten oikeissa otteluissa. Aina pystyyn!
SITÄ KARJUIN MYÖS Kosovon-matsin jälkipuoliskolla, jota tuijottaessa johtui mieleen, että se on usein kuin teatterin toinen näytös eli turha. Peliaikaa on puolitoista tuntia, minkä lisäksi kieritään vartti nurmella. Kello kävi keskiyötä, tuli väsy.
Eikö peliajan voisi halkaista puoleen? Tai katkoa jääkiekosta tuttuun kolmeen kahdenkymmenen minuutin erään, jolloin pelaajat ehtisivät levätä ja ladata reisiä. Varmaankaan lyhyempi peliaika ei passivoisi peliä, vaan tekisi siitä sähäkkää rynnistystä päädystä toiseen. Ainakin me tv-katsojat tykkäisimme. Tai ainakin minä.
URHEILUN SÄÄNTÖJÄ on rukattu telkkarille sopiviksi niin kauan töllö on ollut olemassa. Hiihdon sprintti- ja yhteislähtökisat keksittiin ihan meitä sohvallaistujia varten. Lentopalloerät on pelattu vuodesta 2000 lähtien 25 pisteeseen siten, että jokaisesta syötöstä tulee piste.
Eristä tuli ennustettavamman pituiset, kun aikaa ei kulunut syöttövuorosta tappeluun.
KANSAINVÄLISEN YLEISURHEILULIITON puheenjohtaja, legendaarinen keskimatkojen juoksija Sebastian Coe ehdotti elokuussa, että yleisurheilun heitto- ja hyppylajit typistettäisiin jatkossa neljään kierrokseen. Tällä kaikella pyritään samaan: Nopeampaa, intensiivisempää, jännittävämpää.
Eri asia on sitten se, miten lajien luonteet muuttuvat. Moni kotikatsoja kiroaa nimenomaan hiihdon yhteislähtökisoja, jotka pakkaavat kilpailijat hiihtelemään sumppuun 50 kilometrin ajaksi, minkä jälkeen Petter Northug voittaa.
TOISAALTA JO VIIME KAUDELLA nähtiin, että kilpailumuodossa voi menestyä myös reippailla irtiotoilla puolimatkassa.
Jalkapalloon ei saada edes kelloa, jonka voi pysäyttää pelaajavaihtojen ajaksi. Milloin futis siirtyy tv-aikaan?
|
|
|
|
|
Jalitsumies
Poissa
Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni
|
 |
Vastaus #7884 : 10.09.2016 klo 19:05:06 |
|
Suomen jalkapallomaajoukkueen hyökkääjä Joel Pohjanpalo teki kolme maalia Hamburger Sport-Vereinin verkkoon. Suomalaishyökkääjä Joel Pohjanpalo debytoi unohtumattomalla tavalla uuden kotiyleisönsä edessä Bundesliigassa.
Bayer Leverkusenia edustava Pohjanpalo, 21, pääsi kentälle 72. peliminuutilla Bayer Leverkusenin kotiottelussa HSV:tä vastaan. Siinä vaiheessa vieraat johtivat ottelua 1–0. http://www.iltasanomat.fi/eurosarjat/art-2000001258388.htmlE. Oho debytoi kotiyleisön edessä
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #7885 : 12.09.2016 klo 02:34:42 |
|
http://www.suomifutis.com/2016/09/ihme-on-tapahtunut-mario-balotelli-osui-debyytissaan/Mutta nyt, kun Balotelli siirtyi Ranskan liigaan, ei mennyt kuin seitsemän minuuttia ja maalitili aukesi. Nice sai rangaistuspotkun Marseillea vastaan ja Balotelli tykitti sen sisään.
Ottelu päättyi lopulta 1-1, kun puolestaan Newcastlessa flopannut Florian Thauvin iski tasoitusmaalin. Ottelu tosin päättyi 3-2 ja Balotelli maalasi vielä toistamiseenkin.
|
|
|
|
huus giddink
Poissa
|
 |
Vastaus #7886 : 12.09.2016 klo 10:05:27 |
|
Eipä tässä sinänsä mitään varsinaista kömmähdystä ole, mutta jotenkin tuli mieleen Tihisen refleksinomaisesti tapahtunut takavasara San Sirolla. http://www.hs.fi/m/urheilu/a1473558717681POHJANPALON maalit olivat varsin tyylikkäitä, ja kuten hyökkääjä itsekin sanoi, hän sai niihin hyvät tarjoilut muilta Leverkusenin pelaajilta.
Ensimmäisessä hän sai päättää selvästi harjoitellun kuvion puskemalla läheltä tyhjänä ammottaneeseen maaliin. Ovelan keskityksen suoraan suomalaisen päänuppiin tarjoili Saksan nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Julian Brandt.
Toisen osumansa Pohjanpalo laukoi suoraan syötöstä takakulmaan. Voittomaaliksi jääneeseen osumaan hyvän esityön teki Benjamin Henrichs, joka on myös esiintynyt Saksan nuorisomaajoukkueissa.
Hattutempun täydentänyt kolmas maali tuli aivan lisäajan lopussa. Joukkuekaverit pelasivat pallon vastahyökkäyksen päätteeksi Pohjanpalolle, joka jallitti yhden puolustajan ja laukoi tarkasti etualakulmaan.
|
|
|
|
nptuomin
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, ManU, Argentiina, PeU-Basket, PuMu
|
 |
Vastaus #7887 : 16.09.2016 klo 12:27:37 |
|
Tekstitv:n sivu 664:
Suomen naiset varmistavat voitolla pääsynsä EM-lopputurnaukseen.
