Kuku
Poissa
Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat
|
 |
Vastaus #8150 : 21.10.2017 klo 20:24:54 |
|
Ylen Tampereen radiosta kuultua pitkin eilistä: Aamujuontaja ihmetteli, että vaikka aamulla jo huurretta maassa, niin samana päivänä vielä pelataan jalkapallon mitaleista.
Iltapäivän otteluhehkutuksessa naistoimittaja kertoi "pallon putoavan Tammelan nurmeen klo 18:30!" Muutamia katsojia haastateltiin. Pääasiallinen teema tuntui olevan, että miksi on valittu Tammela, eikä kiekon paikallisottelu.
Ei varsinaisia kömmähdyksiä, mutta turhauttavaa ja vähän huvittavaakin lajinkuvaa Tampereelta.
Taisi ylen alueuutisten toimittaja vetää vielä tapparahuivin kaulaansa Tammelasta tulleessa välähdyksessä, kun haastateltava oli Ipan vermeissä. Tampereella on oltava tasapuolinen näissä asioissa. Tamä siis lauantaina tv:n keskipäivän alueuutiskoosteesta puolella silmällä havainnoituna.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.10.2017 klo 20:28:41 kirjoittanut Kuku »
|
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #8151 : 28.10.2017 klo 17:45:00 |
|
|
|
|
|
Cassiano
Poissa
|
 |
Vastaus #8152 : 28.10.2017 klo 18:48:05 |
|
Ylen Tampereen radiosta kuultua pitkin eilistä: Aamujuontaja ihmetteli, että vaikka aamulla jo huurretta maassa, niin samana päivänä vielä pelataan jalkapallon mitaleista.
Iltapäivän otteluhehkutuksessa naistoimittaja kertoi "pallon putoavan Tammelan nurmeen klo 18:30!" Muutamia katsojia haastateltiin. Pääasiallinen teema tuntui olevan, että miksi on valittu Tammela, eikä kiekon paikallisottelu.
Ei varsinaisia kömmähdyksiä, mutta turhauttavaa ja vähän huvittavaakin lajinkuvaa Tampereelta.
 Vähän Pentti Lindegreniltä kuulostaa, aina ei hoksannut kumpaa lajia selostaa.
|
|
|
|
Hossam Ramsu
Poissa
|
 |
Vastaus #8153 : 01.11.2017 klo 08:40:40 |
|
Stephan El Shaarawy on Aamu TV:n mukaan egyptiläinen.
|
|
|
|
Doblass
|
 |
Doblass
Vastaus #8154 : 01.11.2017 klo 12:52:28 |
|
Ottelun lopullinen ratkaisu nähtiin toisella puoliajalla, kun keskikenttäpeluri Simon Perotti rokotti lontoolaisia. Argentiinalainen ryöväsi pallon keskialueella ja eteni määrätietoisesti maalintekoon eikä Chelsea-vahti Thibaut Courtois’lla ollut mitään mahdollisuuksia.
Kuka on "Simon" Perotti? Tiedän vain Simone Perrottan ja Diego Perottin.
|
|
|
|
Lopez
Poissa
|
 |
Vastaus #8155 : 01.11.2017 klo 13:27:53 |
|
Ottelun lopullinen ratkaisu nähtiin toisella puoliajalla, kun keskikenttäpeluri Simon Perotti rokotti lontoolaisia. Argentiinalainen ryöväsi pallon keskialueella ja eteni määrätietoisesti maalintekoon eikä Chelsea-vahti Thibaut Courtois’lla ollut mitään mahdollisuuksia.
Kuka on "Simon" Perotti? Tiedän vain Simone Perrottan ja Diego Perottin. Pelaajia voi mitä ilmeisimmin nykytekniikalla risteyttää. Itseänihän vitutti niinkin pieni asia kuin eilisen Ylen selostajan Perottin nimen lausuminen kokoajan Perrottina. Ei siinä nyt jumalauta ole kahta R-kirjainta 
|
|
|
|
huus giddink
Poissa
|
 |
Vastaus #8156 : 01.11.2017 klo 22:19:48 |
|
HS:n Ismo Uusitupa on joko tyhmä tai käyttää tarkoituksellisesti täysin typerää vertausta jalkapallon kiinnostuksen vähättelemiseen. Samoin jalkapallon sarjaottelut houkuttelevat reilua 100 000:aa ja parhaimmillaan yli 200 000:n katsojalukuja. Esimerkiksi muutaman viikon takainen Mestareiden liigan ottelu Barcelona–Juventus sai 229 000 tv-katsojaa Ylellä – eli jokseenkin saman verran kuin Toto65-ravivihjeet MTV3:lla. Onpa tosiaan kumma, että puolen yön aikaan päättyvän kolmen tunnin lähetksen keskikatsojamäärä on sama kun joku kauniiden ja rohkeiden jälkeen ruudussa viiden minuutin ajan välähtävän "ohjelman". Hyvä Ipa! https://www.hs.fi/urheilu/art-2000005430558.html
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
 |
Vastaus #8157 : 02.11.2017 klo 11:21:07 |
|
Hesarissa on Mestarien liigaa käsittelevän jutun ohessa kuva Pepe Reinasta, mutta kuvatekstin mukaan kuvassa on Napolia edustava Sassuolo Calcio. 
