• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Klubin kannattajatoiminta

Aloittaja Capo, 30.09.2007 klo 18:06:47

0 Jäsenet ja 5 Vieraat katselee tätä aihetta.

Stadin kundi -chantti - jatkoon vai ei?

Chanttien aatelia
326 (24.4%)
VMP
534 (39.9%)
En osaa sanoa
179 (13.4%)
Hassutteluvaihtoehto
299 (22.3%)

Äänestäjiä yhteensä: 1315

Juhani Kontiovaara

Lainaus käyttäjältä: Möpsi - 08.10.2007 klo 17:43:05
Klubin "Tähtien tarinassa" on kuvia muistakin kilpailuun osallistuneista töistä, joissa on perinteisiäkin "suljettuja" suorakaidekatsomo-ratkaisuja.

:o :ylos: Skannia?

Alkaa tosin valumaan offtopikin puolelle.


Juhani Kontiovaara


Klubin Kundi

Lainaus käyttäjältä: muumi - 08.10.2007 klo 14:55:09
Katsomossa 128. Myös minun suosikkini, hakeudun aina kuuloetäisyydelle hänestä. Tekee tylsästäkin pelistä viihdettä. Somero-matsistakin tuli nautittava, kun kaljupää oli katkarapukatsomossa ja huuteli Keken nimeä.

"Iiro, ollaan puhuttu tästä!"
Oma suosikkini on myös kalju, mutta ei mitenkään erityisen laiha... Mutta on kai katsomossa 128 tai 127... Katsomon parhaita eläytyjiä(hassusti kirjoitettu varmasti myös väärin). Lieköhän sama heppu. eilen ainakin hakkasi penkkiä rajusti kun ei onnistunut :keskari:

lisätään viellä että klubin aurinkokatsomo kasuaalien paras hetki on ehdottomasti ollut Aab:tä vastaan: "Peeeederseeeeeeeeeeeeen!!!" lisäksi vielä Pedersenin liukastumisen jälkeen raikuneille hurrauksille :D :D

Thouni

Lainaus käyttäjältä: Klubin Kundi - 08.10.2007 klo 18:32:21
lisätään viellä että klubin aurinkokatsomo kasuaalien paras hetki on ehdottomasti ollut Aab:tä vastaan: "Peeeederseeeeeeeeeeeeen!!!" lisäksi vielä Pedersenin liukastumisen jälkeen raikuneille hurrauksille :D
Oli kyllä hieno hetki :D Ja suuri osa yleisöstä jaksoi viheltää ja buuata koko matsin ajan aina kun Pedersen sai pallon ja tuolle herra itsekin naureskeli. Ja matsin lopussa ainakin puolet aurinkokatsomosta nousi seisaalleen taputtamaan kun Forza lauloi "Nouskaa meidän Klubille". Näitä lisää ensi kaudella sitten vaikka siellä "fanipäädyssä" :tuoppi:

Samson

Lainaus käyttäjältä: Möpsi - 08.10.2007 klo 17:43:05
Pelkästään arkkitehtien vikahan ei ole, jos jonkun mielestä (esim. sk.) Finski ei ole läheskään onnistunut jalkapalloareenana. Klubin "Tähtien tarinassa" on kuvia muistakin kilpailuun osallistuneista töistä, joissa on perinteisiäkin "suljettuja" suorakaidekatsomo-ratkaisuja. Perusteluja "Jousen" valinnalle voisi löytyä esim. sen aikaisista sanomalehdistä (... mutta kustannukset huomioon ottaen lopulta päädyttiin voittaneeseen ehdotukseen??).
Yksi suuri syy Finskin avoimeksi jättämiseen oli myös se, että jos sitä tulevaisuudessa laajennetaan, niin rakennuskustannukset ovat noin puolet pienemmät ja rakentaminen voidaan aloittaa "heti", eikä seinä rakenteita tarvitse ensin purkaa pois tieltä.

Klubin Kundi

#156
Lainaus käyttäjältä: Taigu - 08.10.2007 klo 12:57:15Sidensnöre pistä privaa jos keräät talkooporukkaa.
sama :ylos: :afro: :tuoppi:

Capo

Taigulta jälleen aivan loistavaa asiaa :ylos: Tuo Klubi-pääty on suorastaan erinomainen nimi jos tästä projektista koskaan mitään tulee.

Kannattaa tosiaan laittaa nyt sitä palautetta seuralle päin! Varmasti kiinnostaa kannattajatoiminnan kehittyminen sielläkin jos sille esitetään tueksi järkeviä ehdotuksia ja toiveita. Tepsin esimerkki on todella hyvä siinä mielessä, että se osoittaa kuinka toimintaa voidaan varsin nopeastikin kehittää jos vain sitä määrätietoisesti johdetaan. Meillä ei tuo potentiaali ole ainakaan yhtään pienempi, joten miksi pitäisi tyytyä nykyiseen taaperrukseen. Forzan kuvat lahti-matsista tuolla toisessa osiossa kyllä kertovat nykytilasta aika paljon.

