Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #50 : 05.10.2007 klo 15:00:50 |
|
HJK-Kannattajat on Forza HJK:n alajaos johon kuuluu myös Sakilaisten jäseniä. Se ei siis ole oma ryhmittymä. Tarkoituksena elävöittää Forzan toimintaa sekä parantaa Forzan ja Sakilaisten joissain määrin tyrehtyneitä välejä.
Hyvä tarkennus (ja hyvät tavoitteet  ). Onko SVHK kanssa alajaos? Mitens Kahakka-JJO, ja alkaen mikä vuosi?
|
|
|
|
Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #51 : 05.10.2007 klo 15:02:05 |
|
2005 Hongan kannattajat
Uusi nimi (?), vai tarkoitat Hongankolistajia.
|
|
|
|
Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #52 : 05.10.2007 klo 15:07:18 |
|
Jarofans? Tietääkö joku tarkemmin?
Ultraboyzeista joku tarkennuksia, milloin aloititte?
E: Och samma svenskalla med GMM.
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.10.2007 klo 16:25:33 kirjoittanut Möpsi »
|
|
|
|
|
Samson
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, New England Patriots
|
 |
Vastaus #53 : 05.10.2007 klo 15:39:17 |
|
Hyvä tarkennus (ja hyvät tavoitteet  ). Onko SVHK kanssa alajaos? Mitens Kahakka-JJO, ja alkaen mikä vuosi? SVHK on käsittääkseni myös Forzan alajaos. Kahakka-JJO:sta en tiedä. Edit: Sen minkä unohdin sanoa vielä: www.hjk-kannattajat.net/www ovat tosiaan meidän kotisivut, mutta vielä hieman rakenteluvaiheessa ja sen takia se ei myöskään ole meidän domainin "kantasivu". Oikea osoite olisi www.hjk-kannattajat.net joka vie suoraan meidän foorumille joka tällä hetkellä on meidän "kotisivustomme".
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.10.2007 klo 15:52:25 kirjoittanut Samson »
|
|
|
|
|
Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #54 : 05.10.2007 klo 16:24:24 |
|
Googlella "Kahakka on Forza HJK:n alijärjestö, jonka tarkoituksena on edistää futiskulttuuria." http://www.kolumbus.fi/rafalski/kahakka/new/Panin alkamaan 2002. JJO kertokoon itse, miten haluaa tulla mainituksi.
|
|
|
|
Samson
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, New England Patriots
|
 |
Vastaus #55 : 05.10.2007 klo 16:28:33 |
|
Kahakka-HJK on lopettanut toimintansa.
|
|
|
|
TKK
Poissa
|
 |
Vastaus #56 : 05.10.2007 klo 16:35:44 |
|
Uusi nimi
Kyllä. Edellinen oli joskus divariaikana eli toiminnan alkumetreillä hetken huumassa keksitty mukahassuttelu. Muutaman jäsenen mielestä nimi on sen verran perseestä, että siitä haluttiin (ja päästiin) eroon.
|
|
|
|
Klubin Kundi
Poissa
Suosikkijoukkue: Mursu, Paukku comeback, Klubipääty
|
 |
Vastaus #57 : 05.10.2007 klo 16:52:44 |
|
|
|
|
|
Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #58 : 05.10.2007 klo 17:06:22 |
|
kahakka hjk oli jotain ihan muuta kuin kahakka jjo   . Anteeksi tietämättömyyteni  .
|
|
|
|
Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #59 : 05.10.2007 klo 17:08:31 |
|
Kyllä. Edellinen oli joskus divariaikana eli toiminnan alkumetreillä hetken huumassa keksitty mukahassuttelu. Muutaman jäsenen mielestä nimi on sen verran perseestä, että siitä haluttiin (ja päästiin) eroon.