|
|
|
|
|
Lopez
Poissa
|
 |
Vastaus #8159 : 02.11.2017 klo 13:50:23 |
|
Hesarissa on Mestarien liigaa käsittelevän jutun ohessa kuva Pepe Reinasta, mutta kuvatekstin mukaan kuvassa on Napolia edustava Sassuolo Calcio.  Varmaan hyvä pelaaja. Paras maalintekijä kautta aikain on kuitenkin Herra Autogol, joka on kunnostautunut monessa joukkueessa 
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #8160 : 02.11.2017 klo 21:49:35 |
|
|
|
|
|
Ringo Star
Poissa
|
 |
Vastaus #8161 : 02.11.2017 klo 22:18:45 |
|
Hesarissa on jatkuvasti todella alkeellisia virheitä. Tänään Joni Vesalaista käsittelevässä nettijutussa SJK oli kirjoitettu Seinäjoen Jalkapalloklubi, kunnes seura asiasta huomautti Twitterissä.
|
|
|
|
Ringo Star
Poissa
|
 |
Vastaus #8162 : 02.11.2017 klo 22:39:31 |
|
HS:n Ismo Uusitupa on joko tyhmä tai käyttää tarkoituksellisesti täysin typerää vertausta jalkapallon kiinnostuksen vähättelemiseen. Onpa tosiaan kumma, että puolen yön aikaan päättyvän kolmen tunnin lähetksen keskikatsojamäärä on sama kun joku kauniiden ja rohkeiden jälkeen ruudussa viiden minuutin ajan välähtävän "ohjelman". Hyvä Ipa! https://www.hs.fi/urheilu/art-2000005430558.htmlTämä Uusitupa on vuosia kolumneissaan haukkunut suomalaista futista ja suomalaisia futiksen seuraajia. Tässä kolumnissaan Ismo kertoo olevansa itse Arsenalin kannattaja, ja sen olevan (nyyh) kovin rankkaa: https://www.hs.fi/urheilu/art-2000005345231.html
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.11.2017 klo 22:43:45 kirjoittanut Ringo Star »
|
|
|
|
|
Norppa
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS
|
 |
Vastaus #8163 : 02.11.2017 klo 22:53:52 |
|
SJK oli kirjoitettu Seinäjoen Jalkapalloklubi, kunnes seura asiasta huomautti Twitterissä.
Noh, tämä on kyllä ihan ymmärrettävää, itsekään ikinä muista mistä tuo K tulee  Muovin perusongelmia kun kukaan ei ole varma edes seuran nimestä. Eilisessä Urheiluruudun liigakarsinta -jutun taustakuvaan oli laitettu Tepsin pelaaja Hifkiläisen viereen.
|
|
|
|
Nafqbet
Poissa
Suosikkijoukkue: FC PaSa ikuisesti, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #8164 : 03.11.2017 klo 11:20:42 |
|
Tämä Uusitupa on vuosia kolumneissaan haukkunut suomalaista futista ja suomalaisia futiksen seuraajia. Tässä kolumnissaan Ismo kertoo olevansa itse Arsenalin kannattaja, ja sen olevan (nyyh) kovin rankkaa: https://www.hs.fi/urheilu/art-2000005345231.htmlTuota paskempaa kirjoitusta urheilutoimittajalta en muista lukeneeni pitkään aikaa.
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #8165 : 04.11.2017 klo 09:37:55 |
|
En kyllä tiedä miksi eksyin johonkin Mesta.nettiin, mutta kuitenkin:
Myös TV2:lla on luvassa todellinen helmi Valioliigasta, kun Manchester City ja Chelsea kohtaavat kello 18.15 alkaen.