ChievoVerona

Hienoa jos asiat lähtee nyt menemään parempaan suuntaan. Fanien saaminen päätykatsomoon on  helvetin hyvä homma. Taigulta hyviä pointteja asian suhteen. Olkaa aktiivisia, se on edellytys asioiden kehittämiseen. Potentiaalia kyllä löytyy paljonkin.

rossoneri

Todellakin Taigulta erinomaisia pointteja  :tuoppi: Itse ilmoittauduin tuossa Klubille vapaaehtoistyöntekijäks ja lähetin omia ideoita sekä kerroin tästä keskustelusta mikä on herättyänyt todella suurta innostusta ja kiinnostusta. Myös omia kavereita, jotka eivät aiemmin niin innoissaan olleet kunnon huutamisesta katsomossa, ovat nyt erittäin suurella mielenkiinnolla jo tulossa mukaan tähän touhuun jos tämä onnistuu. (tuon tietysti myös HJK:n toimistolle kerroin :)

Taigu

Hieno homma  :ylos: Yhdyn ChievoVeronan, Capon, JJO:n ja muiden kehotuksiin: ollaan nyt aktiivisia seuraan päin, niin muutosta voi tapahtua. Mursun, kunnon kannattajakatsomon ja pelaajauudistusten myötä Klubi voidaan saada uuteen nousuun. Jengi takaisin menestyksen tielle ja katsojamäärissä kunnon harppaus uusille tuhatluvuille.

J-P Papin

Lainaus käyttäjältä: Taigu - 08.10.2007 klo 12:57:15
Sidensnöre pistä privaa jos keräät talkooporukkaa.

Sama. Muistakin pointeista Taigun kanssa samaa mieltä :ylos:

äägee

Sitähän ei käy kiistäminen että stadionina Finski on täysin paska! Aivan hanurista revitty!

Mutta on kyllä hienoa nähdä että klubilaisilta löytyy intoa toteuttaa tätä suunitelmaa. Seisomakatsomoja todellakin tarvitaan suomalaisille futisareenoille, ja sellainen pitäisi olla erittäin helppo toteuttaa finskillä. Ei muuta kuin penkit hiuksista vittuun, niin se on siinä.

Toivottavasti saatte HJK:n ja Helsingin Kaupungin teidän puolelle tässä. Hieno suunitelma!  :ylos:

Aachi

Lopettakaa nyt tuo Samulin häiritseminen. Antakaa hänelle työrauha ja lopettakaa vittuilut päätykatsomosta. Minä ainakin haluan kannustaa Klubia ennemmin vieraissa, kun päätykatsomossa  :ylos:

Thouni

En tajua mikä siinä on niin tärkeää, että penkit pitäisi repiä kokonaan irti? Jollei nyt satu olemaan yhtä leveä kuin pitkä niin siellä penkkien välissä mahtuu ihan hyvin seisomaan. Ja en millään jaksa uskoa, että niitä otettaisiinkaan missään vaiheessa pois vaikka ehkä joku Klubista on niin antanut ymmärtää. Mutta muuten näyttää todella hyvältä ja Forzankin sivuilla on asista saatu jo hyvää keskustelua aikaiseksi :ylos:

Aachi

Minusta forzan nykyinen katsomo on hyvä  :ylos: Toki voidaan siirtyä samoille mestoille missä ollaan suomen cup peleissä  :redface: :tuoppi:

Thouni

Lainaus käyttäjältä: Arto92 - 09.10.2007 klo 18:52:45
Minusta forzan nykyinen katsomo on hyvä  :ylos: Toki voidaan siirtyä samoille mestoille missä ollaan suomen cup peleissä  :tuoppi :
Artsi ei sitten saa tarpeekseen katkiskatsomosta... ::) Ei se Forzan nykyinenkään paikka mikään huono ole, mutta pääty olisi ehdottomasti parempi ettei olla enää siellä kulmassa APU-pallojen ja muiden takana piilossa.

J-P Papin

Lainaus käyttäjältä: Thouni - 09.10.2007 klo 18:50:44
En tajua mikä siinä on niin tärkeää, että penkit pitäisi repiä kokonaan irti? Jollei nyt satu olemaan yhtä leveä kuin pitkä niin siellä penkkien välissä mahtuu ihan hyvin seisomaan. Ja en millään jaksa uskoa, että niitä otettaisiinkaan missään vaiheessa pois vaikka ehkä joku Klubista on niin antanut ymmärtää. Mutta muuten näyttää todella hyvältä ja Forzankin sivuilla on asista saatu jo hyvää keskustelua aikaiseksi :ylos:

Ei niitä penkkejä mahdoton olisi laittaa takaisin kiinni Uefan alaisiin otteluihin aika simppeli ja nopea ne on kiinnittää samaa harrastetaa mm. Saksassa. Eikä se ruotsinkaan vaihtoehto varmasti huono olisi että selkänojattomat penkit päätyyn laitettaisiin.

rossoneri

Omalta osaltani on aivan sama irroitetaanko yhtä ainoaa penkkiä Finskiltä. Nämä muut tähän asiaan liittyvät seikat ovat paljon tärkeämpiä. Kaikkein tärkeintä olisi vain saada se pääty Klubin kannattajakatsomoksi. Kun se on tapahtunut voi alkaa suunnitelmien toinen vaihe. Ja suunnitelmia kyllä tulee koko ajan käytyä läpi. Parhaat ideat sitten paperille ja viestiä taas menemään.

rossoneri

#169
Lainaus käyttäjältä: J-P Papin - 09.10.2007 klo 19:05:32
Ei niitä penkkejä mahdoton olisi laittaa takaisin kiinni Uefan alaisiin otteluihin aika simppeli ja nopea ne on kiinnittää samaa harrastetaa mm. Saksassa. Eikä se ruotsinkaan vaihtoehto varmasti huono olisi että selkänojattomat penkit päätyyn laitettaisiin.

Selkänojattomalla penkillä tulikin viimeksi rellestettyä Genoa-Udinese matsissa...

J-P Papin

Lainaus käyttäjältä: rossoneri - 09.10.2007 klo 19:14:29
Omalta osaltani on aivan sama irroitetaanko yhtä ainoaa penkkiä Finskiltä. Nämä muut tähän asiaan liittyvät seikat ovat paljon tärkeämpiä. Kaikkein tärkeintä olisi vain saada se pääty Klubin kannattajakatsomoksi. Kun se on tapahtunut voi alkaa suunnitelmien toinen vaihe. Ja suunnitelmia kyllä tulee koko ajan käytyä läpi. Parhaat ideat sitten paperille ja viestiä taas menemään.

Tähän sama.

Klubin Kundi

Lainaus käyttäjältä: Thouni - 09.10.2007 klo 18:50:44
En tajua mikä siinä on niin tärkeää, että penkit pitäisi repiä kokonaan irti? Jollei nyt satu olemaan yhtä leveä kuin pitkä niin siellä penkkien välissä mahtuu ihan hyvin seisomaan.
Kyll' mahtuu seisomaan mutta onhan se paljon mukavampaa siellä olla kun ei ole selkänojia hidastamassa liikettä.

JDredd

Mahtuuhan siellä seisomaan hyvinkin mutta ideahan olisi tietenkin se, ettei penkeillä voisi istua. Näin tuohon katsomoon ei hakeudu tuulipukuja vaan kaikki siellä olevat ovat kannattajia (tai köyhiä  ::))

Hincha en cancha

Lainaus käyttäjältä: JDredd - 09.10.2007 klo 20:51:36
Mahtuuhan siellä seisomaan hyvinkin mutta ideahan olisi tietenkin se, ettei penkeillä voisi istua. Näin tuohon katsomoon ei hakeudu tuulipukuja vaan kaikki siellä olevat ovat kannattajia (tai köyhiä  ::))

Tuskin se olisi niin kovin kauheaa, jos seisomapossen lähistöllä hieman syrjemmässä, mutta samassa (pääty)katsomossa olisi istuvia kannattajia, jotka osallistuisivat tunnelman luontiin huutamalla istuen. Ei se seisominen kai autuaaksi tee. Vai tekeekö?

Ave Roy!

Lainaus käyttäjältä: Hincha en cancha - 09.10.2007 klo 21:03:51
Tuskin se olisi niin kovin kauheaa, jos seisomapossen lähistöllä hieman syrjemmässä, mutta samassa (pääty)katsomossa olisi istuvia kannattajia, jotka osallistuisivat tunnelman luontiin huutamalla istuen. Ei se seisominen kai autuaaksi tee. Vai tekeekö?

Finskin päädyn voisi jakaa kahtia, toisella puolella penkitön seisomakatsomo ja toisella olisi aktiivisia tuulipukuja jotka hengittäisivät pelissä mukana brittityylisesti penkeillään.

Urheiluruudussakin näyttäisi helvetin siistiltä kun päätykatsomo repeisi hurrauksiin maalin tullessa.  :ylos: