FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
30.09.2025 klo 16:40:33 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 75 [76] 77 ... 114
 
Kirjoittaja Aihe: Espanja - Selección Española  (Luettu 399039 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
XTB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Saimaa


Vastaus #1875 : 04.02.2013 klo 00:25:49

Xabi Alonso ei matkaa Dohaan Granada-pelissä tulleen nivusvaivan takia. Atletin (kentällä paraikaakin oleva) Mario Suárez ottaa hänen paikkansa La Furia Rojassa.

En ole mikään M. Suárez -fani - ja olisinkin mieluummin nähnyt vaikka nuoren Ignacio Camachon debytoivan A-majussa.
FutisForum nimimerkki

Poissa Poissa


Vastaus #1876 : 04.02.2013 klo 13:52:51

Omaan silmääni Mario ei ole edes Atléticon paras espanjalainen keskikenttäpelaaja, mutta kai del Mursu sitten tietää paremmin. ??? Ylos
Jinete

Poissa Poissa


Vastaus #1877 : 04.02.2013 klo 14:13:05

Taitaa osa del Mursun nimityksistä olla lähinnä poliittisia, kuten esim Susaetan ja Mario Suarezin kutsut. Visentti jakaa jämäpaikkoja mahdollisimman laajalla kauhalla, mutta pitää tiukasti kiinni ydinnipusta.
Nassu

Poissa Poissa


Vastaus #1878 : 05.02.2013 klo 14:44:04

Xavi taitaa olla myös klesana 3 viikkoa, joten tuskin pelaa.
Tunnelointimikroskooppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Teksti-TV


Vastaus #1879 : 08.02.2013 klo 21:37:53

Vekkuli del Mursu näkyi jälleen peluuttaneen kahta hyökkäävämpää pelaajaa keskikentän keskustassa, kun siellä pelasivat siis Busquets, Cazorla ja Iniesta. Xabi Alonso ja Xavihan olivat molemmat pois, samoin Javi Martinez. Kuitenkin tässä on jälleen nähtävissä viitteitä mursupeluuttamisesta, jossa ydinryhmä tulee ennen taktiikoita ja ryhmityksiä, kun del Bosque tuntuu nykyisin peluuttavan Cazorlaa sitten mieluummin kuin keskikentän pohjalla ketään kolmikon Busquets, Alonso ja Martinez ulkopuolelta.

On vain ihan mielenkiintoista spekuloida, miten mennään sitten Suomea vastaan, mutta se vaikuttaisi tosiaan riippuvan siitä, ketkä ovat käytettävissä. Näin on siitä huolimatta, että Ranska-peli oli kyllä varoitus yhden ankkurin käyttämisestä.

Azpilicueta on hyvä pakki hyökkäyssuuntaan, mikä tarjoaa sinänsä mielenkiintoisen vaihtoehdon Arbeloalle. Toki Arbeloa on nykyisellään huomattavasti kovempi pelaaja ja varmasti selkeä ykkösvaihtoehto edelleen. Olisiko del Mursu kuitenkin hermostunut Juanfraniin tämän munittua melkoisen tärkeän maalin Ranskaa vastaan?

Tokihan ottelu Suomea vastaan tulee olemaan Espanjalle siinä mielessä poikkeuksellinen, että siinä se tuskin hallitsee palloa ja peliä. Kuitenkin sellaisetkin lajin suurmaat kuin Georgia ja Israel lähtivät kivenkovaa Suomea vastaan bussittamaan, ja uskon, että Espanja tekee samoin.
SirLoser

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taktiikan takapajulat


Vastaus #1880 : 08.02.2013 klo 22:01:05

Tokihan ottelu Suomea vastaan tulee olemaan Espanjalle siinä mielessä poikkeuksellinen, että siinä se tuskin hallitsee palloa ja peliä. Kuitenkin sellaisetkin lajin suurmaat kuin Georgia ja Israel lähtivät kivenkovaa Suomea vastaan bussittamaan, ja uskon, että Espanja tekee samoin.

Naurahdin.