Mutta kolistajat oli mielestäni hyvin kekattu, persoonallinen nimi verrattuna mielikuvitukselliseen kannattajat  . Jätän kuitenkin vanhan nimen esille, sopiiko teille esitysti? Nämä ovat sitä ruohonjuuritason jalkapallokulttuuria, jota mediajulkisuus näyttää kiertävän kaukaa eli mm. ryhmien nimet jäävät pahimmillaan vain osallistujien muisteihin, ja näkisin siksikin perusteen tuoda edes näin esille. Listalla on monia jo "loppuneita" ryhmiä. Panin merkinnän ilman loppumisajankohtaa (se on hieman hankalaa määrittää).
|
|
|
|
TKK
Poissa
|
 |
Vastaus #60 : 05.10.2007 klo 17:23:20 |
|
Jätän kuitenkin vanhan nimen esille, sopiiko teille esitysti?
Ehdottomasti. 
|
|
|
|
Lataamo
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku & GPR FC
|
 |
Vastaus #61 : 05.10.2007 klo 18:07:14 |
|
Ultraboyzeista joku tarkennuksia, milloin aloititte?
'99 
|
|
|
|
Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #62 : 05.10.2007 klo 18:19:01 |
|
'99  Kiitti. Oikea oli arvio. Historiaa ja kulttuuria siis kiitettävästi. Löytyykö tarkempaa aloitusta, kun on mitalisijasta kyse, te vai Forza pronssille?
|
|
|
|
Hucle
Poissa
Suosikkijoukkue: South of Venus, East of Yyteri Beach
|
 |
Vastaus #63 : 05.10.2007 klo 22:16:35 |
|
Ihan kuriositeettina mainittakoon, että FC Jazzin, (-sinänsä pienimuotoinen-) kannattajarypäs (tuolloin Ultra Jazz) aloitti toimintansa ITS:n avokatsomossa vuonna 1998. Yhteisön ensimmäinen fanzine "Tenun Vasen Jalka" ilmestyi ensi kertaa samalla kaudella. Myöhemmin (syksyllä 2001) seurue taittoi nimensä itseironisesti "Firmaksi" tunnetun klubilaisen aktivistin (Kimi #62) sivalluksen seurauksena. Nykyään Firman toimenkuvaan kuuluu PPT/Jazz- historian rekisteröimisen lisäksi myös porilaisen jalkapallohistorian tallentaminen jälkipolville. Ohessa Firma toimii ja "säkenöi" FC Jazzin sub-seuran FC Jazz-j:n toiminnan seuraamisen, kannattamisen ja taltioimisen parissa. http://www.geocities.com/firmajazz/ Perinnetoimikunnan puolesta, -H-  Todettakoon paprikanpunat poskilla, että yhteisön hieman itseironisen "huorahtahtavilla" nimillä on viitekehyksensäkin: "Ultra Jazz"-tapahtumat ovat toimineet Pori Jazz-festivaaleilla kokeellisen, ns. "kikkelikompilla" (re. J.Hauru/HS) suoritetun ns. "jazzjazzin" erityisnäyttämönä. "Firma" todellakin tuli Kimi#62:n kommentista "melkoinen firma..!" miehen kommentoidessa seurueesta taltioitua valokuvaa ITS:n syksyssä vs. KuPS. Sosiaalista aspektia unohtamatta: Firma on jakanut "hurstimaisesti" köyhille -eli kaltaisilleen- tölkitettyjä papuannoksia omana brändinään. Ohessa tölkkivyö:
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.10.2007 klo 21:13:48 kirjoittanut Hucle »
|
|
|
|
|
Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #64 : 05.10.2007 klo 23:16:53 |
|
Nykyään Firman toimenkuvaan kuuluu PPT/Jazz- historian rekisteröimisen lisäksi myös porilaisen jalkapallohistorian tallentaminen jälkipolville. Ohessa Firma toimii ja "säkenöi" FC Jazzin sub-seuran FC Jazz-j:n toiminnan seuraamisen, kannattamisen ja taltioimisen parissa. Selvä tapaus, listalle ja pronssille, kannatusryhmä ideaalisimmillaan  . Tenu-fanzineiden sisällysluetteloita olen nähnyt, kulttuuria. D3 ja Firma keskenään veljeksiä?