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #8167 : 10.11.2017 klo 13:45:37 |
|
AIK, AEK, mitä näitä nyt on.
|
|
|
|
Poble Sec
Poissa
Suosikkijoukkue: Barca, Riemu, JPS, MaPS Capitals, Torre Calcio
|
 |
Vastaus #8168 : 13.11.2017 klo 03:11:05 |
|
Yle.fi (Matti Lehtisaari): Torstain avausottelussa Pohjois-Irlannin pelaajat eivät pitäneet tuomarin rangaistuspotkuvihellyksestä, koska heidän mielestään Corry Evans ei tehnyt käsivirhettä.
|
|
|
|
Billy the Badger
Poissa
Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта
|
 |
Vastaus #8169 : 13.11.2017 klo 03:17:36 |
|
Jonny vai Mensahko sen pitäisi olla?
|
|
|
|
Edmundo
Poissa
|
 |
Vastaus #8170 : 13.11.2017 klo 07:12:43 |
|
Kaikki Evansit ovat Jonnyja.
Corry on ihan oikein, väärin ilmiannettu.
|
|
|
|
rytkönen
Poissa
|
 |
Vastaus #8171 : 14.11.2017 klo 16:58:02 |
|
Yle (Petri Burtsov) 14.11. 2017:
"Italian maajoukkue on karsiutunut MM-kisoista vain kerran aikaisemmin, vuonna 1958, kun Pohjois-Korea pudotti sen jatkosta."
Nyt on mennyt Ylen pojalla kaksi asiaa sekaisin. Italia ei tosiaankaan selviytynyt 1958 Ruotsin-MM-kisoihin, mutta Pohjois-Korealla ei ollut siihen osaa eikä arpaa.
Sen sijaan Pohjois-Korea jätti Italian alkulohkoon 1966 Englannin-MM-kisoissa, mikä aiheutti Italiassa samanlaisen raivon ja maansurun kuin minkä putoaminen Ruotsille MM-karsinnoissa lienee jo nyt aiheuttanut.
|
|
|
|
rytkönen
Poissa
|
 |
Vastaus #8172 : 14.11.2017 klo 17:40:02 |
|
Laitoin Ylelle palautetta edellisen johdosta, ja nyt siellä oli jo korjattu Pohjois-Korea Pohjois-Irlanniksi. On saattanut tulla enemmänkin palautetta, koska virhe oli aika räikeä.
Sen sijaan yksi virhe Ylen sivuilla on ja pysyy kuin se kuuluisa paska Junttilan tuvan seinässä. Tai noh, jos halutaan saivarrella, niin kyse ei ole välttämättä virheestä.
Ylen tulospalvelussa tulokset esitetään maittain sarjatasojen mukaisessa hierarkiassa. Se on mielestäni loogista ja palvelee myös tulospalvelun seuraajia.
Poikkeuksen tekee vain Ranskan jalkapallo, jossa kolmas sarjataso "National" on sijoitettu "Ligue 1:n" ja "Ligue 2:n" väliin. Siitä saattaa syntyä kuva, että "National" olisi toiseksi korkein sarjataso ja "Ligue 2" vasta kolmas. Näyttäisi siltä, että virheellisesti sovellettu analogia on poimittu Englannin jalkapallosta.
Kyseessä on mitä ilmeisin virhe. Mutta toisaalta missään ei kylläkään väitetä, että sarjataulukot ovat tai että niiden edes pitäisi olla hierarkkisessa järjestyksessä. Tulospalvelun seuraajan pitää itse olla perillä sarjatasojen järjestyksestä.
Olen jo vuosia sitten lähettänyt Ylelle asiasta palautetta, mutta eivät ole vaivautuneet vastaamaan saati korjaamaan.
Kenties yleläiset saivartelevat ja todistelevat itselleen, että Ranskan jalkapallo on erikoistapaus.
|
|
|
|
|
sutisna
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Guti
|
 |
Vastaus #8174 : 23.11.2017 klo 20:52:11 |
|
https://www.is.fi/jalkapallo/art-2000005462042.htmlKuvassa ei ole Robinho vaan Éverton Cardoso da Silva joka pelaa Flamengossa. Miten tuon kuvan sössiminen on edes mahdollista? Edit: Ja oikea kuva päivitetty.
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.11.2017 klo 21:00:06 kirjoittanut sutisna »
|
|
|
|
|
|
|