Katsoitko matsin? Millä tavalla Espanja pelasi? Oliko molemmilla laidoilla laiturit?
Tunnelointimikroskooppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Teksti-TV


Vastaus #1881 : 12.02.2013 klo 16:07:40

Katsoitko matsin? Millä tavalla Espanja pelasi? Oliko molemmilla laidoilla laiturit?



Jaksoin vain vähän alusta katsoa jälkeenpäin, mutta kirjoitellaan nyt jotain. Tuosta kuvasta näkyy aika hyvin se perusryhmitys.

Mata ja Pedro siellä siis pelasivat laitureina. Fabregas oli jo totuttuun tapaan kärjessä. Tokihan Mata ainakin liikkui myös keskelle. Tavatonta ei ollut myöskään se, että Cazorla tai Iniesta haki palloa sieltä ihan Busquetsin tasalta.

Joka tapauksessa laidoilla oli vähän suoraviivaisemmat pelaajatyypit, kun Silvakaan ei ollut avauksessa. Kyllähän tuo neljällä hyökkäävämmällä pelaajalla pelaaminen auttaa leventämään peliä hyökätessä, mitä myös Azpilicueta tuki hyvin. Vaikuttaahan se varsinkin Iniestan rooliin, kun hänellä onkin vielä laidan puolella yksi pelaaja Alban lisäksi. Vastaavasti toki kierrättäminen keskikentän pohjan kautta on helpompaa, jos siellä on kaksi pelaajaa, vaikka Busquets yksittäisenä onkin tämän alan mestari.

Tällä kertaa Pedro oli siis vasemmalla Iniestan kanssa ja Lontoon pojat oikealla. Ranskaa vastaanhan Silva oli vasemmalla ja Pedro vastaavasti oikealla. Tuolloinhan ideana oli se, että Iniesta, Silva ja Alba muodostivat peliä tekevän kolmion vasemmalle Pedron roolin ollessa hänen ristijuoksunsa painottomalta laidalta.

Veikkaan edelleen silti, että jos ainakin kaksi kolmikosta Ramos, Pique ja Puyol sekä molemmat Busquets ja Alonso vain ovat käytettävissä, Espanja pelaa Suomea vastaan normaalisti tupla-ankkureilla. Toki Mixulta on odotettavissa "odotimme Espanjan pelaavan vain yhdellä pohjapelaajalla" -kommentteja, ja kahden ankkurin käyttäminen kertoo kunnioituksesta Suomea kohtaan.
Callit

Poissa Poissa


Vastaus #1882 : 12.02.2013 klo 18:37:39

Wau! Silmämääräisen arvion mukaan Espanjan koko paketti on 22 metrin pituudella kentällä. Loistavaa toimintaa. Juoksukunto kohdallaan joka jätkällä.
hotsonni

Poissa Poissa


Vastaus #1883 : 12.03.2013 klo 11:13:22

Euroopan mestarit 2012

Maalivahdit:
  1 Iker Casillas   Real Madrid
12 Victor Valdes   Barcelona
23 Jose Reina   Liverpool (Englanti)

Puolustajat:
  2 Raul Albiol   Real Madrid
  3 Gerard Pique   Barcelona
  4 Javi Martinez   Athletic Bilbao
  5 Juanfran      Atletico Madrid
15 Sergio Ramos   Real Madrid
17 Alvaro Arbeloa   Real Madrid
18 Jordi Alba   Valencia

Keskikenttäpelaajat:
  6 Andres Iniesta   Barcelona
  8 Xavi      Barcelona
10 Cesc Fabregas   Barcelona
13 Juan Mata      Chelsea (Englanti)
14 Xabi Alonso   Real Madrid
16 Sergio Busquets   Barcelona
20 Santi Cazorla   Malaga
21 David Silva   Manchester City (Englanti)

Hyökkääjät:
  7 Pedro Rodriguez   Barcelona
  9 Fernando Torres   Chelsea (Englanti)
11 Alvaro Negredo   Sevilla
19 Fernando Llorente   Athletic Bilbao
22 Jesus Navas   Sevilla