Ei (valitettavasti) pidä satavarmasti paikkaansa tämä väittämä.
|
|
|
|
asdas
Paikalla
Suosikkijoukkue: Arsenal, klubi
|
 |
Vastaus #7888 : 16.09.2016 klo 14:17:38 |
|
Tekstitv:n sivu 664:
Suomen naiset varmistavat voitolla pääsynsä EM-lopputurnaukseen.
Ei (valitettavasti) pidä satavarmasti paikkaansa tämä väittämä.
Itseasiassa tuo teksti-tvn väittämä on kahdella eri tapaa väärin.
|
|
|
|
Huupponen
2017
Paikalla
Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91
|
 |
Vastaus #7889 : 21.09.2016 klo 20:32:46 |
|
YLE:n Teksti-TV:
"Lahden Kalle Multalalle hattutemppu"
|
|
|
|
Rolf Brunkeberg
Poissa
Suosikkijoukkue: 1902
|
 |
Vastaus #7890 : 21.09.2016 klo 23:02:04 |
|
YLE urheilun nettisivut. Ilveksen maalivahti Juha Hilander kommentoi. Edit. Näyttikin olevan jo tuolla KuPS-Ilves otteluketjussa aiemmin.
|
|
|
|
Kikkara
Poissa
Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään
|
 |
Vastaus #7891 : 21.09.2016 klo 23:14:43 |
|
Se koko artikkeli oli kömmähdys. Kevyesti puolueellinen.  
|
|
|
|
Petsari
Poissa
|
 |
Vastaus #7892 : 24.09.2016 klo 09:23:10 |
|
ILKKA Urheilusivulla Sir Toron kolumnissa kerrotaan, että tämä viikon liigacup-kierroksella Valioliigan joukkueista ulos joutuivat: Crystal Palace, Swansea...ja Chelsea.
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
 |
Vastaus #7893 : 28.09.2016 klo 20:30:15 |
|
HS:n Allardyce-uutisesta. Allardyce matkusti kahteen tapaamiseen Singaporeen ja Hongkongiin neuvoakseen valeliikemiehiä, miten päästä hyötymään Valioliigan muhkeista siirtomarkkinoista. Hotellissa Lontoossa ja ravintolassa Manchesterissä Allardyce sen Telegraphin jutun mukaan ansaan joutui. Ne kuvitteelliset luentokeikat, mistä oli puhe, olisivat sitten noissa Aasian kohteissa tapahtuneet.
|
|
|
|
Sowhat
Poissa
|
 |
Vastaus #7894 : 28.09.2016 klo 23:28:21 |
|
Hesarihan on oikein vireessä tänään. Tämä tapahtui: Tiistaina pelatulla Mestareiden liigan kierrokselle Joel Pohjanpalo ei mahtunut avauskokoonpanoon eikä liioin penkille, vaan oli kokoonpanon ulkopuolella eli niin sanotusti "katsomossa".
HS:n otsikko: "Pohjanpalo jäi penkille" & juttua. ... Mestareiden liigassa pelattiin keskiviikkona kolme....Monacossa Joel Pohjanpalo istui Bayer Leverkusenin penkillä koko ottelun....
Vanha hokema pitänee jo näköjään paikkansa myös urheilukirjoitusten osalta: "Hesarissa on kolme osiota, joiden sisältöön voi pääsääntöisesti luottaa: kuolinilmoitukset, tv-ohjelmat ja urheilun tulospalvelu."
|
|
|
|
Monska
Poissa
Suosikkijoukkue: Vain single malt on oikeaa viskiä
|
 |
Vastaus #7895 : 29.09.2016 klo 13:46:16 |
|
|
|
|
|
Lopez
Poissa
|
 |
Vastaus #7896 : 30.09.2016 klo 11:44:20 |
|
Polttokelpoiseen jätteeseen vain moiset epärehelliset jalkapallot 
|
|
|
|
t-petsku
Poissa
Suosikkijoukkue: Tuomas Virkkunen
|
 |
Vastaus #7897 : 30.09.2016 klo 23:25:16 |
|
Polttokelpoiseen jätteeseen vain moiset epärehelliset jalkapallot  Vasta nyt tajusin itsekin. Hämäläiselle hitaudelleni "  " Epärehellisille jalkapalloille 
|
|
|
|
Budjettiriihen alijäämä
Poissa
Suosikkijoukkue: Virkaintoiset narikkahapettajat, uhritietoisuus
|
 |
Vastaus #7898 : 03.10.2016 klo 22:38:04 |
|
MTV:n Sport Uutisissa taaskaan vähää alusta jaksettu tarkastaa keitä Valjussa nykyään pelaa: Aston Villan valkun erottaminen oli Valioliiga-uutisena.
|
|
|
|
Billy the Badger
Paikalla
Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта
|
 |
Vastaus #7899 : 14.10.2016 klo 10:17:00 |
|
Metrossa IFK Marienham, toisella kertaa saatu oikeaan muotoon. Luulin oikeasti että kyseessä on vain ns. aachi, mutta kuulin jossain videossa jonkun toimittajankin käyttäneen Marienhamia. 
|
|
|
|
|
|