|
|
|
|
Le God
Poissa
Suosikkijoukkue: Hard Bass
|
 |
Vastaus #65 : 06.10.2007 klo 09:13:05 |
|
Ainakin taitaa FC Kirkkonummen aikanaan varsin aktiivinen Öky-Möykkä puuttuvan. Tosin toiminta taitaa olla hiljentynyt samaan syssyyn FCK:n syöksykierteen kanssa. http://www.geocities.com/okymoykka/index.html
|
|
|
|
andee
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi ja Suomi
|
 |
Vastaus #66 : 06.10.2007 klo 10:13:49 |
|
Tarkoituksena elävöittää Forzan toimintaa sekä parantaa Forzan ja Sakilaisten joissain määrin tyrehtyneitä välejä.
Just joo.Täyttä paskaa...
|
|
|
|
Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #67 : 06.10.2007 klo 13:00:30 |
|
Panin pikkuseurat listan häntään (ei suinkaan vähätelyä, näitä on varmaan enemmänkin).
|
|
|
|
Jaakko
Poissa
|
 |
Vastaus #68 : 06.10.2007 klo 13:09:34 |
|
Panin pikkuseurat listan häntään (ei suinkaan vähätelyä, näitä on varmaan enemmänkin).
Eikös Stadin Kingit kuulluisi myös niihin? Vai onko IFK iso seura mutta pelaa alhaalla?
|
|
|
|
zoz
Poissa
Suosikkijoukkue: IFK Helsingfors
|
 |
Vastaus #69 : 06.10.2007 klo 13:18:02 |
|
Eikös Stadin Kingit kuulluisi myös niihin? Vai onko IFK iso seura mutta pelaa alhaalla?
IFK on iso seura.  E: Sarjataso on ainoa mittari 
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.10.2007 klo 13:26:05 kirjoittanut zoz »
|
|
|
|
|
Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #70 : 06.10.2007 klo 13:23:11 |
|
Eikös Stadin Kingit kuulluisi myös niihin? Vai onko IFK iso seura mutta pelaa alhaalla?
Selvä, kriteerit asetettu = kannattamisen kohdistuttava vähintään Ykkösen seuraan, että pääsee "päälistalle", loput hännille.
|
|
|
|
Juhani Kontiovaara
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU ja Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #71 : 06.10.2007 klo 13:36:31 |
|
Selvä, kriteerit asetettu = kannattamisen kohdistuttava vähintään Ykkösen seuraan, että pääsee "päälistalle", loput hännille.
Eivätkös nuo Jazzin ryhmät - niitä mitenkään väheksymättä - kuuluisi sitten samaan kategoriaan? Minkä porukan suorittama muuten oli se soihdutus TPS-PoPa-pelissä Suomen cupissa kausi tai pari sitten? Nimenomaan siis PoPa:n osalta.
|
|
|
|
Jaakko
Poissa
|
 |
Vastaus #72 : 06.10.2007 klo 13:39:59 |
|
Eivätkös nuo Jazzin ryhmät - niitä mitenkään väheksymättä - kuuluisi sitten samaan kategoriaan?
Minkä porukan suorittama muuten oli se soihdutus TPS-PoPa-pelissä Suomen cupissa kausi tai pari sitten? Nimenomaan siis PoPa:n osalta.
Olisiko ollut joku Sinimyrsky tai jotain sinne päin? Ihan ok setin veti, mutta sen koomin ei ole niistä kuulunut.
|
|
|
|
Möpsi
Poissa
|
 |
Vastaus #73 : 06.10.2007 klo 13:49:53 |
|
Eivätkös nuo Jazzin ryhmät - niitä mitenkään väheksymättä - kuuluisi sitten samaan kategoriaan?
”Jos kannatus kohdistuuu vähintään ykkösen seuraan” Seuran, ei kannattajien vika, jos kaikesta huolimatta sarjataso putoaa  .
|
|
|
|
Bunuel
Poissa
Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo
|
 |
Vastaus #74 : 06.10.2007 klo 13:57:28 |
|
Jazz oli liigassa kun D3 perustettiin. Nykyään Kolmosessa. Sopii siis kumpaan kategoriaan tahansa.
|
|
|
|
|
|