Maailmanmestarit 2010

Maalivahdit:
  1 Iker Casillas (C) *   Real Madrid
12 Victor Valdes   FC Barcelona
23 Jose Reina *   Liverpool (Englanti)

Puolustajat:
  2 Raul Albiol   Real Madrid
  3 Gerard Pique   FC Barcelona
  4 Carlos Marchena *   Valencia
  5 Carles Puyol *   FC Barcelona
11 Joan Capdevila   Villarreal
15 Sergio Ramos *   Real Madrid
17 Alvaro Arbeloa   Real Madrid

Keskikenttäpelaajat:
  6 Andres Iniesta *   FC Barcelona
  8 Xavi Hernandez *   FC Barcelona
10 Cesc Fabregas *   Arsenal (Englanti)
14 Xabi Alonso *   Real Madrid
16 Sergio Busquets   FC Barcelona
20 Javi Martinez   Athletic Bilbao
21 David Silva   Valencia

Hyökkääjät:
  7 David Villa *   Valencia
  9 Fernando Torres *   Liverpool (Englanti)
13 Juan Mata   Valencia
18 Pedro Rodriguez   FC Barcelona
19 Fernando Llorente   Athletic Bilbao
22 Jesus Navas   Sevilla


Ketkä ovat mukana Suomea vastaan, ja ketkä jo mahdollisesti joukkueesta pudonneet?
kyynaama

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tšekki 2004, Kreikka 2014


Vastaus #1884 : 15.03.2013 klo 21:01:19

Espanjan Mursun valinnat Suomea ja Ranskaa vastaan:

De Gea, Valdés, Reina, Azpilicueta, Jordi Alba, Sergio Ramos, Piqué, Albiol, Monreal, Arbeloa, Xavi, Iniesta, Xabi, Busquets, Silva, Navas, Mata, Negredo, Villa, Javi García, Isco, Cazorla, Pedro y Cesc
ALPPIK

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Kalervo Palsa: Rotting reindeer carcass


Vastaus #1885 : 20.03.2013 klo 20:32:34

Sergio Ramos pelaa mahdollisesti 100. maaottelunsa perjantaina Suomea vastaan, en aio osoittaa arvostusta.
Speedo Gonzales

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Чухна!


Vastaus #1886 : 23.03.2013 klo 11:41:35

Sergio Ramos pelaa mahdollisesti 100. maaottelunsa perjantaina Suomea vastaan, en aio osoittaa arvostusta.
Eri.

Ramosin maalille Ylos
Valdesin paskalle vastaantulolle ja hienolle väistölle Pukin tehdessä helposti tasoituksen :D :D
Voisi tämä mätisäkki olla maalissa jälleen Helsingissä, niin silloin Suomella on taas saumat pisteille; huikea suoritus, yritti vielä tarjota harhasyötöllään toistakin maalia Suomelle, valitettavasti ei kuitenkaan tullut suoraan maalipaikkaan tuo hasardipurku.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1887 : 23.03.2013 klo 12:13:25

Valdés
Hyvä yritys. Tilanne kuitenkin lähti siitä, että Arbeloa teki surkean valinnan ja oli noussut Hetemaj:hin kiinni keskelle ottamaan pois topparilta mahdollisesti tulevan aikaisen syötön, mutta Moisander odotti ja antoi syötön sekuntia myöhemmin, kun Arbeloa ei ollut enää niin lähellä Hetemaj:ta. Näin Arbeloan taakse jäi valtava tila, jonne Hetemaj sitten pelasikin ykkösellä. Ring hyödynsi tilansa ja keskitti loistavasti Ramosin takaa nousevalle Pukille. Ramosin olisi pitänyt pelata tilanne paremmin ja pysyä Pukin edessä, pallon puolella. Hän päästi Pukin juoksemaan takaansa pallon puolelle sen sijaan, että Ramos olisi pitänyt suomalasen taskussaan ja siten päässyt katkaisemaan Ringin keskityksen. Valdés olisi tietysti paremmin arvaamalla voinut napata todella läheltä tulleen ohjauksen, mutta näin ei käynyt ja hyvä niin.
Anjovisbanaani

Poissa Poissa


Vastaus #1888 : 23.03.2013 klo 12:36:28

Mitä helvettiä ameeba selittää? Piqué pelaa itsensä naurettavan helposti ulos ja Alba antaa miehen juosta selkänsä takaa ohi. Lisäksi Alba pysyy varmuuden vuoksi niin alhaalla, ettei Ramosin takana juokseva Pukki vahingossakaan ole paitsiossa. Valdésista on kaikki tarvittava sanottu, Reina maaliin Ranskaa vastaan.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1889 : 23.03.2013 klo 12:48:39

Mitä helvettiä ameeba selittää? Piqué pelaa itsensä naurettavan helposti ulos ja Alba antaa miehen juosta selkänsä takaa ohi. Lisäksi Alba pysyy varmuuden vuoksi niin alhaalla, ettei Ramosin takana juokseva Pukki vahingossakaan ole paitsiossa. Valdésista on kaikki tarvittava sanottu, Reina maaliin Ranskaa vastaan.
Ai se olikin näin. Kiitos korjauksesta.
hotsonni

Poissa Poissa


Vastaus #1890 : 23.03.2013 klo 13:21:49

Four passes break any defence.
Shefki Wilson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Megaforce Eisenhüttenstadt


Vastaus #1891 : 23.03.2013 klo 14:03:19

Ke pasa majormentte, Del Mursulta melko kamala suoritus kokoonpanoa valitessa. Suomi oli silminnähden vaikeuksissa Negredon kaltaisen vahvan pääpelaajan kanssa, mutta niin vain Del Bosque päätti avata ilman sentteriä. Ehkä karvamanolo muisteli aikoja, jolloin Hyypiä ja Tihinen dominoivat keskityspalloja?
pablo arpa

Poissa Poissa


Vastaus #1892 : 23.03.2013 klo 14:11:53

Huikeaa, että Espanja kun tekee virheen, niin se on aina jomman kumman puolen tekemä: Barcan tai Realin.

Joukkue ei ilmeisesti kaadu yhdessä, vaan siellä on epäonnistumisen kohdalla kaksi puoluetta. Ainakin suomalaisten seurajoukkuefanien mielestä. Nyt mietitään jo kumman leirin virhe oli kyseessä, oliko se Valdesin, Alban ja Piquen virhe vai Arbeloan ja Ramosin moka.

Huhheijaa.
aquel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Barcelona


Vastaus #1893 : 23.03.2013 klo 14:56:14

Huikeaa, että Espanja kun tekee virheen, niin se on aina jomman kumman puolen tekemä: Barcan tai Realin.

Joukkue ei ilmeisesti kaadu yhdessä, vaan siellä on epäonnistumisen kohdalla kaksi puoluetta. Ainakin suomalaisten seurajoukkuefanien mielestä. Nyt mietitään jo kumman leirin virhe oli kyseessä, oliko se Valdesin, Alban ja Piquen virhe vai Arbeloan ja Ramosin moka.

Huhheijaa.
Virhe oli alunperin Arbeloan ja sen jälkeen Ramosin, mutta eivät Piqué, Alba saati Valdés pystyneet tekemään riittävästi paikatakseen. Sillä nyt ei oikeasti ole mitään merkitystä, minkä seurajoukkueen pelaajat olivat 'pääsyyllisiä'...
« Viimeksi muokattu: 23.03.2013 klo 14:58:34 kirjoittanut aquel »
León

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nettihuligaani


Vastaus #1894 : 23.03.2013 klo 15:13:05

Ke pasa majormentte, Del Mursulta melko kamala suoritus kokoonpanoa valitessa. Suomi oli silminnähden vaikeuksissa Negredon kaltaisen vahvan pääpelaajan kanssa, mutta niin vain Del Bosque päätti avata ilman sentteriä. Ehkä karvamanolo muisteli aikoja, jolloin Hyypiä ja Tihinen dominoivat keskityspalloja?
Kyllä, kaikkihan sen tiesivät ettei Italiaa, Hollantia, Ranskaa jne jne vastaan toiminut taktiikka toimi muurimaisesti puolustavaa Suomea vastaan. Jos joukkue on voittanut viime vuosina aivan kaiken pelaamalla omalla tyylillään, niin ei kai se nyt helvetti oikeasti lähde heittämään jotain kukkupalloa sen takia että rosterissa on yksi pääpeliin kykenevä pelaaja penkillä? Valoja päälle.
Nalliton Kuqi
Vastaus #1895 : 23.03.2013 klo 15:16:11

Olisi kannattanut.
Samurai Blue

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: サッカー日本代表


Vastaus #1896 : 23.03.2013 klo 15:20:55

Potku pallo maa espanjalle huuto naurua
Shefki Wilson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Megaforce Eisenhüttenstadt


Vastaus #1897 : 23.03.2013 klo 15:52:14

Kyllä, kaikkihan sen tiesivät ettei Italiaa, Hollantia, Ranskaa jne jne vastaan toiminut taktiikka toimi muurimaisesti puolustavaa Suomea vastaan. Jos joukkue on voittanut viime vuosina aivan kaiken pelaamalla omalla tyylillään, niin ei kai se nyt helvetti oikeasti lähde heittämään jotain kukkupalloa sen takia että rosterissa on yksi pääpeliin kykenevä pelaaja penkillä? Valoja päälle.

Italialla on Bonucci, Barzagli, Chiellini - maailman parhaat jätkät mitä tulee pääpallojen voittamiseen. Tietenkään heitä ei tule yrittää haastaa ilmassa. Suomella taas on heiveröinen puolustuslinja ja linjan ainoa tasokas pelaaja Moisander ei hänkään ole mikään ilmatilan keisari. Del Bosquelta tökeröä ylimielisyyttä olla huomioimatta vastustajan ratkaisevia heikkouksia joukkuetta nimetessään. Todella ammattimainen valmentaja ei luota siihen, että joukkue voittaa materiaaliylivoimansa takia joka tapauksessa, vaan yrittää maksimoida joukkueensa voiton todennäköisyyden heikkoakin maata vastaan. Espanjalla on nyt kaksi tasuria ja yksi tuskainen maalin voitto, mikä mielestäni osoittaa, että vastustajat ovat aiempaa parempia Espanjan dogmipallon nujertamisessa.

Ei se kärkipelaajan nimeäminen tarkoita, että jokaisen hyökkäyksen tulisi päätyä korkeaan keskitykseen, mutta se toisi kokonaan uuden variaation hyökkäyspeliin. Vastustajalla on helpompi työ, jos se voi jättää kokonaan huomioimatta keskitysten mahdollisuuden. Jos pääpelipelote on olemassa, ei puolustava joukkue voi vetää pakkaansa yhtä tiiviiseen nippuun, vaan laitoja tulee puolustaa tiiviimmin keskitysten pelossa. Jos Espanja joustaisi hiukan dogmatismissaan, niin työtapaturmien todennäköisyys olisi vielä pienempi. Arvaa vaan, tuliko Suomen esityksestä esikuva kaiken maailman pikkumaille, jotka lähtevät pelaamaan manoloita vastaan.
Man Pity

Poissa Poissa


Vastaus #1898 : 23.03.2013 klo 16:03:02

Four passes break any defence.


Tämä.
Speedo Gonzales

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Чухна!


Vastaus #1899 : 23.03.2013 klo 18:23:01

Olen tässä viestissä esitetyistä pointeista täysin samaa mieltä. Viimeistään siinä vaiheessa kun tauolle mentiin tilanteessa 0-0 saamattoman nuhjauksen päätteeksi piti Negredo ottaa kehiin ja samalla monipuolistaa hyökkäyspeliä. Nyt sama staattinen pallottelu sai jatkoa ja vain erikoistilanteesta tuli maali. Onneksi. Keskityksiä kyllä tuli ottelun alussa, mutta siellä ei ollut ketään niitä päättämään kykenevää pelaajaa boksissa; toisaalta Negredon tultua sisään näitä palloja ei enää tullut. Heikko taktinen suoritus.

 
Sivuja: 1 ... 75 [76] 77 ... 114
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa